پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

مجموعه : اخبار سینما
بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96 

فیلمهای اکران شده سینمای کشور ایران در اسفندماه فروش بسیار خوبی داشته اند و در بین انها بدون تاریخ بدون امضا در صدر قرار دارد. «بدون تاریخ، بدون امضا» سه روز 850 میلیون تومان؛ «آینه بغل» یک هفته، یک میلیارد. این دو تیتر نشان میدهد گیشه سینما بعد از جشنواره فجر از نفس نیفتاده است

 

و ظاهراً با اتفاقی ویژه رو به رو هستیم. اولی تازه به چرخه اکران اضافه شده و دومی در ایام جشنواره فجر سینما در اختیار نداشت و با پایان این رویداد، اکرانش به روال عادی بازگشته است. دراین پست سراغ فیلمهای جدیدی رفته ایم که بتازگی اکران شده اند. درباره هر شش فیلم بطور مفصل نوشته شده تا اگر قصد سینما رفتن دارید با اطلاع دقیق تر دست به انتخاب بزنید.

 

اسرافیل؛ آیدا پناهنده

آیدا پناهنده باوجود تلاش هایي که انجام داد نتوانست از سطح فیلم قبلی اش فراتر برود. با این حال «اسرافیل» به خاطر حضور هدیه تهرانی و مریلا زارعی می‌تواند ارزش تماشاکردن را داشته باشد. این فیلم در جشنواره سی و پنجم در سه رشته بهترین بازیگر نقش اول زن «هدیه تهرانی»، بهترین چهره پردازی و بهترین عکس نامزد دریافت سیمرغ شد اما جایزه اي نگرفت.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

داستان چیست؟ فیلم با مرگ پسر جوان ماهی و بازگشت بهروز از کانادا شروع می‌شود. با رودررو شدن بهروز و ماهی، پای خاطرات عاشقانه گذشته به میان می‌آید. دراین شرایط، با باز شدن پای سارا، دخترجوانی که قرار است در آینده همسر بهروز باشد، ناگهان خط داستان عوض میشود.

 

داستان سراغ سارا می‌رود و زندگی وی را در تهران نشان میدهد. سارا دختر شکست خورده اي است که به خاطر مشکلات و سختی هایي که از سر گذرانده وادار به ازدواج با بهروز است. ماجرا نهایتا به جایی میرسد که بهروز میان سارا و عشق قدیمی اش دچار تردید می‌شود و…

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

ستاره هاي فیلم: هدیه تهرانی با تصویر یک زن میانسال رنج کشیده روستایی در فیلم حضور دارد. شاید بتوان تصویر جدید از این ستاره را جزو اتفاق هاي مهم فیلم به حساب آورد. درست است که او آن ‌طور که باید در استفاده از لهجه گیلانی موفق عمل نکرده است اما یک جورهایی برگ برنده فیلم به حساب می اید.

 

پژمان بازغی در نقش بهروز، بازهم در قالب یک مرد شمالی به میدان آمده و تفاوتی با آنچه پش تر از او دیده بودیم ندارد. مریلا زارعی از میانه فیلم وارد داستان می‌شود و نقشی کاملا فرعی دارد اما به خوبی از عهده ایفای همین نقش هم بر نمی‌آید.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

رزومه کارگردان: پناهنده بعد از سه فیلم تلویزیونی، سال 93 اولین فیلم سینمایی اش «ناهید» را ساخت. این فیلم در جشنواره فجر مورد توجه داوران قرار نگرفت اما در فستیوال هاي مختلف جهانی شرکت کرد و جوایز زیادی گرفت. پناهنده داستان فیلم ناهید را در شمال کشور ساخته بود

 

ودر دومین فیلمش بازهم سراغ همین خط رفته است. او برای فیلم «اسرافیل» دست روی هدیه تهرانی گذاشت و همین مسئله هم باعث شد تا فیلمش بیشتر دیده شود ودر چند رشته نامزد سیمرغ باشد. او هنوز نتوانسته است به کارگردان قابلی در سینمای کشور ایران تبدیل شود.

 

حاشیه: «اسرافیل» در جشنواره هاي زیادی حضور داشت و برنده جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره فیلمهای ایرانی پراگ شده است. این فیلم در جشنواره هاي دیگر از جمله فیلمهای آسیایی هنگ کنگ و فیلم لندن BFI هم به نمایش درآمد. چندی پیش اعلام شد که بخشی از عواید فروش این فیلم برای دیه دو زندانی زنی که بدلیل جرائم غیرعمد در زندان هستند، هزینه می‌شود.

