جستجو در پارس ناز

برای درمان روماتیسم مفصلی چه بخوریم؟

برای درمان روماتیسم مفصلی چه بخوریم؟

یکی از خطرناکترین نوع‌های روماتیسم مفصلی، روماتوئید آرتریت است. این بیماری یک بیماری خودایمنی تخریبی و التهابی است که به طور عمده مفاصل را تحت تأثیر قرار می‌دهد و سبب درد، سفتی و تورم در بافت مفاصل می‌شود.

 

یافته‌های یک مطالعه نشان داد که به طور قابل‌توجهی، مدیریت تغذیه در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی می‌تواند نقشی مهم در کنترل علائم و بهبود کیفیت زندگی فرد داشته باشد. مهم‌تر از آن، از این مطالعه طی چند سال انجام شده و نشان می‌دهد که اثر مفید رژیم غذایی ضد التهاب طولانی مدت است.

 

شواهد بیشتری وجود دارد مبنی بر اینکه رژیم‌های غذایی سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده و فیبر گیاهی، اسیدهای چرب امگا 3 و مقدار زیادی میوه و سبزیجات حتی می‌توانند خطر ابتلا به RA  را کاهش دهند. با این مطلب در به طب آنلاین همراه باشید، تا بدانید چه غذاهایی می‌توانند به کاهش علائم و حفظ سلامت شما کمک کنند.

 

چه مواد غذایی برای روماتیسم خوب است؟

 انتخاب مواد غذایی با توجه به تحمل سلیقه افراد و حساسیت غذایی آنها مهم است. برخی افراد ممکن است به مواد غذایی خاصی آلرژی داشته باشند که مصرف آنها تشدید کننده علائم خواهد بود. همچنین مسلم است که چاقی یک عامل خطر برای شرایط التهابی است و نباید به هیچ وجه از آن غافل شد.

 

چربی بدن موادی تولید می‌کند که باعث التهاب خواهد شد و هر چه این نوع چربی بیشتر باشد، بدن ملتهب‌تر می‌شود. علاوه بر این، غذاهایی که منجر به چاقی می‌شوند دارای چربی، شکر، نمک و مواد فرآوری شده هستند.

 

رژیم غذایی برای روماتیسم باید شامل مواد غذایی ضد التهاب و مفید برای سلامتی مفاصل باشد. در ادامه برخی از مواد غذایی و غذاهایی که به نظر می‌رسد که برای افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی مفید باشند، بیان شده است:

 

روغن زیتون حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و ضد التهاب‌

محققان به فواید ضدالتهابی روغن زیتون علاقه‌مند شده‌اند زیرا افرادی که از این رژیم سنتی مدیترانه‌ای استفاده می‌کنند، شرایط بهداشتی مرتبط با التهاب، مانند بیماری‌های دژنراتیو مفاصل یا دیابت بهتری دارند.

 

محققان دریافته‌اند که اولئوکانتال، ‌ترکیبی که در روغن زیتون بکر یافت می‌شود، اثری مشابه داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDS) مانند ایبوپروفن در سرکوب التهاب ایفا می‌کند که آن را به روغنی عالی برای استفاده در پخت و پز غذا تبدیل می‌کند.

 

از تکنولوژی جدید درمان کمر درد با UIC  و خرید کمربند پلاتینر platiner چیزی میدانید؟

 

ماهی‌های چرب و درمان روماتیسم زانو

ماهی‌های چرب و درمان روماتیسم زانو

مصرف ماهی‌های چرب که حاوی اسیدهای چرب امگا-3 می‌باشند، ممکن است برای برخی افراد با روماتیسم مفصلی مفید باشد. امگا-3 یک نوع اسید چرب ضروری است که در برخی از ماهی‌ها وجود دارد.

تحقیقات نشان داده که مصرف امگا-3 می‌تواند به کاهش التهابات در مفاصل از جمله مفاصل زانو کمک کند و علائم روماتیسم زانو را کاهش دهد. این مواد به تنظیم سیستم ایمنی بدن و کاهش عوارض آن در افراد مبتلا به روماتیسم کمک کنند.

