پارس ناز پورتال

بزرگ‌ترین مجموعه‌های تاریخی شهر بهشهر در استان مازندران

بزرگ‌ترین مجموعه‌های تاریخی شهر بهشهر در استان مازندران

باغ عباس‌آباد یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تاریخی شهر بهشهر در استان مازندران است. مکانی سرسبز که در میان جنگل‌های انبوه و در دامنه رشته‌کوه‌های البرز قرار گرفته و قدمت آن به دوره صفویه برمی‌گردد.

 

این مجموعه تاکنون موردتوجه مسافران زیادی قرار گرفته است، به‌طوری‌که از نقاط مختلف کشور برای بازدید از این مجموعه سفر می‌کنند و برای چند روزی هم که شده از کارهای روزمره و خستگی‌هایشان رهایی می‌یابند. این باغ زیبا که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت‌شده، همانند تصویری رؤیایی است و وسعت آن به بیش از ۵۰۰ هکتار می‌رسد.

بخش‌های مختلف باغ عباس‌آباد

بخش‌های مختلف باغ عباس‌آباد

در این مجموعه بسیار زیبا و تماشایی می‌توانید از بخش‌های مختلف بازدید کنید که هرکدامشان زیبایی خاصی دارند. با هر قدمی که در این مجموعه برمی‌دارید، از این‌همه زیبایی همراه با آب‌وهوای عالی و معماری فوق‌العاده لذت خواهید برد. در ادامه به معرفی بخش‌های مختلف این مجموعه می‌پردازیم:

 

سد دریاچه

این سد که در دره‌ی عمیقی ساخته شده است جزو آثار تاریخی و فرهنگی کشورمان به شمار می‌رود. سد دریاچه عباس آباد در دوران صفویه و با استفاده از مصالحی مانند سنگ، آجر و ملات ساروج احداث شده است. این سد سه دریچه به‌عنوان پشت‌بند، مرکز تخلیه و چاه تخلیه آب دارد. برای تأمین آب سد نیز از آب سرچشمه استفاده می‌شود.

 

دریاچه عباس‌آباد

دریاچه عباس آباد یکی از زیباترین بخش‌های این باغ تلقی می‌شود. در میان این دریاچه‌ی مصنوعی یک بنای چهارطاقی را خواهید دید که از جنس چوب بوده و سقف سفالی دارد. یکی از موارد جالب در این بنا، عدم وجود پله است. بنای چهارطاقی در زمان آبگیری سد به زیر آب می‌رود، تاحدی‌که فقط بالای این بنا همانند جزیره‌ای کوچک در دریاچه دیده می‌شود.

 

از آب این دریاچه در فصل تابستان برای آبیاری شالیزارهای برنج و تأمین آب روستاهای اطراف استفاده می‌کنند. هدف از ساخت این بنا در وسط دریاچه به‌منظور مقاوم‌سازی سد بوده است؛ بااین‌حال به مرور جنبه‌ی گردشگری هم به آن اضافه شده و امروزه یکی از بخش‌های دیدنی باغ تلقی می‌شود. برای بازدید از این دریاچه و این بنای جالب می‌توانید با خرید بلیط قطار سفر کنید و پس از رسیدن به باغ، از طریق یک پل چوبی مخصوص، از چهارطاقی وسط دریاچه بازدید کنید.

 

باغ عباس‌آباد

در بازدید از باغ عباس آباد خواهید دید که در بالای تپه یک باغ تاریخی بنا شده است. ابن باغ به‌صورت پلکانی است و در بالاترین قسمت تپه یک عمارت جا خوش کرده است. معماری این باغ خاص و مثال‌زدنی است، به‌طوری‌که همه چیز در آن به‌صورت قرینه طراحی شده است.

 

کاخ

اگر حدود ۲ کیلومتر از باغ دور شوید، بقایای ساختمانی را خواهید دید که از دوره صفوی به یادگار مانده است. حدس زده می‌شود که این بنا در گذشته و در دوران صفویه یک کاخ بوده است. این کاخ بر بالای کوه واقع‌شده؛ سفال‌های بام لعاب‌دار به رنگ‌های آب فیروزه‌ای، سبز و قهوه‌ای همگی احتمال وجود کاخ را نشان می‌دهند.

 

حمام

علاوه بر قسمت‌های ذکرشده، بخشی نیز به‌عنوان حمام در این مجموعه وجود دارد که در ضلع غربی باغ واقع‌شده و سقف این بنای تاریخی نیز به‌صورت گنبدی‌شکل است. مصالح بکار رفته در حمام مجموعه عباس‌آباد آجر بوده و برای تزیینات این بنا نیز از کاشی و ملات ساروج استفاده کرده‌اند.

 

آب از طریق لوله‌های سفالی وارد شده و بعد از عبور از دیوار حمام خزانه آب گرم را پر می‌کرده است. سپس این آب به حوض‌های دیگر جاری می‌شدند و آب سرد نیز بدین صورت از جهت مخالف وارد می‌شده است. هریک از حوض‌ها دارای دو سیستم آبرسانی سردوگرم دارند و همین مورد جزو ویژگی‌های بی‌نظیر این بنای تاریخی محسوب می‌شود.