 

بدون تاریخ، بدون امضا؛ وحید جلیلوند

دومین فیلم وحید جلیلوند به لحاظ داستان، انتخاب بازیگران و بطور کلی کارگردانی چند درجه اي از فیلم اولش «چهارشنبه 19 اردیبهشت» جلوتر بود. این فیلم در سی و پنجمین جشنواره فجر در 14 رشته نامزد دریافت سیمرغ شد و نهایتا سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد «نوید محمدزاده» و سیمرغ بهترین صداگذاری را دریافت کرد. این فیلم در دو روز اول اکران با استقبال زیادی رو به رو شد و 680 میلیون فروش کرد.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

داستان چیست؟ کاوه نریمان، پزشک دکتری قانونی با یک موتور تصادف می‌کند. مسافران موتور یعنی موسی و همسرش لیلا آسیبی جدی نمی ببینند، اما احتمال این‌که ضربه اي آرام به سر امیرعلی 8 ساله وارد شده باشد وجوددارد. نریمان به خاطر تمام شدن بیمه اش نمیخواهد به پلیس زنگ بزند و پیشنهاد میدهد

 

خانواده رابه بیمارستان ببرد، اما موسی قبول نمی‌کند. چند روزبعد نریمان نام امیرعلی را در بین مردگان می‌شنود. مشخص می‌شود پسر مسمومیت غذایی حاد داشته و همین دلیل مرگ او بوده است اما نریمان قانع نمیشود و…

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

ستاره هاي فیلم: مهمترین دلیل موفقیت فیلم به بازی نوید محمدزاده بر میگردد. محمدزاده سرشکستگی و انتقام یک پدر فقیر راکه تا نیمه فیلم همه ی شواهد نشان میدهد باعث مرگ پسرش شده به بهترین شکل ممکن به نمایش میگذارد. حتی میشود گفت که بازی امیر آقایی را هم به حاشیه می‌برد.

 

آقایی تقریباً مشابه نقش هاي قبلی عمل می‌کند و فراتر از آنها ظاهر نمی‌شود. نکته مهم دیگر بازی هدیه تهرانی در نقش همسر کاوه نریمان است. نقش تهرانی به نسبت کوتاه است اما به هرحال اسم تهرانی در جمع بازیگران فیلم، امتیاز ویژه اي برای آن به شمار میرود.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

رزومه کارگردان: «بدون تاریخ، بدون امضا» دومین فیلم کارنامه کارگردانی وحید جلیلوند است. او سال 93 فیلم «چهارشنبه، 19 اردیبهشت» را بعنوان فیلم اولش ساخت و توانست سیمرغ بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را دربخش نگاه نوی جشنواره ازآن خود کند. جلیلوند تا پیش از روی آوردن به کارگردانی،

 

مجری و بازیگر سینما و تلویزیون بود. او بازیگری رابا سریال «نردبان آسمان» محمدحسین لطیفی شروع کرد ودر فیلم ها و سریالهای مختلفی حضور داشت منتها هیچوقت بازیگر برگزیده اي نشد. او در حوزه اجرا هم موفقیت خاصی نداشت.

 

حاشیه: تا قبل از نمایش فیلم در جشنواره فجر، اعلام شده بود که علی جلیلوند، برادر وحید جلیلوند، تهیه کننده فیلم است اما در تیتراژ فیلم نام احسان علیخانی، مجری تلویزیون هم به چشم میخورد. این مسئله با واکنش زیادی رو به رو شد. علی جلیلوند اعلام کرد نام علیخانی را بعنوان تهیه کننده به شورای پروانه ساخت اعلام کرده اند اما قرار بوده تا زمان اکران این مسئله رسانه اي نشود.

 

هاری؛ امیراحمد انصاری

فیلم «هاری» اولین فیلمی است که بلافاصله بعد از جشنواره روی پرده رفت. هنگامه قاضیانی، علیرضا کمالی، جمشید هاشم پور، مینا ساداتی، حسین سلیمانی، مجید واشقانی، اکبر معززی، اصغر طبسی، ماریه ماشااللهی، علی گلبهاران، اشکان مهری، ایلیا کیوان، سمانه افتخاری و میلاد کی مرام بازیگران فیلم هستند. «هاری» فعلاً حدود 60 میلیون تومان فروش داشته است.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

داستان چیست؟ «هاری» به کارگردانی امیراحمد انصاری یک فیلم شهری است که رویکردی انتقادی- اجتماعی در طرح و بیان قصه خود دارد. قصه اي که قرار است به نوعی فساد ناشی از مناسبات بیمار اقتصادی رابا مفهوم رفاقت گره بزند و تاثیر ویرانگر آنرا بر فروپاشی اخلاقی روایت کند.

