پارس ناز پورتال

بهترین روش های بحث سالم بین همسران

بهترین روش های بحث سالم بین همسران

بهترین روش های بحث سالم بین همسران 

بحث بین همۀ همسران رخ می‌دهد، نکته مهم اینجاست که چگونه این بحث ها را به آخر برسانیم و چگونه از انها درس بگیریم. یک ازدواج پیروز نیازمند کار و تلاش هست و ناچارا جر و بحث‌هایي با همسرتان خواهید داشت. جر و بحث بخشی طبیعی از هر ارتباط‌اي هست، این که چگونه با همسرتان بحث کنید

 

میتواند تعیین کند ارتباط‌تان دوام خواهد داشت یا در دراز مدت به جدایی خواهد انجامید. درست بحث کردن به شما و همسرتان کمک می کند دشواری های‌تان را آسان‌تر حل کنید و بعنوان یک زوج، رشد کرده و کامل‌تر شوید.

 

برای گفتگوهای‌تان برنامه ریزی کنید

پزشک بتی فیلیپس، روان‌شناس بالینی و درمانگر در کتابش به اسم «چگونه هم بحث کنیم و هم ارتباط‌مان را حفظ کنیم» می نویسد: شما باید کوشش کنید زمانی را برای بحث و صحبت با همسرتان پیرامون مشکلی که دارید تعیین کنید، زمانی که هر دوی شما وقت داشته باشید تا بنشینید و در خلوت خودتان، در مورد مسائل‌تان حرف بزنید.

 

با همسرتان چگونه جر و بحث کنید

قبل از این که پای بحث با همسرتان بنشینید، راهکار‌ها را بررسی کنیدبه این فکر کنید که دوست دارید چه اتفاقی بیفتد و تصمیم بگیرید چه نتیجه‌اي دلخواه شماست. به راهکار‌هاي مختلف فکر کنید، اختراع به هزینه بدهید، جوانب را بررسی کنید و مشخص کنید کدام‌ راهکار، برای‌تان قابل قبول هست.

 

مفید به حرف‌هاي همسرتان گوش دهید

وقتی همسرتان نظرش را می گوید، اجازه دهید کاملا حرفش را بزند و کلامش را قطع نکنید. واقعا و با همه دقت به حرف‌هایش گوش بسپارید. خیلی از روانشاسان عقیده دارند، شمار زیادی از افراد واقعا به حرف‌هاي همسرشان گوش نمیدهند و درک نمیکنند او درمورد‌ي چه چیزی حرف می زند.

 

بلکه اکثر مشغول تدوین یک واکنش به حرف‌هاي همسرشان میباشند. بعد از این که همسرتان احساسات و افکارش را کاملا بیان کرد و نگرانی‌ها و دل مشغولی‌هایش را برای‌تان روشن کرد، گفته‌هاي وی را با کلمات خودتان خلاصه و بازگو کنید تا خودتان هم مطمئن شوید او چه منظوری دارد و چه گفته هست.

 

افکار، احساسات و نیازهای‌تان را ابراز کنید

وقتی احساسات خود را بیان می کنید به جای این که جملات خود را با «تو» شروع کنید، آنها را با «من» نخست کنید؛ یعنی در مورد احساسات خودتان حرف بزنید. معمولاً جملاتی که با تو شروع می شوند ممکن هست این احساس را به همسرتان بدهند که دارید وی را سرزنش می کنید در حالی که جملاتی که با من شروع میشوند، به همسرتان این امکان را می دهند که بفهمد و درک کند شما در مورد دشوار پیش آمده چه حسی دارید.

 

مثلاً اگر دلگیر هستید چون احساس میکنید همسرتان به شما دقت ندارد، نگویید: تو هرگز به من دقت نمی کنی؛ این جمله سرزنش‌بار و انگ آمیز هست. در عوض بگویید: تو نسبت به خواسته‌هاي من واکنشی نشان نمیدهی و برای همین من احساس می کنم نادیده گرفته می شوم. اگر با کلامت به من نشان بدهی حرف‌هایم را شنیده‌اي یا خواسته‌ام را درک کرده‌اي، از تو ممنون خواهم بود.

 

یادتان نرود که روی موضوع مورد بحث‌تان متمرکز بمانید و از اصل موضوع منحرف نشوید و با به یاد آوردن قبل، بحث اخیر و بی‌ربطی را پیش نکشید.

 

دشوار را حل کنید

راه‌ حل‌هاي مختلف را ارائه دهید و فکرهای‌تان را روی هم بریزید. کوشش کنید ذهن‌تان را باز نگه دارید و به طور خودکار نظرات و پیشنهادهای همسرتان را رد نکنید. هر کدام از شما ممکن هست نیاز به مدارا و سازش داشته باشد تا بتوانید به یک راه ‌حل قابل قبول در مورد مسئله‌تان برسید.

 

راه ‌حل‌تان را ارزیابی کنید

 به گزارش پارس ناز با هم قرار دیگری بگذارید تا راهکار بکار گرفته شده را بسنجید و تاثیرات آن را ارزیابی کنید. اگر دیدید راهکار بکار گرفته شده، پاسخ نمی دهد و آنطوری که پیش بینی کرده بودید کارآمد نیست، در همین جلسه‌ي بررسی، راه دیگری پیدا کنید که ایردهای راهکار اول در آن برطرف شده باشد.

 

نکته

اگر احساسات و هیجانات‌تان حین جر و بحث، شدید شد و احساس کردید بازرسی خوبی ندارید، بحث را متوقف کنید. بهتر هست دست کم ۲۴ ساعت دیگر، جلسه‌ي دیگری برای ادامه‌ي بحث‌تان در نظر بگیرید. ضمنا زمان بحث را قبل از خواب یا قبل از رفتن به محل کار، نگذارید. این را هم فراموش نکنید که بد خطاب کردن، انگ زدن و یا تهدید کردن باعث میشود فرد مقابل‌تان موضع دفاعی بگیرد و بحث‌تان بی‌نتیجه و حتی ناسازگاری برانگیزتر بشود.