پارس ناز پورتال

بهترین روش برای نصب پرده ها در خانه توسط خودمان

بهترین روش برای نصب پرده ها در خانه توسط خودمان

در فرهنگ ما ایرانیان استفاده از پرده همواره باب و مرسوم بوده است. پرده ها کارایی های متفاوتی دارند. مردم معمولاً از آن ها برای کنترل نور خورشید و حفظ حریم شخصی در ساختمان ها استفاده می کنند. پرده ها علاوه بر دو کاربرد عنوان شده، جنبه ی دکوراتیو و تزئینی نیز در منازل دارند. پس از آن جا که پرده ها بخشی از دکوراسیون منازل محسوب می شوند، بدون تردید انتخاب طرح پارچه و مدل پرده و اکسسوری های پیرامون پرده اهمیت زیادی دارد. 

 

پس از انتخاب پرده، مهمترین اتفاق نصب آن است‌. معمولاً افراد بعد از خرید پرده از فروشگاه پرده فروشی درخواست می کنند تا یک نصاب پرده را به محل مورد نظر آن ها اعزام کنند. اما گاهی نیز ترجیح می دهند که خودشان نصاب پرده خودشان شوند و پرده را نصب نمایند. اگر شما جزء آن دسته از افراد هستید که تمایل دارید تا پرده ها را خودتان نصب کنید؛ در این مقاله با ما همراه باشید تا بهترین روش برای نصب پرده را به شما آموزش دهیم. اما پیش از هر اقدامی لازم است تا وسایل لازم برای نصب پرده را مهیا کنید.

 

وسایل لازم نصاب پرده برای نصب پرده 

 

  • چوب پرده: شما با چوب پرده می توانید پرده ها را در محل مورد نظر خود نصب کنید.
  • متر: به کمک متر اندازه گیری ها دقیق و اصولی و با کمترین خطا پیش می رود.
  • مداد یا خودکار: با این وسیله، محل های مورد نظر برای سوراخ کردن دیوار را مشخص می کنید. 
  • دریل و مته: شما برای سوراخ کردن دیوار به دریل و مته نیاز دارید.
  • پایه چوب پرده: شما برای نصب چوب پرده به دیوار یا سقف، به پایه ی چوب پرده سقفی یا دیواری احتیاج دارید. 
  • پیش گوشتی: برای سفت کردن پیچ ها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • پیچ و رول‌ پلاک: برای نگه داشتن چوب پرده به دیوار استفاده می شود.
  • چهارپایه یا نردبان: در پایان برای نصب پرده به نردبان یا چهارپایه احتیاج خواهید داشت.
  • گیره پرده و بست: شما برای آویزان کردن پرده ها به گیره و برای خارج نشدن آن ها از ریل چوب پرده به بست نیاز دارید.

 

پس از آماده کردن وسایل لازم برای نصب پرده اکنون مراحل کار شما آغاز می شود. ما این مراحل را قدم به قدم و گام به گام به شما معرفی می کنیم.

 

اندازه گیری دقیق محل قرارگیری چوب پرده

اندازه گیری دقیق محل قرارگیری چوب پرده

پیش از هر اقدامی باید محل قرارگیری چوب پرده را به درستی و دقت اندازه گیری کنید. اصولاً انتخاب محل درست معیار هایی دارد. یک نصاب پرده اندازه ی چوب پرده را طوری انتخاب می کند که از طرفین، یعنی چپ و راست پنجره بین پنج تا ده سانتی متر از پنجره فاصله داشته باشد. در مورد ارتفاع پرده ها نیز لازم است بدانید که هرچه پرده به سقف نزدیک تر باشد، ارتفاع سقف‌ بلندتر به نظر می آید.

 

اما استاندارد کلی قرار گیری چوب پرده، ده سانتی متر بالاتر از پنجره است. در بعضی موارد هم دیده شده است که رعایت این استاندارد ها با توجه به وضعیت پنجره ها قابل اجرا نیست و نصاب پرده بهترین حالت قرار گیری پرده ها را انتخاب می کند تا آن ها را نصب نماید.