 

دو دوست قدیمی و هم خانه به نام سیاوش «علیرضا کمالی» و شاهرخ «میلاد کی مرام» که هرکدام با انگیزه و پیش زمینه هاي متفاوت دریک بازی خطرناک مالی گرفتار می‌شوند، روندی را در رفاقت خود طی می‌کنند که پایان آن پایان تلخ رفاقت و صداقت است.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

ستاره هاي فیلم: انچه که بعنوان یک اصل در جنس بازیگری فیلم بنا به اقتضای قصه شکل میگیرد دوگانگی و رفتار مرموزی است که رگه هایي ازآن در اغلب بازیگران دیده می‌شود. با این حال شخصیت سیاوش در این جا بعنوان یک شخصیت قربانی، متمایز میشود و علیرضا کمالی هم به خوبی از پس این نقش پیچیده بر می‌آید.

 

جنس بازی او به ویژه درونگرایی هاي طغیانگرانه اش و سهمی که این نقش در کلیت قصه دارد، بازی وی را برجسته تر کرده و چه بسا بار اصلی درام بر روی شانه هاي او پیش میرود.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

رزومه کارگردان: امیراحمد انصاری 38 سال سن دارد و فارغ التحصیل رشته کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد است. او کار هنری را از سال 80 شروع کرده و با ساخت فیلم کوتاه حرفه کارگردانی رابه طور رسمی و جدی آغاز کرد. امیراحمد انصاری کارگردانی چندین فیلم ویدئویی را برعهده داشته است: «پاتوق» «1383»،

 

«شروعی دوباره» «1385»، «شریک» «1387»، «آخرین برگشتی» «1388»، «به فاصله یک نفس» «1390»، «برگشت ناپذیر» «1391» و «هدیه» «1393». این کارگردان «خون مردگی» راکه در جشنواره فجر پذیرفته نشد، در نوبت اکران دارد.

 

حاشیه: فیلم سینمایی «هاری» سه سال پیش آماده نمایش شد اما فرصت نمایش عمومی به دست نیاورد. این فیلم دراین فاصله در چندین جشنواره خارجی هم چون مونترال، تورنتو، لندن، استانبول، زنگبار، کلن، فجر و… حضور داشته است. نکته جالب این‌که تماشای این فیلم برای افراد زیر 18 سال ممنوع اعلام شده است. این تصمیم به خاطر صحنه هاي خشن و نیز برخی دیالوگ ها است اما زیر 18 سال زیادی سختگیرانه است!

 

من یک ایرانی ام؛ محمدرضا آهنج

«من یک ایرانی ام» 19 بهمن یعنی چهار روز پیش از پایان جشنواره فجر روی پرده سینماها رفت. براساس آخرین آمار، این فیلم شرایط خوبی در گیشه ندارد و کمتر از 10 میلیون تومان فروخته است. این تازه ترین فیلمی است که بر اساس زندگی یک ورزشکار ساخته میشود و قهرمان اصلی آن علیرضا حیدری کشتی گیر پیشکسوت کشورمان است.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

داستان چیست؟ «من یک ایرانی ام» با حضور علیرضا حیدری، قهرمان کشتی کشورمان ساخته شده است ودر خلاصه داستان این طور آمده: «هجرت آدم هاي دل شکسته به سرزمین سرد همیشه دل هایي گرم رابه یادگار نیاورده است. اگر چه پای عشق نیز در بین باشد.

 

اینبار هجرت یک عاشق سرگشته و یک قهرمان کشتی جهان به جایی تعلق ندارد داستان و قصه ماست. قصه اي که باید شنید چگونه می‌گوید: من یک ایرانی ام…» فیلم برداری این فیلم در کشور اوکراین انجام شده و علیرضا حیدری نقش اصلی را بازی کرده است.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

ستاره هاي فیلم: همانگونه که اشاره کردیم علیرضا حیدری نقش اصلی را برعهده دارد. این کشتی گیر که مدال برنز المپیک 2004 آتن، یک مدال طلا، سه نقره و یک برنز قهرمانی جهان، سه مال طلای بازی هاي آسیایی و چهار طلا و یک برنز قهرمانی آسیا رابه دست آورده، اکنون رییس فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی است.

