پارس ناز پورتال

اخذ ویزای تحصیلی

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند

مجموعه : اخبار سینما
بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند

بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند 

عده اي از بازیگران زن ایرانی با تنها یک فیلم یا سریال دیده شده اند و راه شهرت را یک شبه طی کرده اند. امروز با این بازیگران آشنا می‌شویم. تلویزیون بستر بسیار خوبی برای ستاره سازی است. بازیگران زیادی بوده اند که فقط با بازی دریک سریال تلویزیونی و ایفای یک نقش، راه طولانی موفقیت را یک شبه طی کرده اند

 

اما آیا همه ی این ستاره هاي تلویزیونی توانستند این موفقیت را ادامه دهند؟ چند تا از آنها هنوز هم در اوج موفقیت هستند و از شهرتشان کاسته نشده؟ دراین زمینه تعداد بازیگران زن خیلی کمتر است.ما بازیگران زن زیادی داشته ایم که بعد از شهرت کارشان را رها کرده اند یا مسیر اشتباهی را در پیش گرفته و به جایی نرسیده اند. بیایید مرور کنیم.

 

سارا بهرامی

بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند

چطور ستاره شد؟ سارا بهرامی بعد از چند تجربه موفق تئاتر و بازی کمرنگ در چند فیلم سینمایی، بالاخره توسط جلیل سامان کشف شد و سر از سریال «پروانه» درآورد. پروانه یک عاشقانه تاریخی بود، بسیار دیده شد و سارا بهرامی توانست خیلی زود به یک ستاره تلویزیونی تبدیل شود.

 

با چه فیلمی وارد سینما شد؟ بهرامی بعد از پروانه، یکسال و خرده اي صبر کرد و اینبار در سریال «پرده نشین» نقش یک دختر به نسبت دلير را بازی کرد. بعد ازآن بود که سال 93 با دو فیلم «گیتا» و «من دیه گو مارادونا نیستم» پایش به سینما باز شد. گیتا تجربه موفقی نبود و بازی بهرامی چندان به چشم نیامد اما در فیلم بهرام توکلی، کنار بازیگران مطرحی که در آن حضور داشتند، دیده شد.

 

انتخاب ها: هنوز در کارنامه بازیگری بهرامی، انتخاب غلطی به چشم نمی‌خورد. او «خانه خیابان چهل و یکم» را بازی کرد که برایش در دهمین جشن انجمن منتقدان سینمایی، جایزه بهترین نقش مکمل زن را گرفت.

 

وضعیت کنونی: بهرامی امسال در فیلم اجتماعی «دارکوب» بهروز شعیبی و کمدی «هزارپا» ابوالحسن داوودی هم بازی کرده که در هردو نقش اصلی را دارد.

 

بهنوش طباطبایی

بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند

چطور ستاره شد؟ نخستین بار سال 87 در سریالی به اسم «کوی دامون» به کارگردانی عباس رنجبر بازی کرد. هرچند یکی از نقش هاي اصلی بود اما چون سریال دیده نشد بازی او هم به چشم نیامد. در ادامه در سریال «نوعروس» بازی کرد آن جا هم سریال دیده نشد تا همه ی چیز به «مسافری از هند» موکول شود.

 

او سال 81 با نقش «کتایون» در سریال مسافری از هند به مخاطبان شناسانده شد. با این‌که در آن سریال، شیلا خداداد نقش اصلی را داشت اما کاراکتر کتی به حدی جذاب طراحی شده بودو طباطبایی آنرا درست بازی کرده بود که از ذهن هیچکس بیرون نرفت.

 

با چه فیلمی وارد سینما شد؟ سال 85 با بازی در نقش اصلی فیلم «مصائب دوشیزه» به کارگردانی مسعود اطیابی به سینما وارد شد اما شروع غافلگیرکننده اي نبود.

