پارس ناز پورتال

قاصدک 24

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

مجموعه : اخبار سینما
برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید 

فیلم های مبارزه ای و رزمی همه ي وقت یکی از داغ ترین و پرطرفدارترین ژانرها بوده اند که تاکنون نیز پرطرفدار میباشند و ستاره هاي مشهوری در این اساس فعالیت دارند. اگر بخواهیم صادق باشیم، اینکه ببینیم دو نفر در حال مبارزه با یک دیگر میباشند واقعا هیجان‌انگیز هست، مخصوصا زمانی که با یک استایل مبارزه‌اي به این زد و خورد می پردازند.

 

این یکی از دلایلی هست که در این سال‌هاي جدید هنر‌هاي رزمی به ورزشی پرطرفدار تبدیل شده و همین طور دلیلی بر اینکه همۀ عاشق مشاهده فیلم‌هاي رزمی میباشند. کنگ‌فو، کاراته، کیک‌بوکسینگ، مویتای و هر استایل مبارزه‌اي که شما فکرش را بکنید، در صفحه نقره‌اي سینما همه ي چی مهیا هست تا ورزشکاران و استادان این سبک خودی نشان دهند.

 

امروز ما می خواهیم که به برترین این افراد بپردازیم، بازیگرانی که مهارت‌هاي رزمی خود را به شکلی استادانه به نمایش‌ در‌ آوردند. قطعا شما از همین اول بعضی از افراد این فهرست را تشخیص دادید، بعضی از آن‌ها نیز ناشناس‌تر میباشند و در ادامه خواهید شناخت. اما چیزی که بین همه ي این افراد مشترک هست داشتن یک مهارتی هست که به سختی به دست آورده‌اند و نمایش در تعدادی از برترین فیلم‌هاي رزمی که تا به حال ساخته شده هست.

 

۱۵» مایکل جی وایت

ما اول از همۀ بازیگری را معرفی می کنیم که در استایل‌هاي مبارزه‌اي متفاوتی حرفه‌اي هست و مهارت‌هایش را در تعدادی از فیلم‌ها به نمایش گذاشته هست. مایکل جی وایت «Michael Jai White» از کودکی یاد‌گیری هنر‌هاي رزمی را آغاز کرد و اکنون دارای کمربند مشکی در رشته‌هاي شتکان کاراته، گجو ریو، کیوکوشین، تکواندو، کبودُ، وشو و تانگ سو دو هست. او شاید یکی از کشنده‌ترین بازیگرانی باشد که امروز در هالیوود بازی می کند.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

او در چندین فیلم نقش‌آفرینی کرد که توانست به خوبی از مهارت‌هاي رزمی‌اش بهره گیری کند، که شامل Universal Soldier: The Return ،Exit Wounds ، Undisputed 2: Last Man Standing و Never Back Down 2: The Beatdown هست. او همین طور در فیلم‌هاي فرانچایز Mortal Kombat که توسط Kevin Tancharoen ساخته شد، در نقش Jax ظاهر شد.آشنایی او با هنر‌هاي رزمی به این‌ که او بتواند در بدلکاری هم پیروز باشد کمک کرد.

 

۱۴» سینتیا راث راک

نمونه بیش‌تر کسانی که در این فهرست میباشند، سینتیا راث راک «Cynthia Rothrock» از قبل از اینکه به جلوی دوربین بیاید با هنر‌هاي رزمی آشنا بوده هست. او در هفت ورزش رزمی گوناگون دارای کمربند مشکی هست و توانسته هست پنج قهرمانی جهانی را از آن خود کند

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

در طی فعالیت او در رقابت‌هاي هنر‌هاي رزمی، توسط کمپانی سرشناس Golden Harvest کشف استعداد شد، شروع کار او در کنار Michelle Yeoh، در فیلم Yes, Madam آغاز شد و بعد از آن او به بازی در چندین فیلم سرشناس در چین پرداخت که از جمله آن‌ها China O’Brien ،The Inspector Wears Skirts و Righting Wrongs بود.

 

او همین طور در چند فیلم‌ اکشن آمریکایی که بودجه کمی داشتند نقش‌آفرینی کرد که شامل آثاری نظیر Irresistible Force، Outside The Law و Mercenaries میشود.