 

«من یک ایرانی ام» اولین تجربه بازیگری اوست که توانسته گلیم خودرا از آب بیرون بکشد. شاهرخ فروتنیان، احمد نجفی، رضا توکلی و ایمان صفا به همراه چندین بازیگر خارجی هم دراین فیلم حضور دارند. بار اصلی اما بر دوش حیدری است.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

رزومه کارگردان: شهرت و موفقیت محمدرضا آهنج به واسطه سریال هایي است که در تلویزیون ساخته. آخرین مورد آن «آسمان من» است که بارها بازپخش شده و جزو کارهای خوب او محسوب می‌شود. «بدنیا بگویید بایستد»، «ملکوت» و «عملیات 125» دیگر سریالهای آهنج هستند.

 

او سال 83 «زخم زیتون» را کارگردانی کرد و سال‌ها طول کشید تا سراغ دومین ساخته سینمایی خود برود. «من یک ایرانی ام پایان دوری او از سینما به حساب می‌آید. آهنج درسال هاي دور تجربه بازیگری در فیلمهای «هراس»، «چشم شیشه اي» و «پرواز در نهایت» را هم دارد.

 

حاشیه: فیلم «من یک ایرانی ام» مدت ها پشت خط بودو همین صدای اعتراض احمد نجفی را بلند کرد. او در اعتراض به پشت خط ماندن اکران فیلم «من یک ایرانی ام»، در مرکز سازمان سینمایی در وزارت ارشاد دست به اعتصاب زد که با وساطت عده اي از اهالی سینما این اعتصاب متوقف شد. بریده ویدئویی هم از داد او مدت ها دست به دست میچرخید.

 

آن سوی ابرها؛ مجید مجیدی

مجید مجیدی کارگردان نام آشنایی است که بسیاری همواره منتظر ساخته هاي او هستند. این کارگردان مدت ها مشغول تولید و اکران فیلم «محمد رسول الله» بود که گفته می شد فصل هاي بعد آن هم ساخته می‌شود. مجیدی دراین فاصله به کشور هند رفت ودر سکوت خبری فیلم جدیدش را ساخت؛ فیلمی که بعد ها اسمش رسانه اي شد: «آن سوی ابرها».

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

داستان چیست؟ داستان در مناطق فقیرنشین هند اتفاق میوفتد. امیر و تارا خواهر و برادری هستند که پدر و مادرشان را از دست داده اند و دور از یک دیگر زندگی میکنند. امیر در جریان جا به جایی مواد مخدر و تعقیب نیروهای پلیس با خواهرش رو به رو میشود. این اتفاق دوباره آن دو را کنار یک دیگر قرار میدهد.

 

زمان زیادی از کنار هم بودن آن دو نمی گذرد که تارا برای دفاع از خودش در مقابل مردی که قصد آزارش را داشته با او درگیر میشود و نتیجه این درگیری رفتن او به زندان است. امیر تمام تلاش خودرا برای آزادی خواهرش می‌کند.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

ستاره هاي فیلم: مجیدی برای ساخت «آن سوی ابرها» سراغ چهره هاي هندی رفته و هیچ بازیگر ایرانی در فیلم حضور ندارد. از طرفی علی رغم گفتگو با بازیگران مطرح هندی اما در نهایت مجیدی از چهره هاي جدید استفاده کرده است. «مالاویکا موهانان» و «ایشان خاطار» در نقش امیر و تارا دو شخصیت اصلی داستان هستند.

 

مجیدی دراین باره در کنفرانس مطبوعاتی فیلم گفته بود: «ما چنین تصمیمی گرفتیم چون نمیخواستیم آمیزه اي از بازیگران تازه کار و باتجربه را کنار هم داشته باشیم. یا باید همه ی تازه کار باشند یا باتجربه. پس همه ی را از چهره هاي جدید انتخاب کردیم.»

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

رزومه کارگردان: مجیدی با تئاتر وارد فعالیت هنری شد و بعد با بازیگری در فیلمهای مختلفی مانند «بایکوت» و «تیرباران» بازیگری را تجربه کرد. کمی بعد سراغ کارگردانی رفت و بعد از ساخت چند فیلم کوتاه اولین فیلم بلند سینمایی اش «بدوک» را ساخت. او با ساخت «بچه هاي آسمان» نامزد بهترین فیلم خارجی زبان اسکار درسال 1998 شد.