 

زردچوبه ادویه تسکین دهنده التهاب

ترکیب فعال اصلی زردچوبه به نام کرکومین است که ممکن است به کاهش التهابات مفصلی و کمک به کنترل درد در برخی از بیماری‌های مفصلی مرتبط با روماتیسم مفصلی کمک کند.

 

شما می‌توانید زردچوبه را به شکل پودر به عنوان ادویه به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا در طی زمان به کاهش علائم روماتیسم مفصلی، از جمله درد و تورم، کمک کند. با این حال، تاثیرات زردچوبه ممکن است برای هر فرد متفاوت باشند و نیاز به مصرف منظم و مقادیر مناسب داشته باشد.

 

بهترین قرص برای درمان روماتیسم مفصلی چیست؟

 

در برخی موارد، که تغییر رژیم غذایی تاثیر چندانی ندارد، مصرف داروها ممکن است به صورت مداوم برای کنترل علائم و پیشگیری از تجدید آسیب مفاصل تجویز شوند. همچنین داروها به عنوان درمان‌های تسکینی برای کاهش درد و التهابات مفصلی در مواقع نیاز مصرف می‌شوند.

 

بعضی از قرص‌ برای درمان روماتیسم مفصلی عبارتند از:

ضد التهابات غیراستروئیدی (NSAIDs): این دسته از داروها می‌تواند التهابات و درد مفاصل را کاهش دهند. مثالهایی از نام قرص‌های روماتیسم ضدالتهاب شامل ایبوپروفن و ناپروکسن می‌شوند.

 

گلوکوکورتیکوئیدها: این داروها معمولا برای کاهش التهاب و علائم شدید روماتیسم مفصلی مصرف می‌شوند. پردنیزولن نام یکی از گلوکوکورتیکوئدها به عنوان قرص درمان روماتیسم زانو است.

 

داروهای آنتی ‌روماتیسمی: به عنوان مثال، داروهای بیولوژیکی مثل توسیلیزوماب ممکن است برای درمان بعضی از انواع روماتیسم مفصلی مانند روماتیسم زانو، مورد استفاده قرار گیرند.

 

توجه داشته باشید که هرگز نباید هیچ یک از این داروها را خودسرانه مصرف کنید.

 

زانوبند زاپیامکس برای بیماران دارای روماتیسم مفصلی چه مزیتی دارد؟

داروی جدید روماتیسم مفصلی در ایران چیست؟

با خرید زانوبند زاپیامکس Zapiamax  دارای یک مدل از زانوبندهای نسل اولتراسوند میشوید که به عنوان یک وسیله‌ای درمانی برای برخی از بیماران با روماتیسم مفصلی و مشکلات مفصلی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از  این نوع زانوبند دارای مزایای زیر است:

 

پشتیبانی و استفاده در مواقع مختلف: زانوبند زاپیامکس می‌توانند به بیماران در تثبیت و پشتیبانی مفصل زانو در طول روز کمک کنند، به ویژه در زمان‌هایی که مفصل ممکن است آسیب ببیند یا درد داشته باشد.

 

کاهش فشار و تنشزاپیامکس می‌‌توانند به کاهش فشار و تنش در مفصل زانو و عضلات اطراف آن کمک کند که در کاهش درد و تورم مفصلی نقش مؤثر ایفا می‌کند.

 

حمایت در‌ترمیم: در مواردی که بیماران نیاز به‌ ترمیم مفصل دارند (مانند پس از عمل جراحی مفصلی)، زاپیامکس می‌تواند به تثبیت مفصل و حمایت از فرآیند‌ ترمیم کمک کند.

 

داروی جدید روماتیسم مفصلی در ایران چیست؟

Filgotinib  یک مهار کننده جدید التهاب است که به صورت مشخص آنزیم‌های JAKI را هدف قرار می‌دهد. هدف اصلی از ساخت این دارو درمان روماتیسم مفصلی است.

 

آیا ‌ترشی برای روماتیسم ضرر دارد؟

ترشی به عنوان یک مواد غذایی برای برخی افراد با روماتیسم مفصلی مشکل‌ساز است. دلیل این امر مربوط به ‌ترکیباتی مثل استیک اسید (acetic acid) در ‌ترشی و همچنین سدیم موجود در آن بر می‌گردد.