 

انتخاب ها: انتخاب هاي سینمایی او در ابتدای مسیر آن چنان که باید حساب شده نبود. او در فیلم هایي مثل «پسران آجری»، «کلاغ پر»، «پوست موز»، «شانس، عشق، تصادف» و… بازی کرد. فیلم هایي که البته یکی دوتایشان در گیشه خوب فروختند اما به لحاظ هنری عایدی خوبی برای طباطبایی نداشت

 

با این حال در تئاتر و سریالهای تلویزیونی، کماکان موفق بود. او در سریال هایي مثل «مختارنامه»، «چاردیواری»، «از یاد رفته»، «شب هاي زاینده رود» و «میکاییل»، خودش را نشان داد ودر صدر توجه ها قرار گرفت.

 

وضعیت کنونی: بازی در فیلم «سیانور» بهروز شعیبی، به نقطه عطفی در کارنامه سینمایی اش تبدیل شد و توانست جایگاه خودش را در سینما هم تثبیت کند. او روند کیفی خودرا در ادامه با فیلم زیر سقف دودی تداوم داد و از نقشی که می توانست به اسانی در ورطه کلیشه بیفتد کاراکتری جذاب خلق کند.

 

لعیا زنگنه

بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند

چطور ستاره شد؟ با بازی در سریال پرمخاطب «در پناه تو» خیلی زود توجه ها رابه خودش جلب کرد. این سریال به خاطر فضای جوانانه و متفاوتش با تمام سریالهای دهه 70، به شدت دیده شد و عکس بازیگر نقش اصلی اش بارها روی جلد مجلات مختلف رفت.

 

با چه فیلمی وارد سینما شد؟ سال 75 در اوج محبوبیت به سینما رفت ودر فیلم «راز مینا»ي عباس رافعی بازی کرد. زنگنه از همان لحظه ورودش به سینما انتخابی اشتباه انجام داد و نتوانست از محبوبیتش به درستی استفاده کند.

 

انتخاب ها: بعد از راز مینا، انتخاب هاي سینمایی اشتباهی انجام داد و هیچوقت نقش اصلی هیچ فیلم درجه یکی نشد. با این‌که تجربه همکاری با مسعود کیمیایی را داشت اما در فیلم این کارگردان هم اثر قابل توجهی از خودش به جا نگذاشت. زنگنه باوجود این‌که در تلویزیون کماکان موفقیتش را حفظ کرد ودر سریالهای موفقی بازی داشت

 

اما هیچوقت ودر هیچ دوره اي کمترین موفقیتی در سینما به دست نیاورد. او مسیر را اشتباه شروع کرد و تا آخر اشتباه پیش رفت. تنها حضور به نسبت موفق سینمایی او در فیلم «خیابان هاي آرام» کمال تبریزی اتفاق افتاد.

 

وضعیت کنونی: زنگنه در آخرین کار سینمایی اش، یک‌بار دیگر همکاری با مسعود کیمیایی رابا نقشی بسیار کوتاه و فرعی در «قاتل اهلی» تجربه کرد که موفقیتی برایش نداشت.

 

مهتاب کرامتی

بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند

چطور ستاره شد؟ در بیست و شش سالگی و بعد از گذراندن دوره بازیگری، برای نخستین بار در نقش «هلن» سریال «مردان آنجلس» فرج الله سلحشور بازی کرد. کرامتی تنها بازیگر زن اصلی این سریال بودو ازآن جا که چهره اي جدید بنظر میرسید، مورد توجه قرار گرفت اما آن ‌طور که باید ستاره نشد.

 

با چه فیلمی وارد سینما شد؟ سال 77 با فیلم «مردی از جنس بلور» به کارگردانی سعید سهیلی به سینما وارد شد و نقش مقابل ابوالفضل پورعرب را بازی کرد. ازآن به بعد کرامتی حضورش را در سینما حفظ کرد.