 

«پدر»، «رنگ خدا»، «آواز گنجشک ها» و «بید مجنون» از دیگر کارهای موفق او در مقام کارگردان است. او با ساخت «محمد رسول الله»، بزرگترین پروژه سینمایی ایران با محوریت دوران کودکی پیامبر «ص» را کارگردانی کرد.

 

حاشیه: اولین نمایش فیلم دربخش رقابتی جشنواره فیلم لندن رقم خورد. بعد ازآن خبرها حکایت از تمایل مسئولین جشنواره فجر برای نمایش «آن سوی ابرها» در افتتاحیه داشت اما این اتفاق نیفتاد و مجیدی دریک اکران خصوصی یک روزبعد از جشنواره فیلم رابه نمایش گذاشت. زمان اکران 25 بهمن ماه اعلام شده بود اما ظاهراً اکران آن یک هفته به تعویق افتاده و با این حساب فیلم در نوروز هم بر پرده خواهدماند.

 

ما خیلی باحالیم؛ بهمن گودرزی

«ما خیلی باحالیم» تنها فیلم کمدی اکران جدید است که درکنار «آینه بغل» و «عشقولانس» ترکیب کمدی ها را شکل می‌دهند. این فیلم در حالی به نمایش درآمده که بهمن گودرزی چندی پیش کمدی «ثبت با سند برابر است» را بر اکران داشت که سه میلیارد و 300 میلیون تومان فروخت و اینروزها دیگر فیلم او یعنی «ما خیلی باحالیم» روی پرده رفته است.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

داستان چیست؟ بهمن گودرزی اینبار هم مثل «ثبت با سند برابر است» دست روی یک قصه آشنا گذاشته و برای خنداندن مخاطب از شوخی هاي کلامی و موقعیت هاي کمیک بهره برده. نتیجه این تلاش آنچنان که باید به بار ننشسته و «ما خیلی باحالیم» تبدیل به فیلمی ویژه نشده.

 

فیلم مناسب کسانی است که از سینما توقعی ندارند. در خلاصه داستان آن آمده: زندگی مثل شنا کردن می مونه. یه وقتایی باید کرال بری، یه وقتایی پروانه، یه وقتایی هم قورباغه. زندگی برای کسی سخت می شه که فقط شنای قورباغه بلد باشه و وای به حال کسیکه شنا بلد نیست و… .

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

ستاره هاي فیلم: مجید صالحی، مهران غفوریان، نیوشا ضیغمی، مریم امیرجلالی، بهنوش بختیاری، علی مشهدی، مهران رجبی، بیژن بنفشه خواه و… بازیگران فیلم هستند. این ترکیبی مناسب برای یک فیلم کمدی است که پیش تر امتحان خودرا پس داده اند. مهم تر این‌که با دیدن نام بازیگران

 

به اسانی می‌توان متوجه شد با چه جنس از کمدی مواجه هستیم. «ما خیلی باحالیم» روی شوخی صالحی، غفوریان و علی مشهدی بنا شده. این سه و بقیه بازیگران چیز فراتری نسبت به کارهای قبل ارائه نمیدهند و حضورشان ادامه منطقی تجارب کمدی پیشین است.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96

رزومه کارگردان: سال‌ها بعنوان برنامه ریز و دستیار کارگردان فعال بودو سال 89 اولین فیلم سینمایی اش «شیش و بش» را کارگردانی کرد. این فیلم از زوج محمدرضا گلزار و امی حیایی بهره می‌برد و فروش بالایی داشت. «آتیش بازی» دومین فیلم اوست که سال 94 اکران شد و فروشش معقول نبود.

 

بهمن گودرزی «ثبت با سند برابر است» را چندی پیش بر اکران سینماها داشت که بیش از سه میلیارد تومان فروخت و فعلاً در رتبه دوازدهم جدول هم حضور دارد. «ما خیلی باحالیم» طی چند روز اول اکران 600 میلیون تومان فروش داشته است.

 

حاشیه: بلافاصله بعد از اکران «ما خیلی باحالیم» بازیگر اصلی فیلم یعنی مجید صالحی پستی عجیب به اشتراک گذاشت: «من اشتباه کردم شما ولی نروید. وقتی خودتان را هدر ندهید.» در سایت هاي خبری از جمله سینما البته با نظرات متضاد مخاطبان رو به روی هستیم. برخی به شدت از فیلم تعریف میکنند و برخی آنرا ضعیف میدانند.

بهترین فیلم های در حال اکران سینمای ایران در اسفند 96