 

۱۳» سامو هونگ

مثل دوست قدیمی‌اش «Jackie Chan» او هم هنر‌هاي رزمی را قبل از اینکه وارد صنعت سینمای چین بشود در یک مدرسه Peking Opera «جایی که هنر‌هاي رزمی، حرکات آکروباتیک و ‌هنر‌هاي مختلفی برای جلب مخاطب آموزش داده میشود» یاد گرفت. در کودکی، هم او و هم Chan از اعضای گروه Seven Little Fortunes بودند.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

زیاد کار‌هاي بزرگ او در همان سرزمین مادریش بوده هست. برای مخاطبان غربی او، شاید برترین عملکردش در سریال کوتاه Martial Law بود که دو فصل داشت و از سال۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ در شبکه CBS اکران می‌شد. در آن سریال Arsenio Hall و Kelly Hu هم بازی می کردند و Hung نیز در نقش پلیسی بود که به لس‌آنجلس انتقال داده شده بود.

 

او در چین بعنوان بازیگر، کارگردان و بدلکار در چند صد فیلم ظاهر شد که نخستین آن‌ها بر می گردد به بازیگری در فیلم Education of Love «ساخت سال۱۹۶۱» و آخرین آن‌ها به کارگردانی فیلم Paradox که برای همین امسال هست.

 

۱۲» جیم کلی

جیم کلی «Jim Kelly»، واقعا یک رزمی‌کار حرفه‌اي بود و چندین بار در اوایل دهه ۷۰ میلادی در قهرمانی‌هاي جهانی شرکت کرد. Kelly در رشته شورین ریو کاراته استاد بود و مدرسه رزمی خودش را در لس‌آنجلس تاسیس کرد، آنجا بود که تهیه‌کننده فیلم Enter the Dragon «اژدها وارد میشود» استعداد وی را کشف کرد

 

و وی را در این فیلم در نقش ویلیامز منصوب کرد، در این فیلم او در کنار بروس لي بازی می کرد «آخرین فیلم کامل بروس لي بود و مسلما برترین فیلمش» و به لطف این فیلم بود که استعداد Kelly در عرصه بازیگری شکوفا شد.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

بعد از بازی در فیلم Enter the Dragon، جیم کلی به نمایش هنر‌هاي رزمی‌اش ادامه داد تا زمانی که به لطف بازی در فیلم‌هاي Black Belt Jones، Three The Hard Way، Black Samurai و Hot Potato به یکی از ستارگان بزرگ ژانر blaxploitation تبدیل شد.

 

بعنوان نخستین سیاه‌ پوست که به ستاره‌اي در عرصه فیلم‌هاي رزمی تبدیل شد، او توانست مسیر را برای بازیگران جدیدتری مثل Michael Jai White و Wesley Snipes هموار کند. او در سال ۲۰۱۳ و در سن ۶۷ سالگی به علت سرطان در گذشت.

 

۱۱» کارا هوی

بعنوان یکی از بازیگران سینما چین و یکی از بزرگ‌ترین و برترین بازیگران زن در عرصه فیلم‌هاي اکشن تا به هم اکنون شناخته می شود و دارای رزومه‌اي قوی در پنج دهه دوران بازیگری‌اش هست.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

او توسط Lau Kar-leung کشف استعداد شد و در فیلم Challenge of the Masters به کارگردانی خود Lau Kar-leung در سال ۱۹۷۶ نقش‌آفرینی کرد. او در اوایل کار بازیگریش در چند فیلم رزمی که برای استودیو legendary Shaw Brothers بود، بازی کرد که شامل فیلم‌هاي Invincible Shaolin

 

، Mad Monkey Kung Fu، Return to the 36th Chamber و Clan of the White Lotus میشود. برجسنه نرین بازی او به سال ۱۹۸۲ به فیلم My Young Auntie برمی‌گردد که فیلمی اکشن-کمدی بود و برای بازی در آن فیلم جایزه برترین بازیگر زن را در آکادمی فیلم هنگ کونگ برد که نخستین جایزه او بود، همین طور در ادامه دو جایزه دیگر هم کسب کرد که یکی در سال ۲۰۱۰ برای بازی در فیلم At The End of Daybreak و دیگری سال ۲۰۱۷ برای بازی در فیلم Happiness بود.

 

او اکنون ۵۷ سال سن دارد و همچنان از چهره‌هاي برتر سینمای چین هست، اما اخیرا اعلام کرده هست که قرار هست بازنشسته شود.