 

انتخاب ها: بعد از مردی از جنس بلور، با فیلمهای «مومیایی 3» و «مرد بارانی» خودش را تثبیت کرد. او باری مرد بارانی نامزد دریافت سیمرغ شد و توجه داوران جشنواره هجدهم را هم به خودش جلب کرد. ازآن به بعد با این‌که در برخی موارد، اشتباهاتی در انتخاب فیلم ها داشت اما هیچوقت به بیراهه نرفت

 

و جایگاه بازیگری اش را از دست نداد. او 10 سال بعد از ورودش به سینما درسال 87 برای بازی در فیلم «بیست» سیمرغ گرفت و یکسال بعد برای فیلم «آلزایمر» دیپلم افتخار جشنواره فجر رابه خانه برد.وضعیت کنونی: او در حال حاضر یکی از ستاره هاي مهم سینماست. بارها بعنوان داور در جشنواره هاي جهانی شرکت کرده و فعالیت هاي اجتماعی گسترده اي دارد.

 

سحر قریشی

بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند

چطور ستاره شد؟ با سریال «دلنوازان» درسال 1388 مورد توجه قرار گرفت و بعنوان یک چهره جدید به تلویزیون معرفی شد. قریشی بعد از این سریال بارها گفتگو کرد ودر دسترس پیشنهادهای بسیار زیادی برای بازی قرار گرفت.

 

با چه فیلمی وارد سینما شد؟ از ابتدا مسیر را اشتباه رفت و بعنوان نخستین تجربه سینمایی، در فیلم «لج و لجبازی» سیدمهدی برقعی ظاهر شد. او با حضور دراین فیلم، سبک کاری اش را تا حدی مشخص کرد.

 

انتخاب ها: قریشی به سمت و سویی در سینما رفت که با نقش اولیه اش در دلنوازان کاملا متفاوت بود. بیشتر فیلم هایش، کمدی هاي سطح پایین و فیلمهای ویدئویی سوپرمارکتی بودند. شاید بشود گفت «گشت ارشاد»، «اکباتان»، «پنج ستاره»، «شیفت شب» بهترین فیلمهای کارنامه سینمایی او بودند که البته نقش چندانی هم در انها نداشت.

 

وضعیت کنونی: کمدی گیشه اي «پا تو کفش من نکن» آخرین تجربه سینمایی قریشی بود. می‌گویند او در تلویزیون ممنوع التصویر است و نمیتواند تجربه دیگری در تلویزیون داشته باشد منتها آن ‌طور که شنیده می‌شود. در سریال «پیکسل» تا حدی متفاوت تر از همیشه ظاهر شده است.

 

ویشکا آسایش

بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند

چطور ستاره شد؟ سکوی پرتاب ویشکا آسایش به سینمای کشور ایران، نقش پراهمیت «قطا» بود. او اوایل دهه 70 و درست در نقطه ورود به بیست سالگی، شاه نقش کارنامه بازیگری اش را درس ریال داوود میرباقری بازی کرد. بعد از سریال امام علی «ع»، با این‌که آسایش فیلم ها و سریالهای مختلف یبازی کرد اما هنوز هم خودش معتقد است که مردم وی را به نام قطام می شناسند و کماکان آن نقش را بهترین اثر کارنامه اش میدانند.

 

با چه فیلمی وارد سینما شد؟ داوود میرباقری بعد از «امام علی «ع»» از او برای بازی در فیلم سینمایی اش «ساحره» دعوت به همکاری کرد. آسایش در ساحره در دو نقش ظاهر شد و توانست توانایی هایش را بعنوان یک بازیگر به نمایش بگذارد. او برای این فیلم نامزد دریافت سیمرغ از جشنواره شانزدهم فجر شد.

