پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بهترین روش ها برای درمان ریزش موی خانم ها | درمان ریزش مو

مجموعه : نکات سلامت مو
بهترین روش ها برای درمان ریزش موی خانم ها | درمان ریزش مو

بهترین روش ها برای درمان ریزش موی خانم ها 

خانمها اگر برای درمان ریزش موی خود دنبال بهترین روشها هستید ما بشما دراین پست روشهای کاربردی را معرفی کرده ایم. هیچ چیزی برای یک خانم رنج‌آورتر از این نیست که ببیند مو هاي نازنینش روز به روز کمتر می شود، اما باید بگوییم که تنها شما نیستید که ریزش مو را تجربه میکنید بلکه اکثر زنان چنین اختلالی را تجربه کرده‌اند.

 

همه ی ریزش موها یک علت ندارند و حتی همه ی ریزش‌ها هم به یک شکل نیستند. اگر بتوانید نوع ریزش مو هاي خودرا تشخیص دهید تا حد زیادی از نگرانی‌تان كاسته شده و آسان‌تر راه‌حل مناسب را پیدا میکنید.

بهترین روش ها برای درمان ریزش موی خانم ها | درمان ریزش مو

انواع متفاوتی از ریزش وجوددارد

اینروزها ریزش مو در میان خانم‌ها بسیار رایج شده‌است. 40 درصد از افرادی که در طول عمرشان ریزش موی موقتی یا دائم را تجربه می کنند، خانم‌ها هستند، البته مدل ریزش مو در افراد مختلف متفاوت است. بعضی مو هاي‌شان شروع به نازک شدن میکند تا جاییکه کم پشت بنظر میرسد.

 

بعضی مرکز و جلوی سرشان به شدت خالی می شود و بعضی فرق سرشان به مرور خالی و خالی‌تر می شود. در واقع ریزش مو در خانم‌ها متفاوت از مردان است در خانم‌ها کمتر پیش می آید که خط موها در پیشانی عقب برود.

 

اول علت را بیابید

30 علت مختلف وجوددارد که میتواند باعث ریزش مو در خانم‌ها شود و بسیار پیش می آید که حتی دکتر هم نمی تواند برای ریزش موها یک علت مشخص عنوان کند.اول از همه ی، متخصصان پوست و مو توصیه می کنند مشکلات تیروئیدی و هورمونی آزمایش شود تا در صورت نرمال بودن، بقیه علت‌ها بررسی شوند. علت‌یابی مهم ترین مرحله درمان است چون بسیار پیش می آید که با کشف علت اصلی و آغاز درمان، مو هاي ریخته شده دوباره بازگردند.

 

مشکلات تیروئیدی

تیروئید غده پروانه‌اي شکل است که در جلوی گردن قرار دارد. هورمون‌هایي که این غده ترشح می کند تمام فرآیندهای موجود در بدن را تنظیم می کند. اگر این غده میزان بسیار زیاد یا بسیار کمی هورمون تیروئید ترشح کند ممکن است در چرخه رویش موها اختلال به وجود بیاید. اما کم کاری یا پرکاری تیروئید علائم دیگری جز ریزش موها نیز دارد،

 

علائمی چون افزایش یا کاهش وزن، حساسیت بیش از حد به گرما یا سرما یا تغییر در ضربان قلب و….اگر ریزش مو و هرکدام از علت‌ها در شما وجوددارد حتماً باید تست تیروئید بدهید.

 

این ریزش مسری است

گاهی عفونت‌هاي قارچی به پوست سر سرایت میکنند و طبق معمول این قارچ‌ها میتوانند موجب به وجود آمدن نوع خاصی از ریزش، خارش و تکه‌هاي گرد کچلی بشود. قسمت‌هایي که موها ریخته و کچل شده ‌است قرمز و پوسته پوسته بنظر میرسد، خوشبختانه عفونت‌هاي قارچی

 

در کف‌سر به اسانی با داروهای ضدقارچ درمان میشوند اما متاسفانه به اسانی و با هر تماس مستقیمی از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. بهمین دلیل اگر یکی از اعضای خانواده دچار این مشکل شد باید حتماً بقیه افراد خانواده نیز معاینه شود که در صورت سرایت در همان مراحل ابتدایی درمان شوند.