 

اهمیت انتخاب دقیق محل چوب پرده 

اگر جای چوب پرده ها در مکان مناسب انتخاب نشود. نصب پرده دچار اشکال و ایراد خواهد شد. با نصب با عجله و غیر اصولی احتمال دارد که پرده کج نصب شده یا قرینگی لازم پس از نصب در آن رعایت نشده باشد.اگر پرده توسط نصاب پرده کج نصب شود یا در جای درست قرار نگیرد، زیبایی ظاهری اش نمایان نمی شود و در نهایت جلوه ی زیبایی نخواهد داشت.

 

 ضمن اینکه پرده ای که با سوراخ کردن دیوار ها در جای مناسب قرار نگرفته است؛ آسیبی هم به دیوار ها وارد آورده است. معمولاً جای سوراخ اضافه در دیوار جلوه ی نازیبایی به آن می دهد. پس برای انتخاب محل دقیق چوب پرده ها باید، صبر و حوصله ی بسیاری داشته باشید تا جای درست قرار گیری چوب پرده ها را دقیقا پیدا نمایید. 

 

نصب پایه های چوب پرده 

پس از یافتن محل دقیق چوب پرده ها لازم است تا پایه های چوب پرده را به صورت موقت نصب کنید . پس پایه ها را محکم‌ نکنید تا اگر نیاز بود آن ها را تغییر دهید، این کار به راحتی انجام شود. برای نصب پایه ها لازم است از مته و دریل، پیچ و رول‌ پلاک و پیش گوشتی استفاده کنید. پس از اطمینان از وضعیت مطلوب پایه ها آن ها را محکم کنید تا پس از آویزان کردن پرده ها مشکلی پیش نیاید. اگر پایه های چوب پرده شل باشد احتمال افتادن پرده وجود دارد، پس دقت کنید تا کار خود را اصولی و دقیق انجام دهید. 

 

نکته: یک نصاب پرده حرفه ای برای سوراخ کردن دیوار، معمولاً از جاروبرقی استفاده می کند. بدین صورت که لوله ی جاروبرقی را به محلی که قرار است سوراخ شود نزدیک کرده و سپس به طور همزمان دریل و جاروبرقی را با هم روشن می کند، این کار باعث می شود تا گرد و خاک حاصل از سوراخ کردن دیوار در محل پخش نشود و مستقیم وارد جاروبرقی گردد. 

 

نصب گیره پرده ها و آویزان کردن پرده

نصب گیره پرده ها و آویزان کردن پرده

اکنون زمان آن رسیده است تا گیره های پرده روی نوار پرده قرار گیرد. اصولاً استاندار فاصله بین گیره های پرده، چهار انگشت است. شما می توانید با رعایت این استاندارد گیره های پرده را یکی یکی نصب کنید. بعد از پایان کار زمان نصب پرده فرا می رسد. در این مرحله باید از یک نردبان یا چهارپایه کمک بگیرید. 

 

برای مثال، اگر می خواهید پرده را از سمت چپ پنجره نصب کنید، سمت راست پرده را در دست بگیرید و بقیه آن را روی دوش خود بیندازید، حالا از چهارپایه بالا بروید و گیره ها را یکی یکی از ریل چوب پرده رد کنید تا به آخرین گیره پرده برسید و آن را هم از ریل رد کنید. قبل از بالا رفتن از چهارپایه چند گیره ی اضافه نزدیک دستتان داشته باشید که اگر گیره ای از نوار پرده روی زمین افتاد، مجبور نباشید از چهارپایه پایین بیایید و با داشتن گیره ی اضافه سریعاً جای خالی را پر کنید. در پایان برای آنکه به مرور زمان، پرده از ریل خارج نشود؛ می توانید ابتدا و انتهای چوب پرده را با بست محکم کنید. 

 

منظم کردن چین های پرده

اکنون آخرین مرحله از کار نصب پرده فرا رسیده است، از چهارپایه پایین بیایید و با دست یا بست، چین های پرده را مرتب کنید . شما توانستید در جایگاه یک نصاب پرده کار نصب پرده را به پایان برسانید‌. عقب بایستید و از دیدن نتیجه ی کار خود لذت ببرید. اگر پرده ها ایرادی دارند آن ها را بر طرف کنید یا اگر تزیینات و اکسسوری برای آن ها در نظر گرفته اید، تزیینات را در جای مناسب شان قرار دهید.