پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

بهترین روش های درمان آفتاب سوختگی شدید در خانه

بهترین روش های درمان آفتاب سوختگی شدید در خانه

بهترین روش های درمان آفتاب سوختگی شدید 

اول باید توجه داشته باشید که دچار آفتاب سوختگی نشوید و اگر با این مشکل مواجه شدید فورا توصیه هاي زیر را انجام دهید. به فصل تابستان، فصل لذت بردن از آفتاب نزدیک میشویم ولی هیچ چیز دراین فصل نمی‌تواند به اندازه آفتاب سوختگی تعطیلات یا حس خوب این فصل را خراب کند.

 

آفتاب سوختگی اغلب بخاطر بیش از حد در دسترس نور خورشید قرار گرفتن، بخصوص بدون استفاده از کرم ضد آفتاب، رخ میدهد و با علائمی مثل سرخی پوست، سوزش، درد و کنده شده پوست همراه است. گاهی آفتاب سوختگی حتی باعث تب و حالت تهوع می شود. اگر شدت آفتاب سوختگی زیاد، همراه با تهوع، تب بالا ولرز بیش از چند ساعت بود، حتماً به دکتر مراجعه کنید.

 

آفتاب سوختگی معمولی، سطحی است. هرچند با رعایت نکردن نکات مهم هنگام آفتاب گرفتن ممکن است سطح سوختگی عمیق تر شود. برخی تحقیقات نشان داده است شخصی که بین سنین ۱۵ تا ۲۰ سالگی بیش از ۵ بار دچار آفتاب سوختگی شده باشد، ریسک ابتلا به بیماری سرطان پوست در وی ۸۰% بیشتر می شود. در حالی‌که کرم ضد آفتاب می تواند در برابر آفتاب سوختگی از پوست محافظت کند.

 

اگر نتوانستید از آفتاب سوختگی پیشگیری کنید باید بدانید چطور آنرا درمان کنید :

به محض این‌که متوجه علائم آفتاب سوختگی در پوست شدید از آفتاب خارج شوید.

پوست رابا آب خنک بشویید تا حرارت ازبدن خارج شده و التهاب پوست کاهش یابد.

 

برای ریلکس کردن و خنک نگه داشتن پوست بهتر است از کمپرس یخ استفاده کنید. چند بار در روز و به مدت ۵ دقیقه یخ را روی پوست قرار دهید.آفتاب سوختگی باعث حساس و آسیب پذیرشدن پوست میشود، بنابر این بادقت بیشتری از کرم هاي روزانه بخصوص کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

 

آب زیاد بنوشید. قرار گرفتن در دسترس آفتاب بدن را خشک می کند، وجود آب کافی در بدن برای درمان آفتاب سوختگی و التهاب پوست موثر است.پوست را چرب کنید. آفتاب سوختگی باعث خشکی پوست شده که نتیجه آن پوسته شدن و کنده شدن پوست می شود. توصیه میشود، روزانه از کرم هاي مرطوب کننده استفاده کنید تا این خشکی به پوست آسیب نرساند.

 

درمان های طبیعی برای درمان آفتاب سوختگی 

۱ » جوش شیرین

جوش شیرین بخاطر طبیعت قلیایی ماده اي ریلکس کننده برای پوست هنگام آفتاب سوختگی است. همچنین خاصیت ضدعفونی کنندگی آن نیز باعث می شود حساسیت هایي از جمله خارش و سوزش پوست که در اثر آفتاب سوختگی ایجاد شده است از بین برود.

بهترین روش های درمان آفتاب سوختگی شدید در خانه

چهار قاشق غذاخوری جوش شیرین رابا مقداری آب ترکیب کنید سپس خمیر به دست آمده رابا استفاده از پنبه به آرامی روی پوست بزنید. بگذارید ۱۰ دقیقه بماند سپس با آب ولرم بشویید. اینکار را یک یا دوبار در روز انجام دهید .

 

۲ » آلوئه ورا

آلوئه ورا با خصوصیت ضد التهابی می تواند تعداد زیادی از علائم آفتاب سوختگی را از بین برده و درد ناشی ازآن را تسکین بخشد.

ژل آلوئه ورا رابه طور مستقیم از گیاه آن خارج کنید. یا آنرا از فروشگاه تهیه کنید.

ژل آلوئه ورا رابه مدت نیم ساعت در جایخی قرار دهید.