 

اگر موهایتان نازک شده است

خانم‌هایي که دارای سندرم تخمدان‌ پلی‌کیستیک هستند طبق معمول هورمون‌هاي‌شان چندان منظم نیست. بدن آن ها بیشتر از حد نرمال آندروژن تولید می کند و بالا رفتن این هورمون باعث می شود مو هاي زائد روی صورت و بدن افزیش یابند و مو هاي روی سر را نیز نازک می کند. این سندرم تخمک‌گذاری را دچار مشکل می کند ، ایجاد جوش و آکنه می کند، باعث افزایش وزن می شود و… اما گاهی تنها نشانه آشکار این سندرم نازک شدن موهاست.

بهترین روش ها برای درمان ریزش موی خانم ها | درمان ریزش مو

کدام داروها ریزش مو می‌ آورند؟

یکی از عوارض جانبی قرص‌هاي ضدبارداری که به ندرت پیش می آید، ریزش مو است. این قرصها باعث افزایش هورمون‌هایي می شوند که تخمک‌گذاری را متوقف می کنند و این هورمون‌ها نیز موجب نازک شدن موها در بعضی از خانم‌ها می شوند به خصوص خانم‌هایي که درخانواده‌شان سابقه

 

ریزش مو وجوددارد. گاهی هم ریزش مو زمانی آغاز می شود که شخص مصرف این قرصها را متوقف میکند. داروهای دیگری هم هستند که میتوانند باعث ریزش شوند از جمله داروهای فشارخون، داروهای رقیق‌کننده خون، داروهای قلبی، داروهای افسردگی و التهاب مفاصل و…

 

در دوران بارداری موها پرپشت‌ تر می‌ شوند؟

گاهی بعضی از خانم‌ها در دوران بارداری احساس میکنند که مو هاي‌شان پرتر بنظر می رسد. این احساس تا حدی درست است و این پرپشت‌تر شدن موها به خاطر بالابودن هورمون‌هایي است که ریزش طبیعی موها را کم میکند و موها را در فاز استراحت نگه می‌دارد، البته این مرحله چندان طول نمیکشد

 

و بعد از اینکه نوزاد بدنیا می آید، هورمون‌ها به حالت طبیعی بازمی‌گردند ودر نتیجه موها به سرعت شروع به ریزش میکنند، شاید زیاد شنیده‌ باشید که تعداد زیادی از خانم‌ها بعد از بارداری و زایمان دچار مشکل ریزش مو میشوند و یکی از دلایل این ریزش مو همین مورد است، گاهی این ریزش مو تا 2 سال طول میکشد تا وضعیت موها به حالت طبیعی بازگردد.

 

موهایتان را سفت نبندید

خیلی اوقات از مادربزرگ‌ها شنیده‌ایم که نباید موها را خیلی سفت بست یا کشید چون موها می‌ریزند. اگر تا به حال به این حرف‌ها توجه نمیکردید بهتر است تجدید نظر کنید چون این موضوع به لحاظ علمی کاملا اثبات شده ‌است. کلیپس‌هاي محکم و کوچک که نزدیک ریشه موها استفاده می شود یا دم اسبی‌کردن محکم و…

 

می توانند پوست سر را تحریک کنند و موجب ریزش موها شوند. البته این مسئله در مورد بیگودی‌هاي خیلی سفت نیز صادق است. به مو هاي‌تان اجازه دهید رها باشند و بتوانند بطور آزادانه حرکت کنند. حواس‌تان باشد که استفاده طولانی مدت از گل‌سرهای بسیار محکم می تواند به پوست سر آسیب برساند و موجب ریزش دائمی موها شود.

 

ماینوکسیدیل به چه کسانی توصیه می‌شود؟

یکی از داروهایی که توسط سازمان FDA کشور آمریکا بعنوان داروی الگوی زنانه ریزش مو پذیرفته شده‌است ماینوکسیدیل است. این دارو می تواند ریزش موها را در تعداد زیادی از زنان کم یا حتی متوقف کند و حتی میتواند موجب رشد یک چهارم مو هاي ریخته شده شود. البته باید این نکته را متذکر شویم

 

که در صورتی که مصرف دارو را قطع کنید تمام اثرات آن نیز از بین میرود. ماینوکسیدیل به خصوص برای خانم‌هایي بسیار مفید است که مو هاي‌شان به صورت تکه تکه دچار ریزش شده‌است«آلوپشیا آرآتا» و می تواند باعث رشد دوباره موها شود. البته اگر شما دچار یک مشکل دکتری جدی باشید یا سوتغذیه داشته‌ باشید بعد از این که درمان شوید، مو هاي ریخته بازخواهد گشت.