 

انتخاب ها: آسایش بعد از ساحره تا سال89 در سینما انتخاب هاي چندان درستی نداشت اما هیچوقت هم از مسیر صحیح بازیگری اش خارج نشد. درسال 89 با بازی در «ورود آقایان ممنوع» و موفقیت نق خانم دارابی، مجددا دیده شد و سیمرغ بهترین بازیگر نقش او زن را از جشنواره بیست و نهم گرفت. مسیر بازیگری او بعد از سیمرغ تغییر کرد ودر دهه 90 حضور جدی تری در سینما پیدا کرد.

 

وضعیت کنونی: اگر فیلم «من و شارمین» راکه اینروزها در اکران سینماهاست، فاکتور بگیریم، ویشکا آسایش در دهه 90 به پای ثابت کمدی هاي سطح بالا در سینما تبدیل شده است. او دراین مدت دو سریال تلویزیونی هم بازی کرد ودر هر دوی آنها موفقیت زیادی به دست آورد.

بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند

پررنگ مایل به کمرنگ

درکنار این گزینه هاي اصلی، بازیگرانی هم بودند که با چهره شدن یک اثر موفق تلویزیونی شروع کردند و خیلی هم زیاد دیده شدند و طعم محبوبیت را چشیدند اما تمایلی به حضور در سینما نداشتند. انها یا به سینما راه پیدانکردند یا حضورشان کمرنگ ماند یا بعد از یکی دو تجربه کوتاه، از این عرصه کنار رفتند. تعدد این بازیگران زیاد است اما بعنوان نمونه به سه نفر از آنها اشاره میکنیم.

 

مرجانه گلچین

بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند

بازیگر جوان مجموعه «آینه» که در دهه 60 به شدت مطرح شده بود، هیچوقت در سینما حضور موفقی نداشت. او سال 65 با فیلم «قصه زندگی» به کارگردانی خسرو شجاعی به سینما راه پیدا کرد و سال 68 با فیلم متفاوت «شب بیست و نهم» بازی در ژانر وحشت را هم تجربه کرد. گلچین تا همین سال گذشته، 16 فیلم سینمایی بازی کرد اما هیچوقت به بازیگر مطرح سینما تبدیل نشد. او در حال حاضر کماکان به خاطر بازی در سریالهای تلویزیونی مورد توجه مخاطبان این رسانه قرار دارد.

 

مرجان محتشم

بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند

سال 75 با سریال «بهشت گم شده» کامران قدکچیان به تلویزیون راه پیدا کرد اما به خاطر بازی در نقش شهربانوی سریال «پس از باران» مورد توجه قرار گرفت. آن زمان بنظر میرسید محتشم آینده درخشانی داشته باشد و بزودی حضورش را از تلویزیون به سینما گسترش دهد اما غیر از فیلم سینمایی «رز زرد» به کارگردانی داریوش فرهنگ،

 

حضور دیگری در سینما نداشت. او حتی در تلویزیونی هم بازی اش را ادامه نداد و بعد از چند سریال، بطور کلی از این عرصه حذف شد. او از سال 85 به بعد دیگر بازی نکرد.

 

شیلا خداداد

بازیگران زن ایرانی که فقط با یک فیلم مشهور شدند

با این‌که توسط مسعود کیمیایی برای بازی در فیلم «اعتراض» انتخاب شده بود، با بازی در دو فیلم اعتراض و بازی، موفقیتی به دست نیاورد و نخستین بار با نقش ماندگار سیتا در سریال «مسافری از هند»، به مخاطبان تلویزیونی معرفی شد. برای مخاطبانی که علاقه زیادی به فیلمهای هندی داشتند، حضور یک بازیگر با لباس ها و لهجه هندی، بسیار جذاب بنظر میرسید.

 

خداداد بعد از این سریال، به مرحله جدیدی از بازیگری قدم گذاشت و سال 83 با فیلم “ازدواج به سبک ایرانی” خودش را در سینما هم نشان داد اما در ادامه این مسیر موفق نماند و دیگر بازیگر نقش اصلی هیچ فیلمی نشد.