پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

بهترین توصیه ها برای بهبود عملکرد تیروئید (سلامت تیروئید)

بهترین توصیه ها برای بهبود عملکرد تیروئید (سلامت تیروئید)

بهترین توصیه ها برای بهبود عملکرد تیروئید 

اگر می‌خواهید تیروئید سالمی داشته باشید ما بهترین توصیه ها را دراین پست برای سلامتی این عضو مهم بدن ارائه داده ایم. با توجه به تحقیقات بیماری هاي تیروئید خیلی رواج پیدا کرده است و آن هم بدلیل تغذیه نامناسب یا بهتر است بگوییم رژیم غذایی فاقد موادمعدنی مورد نیاز بدن مانند ید , زینک و سلنیوم است. برای داشتن عملکرد خوب تیروئید باید این موادمعدنی را در رژیم غذایی خود بگنجانید

 

عملکرد خوب تیروئید

بدن ما نیاز به مواد مغذی متعددی دارد تا سلامت تک‌تک ارگان‌هایش را تضمین کند.در میان این مواد مغذی بعضی تأثیر بیشتری روی عملکرد خوب تیروئید دارد.زینک، ید و سلنیوم سه ماده‌ي معدنی بسیار مفید هستند که عملکرد غده‌ي تیروئید را در حالت نرمال نگه می‌دارند.

 

متأسفانه میزان این مواد مغذی در برنامه‌ي غذایی روزانه‌ي ما کم است.باید تلاشتان را برای تامین هر چه بیشتر این مواد مغذی بکار بگیرید تا تیروئیدتان سالم باشد.با ما باشید تا با مواد غذایی و گیاهان دوستدار تیروئید بیشتر آشنا شوید

 

اختلالات تیروئیدی

تیروئید با ترشح هورمون‌هایي به نام‌هاي T4 «تیروکسین» و T3«تری یودوتیرونین»وظیفه‌ي تنظیم متابولیسم بدن را بر عهده داشته و سرعت واکنش‌هاي بدن راکنترل می کنند.در واقع این غده‌ي کوچک مسئولیت سوزاندن چربی‌ها، تنظیم وزن و نظارت مدت زمان خواب را بر عهده دارد.اگر این غده به درستی به وظایفش عمل نکند مشکلات زیادی در سلامتی افراد به وجود می آید.اگر خیلی آرام کار کند به آن کم‌کاری تیروئید و فعالیتش بیش از اندازه‌اش را پرکاری تیروئید میگویند«dot»

 

علائم اختلالات تیروئیدی

از علائم متعدد اختلالات تیروئیدی می توان به احساس سرما، افزایش وزن حتی بدون پرخوری، عدم موفقیت در کاهش وزن، احساس خستگیزیاد، ریزش مو، بی حالی، زودرنجی، کج خلقی، یبوست، به هم خوردن ضربان قلب و همچنین به هم خوردن نظم عادتماهانه در خانم‌ها اشاره کرد.

 

ید نخستین و اصلی‌ترین مایحتاج غده‌ي تیروئید برای تولید هورمون‌هایش است.متأسفانه در تماس بودن با آلاینده‌ها و ترکیبات شیمیایی بی‌شماری که در اطراف ما موج می زنند باعث ایجاد اختلال درجذب ید توسط بدن میشود

 

مواد معدنی دوستدار تیروئید

زینکزینک یا همان «روی» نقش موثری در صدها مکانیسم داخلی بدن دارد.این ماده در ساخت ترکیبات ژنتیکی DNA و همچنین رشد سلول‌ها نقش موثر دارد.زینک حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی است و به بدن کمک می کند تا با رادیکال‌هاي آزاد مقابله کند.علاوه بر اینها زینک نقش موثری در عملکرد خوب سیستم ایمنی بدن دارد.