 

درمانی برای ریزش مو که هم برای آقایان است هم خانم‌ ها

بتازگی از لیزر کم توان در درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها، از جمله ریزش مو استفاده میشود. این روش جدید کاملا بی‌خطر، بدون عوارض جانبی و غیر تهاجمی بوده و از طریق تاباندن نور لیزر با طول موج خاصی روی پوست سر توسط دستگاه، مورد استفاده قرار میگیرد.

 

درواقع این لیزرهای با انرژی پایین در تحریک رشد موها موثرند و تا حد زیادی نازکی موها را از بین می برد. در بیشتر کلینیک‌هاي پوست و مو این نوع از لیزرها وجود دارند. البته 2 تا 4 هفته بعد از استفاده از لیزر نتیجه قابل مشاهد است. این روش درمانی بتدریج سبب بازرسی ریزش مو هم در آقایان و هم در خانم‌ها شده و نیز رشد مجدد موها، افزایش ضخامت و التیام کیفیت موها را باعث میشود.

 

موهای کاشته شده نمی‌ ریزند

شاید تا به حال زیاد شنیده ‌باشید که یکی از اقوام یا آشنایان موهایش را کاشته است و از ناراحتی خالی شدن موهایش رهایی یافته‌است. واکنش فولیکول«پیاز» مو هاي موجود در نقاط مختلف سر نسبت به عوامل آندروژنیک «هورمونی – ارثی» یکسان نیست و مو هاي موجود درنواحی جلو و وسط سر نسبت

 

به عوامل فوق حساس بوده و دچار ریزش میشوند ولی مو هاي موجود در پشت و دور سر نسبت به این عوامل مقاومت بسیار بالایی دارند و تقریباً فاقد ریزش هستند. در روش پیوند موی طبیعی به منظور جای گزین کردن مو هاي از دست رفته از فولیکول مو هاي موجود در نواحی مقاوم به ریزش «پشت و دور سر» استفاده می شود. بنابر این فولیکول یا پیاز موی پیوند شده نه تنها یک موی کاملا طبیعی است بلکه تقریباً تا پایان عمر باقیمانده و نسبت به ریزش مقاوم است.

 

قرصی مردانه که ریزش موی خانم‌ ها را کم می‌ کند

قرص فیناستراید را نیز بعضی از پزشکان برای درمان ریزش مو توصیه میکنند. این قرص مانع تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون یاDHT می شود. «دهیدروتستوسترون» هورمونی است که بتدریج باعث کم شدن فولیکول‌هاي مو ودر نتیجه کم شدن چرخه رشد مو می شود. البته این دارو برای درمان ریزش مو در مردان نیز تجویز می شود اما ممکن است مانع ریزش مو در زنان نیز بشود.البته زنان باردار یا کسانی که قصد بارداری دارند نباید از قرص استفاده کنند.

 

نقش تغذیه در ریزش مو

چه چیزهایی نخورید

هنگامیکه تغذیه فولیکول مو کامل باشد، موی سالم ایجاد می شود ولی در تغذیه ناقص اینبخش، سلول‌هاي این ناحیه دچار سو تغذیه شده و بتدریج می‌میرند یا وظیفه خود رابه درستی انجام نمیدهند. کاهش نمک مصرفی،‌ حذف یا محدود کردن مصرف اسید چرب اشباع، شکلات، غذا هاي سرخ کردنی و پرادویه و مصرف فراوان آب، سبزی و میوه تازه میتواند در پیش گیری از سفید شدن مو و ریزش آن، ابتلا به شوره سر و شکنندگی مو مفید باشد.