یک لایه نازک از ژل که یخ و خنک شده روی پوست آسیب دیده بمالید.

بگذارید روی پوست خشک شود، سپس آنرا بشویید.

اینکار را چند روز و روزی پنج یا شش بار انجام دهید.

 

۳ » چای سیاه

چای سیاه سرشار از آنتی اکسیدان هایي است که برای پوست ملتهب و آسیب دیده مفید است. چای دارای خواصی است که به موجب آن پوست را در برابر آسیب اشعه UV محفوظ می دارد و التهاب آنرا کاهش داده، سطح pH پوست رابه حالت اولیه باز می گرداند.

 

دو یا سه چای کیسه اي را در آب جوش قرار دهید و بگذارید چند دقیقه بمانند.

چای کیسه اي ها را از ظرف خارج کنید و بگذارید آب آن خنک شده و به دمای اتاق برسد.

سپس با استفاده از پنبه به آرامی چای را روی ناحیه سوخته پوست بمالید.

 

بگذارید چای روی پوست خشک شده و سپس دوباره آنرا سه یا چهار بار دیگر روی پوست بمالید. نیازی نیست آنرا بشویید.

اینکار را چند روز متوالی انجام دهید.

 

۴ » عسل

عسل یک آنتی بیوتیک طبیعی است که به مرطوب و چرب شدن طبیعی پوست نیز کمک می کند. عسل برای برطرف کردن آفتاب سوختگی بسیار موثر است. آنزیمی در عسل وجوددارد که به درمان پوست آسیب دیده کمک کرده، همچنین التهاب و ورم ایجاد شده در اثر آفتاب سوختگی را برطرف می کند.

 

یک لایه باریک از عسل طبیعی روی پوست آسیب دیده بمالید و بگذارید خشک شود. وقتی رطوبت عسل جذب شد، روند درمان سریعتر شده و درد کاهش مییابد. اینکار رابه مدت یک هفته و روزی دو تا سه بار انجام دهید.

 

تغییرات آشکار پوست در اثر اشعه ماورای بنفش نور خورشید شامل موارد زیر است:

 

1- تغییرات بافتی ناشی از نور خورشید

اشعه‌ي ماورای بنفش یا UV باعث ضخیم و یا نازک شدن پوست میشود. پوست ضخیم در قسمت چین و چروک زمخت به خصوص در قسمت پشت گردن دیده میشود که با کشیدن پوست از بین نمی رود.

 

وضعیتی به نام سولار الاستوز «Solar elastosis» در قسمت پوست ضخیم و چین و چروک‌هاي زمخت به وجود می آید. سولار الاستوز یعنی تخریب بافت کشسانی پوست در اثر نور آفتاب که باعث پیری زودرس و چین و چروک پوست می گردد.یکی از اثرات شایع UV ، نازک شدن پوست است که باعث چروکیدگی، خون‌مردگی و پارگی آن میشود.

 

2- تغییرات رگ‌های خونی در اثر نور خورشید

اشعه UV، دیواره رگ‌هاي خونی را نازک می کند. در نتیجه در اثر کوچک‌ ترین ضربه، رگ‌هاي خونی قسمت در دسترس تابش نور آفتاب، پاره شده و خون‌مردگی در زیر پوست ایجاد میشود؛ بعنوان مثال خون‌مردگی پوست در اثر نور آفتاب بیشتر در پشت دست‌ها یا ساعد دیده میشود، ولی در بازوها و قسمت داخلی دست‌ها و ساعد دیده نمی شود.نور خورشید همچنین باعث اتساع مویرگ‌هاي پوست به خصوص پوست صورت می شود.

 

3- تغییرات رنگدانه های پوست در اثر نور آفتاب

شایع ترین تغییرات رنگدانه اي پوست در اثر نور آفتاب، ایجاد کک و مک و لکه‌هاي پوستی است که بیشتر در افراد با سفیدپوست دیده میشود.وقتی که سلول تولید کننده ملانین «رنگدانه پوست» یا ملانوسیت تخریب شود، کک و مک ایجاد می شود. کک و مک هاي بزرگ که لکه‌هاي کبدی یا لکه‌هاي پیری نیز نامیده میشوند، در پشت دست‌ها، قفسه سینه، شانه، بازو و پشت دیده می شوند. این لکه‌ها در واقع مربوط به افزایش سن نیستند، بلکه مربوط به تابش نور آفتاباند.