بهترین توصیه ها برای بهبود عملکرد تیروئید (سلامت تیروئید)

این ماده‌ي معدنی راندمان عملکرد لنفوسیت T را بالا برده و به بدن کمک می کند تا پروتئینی برای افزایشقدرت دفاعی بدن در مقابل سلول‌هاي سرطانی تولید کند.زینک در آقایان مانند یک محافظ قوی در برابر مشکلات پروستات عمل می کند.برای دریافت زینک بیشتر به سراغ تخمه‌ي کدو، غذا هاي دریایی و همچنین تخم‌مرغ و ماهی بروید.

 

یدید نخستین و اصلی‌ترین مایحتاج غده‌ي تیروئید برای تولید هورمون‌هایش است.متأسفانه در تماس بودن با آلاینده‌ها و ترکیبات شیمیایی بی‌شماری که در اطراف ما موج می زنند باعث ایجاد اختلال درجذب ید توسط بدن میشود.نمک‌هاي یددار، نمک دریایی، جلبک‌هاي خوراکی، غذا هاي دریایی و همچنین پیاز، شیر و تخم‌مرغ جزو منابع این ماده‌ي معدنی محسوبمی‌شوند.

 

سلنیوم

این ماده‌ي معدنی با همکاری ید به غده‌ي تیروئید کمک میکند تا به درستی از پسِ تولید هورمون‌هایش بربیاید.گردوی برزیلی یکی از بهترین منابع موجود سلنیوم می باشد.علاوه بر این سلنیوم در مواد غذایی دیگری مانند غذا هاي دریایی، تخمه‌ي کدو، جگر، سبوس گندم، برنج و جوانه‌ي گندموجود دارد.

 

آشوگاندا

در میان گیاهان، گیاه آشوگاندا«ashwaganda» یکی از قویترین گیاهان داروییدر طب آیورودا «طب هندی» محسوب میشود که می تواند باعث تحریک و التیام عملکرد غده‌ي تیروئید شود«dot»رزماریرزماریسرشار از اسید کارنوزیک است که به غده‌ي تیروئید در جهت تولید هورمون‌هایش کمک می کند.برای همین به عملکرد درست آن یاری میرساند

 

ویتامین B6 و تیروئید

ویتامین B6 که در مواد غذایی مختلفیمانند مرغ، ماهی، کلیه، جگر، تخم‌مرغ، مخمر، سبوس گندم، غلات، سیب‌زمینی، موز و جو دو سر وجوددارد به عملکردخوب غده‌ي تیروئید کمک میکند

 

عملکرد خوب تیروئید با این روش

تیروئید غده‌ پروانه اي شکل روی گلوی شماست که وظیفه تنظیم عملکردهای بدن را بر عهده دارد. افراد زیادی به بیماری تیروئید دچار هستند اما تعداد کمی از آنها از بیماری خود اطلاع دارند. بیماری تیروئید درصورتی که شناسایی و درمان نشود میتواند منجر به مشکلات زیادی برای سلامتی شده و از کیفیت زندگی بکاهد.

 

ناتوانی در برابر سرمایکی از علائم تیروئید اذیت شدن و یا ناتوانی در برابر سرما است. در پرکاری تیروئید، بدن نسبت به هوای گرم واکنش بیشتری نشان میدهد. تیروئید مسئول بازرسی تولید هورمون‌هایي است که عملکردهای بدن را نظارت میکنند. بعنوان‌ مثال متابولیسم، ضربان قلب و دمای بدن عده اي از این عملکرد ها هستند. درست همانند کمبود پروتئین در خون، هر تغییری در درجات تیروئید نیز می تواند باعث زیاد یا کم شدن دمای بدن شود. بدین ترتیب است که درصورت وجود مشکل در غده تیروئید شما، احتمالاً در برابر سرما یا گرما بسیار حساس خواهید بود.