 

۱۰» ایکو اوایس

ایکو اوایس «Iko Uwais» جوان‌ترین فرد این فهرست هست و این خبر‌خوبی برای طرفداران سبک اکشن میتواند باشد. او فقط ۳۴ سال دارد و میتوان گفت که تازه اول کارش هست.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

او در کلاس‌هاي رزمی دوجو بود که توسط Gareth Evans که یک فیلم‌ساز هست کشف استعداد شد، او طوری جذب این رزمی‌کار جوان شد که برای او در نخستین فیلم خودش «Merantau ساخت سال ۲۰۰۹» نقشی در نظر گرفت. فیلم The Raid «ساخت ۲۰۱۲» دومین فیلم او و دومین همکاری او با این فیلم‌ساز بود،

 

فیلمی که موفقیت‌هاي بیش‌تری را برای او رقم زد و وی را به یکی از ستاره‌هاي هنر‌هاي رزمی تبدیل کرد، و آن فیلم از برترین فیلم‌هاي رزمی هست که تا کنون ساخته شده هست. فیلمی که با ساختاری کاملا اکشن، بی‌نقص و کاملا خشن شما را روبه‌رو می‌سازد. دنباله این فیلم که سال ۲۰۱۴ ساخته شد نیز توانست موفقیتی برابر با فیلم قبلی را از آن خود کند. او همین طور در فیلم Star Wars: The Force Awakens حضوری کوتاه اما حائز اهمیت داشت.

 

۹» تی لونگ

مثل Kara Hui، تی‌ لونگ هم توانست با بازیگری‌هاي خوبش در چندین فیلم از استودیو Shaw Brothers موفقیت‌هایي کسب کند و به ستاره‌اي در چین تبدیل شود. بعنوان یک دانش‌آموز Wing Chun، او در استودیو بازیگری ثبت‌ نام کرد و به لطف عملکردش که روزبه‌روز بهتر می‌شد و ظاهر جوانش توانست خیلی سریع کاری مطلوب در این عرصه پیدا‌ کند.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

نخستین نقش اصلی او در سال ۱۹۶۹ مربوط به فیلم Dead End «در سبک Wuxia» بود که می توان گفت این فیلم وی را به یک ستاره تبدیل کرد. نخستین بازی او در یک ژانر سرشناس هم به همان سال ۱۹۶۹ بر میگردد که مربوط به فیلم Have Sword, Will Travel هست و سپس بعد از آن در سال‌هاي ۱۹۷۰ و ۱۹۷۱ به ترتیب فیلم‌هاي The Heroic Ones و King Eagle را بازی کرد.

 

برترین نقشی که نیز ایفا کرد مربوط به فیلم The Sentimental Swordsman و دنباله آن یعنی فیلم Return of the Sentimental Swordsman بود که به ترتیب در سال‌هاي ۱۹۷۹ و ۱۹۸۱ ساخته شدند. او برای بازی در نقش‌هاي قهرمانانه شناخته شده هست، همین طور او توانست طرفدارارنش را به علت بازی در نقش یک خلافکار در فیلم A Better Tomorrow که توسط John Woo در سال ۱۹۸۶ کارگردانی شده هست، افزایش دهد.

 

۸» جین کلود ون دام

اگر چه جیم کلود ون دام «Jean-Claude Van Damme» تا به حال هیچ جایزه‌اي نبرده هست، اما چه کسی اهمیت میدهد؟ او توانسته هست که در این سی سال فیلم‌هاي اکشن و رزمی بسیار خوبی را به نمایش بگذارد.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

او همین طور کمربند مشکی دان دو شوتوکان کاراته را دارد، و نیز در رقابت‌هاي کاراته و کیکبوکسینک قبل از اینکه وارد سینما بشود، شرکت میکرد. او همین طور موی‌تای و تکواندو نیز کار کرده هست.

 

Van Damme کار خود را با بازی در فیلم Bloodsport «ساخت سال ۱۹۸۸» آغاز کرد، فیلمی که روایت داستان واقعی رزمی کاری به نام Frank Dux هست که به تورنومنت‌هایي زیرزمینی می‌رفت و در آن جا مبارزه میکرد «که این تورنومنت‌ها با نام Kumite شناخته می‌شدند»، فیلم بعدی او که سال ۱۹۸۹ با نام Kickboxer عرضه شد و ماجرای رزمی‌ کاری ماهر، که در پی انتقام از قاتل برادرش که مبارزی بی‌رحم هست را روایت می کند.

 

از جمله آثار مهمی که او نقش بازی کرده هست، فیلم‌هاي Double Impact، Hard Target، Street Fighter وUniversal Soldier میباشند.