بهترین روش ها برای درمان ریزش موی خانم ها | درمان ریزش مو

چه چیزهایی بخورید

چون مو از پروتئین است، غذایی که پروتئین کمی دارد ممکن است باعث نازک شدن مو یا تاخیر در رشد مو شود. این حرف درست است که اگر غذای با پروتئین کافی بخورید در اغلب موارد پیامد آن التیام رشد مو است. بعضی از کارشناسان تغذیه پیشنهاد می کنند به کارگیری رژیم غذایی

 

جگر گاو، قرص‌هاي مخمر ماء شعیر، گندم و روزانه ۲ قاشق سوپ‌خوری از لستین دانه دانه شده، باعث افزایش رشد مو، استحکام و زیبایی مو میشود. منابع غذایی خوب دیگر برای پروتئین شامل ماهی، تخم مرغ، انواع لوبیا و ماست است. پروتئین سبوس‌دار هم به تحریک رشد مو کمک میکند. یک مطالعه از اثر سبوس بر مو بیان می کند که سبوس به تنهایی باعث تقویت مو نمی شود اما سبب رشد آن می شود.

 

هم خوراکی است هم موضعی

سیلیس یکیدیگر از مواد مغذی مهم در حفظ سلامت موست که ریزش مو را کاهش می دهد. بعنوان مثال سیلیس اضافه شده به شامپو از طاسی سر جلوگیري می کند، رشد مو را افزایش میدهد و باعث درخشندگی و استحکام مو میشود. حتی بعضی گفته‌اند ریزش مو را متوقف میکند.

 

استفاده از شامپوی حاوی سیلیس باعث رشد مجدد مو هاي ریخته شده می شود. اما میتوانید با خوردن منابع حاوی سیلیس این ماده مهم رابه موها برسانید. منابع غذایی سیلیس شامل: پوست سیب زمینی، فلفل سبز، فلفل قرمز، خیار، جوانه حبوبات مثل جوانه لوبیاست.

 

اگر قصد رژیم گرفتن دارید؟

گاهی به هر دلیلی تصمیم می گیرید که در زمانی کوتاه وزن زیادی کم کنید. بهمین دلیل یک رژیم سفت و سخت میگیرید، اما اگر مو هاي‌تان را دوست دارید بهتر است دست نگه‌دارید. اگر بیش از 7 کیلو گرم وزن کم کنید ممکن 3 تا 6 ماه بعد از این کاهش وزن متوجه ریزش مو هاي‌تان بشوید

 

البته خوشبختانه مو هاي ریخته شده دوباره با یک رژیم غذایی سالم رشد خواهند کرد. اگر رژیم غذایی شما دارای میزان کمی پروتئین و ویتامین A باشد احتمال اینکه دچار ریزش مو شوید، فراوان است.

 

سیگار هم موها را کم می کند

شاید خیلیها به اسانی باور نکنند که سیگار هم میتواند باعث ریزش موها شود اما به دلایلی سیگار میتواند مو هاي نازنین شما را کم کند. اگر بخواهیم لیست‌وار بلاهایی راکه سیگار سر موها می‌آورد عنوان کنیم باید بگوییم سیگار بر مویرگ‌هاي تغذیه كننده فولیكول مو اثر ویرانگر گذاشته و باعث ریزش موها می‌‌شود و مواد سمی ‌آن به ماده ژنتیکی فولیكول مو آسیب می‌‌رساند و آنرا تخریب می‌‌کند.

 

علاوه بر این ها سیگار باعث عدم تعادل آنزیمی ‌موثر در بازسازی بافت مو شده و بر روند رشد مو اثر بدی به جا می گذارد و باعث تولید رادیکال‌‌هاي آزاد می‌‌شود که این رادیكال‌‌هاي آزاد در ایجاد التهاب ناحیه اطراف فولیكول مو موثرند. همچنین سیگار، فعالیت هورمونی رابه هم می‌‌زند و باعث کاهش تولید هورمون استروژن می‌‌شود.

 

اگر کم خونید مواظب باشید

کم خونی یکی از علل اصلی ریزش مو است. غذا هاي غنی از آهن مثل جگر، انواع گوشت، غلات سبوس‌دار، سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج، تخم مرغ، خرما و کشمش را زیاد مصرف کنید. البته در دوران بارداری نباید بیش از یک‌بار در هفته جگر مصرف کرد زیرا جگر یکی از منابع غنی ویتامین A است که با مصرف بیش از حد آن در دوران بارداری، مادر دچار هایپرویتامینوز A «مسمومیت با ویتامین A » می شود و این مسمومیت باعث ایجاد اختلالات صورت، استخوان و مغز در نوزاد می شود.