پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

با این دمنوش ها به جنگ سرماخوردگی بروید

با این دمنوش ها به جنگ سرماخوردگی بروید

با این دمنوش ها به جنگ سرماخوردگی بروید 

اگر میخواهید بهترین دمنوش ها را بخورید و از شر سرماخوردگی در امان بمانید ما بشما بهترین پیشنهادها را داریم. شاید باور کردنش سخت باشد اما این نوشیدنی که بر مبنای طب آیورودیک درست می‌شود سرماخوردگی را یک شبه درمان می‌کند. فقط کافی است یکبار امتحان کنید. درست کردن این نوشیدنی کار زیاد سختی نیست

 

و همه ی میدانیم که زنجبیل، دارچین و میخک گیاهان ضد سرماخوردگی هستند و هیچ عوارض جانبی هم ندارند در حالی‌که شرت سرماخوردگی عوارض جانبی مثل خواب آلودگی و خستگی دارد. این نوشیدنی گیاهی علاوه بر درمان سرماخوردگی برای گوارش نیز مفید است پس حتما آنرا امتحان کنید.

با این دمنوش ها به جنگ سرماخوردگی بروید

مواد لازم

۲-۳ شماره میخک

۰٫۶ سانتیمتر چوب دارچین

۱ قاشق چای خوری دانه رازیانه

۲ شماره هل

۰٫۶ سانتیمتر زنجبیل

۱ قاشق چای خوری شکر زرد «شکر سرخ»

¼ قاشق چای خوری فلفل سیاه

۱ قاشق چای خوری پودر قهوه

۲-۳ پیمانه آب

شکر زرد و فلفل سیاه را آسیاب کنید.

 

خواص فلفل سیاه: فلفل سیاه جریان مخاط و گردش خون را تحریک می‌کند. حاوی پتاسیم است، هضم غذا را تقویت و به سلامت روده کمک می‌کند. فلفل سیاه بادشکن است و از تشکیل گازهای روده جلوگیري میکند به علاوه پوسته بیرونی فلفل سیاه به از بین رفتن سلول های چربی کمک میکند.

 

خواص شکر زرد: از یبوست پیشگیری میکند. شکر زرد آنزیم های گوارشی بدن را فعال میکند، حرکات روده را تحریک ودر نتیجه از یبوست جلوگیري می‌کند.

شکر زرد کبد را زهر زدایی می‌کند و سموم مضر را ازبدن خارج میکند.

 

شکر زرد نشانه های آنفلوانزا را درمان می‌کند. فقط کافی است کمی شکر زرد با آب گرم مخلوط و میل کنید و یا بجای شکر سفید داخل چای بریزید.

 

تصفیه کننده خون: اگر مرتب شکر زرد در مقدار کم میل کنید خون را تصفیه میکند و همیشه بدنی سالم خواهید داشت.

 

شکر زرد سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند: شکر زرد سرشار از آنتی اکسیدان و موادمعدنی مثل زینک و سلنیوم است که از آسیب رادیکال های آزاد پیش گیری میکند و مقاومت بدن را در برابر عفونت ها بیشتر میکند.

 

زنجبیل را خرد کنید و به شکر و فلفل اضافه کنید.

 

فواید زنجبیل: زنجبیل برای درمان گلو درد و سرفه استفاده می‌شود. برای درمان سرماخوردگی هم میتوان از قرص های زنجبیل استفاده کرد و هم کمی زنجبیل داخل آب جوش بریزید و از بخار آن برای درمان گلو درد استنشاق کنید.

 

هل ها را باز کنید و داخل مواد بریزید.

 

فواید هل: سنتی ها از هل برای درمان حالت تهوع و استفراغ استفاده می‌کنند. از هل برای درمان گلودرد نیز استفاده می‌شود.اگر هل و دارچین را داخل آب بجوشانید و صبح ها داخل دهان غرغره کنید گلودرد از بین می‌رود.

 

چوب دارچین، میخک و دانه رازیانه را اضافه کنید.

با این دمنوش ها به جنگ سرماخوردگی بروید

فواید دارچین: سینامالدئید موجود در دارچین انواع التهابات را درمان می‌کند. روغن دارچین برای درمان التهابات قارچی دستگاه تنفسی مفید است و رشد باکتری های لیستریا و سالمونلا را مهار میکند. خاصیت ضد میکروبی دارچین از فاسد شدن دندان ها و بوی بد دهان نیز پیشگیری میکند.

 

فواید میخک: میخک سیستم گوارشی را تقویت میکند.

 

فواید دانه رازیانه: غرغره کردن دم کرده روغن دانه رازیانه گلودرد و سرفه را درمان می‌کند.

 

مواد را داخل ۳ الی ۴ پیمانه آب داغ بریزید و بگذارید ۵ الی ۷ دقیقه داخل آب بماند.

 

سپس آب را از صافی رد کنید و برای طعم بهتر کمی پودر قهوه به آن اضافه کرده و میل کنید.

 

ابتلا به عفونت های ويروسي مجاري تنفسي فوقاني كه با نام عمومي سرماخوردگي شناخته مي شود،‌ از شايع ترين بيماريهايي است.سالی یکبار دستکم ، بيشتر افراد را در سراسر جهان مبتلا به سرماخوردگی مي شوند و براي چند روز، فعاليت های روزمره مبتلايان را تحت تاثير خود قرار مي دهد.

 

معجون هاي جادويي برای سرماخوردگی

در مكتب طب ايراني، محور اصلي علائم و پيگيري روند درمان براساس نوع ترشحات مجاري تنفسي فوقاني تعريف مي شود. منشأ اصلي اين ترشحات مغز است و انچه از مسير بيني و چشم خارج مي شود، «زكام» نام مي گيرد و ترشحاتي كه به حلق و مجاري تنفسي تحتاني ريخته مي شود، «نزله» نام دارد.