 

۷» تونی جا

امروزه همه ي با موی‌تای آشنا میباشند، اما قبل از بازی تونی جا «Tony Jaa» در سال ۲۰۰۳ در فیلم Ong-Bak: The Thai Warrior کم‌تر کسی با این سبک از مبارزه آشنا بود اما بعد از بازی او بعنوان یک رزمی‌کار ماهر در این سبک توجهات را به خود جلب کرد به طوریکه در سال ۲۰۰۵ هم دنباله این فیلم ساخته شد.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

زمانی که او بچه بود به دلیل علاقه بسیار زیادی که به فیلم‌هاي بروس لي، جکی چان و جت لي داشت به هنر‌هاي رزمی جذب شد. بازی‌هاي او در چند فیلم‌ باعث شد که بتواند نظر چان را به خود جلب کند، طوری که چان می خواست او در فیلم Rush Hour 3 بازی کند اما به علت تداخل‌ زمانی با برنامه‌هایش نتوانست که در این فیلم بازی کند.

 

تونی جا در سال ۲۰۱۰ از بازی کردن دست کشید تا راهبی بودایی شود، اما او در سال ۲۰۱۳ دوباره به عرصه سینما بازگشت. از آن به بعد او در فیلم‌هاي Furious 7، XXX: Return of Xander Cage و Skin Trade نقش آفرینی کرد.

 

۶» میشل یوه

یکی از سرشناس‌ترین بازیگران زن سینمای چین هست. میشل یوه «Michelle Yeoh» همین طور به دلیل بازی در چند فیلم هالیوودی به ستاره‌اي جهانی تبدیل شد.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

Yeoh از توانایی‌هاي برجسته ورزشی‌اش بعنوان وسیله‌اي برای ستاره شدن در فیلم‌هاي اکشن بهره گیری کرد، مثل بازی در فیلم Police Story 3 که در آن جکی چان نقش اول فیلم بود، او به دلیل بدلکاری‌هایش در چندین فیلم تبدیل به چهره‌اي شناخته شده‌ شد.

 

اما شهرتش به دلیل درخشش در فیلم‌هایي نظیر Magnificent Warriors، Executioners و Tai Chi Master بود و شهرتش نیز با بازی در نقش یک مامور چینی به نام Wai Lin در فیلم James Bond « در سال ۱۹۹۷ به نام Tomorrow Never Dies» جهانی شد. Wai Lin در آن فیلم مثل خود مامور ۰۰۷ از مهارت بالایی برخوردار بود.

 

او به دلیل بازی در فیلم Rouching Tiger «در نقش Yu Shu Lien»، Hidden Dragon و فیلم Sword of Destiny نامزد جوایز متعددی شده بود. او هنوز به فعالیت بازیگری خود با قدرت تمام ادامه میدهد و به زودی در سریال جدید Star Trek: Discovery نیز وی را خواهیم دید و همین طور در فیلم Guardians of the Galaxy Vol. 2 حضور تعجب برانگیزی داشت.

 

۵» چوک نوریس

برای مخاطبان مدرن، شاید چوک نوریس «Chuck Norris» به علت پیشنهاد‌هاي ورزشی‌اش «در حوزه ورزش‌هاي رزمی» که از حدود یک دهه قبل انتشار شد، شهرت داشته باشد، شاید خود او به اندازه پیشنهاد‌هایش شگفت‌انگیز نباشد اما اشتباه نکنید، او یکی از برترین‌ها هست.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

او در شروع کارش چندین و چند کمربند مشکی در رشته‌هاي گوناگون از جمله کاراته «دان پنج»، تکواندو «دان هشت» و تانگ سو دو «دان نه» را دارا بود. او همین طور سبک شخصی خودش را خلق کرد و نامش را چون کوک دو «Chun Kuk Do» نامید.

 

نخستین نقش برجسته او در تقش یک تبهکار در فیلم دوستش بروس لي بود و Way of the Dragon نام داشت، که در Colosseum واقع در شهر رم شروع به مبارزه با یکدیگر کردند. بعد از بازی در آن فیلم او به یکی از چهره‌هاي سرشناس سبک اکشن تبدیل شد و در فیلم‌هایي مثل The Delta Force، Missing In Action و Firewalker بازی کرد و همین طور در سریال طولانی Walker و سریال Texas Ranger ظاهر شد.

 

۴» دانی ین

دانی ین «Donnie Yen» برای مدتی طولانی در سرزمین مادری خود شهرت داشت. و به طوری استثنایی در چندین ورزش رزمی به شکل حرفه‌اي فعالیت داشت، او در سال ۱۹۸۳ بعنوان بدلکار شروع به کار کرد، چندی بعد او شروع به کارگردانی و درخشش در فیلم‌هاي خودش کرد. او در فیلم‌هایي همچون Iron Monkey، Ip Man و Hero نقش برجسته‌اي را ایفا کرد و با بازی در این‌‌ها به جمع چهره‌هاي برجسته چین پیوست.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

او در غرب همین طور توانایی‌هایش را با بازی در نقش‌هاي فرعی «و حتی پشت صحنه» در چندین فیلم هالیوودی به اشتراک گذاشت، مثل بازی در Highlander: Endgame ،Blade 2 و Shanghai Knights.