 

روغن زیتون بهترین ضد آفتاب

این متخصص تغذیه گفت: روغن زیتون علاوه بر این‌که بهترین روغن بعنوان ضد آفتاب است برای رفع خارش و ترک هاي ناشی از بارداری نیز بسیار سودمند است.

 

چگونه یک کرم ضدآفتاب خانگی تهیه کنیم؟

پزشکان می‌گویند: همانطور که قرار گرفتن در دسترس نور خورشید خطرناک است، پرهیز کامل ازآن نیز میتواند برای سلامت پوست و بدن مضر باشد.

 

نور خورشید همیشه دشمن پوست و بدن نیست بلکه قرار گرفتن در دسترس نور خورشید برای تولید ویتامینD ‌به میزان کافی در بدن ضروری است و این ویتامین نیز به نوبه خود در حفظ سلامت تعداد زیادی از اعضا و بافت هاي حیاتی بدن، نقش جدی ایفا می کند.

 

اما از طرفی برخی اشخاص بدلیل شرایط خاص کاری و زندگی ممکن است بیش از حد معمول در دسترس تشعشعات خورشیدی قرار بگیرند. برای این افراد که اغلب نمیتوانند خودرا از اشعه‌هاي بیش از حد خورشیدی دور نگه دارند و برای مدت طولانی در تماس مستقیم با این تشعشعات هستند، استفاده از کرم‌هاي ضد آفتاب ضروری است. اما از سوی دیگر انواع کرم‌هاي ضد آفتاب صنعتی موجود در بازار نیز برای سلامتی خطراتی به دنبال دارند.

 

پوست، در واقع بزرگ ترین عضو بدن است که هر انچه روی آن قرار گیرد بخود جذب می کند بهمین دلیل مهم است تا از کرم‌هایي استفاده شود که طبیعی و خالص باشند.

 

در حال حاضر مارک هاي مختلفی از کرم‌هاي ضد آفتاب در فروشگاه ها و داروخانه ها موجود هستند اما بی شک کرم‌هاي ضد آفتاب خانگی با ترکیبات طبیعی، تاثیر بهتر ودر عین حال عوارض جانبی کمتری در مقایسه با کرم‌هاي ضد آفتاب صنعتی و شیمیایی دارند.

 

بیشتر کرم‌هاي ضدآفتاب موجود در بازار، حاوی ترکیب اکسید روی هستند که به اعتقاد پزشکان دانشگاه ایالت «میسوری»، این ترکیب هنگام قرار گرفتن در دسترس نور خورشید، رادیکال‌هاي آزاد تولید میکند ودر نهایت به تخریب سلول‌هاي پوستی منجر میشود.

 

متخصصان پوست برای حل این مشکل استفاده از ترکیبات طبیعی شامل روغن دانه تمشک، روغن دانه هویج، روغن سویا و روغن هاي دیگری چون روغن نارگیل و زیتون را توصیه می‌کنند.انچه اکثر ما نمی‌دانیم این است که روغن هاي معمولی نیز بدون این‌که ترکیبات مضر و شیمیایی داشته باشند، دارای SPF طبیعی هستند. برای مثال روغن دانه تمشک قرمز SPF بین 28 تا 50 ، روغن سبوس گندم SPF 20 و روغن دانه سویا SPF 10 دارد.

 

برای تهیه یک ضدآفتاب خانگی می‌توانید مقداری از این روغن ها رابا روغن نارگیل یا کره کاکائو مخلوط کرده و داخل یک بطری شیشه بریزید. سپس برای ضد آب شدن این ترکیب به آن مقداری موم اضافه کنید. هم چنین می‌توانید 5 تا 10 قطره از هر روغن گیاهی خاص و مفیدی که مورد علاقتان است به این ترکیب بیافزایید.

 

پس از این مراحل، درب شیشه را ببندید اما مهر و موم نکنید و آنرا داخل تابه پر از آب قرار دهید. تابه را روی حرارت خیلی ملایم قرار دهید تا ترکیب داخل شیشه به آرامی گرم و کاملا ذوب و نرم شود. سپس شیشه را از داخل آب داغ خارج کرده ودر دمای اتاق قرار دهید تا بتدریج خنک شود. از این ترکیب می‌توانید در طول فصل تابستان بعنوان یک ضد آفتاب کاملا طبیعی، مرغوب، سالم و بی خطر استفاده کنید.

 

بهترین روشهای درمان آفتاب سوختگی شدید در خانه