 

گرم‌خانه

اینجا محل شستشو و استحمام بوده است. در گرم‌خانه مجموعه عباس‌آباد چندین حوض وجود دارند که نشان‌دهنده بهداشت در آن دوران بوده است. همچنین برای تزیین این بنا نیز از کاشی با لعاب‌هایی با رنگ‌های متنوع استفاده‌شده است.

 

گلباغ

گلباغ یا ایستگاه توزیع آب در فاصله ۶۰۰ متری از باغ و در انتهای شیب قرار دارد. این قسمت به‌صورت سطح صاف بوده و آب چشمه به این محوطه می‌رسد و سپس با گردش در چندین حوض از طریق لوله‌های سفالی حرکت می‌کند و به سمت باغ اصلی می‌رود.

 

برج آجری

در مجموعه عباس‌آباد دو برج آجری با ارتفاع ۱۴ متر و قطر ۷ متر وجود دارند که نشان‌دهنده هنر دوره صفویه هستند. این برج‌ها نیز از ملات ساروج و آجر ساخته‌شده‌اند.

 

آسیاب آبی

در فاصله پنج‌کیلومتری باغ نیز آسیاب آبی وجود دارد. این آسیاب در میان دو رود پر آب قرار دارد و مصالح به‌کاررفته در این آسیاب سنگ، آجر و ملات ساروج هستند. برای رفتن به بازدید از آسیاب موجود در این مجموعه باید از جاده سنگ‌فرش بروید.

 

اقامتگاه‌ها و هتل‌های اطراف باغ عباس‌آباد

 

اگر دوست داشته باشید می‌توانید پس از بازدید از این مجموعه، شب را نیز در همین محل یا در اقامتگاه‌های نزدیک به آن بمانید؛ همچنین اگر از دوست‌داران کمپینگ هستید می‌توانید با داشتن وسایل مناسب و کافی، در محل‌هایی که مخصوص این کار ایجاد شده‌اند کمپ برپا کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای تجربه‌ی سفری به‌یادماندنی، شب را در یک ویلای ساحلی در نزدیکی باغ عباس آباد سپری کنید.

 

علاوه بر این‌ها، اقامتگاه‌های بومگردی نزدیک باغ عباس‌آباد دایر شده‌اند که برای اقامت محل مناسبی هستند. برخی از این اقامتگاه‌ها عبارت‌اند از گل‌وبلبل، کومه و عمارت مادری. هریک از این محل‌ها در فاصله ۵ تا ۱۵ کیلومتری باغ عباس‌آباد واقع‌شده‌اند.

 

چطور به باغ عباس‌آباد برویم؟

برای دسترسی به این مجموعه تاریخی بی‌نظیر باید به استان مازندران و شهر بهشهر بروید؛ مجموعه‌ی عباس آباد در فاصله ۹ کیلومتری شهر بهشهر قرار دارد. برای دسترسی از شهر تهران باید به سمت جاده هراز بروید و سپس مسیر جاده آمل را در پیش بگیرید.

 

در کمربندی آمل یک خروجی خواهید دید که در سمت راستتان قرار دارد، از این خروجی به سمت بابل، قائم‌شهر و ساری می‌رود. باید به این خروجی بپیچید و تا ساری ادامه مسیر دهید، درنهایت بعد از گذشتن از ساری به شهر بهشهر خواهید رسید.

 

در ورودی بهشهر وارد بلوار هاشمی‌نژاد شده و مسیر را تا بلوار امام رضا ادامه دهید. در این بلوار نرسیده به هتل عباس‌آباد ورودی جاده عباس‌آباد را خواهید دید که در انتهای این جاده یک خروجی مستقیم به مجموعه عباس‌آباد می‌رود.

 

بهترین زمان برای بازدید از باغ عباس‌آباد

 

برای رفتن به این مجموعه بی‌نظیر تاریخی بهترین زمان از نظر آب‌وهوا فصل بهار است تا هوای خنک و مطبوعی را احساس کنید. همچنین در فصل پاییز نیز می‌توانید به این باغ زیبا سر بزنید و در این فصل خلوت بوده و از تماشای رنگ بی‌نظیر برگ‌های پاییزی لذت می‌برید.

 

زمان بازدید از این مجموعه نیز همه‌روزه از ۸ صبح تا ۶ عصر است، بنابراین اگر در اواخر روز به این منطقه رسیدید باید شب را بمانید و روز بعد از منظره زیبای این مجموعه لذت ببرید، مطمئن باشید به دلیل وجود ورودی و نگهبان در این مجموعه امنیت شبانه برقرار است، پس با خیال راحت باروبندیل سفر را ببندید و راهی شوید.

بهترین زمان برای بازدید از باغ عباس‌آباد

کلام آخر

کشور ما سرشار از مکان‌های تاریخی زیبایی است که پیشنهاد می‌شود حتماً از نزدیک بازدید کنید تا اوج هنر و خلاقیت و زیبایی را در یک قاب تماشا کنید. مجموعه باغ عباس‌آباد نیز جزو این مکان‌های تاریخی در شمال کشور است که در طول سال از گردشگران و مسافران زیادی میزبانی می‌کند. مسافران از آرامش موجود در این منطقه نهایت لذت را می‌برند، مطمئن باشید اینجا جزو شگفت‌انگیزترین جاهای شمال است و بازدید از آن به همه توصیه می‌شود.