 

شهرت جهانی او از سال قبل به علت بازی در فیلم Rogue One: A Star Wars Story «در نقش Chirrut Imwe» افزایش یافت. او به علت بازی در نقش یک فرد کور جنگ‌ جو توانست هم هنر بازیگری و هم توانایی‌هاي رزمی‌اش را به نحو احسنت به اجرا بگذارد.

 

۳» جت لي

جت لي «Jet Li» قبل از اینکه به عرصه هالیوود وارد شود در سرزمین مادریش توانست شهرت زیادی کسب کند. فیلم‌هایي نظیر Once Upon A Time In China ،Black Mask و یک بازسازی فوق‌العاده از فیلم Fist of Legend که با نقش‌آفرینی او صورت گرفت، باعث شد که جت لي بعنوان یکی از مطرح‌ترین بازیگران رزمی‌کار عصر خودش شناخته شود.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

او از سال ۱۹۹۷ با بازی در نقش یک تبهکار در فیلم Lethal Weapon 4 به عرصه فیلم‌هاي غربی وارد شد و از آن به بعد به بازی در فیلم‌هاي آمریکایی ادامه داد. این فیلم‌ها شاید از مطلوبیت فیلم Hero برخوردار نباشند اما فیلم‌هاي مثل Romeo Must Die، The One و War هنوز ارزش مشاهده دارند.

 

بزرگ‌ترین و برجسته ترین نقشی که او در هالیوود بر عهده داشته هست مربوط به فرانچایز Expendables و بازی در نقش Yin Yang هست.

 

۲» جکی چان

واقعا چه کسی هست که عاشق جکی چان نباشد؟ کسی که شهرتش از شکاندن استخوان‌‌هاي چندان و درخشش در بیشتر فیلم‌هایش به دست‌آمده هست، به جز این موضوع او یکی از بازیگرانی هست که شهرتش مثل دیگران به دلیل خشونت و در هم کشیدن ابروهایش نیست بلکه به علت سبک متفاوت او هست. جکی چان برترین بازیگری هست که همۀ وقت} با خود چاشنی خنده دار را به همراه دارد.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

او دوران کودکیش را در مدرسه Peking Opera گذراند، قبل از اینکه در دهه ۷۰ بعنوان بدلکار شروع به کار کند، به ورزش‌هاي رزمی بعنوان یک تفریح نگاه میکرد. او در چند فیلم بروس لي ایفای نقش کرد « قبل از اینکه به ستاره‌اي سرشناس تبدیل شود» و بعد از آن در فیلم‌هایي مثل Drunken Master، The Big Brawl و Police Story بعنوان ستاره این فیلم‌ها ظاهر شد.

 

فیلم‌هایي که نیز توسط هالیوود ساخته شد و ستاره آن‌ها جکی چان بود نیز نمایش‌هایي دوست داشتنی داشتند نظیر فیلم‌هاي Rush Hour، Shanghai Noon و The Forbidden Kingdom.

 

۱» بروس لي

از اینکه نفر اول قابل پیش‌بینی بود شرمنده‌ام، اما مفید درمورد‌ي اژدهای سینما حرف می زنیم. بروس لي قطعا برترین بازیگر رزمی‌کار در عرصه سینما تا همه ي وقت خواهد بود.

برترین مبارزان رزمی کار تاریخ سینما را بشناسید

 به گزارش پارس ناز اگر چه عمر او زود به اتمام رسید و در سن ۳۲ سالگی دار فانی را وداع گفت، اما در همان مدت کوتاه او کار‌‌هاي زیادی را انجام داد که بسیاری در یک قرن انجام می دهند. او در عمر کوتاه خود به استادی در رشته کنگ‌ فو دست یافت و همین طور چندین و چند کتاب نوشت و در سریال The Green Hornet در نقش Kato بازی کرد و با درخشش در این فیلم به یکی از بزرگ‌ترین ستارگان سینما جهان تبدیل شد.

 

فیلم‌هاي رزمی که او نقش بازی کرده The Big Boss، Fist of Fury، Way of the Dragon، Enter the Dragon و Game of Death میباشند که هوز بعد از حدود ۵۰ سال در سطح بالایی قرار دارند.