 

پریود نامنظماگر پریود شما هرماه به موقع شروع نمی شود و به اصطلاح نامنظم است، احتمال دارد مشکل از غده تیروئید شما نیز باشد. اگر تیروئید مشکلی داشته باشد، غده‌ي هیپوفیز مقدار بیشتری پرولاکتین تولید خواهد کرد. پرولاکتین هورمونی است که تخمک گذاری را سرکوب کرده و درنتیجه پریود به هم می‌ریزد. این اتفاق همچنین بدلیل کمبود انرژی سلولی، تخمک گذاری را کمتر کرده و باعث بروز مشکلاتی برای تخمدان بیمار می شود.

 

غده تیروئید شاید کوچک باشد اما این قسمت پروانه اي شکل که در پایه گردن قرار دارد، لیستی از وظایف بسیار مهم از جمله تنظیم اشتها، تنظیم سطح انرژی و حتی دمای بدن دارد.وقتی این غده درست کار می کند، حتی متوجهش نمی‌شوید اما همین که دچار اختلال می شود علائم مختلفی خودرا نشان میدهند که نادیده گرفتنشان دشوار است.

 

اما قبل از این که مستقیم به سراغ چیزهای مختلفی که تیروئید می تواند روی آنها تاثیر بگذارد برویم، یک بازبینی انجام دهیم: تیروئید بزرگترین غده درون ریز بدن است و دو نوع هورمون – T3 و T4 – تولید می کند که میزان سوزاندن انرژی و نحوه واکنش بدن به هورمونهای استرس را نظارت می کنند. راه هایي وجوددارد که می‌توانند باعث اختلال دراین غده شوند. دو نوع آنها کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید است.

 

در ادامه شما رابا مواردی آشنا میکنیم که تیروئید می تواند روی انها تاثیر بگذارد:

 

پوستتان نازک یا سخت می شود

تیروئید مقدار پوست انداختن بدن‌تان را بازرسی می کند. در افرادی که دچار پرکاری تیروئید هستند، پوست اندازی کمی سریعتر اتفاق میوفتد و طبق معمول باعث نازکی و حساس شدن پوست می شود. اما اگر فرد دچار کم کاری تیروئید باشد، روند پوست اندازی کند خواهد شد و پوست حالتی سخت بخود میگیرد.

 

دیگر مشکلات پوستی که ممکن است با پرکاری تیروئید، خودرا نشان دهند عبارتند از افزایش قرمزی صورت و دستها و پوستی که احساس رطوبت و گرما دارد، در حالیکه افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است پوستشان سرد و رنگ پریده شود. ترمیم زخم هایشان به طول بینجامد و یا بدلیل کاروتنمی، پوستشان رنگی نارنجی و زرد میگیرد « دراین حالت تیروئید نمی‌تواند کاروتن رابه ویتامین A تبدیل کند ».

 

ممکن است باعث شود وزن زیادی از دست دهید و یا مقداری اضافه کنید

کم کاری تیروئید باعث کاهش وزن شدید نمی شود. اگر وزنتان خیلی بالا رفته، دلیلش نمی‌تواند کم کاری تیروئید باشد چون در چنین حالتی تنها حدود دو و نیم کیلو اضافه خواهید کرد. از سوی دیگر، پر کاری تیروئید می تواند موجب کاهش وزن قابل توجهی شود. اما کاهش یا افزایش وزن، ضرورتا مربوط به کم کاری یا پر کاری تیروئید نیست چون تیروئید اشتها را تنظیم می کند.

 

با این که پر کاری تیروئید می تواند باعث کاهش وزن شود، از سوی دیگر اشتها را نیز افزایش می دهد. بنابر این جدا از افزایش سوخت و ساز بدن ممکن است به خاطر زیاد خوردن، وزنتان افزایش هم پیدا کند. همین موضوع درباره کم کاری تیروئید نیز صادق است ودر آنجا با این که سوخت و ساز کند می شود، اشتها نیز از بین میرود. بنابر این فرد ممکن است با غذا نخوردن موجب کاهش وزن خود نیز شود.