 

نكته بسيار مهم و اساسي آن است كه بر اساس اين تفكر بايد تدابيري به كار برد كه در روزهاي نخست سرماخوردگي كه خلط رقيق است، آنرا غليظ نماييم و برعكس در روزهاي نهايي يا هنگام بروز عوارضي چون سينوزيت چركي و وجود اخلاط غليظي كه دفع آن ها مشكل است، خلط را رقيق و آماده دفع كنيم.

 

از منظر اين طب، با توجه به اينكه زكام و ترشحات بيني و چشم، يكي از راه های دفع مواد ناسالم ازبدن افراد است، چنانچه كوتاه باشد و منجر به ايجاد عوارض ديگري در بدن نشود، نبايد جلوي آن گرفته شود. البته در صورتي كه فرد مبتلا به سرماخوردگي به علائمي همچون تب و بدن درد شديد، چرك گلو و ديگر علائم عفونت باكتريال دچار شود، حتما بايد تحت درمان سريع پزشك قرار گيرد و بجز موارد ساده بيماري، از خود درماني بايد پرهيز كرد.

 

علائم بيماري در مراحل اوليه سرماخوردگي «نزله گرم» بيشتر شامل ترشحات رقيق و آبكي بيني و حلق، سوزش و خارش گلو و حلق، سرخي چشم ها، التهاب حلق و گرفتگي بيني و صدا است. چنانچه فرد مبتلا به سرماخوردگي از قواي جسماني مناسبي برخوردار و آبريزش بيني و سرماخوردگي وي بدون علائم عفونت باكتريال باشد،

 

بهتر است در طول مدت بيماري از سوپ و آش های ساده و گرم استفاده نمايد و از مصرف نابجاي آنتي بيوتيك ها پرهيز كند. با اين اوصاف، بهتر است غذاي اصلي در سه روز نخست، تنها سوپ جو رقيق با حبوبات بسيار اندك و سبزيجات فراوان باشد و بهتر است معده سبك نگاه داشته شود. دراين زمان خوردن غذاهاي سنگين، منع شده است.

 

دم كرده گل گاو زبان به شرط ترش نبودن، به خصوص در شروع علائم سرماخوردگي، به همراه كمي ليمو عماني و مقدار كمي عسل يك دمنوش مناسب است. در نزله گرم «ترشحات رقيق و آبكي از بيني در ابتداي سرماخوردگي»، ريختن روغن های با طبع سرد مانند روغن بنفشه و روغن كدو،

 

در بيني نيز توصيه مي شود. اگر ميزان ترشحات و رقت آن زياد بود، مي توان سبوس گندم را در سركه خيسانيد و خشك شده را دود كرد و دود آنرا استنشاق نمود. درصورت ريزش زياد ترشحات به حلق، غرغره كردن آب انار يا آب عدس «آبي كه عدس در آن پخته شده» يا پوست و تخم خشخاش يا تركيبي از انها مفيد است. استحمام با آب ولرم در نزله گرم بسيار مفيد است.

 

از تركيبات مناسب براي نزله گرم «پودر زكام گرم»، عناب، سپستان و تاجريزي « يك و نيم واحد»، به دانه «يك واحد» و گل بنفشه،‌ نيلوفر آبي، شاتره و برگ كاسني «دو واحد» است كه مي توان آن ها را مخلوط و نيمكوب كرد و روزانه دو تا سه نوبت پس از جوشاندن آنرا ميل نمود.

 

دم كردني ها

دم كرده پونه كوهي و آويشن شيرازي در فصل پاييز و زمستان بسيار مناسب بوده، خاصيت ضد عفوني كنندگي داشته و براي سرماخوردگي نيز بسيار مفيد است. اين دمنوش را مي توان با مقداري عسل مخلوط نموده و روزانه چند نوبت ميل نمود.

 

كدو حلوايي

براي سرماخوردگي های ساده در فصل سرد، كدو حلوايي يك درمان مناسب است كه مي تواند به صورت بخار پز به همراه كمي پودر نبات و دارچين مصرف شود. كدو حلوايي منبع مناسب ويتامين E، C و بتاكاروتن است كه همه ی انها خاصيت آنتي اكسيداني دارند.

 

شيرين بيان

مصرف ريشه گياه شيرين بيان يكي از داروهاي مناسب براي درمان سرفه های ناشي از سرماخوردگي است. توصيه مي شود مقدار اندكي از ريشه شيرين بيان با اندكي آب جوشانده، سپس آن رابا كمي عسل مخلوط كرده و نوشيد. «البته تعيين ميزان مصرف شيرين بيان بايد با نظر پزشك انجام شود، زيرا زياده روي در مصرف گياه شيرين بيان عوارضي جدي رابه دنبال دارد»

 

جوشانده

از ديگر داروهاي گياهي براي درمان سرماخوردگي، جوشانده گياهان اسطوخودوس، پونه، نعناع و آويشن مي باشد. براي تهيه جوشانده اين گياهان بهتر است ميزان مساوي از هر گياه را در ظرفي ريخته و دو ليوان آب به آن اضافه كنيد. پس از جوشيدن آنرا در چندين نوبت بنوشيد.

 

آش

مصرف آش های ساده مثل اسپيدبا «اسفيدباج» براي التیام حال افراد دراين مرحله از سرماخوردگي مي تواند مناسب باشد كه به راحتي با استفاده از برنج،‌ جعفري و گشنيز، كمي تره و شنبليله، بال و گردن مرغ، كمي روغن زيتون، مقدار كمي نمك، زردچوبه يا زعفران، زيره ودر صورت تمايل مقداري كدو آماده مي شود.