 

ممکن است مجبورتان کند همیشه لباس گرم بپوشید

پر کاری تیروئید می تواند به فرآیند طبیعی بدن سرعت ببخشد و سوخت و سازتان را افزایش دهد و از آنجا که سریعتر انرژی می سوزانید احساس گرما می‌کنید. افرادی که دچار پر کاری تیروئید هستند، ممکن است شبها به خاطر عرق کردن بیدار شوند چون سوخت و ساز و ضربان قلبشان افزایش پیدا کرده است. از سوی دیگر کم کاری تیروئید ممکن است مجبورتان کند لباس اضافی بپوشید، چون سوخت و سازتان کند شده و احساس سرما میکنید.

 

اگر فرد دچار کم کاری تیروئید باشد پوست حالتی سخت بخود میگیرد

می تواند به صورت جدی خلق و خویتان را خراب کند

پر کاری تیروئید، تاثیری دیوانه کننده روی احساسات می‌گذارد. پر کاری تیروئید با مشکلاتی مانند اضطراب، فوق العاده احساساتی شدن و حتی روانپریشی در ارتباط است. کم کاری تیروئید نیز با افسردگی و دوری جستن از موقعیت هاي اجتماعی در ارتباط است. کم کاری تیروئید همچنین می تواند موجب مشکلات شناختی مانند فراموشی و یا کندی در یادگیری شود.

 

می تواند کاملا انرژی تان را بگیرد

کم کاری و پر کاری تیروئید هردو در نحوه استفاده بدن از انرژی، تاثیری متفاوت دارند اما هردو می‌توانند بدن انسان را خالی از انرژی کنند. درصورت ابتلا به کم کاری تیروئید، هیچ انرژی اي برای انجام کارها ندارید. پر کاری تیروئید نیز سرعت سوخت و ساز بدن تان را در تمام روز به شدت بالا می‌برد، در نتیجه انرژی تان به صورت جدی افت می کند. پر کاری تیروئید به شدت ضربان قلب را افزایش می دهد، بنابر این فرد ممکن است از چنین حالتی کلافه شود. این مصرف انرژی بالا می تواند مشکلاتی را برای خواب و همچنین میل جنسی فرد به وجود بیاورد.

 

سرعت کار کردن شکمتان افزایش مییابد

این را میدانید که پر کاری تیروئید به همه ی چیز سرعت می بخشد و حرکت روده ها نیز یکی از این موارد است. تعداد زیادی از افراد مبتلا به پر کاری تیروئید متوجه شده اند که در طول روز، شکمشان بیش از یک‌بار کار می کند و وادار به استفاده از دستشویی هستند. اما کم کاری تیروئید چطور؟ بله درست حدس زدید، یبوست. با کند شدن فرآیندهای بدن، سرعت حرکت روده ها نیز کند می شود و فرد یبوست را تجربه می کند.

 

می تواند به صورت قابل توجهی چرخه قاعدگی تان را تغییر دهد

چرخه قاعدگی خانمها بسیار به شاخص هاي هورمونی حساس است: یک تغییر کوچک می تواند نظم همه ی چیز را بهم بزند. درصورت ابتلا به کم کاری یا پر کاری تیروئید، چرخه قاعدگی می تواند بیشتر یا کمتر اتفاق بیفتد و همچنین خیلی سنگین یا خیلی سبک باشد. وقتی مشکل تیروئید باشد،

 

اساسا نخستین سوالی که دکتر می تواند از بیمار بپرسد، این است که چرخه قاعدگی اش چه تغییری کرده است. اگر چرخه قاعدگی فرد طبیعی باشد و شدت آن نیز تغییری نکرده باشد پس می توان گفت مشکلی وجود ندارد. اما اگر چرخه قاعدگی تان ناگهان به شدت دچار تغییر شده است، بهتر است هرچه زودتر به دکتر مراجعه کنید تا از نظر هورمونی مورد بررسی قرار بگیرید.