پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل

قاصدک 24

بهترین گیاهان دارویی برای به تاخیر انداختن قاعدگی

مجموعه : بهداشت زنان
بهترین گیاهان دارویی برای به تاخیر انداختن قاعدگی

بهترین گیاهان دارویی برای به تاخیر انداختن قاعدگی 

گیاهان دارویی را می‌توان برای به تاخیر انداختن دوران قاعدگی نیز بکار برد، امروز بشما نکات مهمی معرفی میکنیم که خانمها بهتر است یاد بگیرند. چرخه قاعدگی یا سیکل قاعدگی در واقع تغییرات فیزیولوژیکی است که در زنان بارور جهت تولیدمثل جنسی رخ میدهد و هر ماه یک تخمک بالغ شده و آماده تشکیل جنین می شود. دراین مدت بتدریج بافت رحم نیز آماده نگه‌داری جنین می شود. اگر لقاح صورت نگیرد، تخمک دفع شده و بافت پوششی رحم ریزش میکند.

 

قاعدگی با بلوغ آغاز و با یائسگی پایان می‌یابد و مدت خون ریزی آن برای چند روز، طبق معمول ۳-۵ روز طول میکشد، اما بین ۲-۸ روز نیز میتواند متغیر باشد. یک سیکل قاعدگی طبیعی بین ۲۱ تا ۳۵ روز متغیر است. اما ممکن است گاهی بدلیل تغییرات فیزیکی یا عدم تعادل هورمون ها یک تا دوهفته به تاخیر افتد.

بهترین گیاهان دارویی برای به تاخیر انداختن قاعدگی

گرچه برای درمان این تاخیر داروهای زیادی وجوددارد اما همان‌ گونه برخی افراد راههای طبیعی و گیاهی را ترجیح می‌دهند که چند نمونه از این مواد را در این جا برایتان آورده ایم.

 

1. جعفری
جعفری گیاهی قابل معرض است که بیشترین تاثیر را برای درمان عقب افتادگی قاعدگی دارد. این گیاه طبق معمول به صورت چای گیاهی وجوددارد که می‌توان آنرا 3 تا 4 بار در روز مصرف کرد. هم جعفری خشک و هم نوع تازه آن می تواند برای درمان بی نظمی قاعدگی مورد استفاده قرار گیرد. چای جعفری را در آب جوش بریزید و 20 تا 30 دقیقه پس از این‌که کاملا رنگ گرفت، مصرف کنید.

 

2. زنجبیل
زنجبیل ماده اي است که به اسانی می‌توانید آنرا از داروخانه تهیه کنید. درست مانند جعفری، این گیاه را نیز می‌توانید به صورت پودر یا تازه مصرف کنید. این ماده محرک است و ممکن است پس از مصرف، احساس گرگرفتگی کنید اما در درمان بی نظمی قاعدگی بسیار موثر است. زنجبیل رابه چای خود اضافه کنید یا آن رابا آب بچوشانید و 3 بار در روز مصرف کنید تا قاعدگی منظمی داشته باشید.

 

3. میوه
ثابت شده تعدادی از میوه ها برای درمان تاخیر قاعدگی موثرند که معروف ترین آن ها انبه است. میتوانید آن رابه صورت خام یا پخته مصرف کنید. انگور، به خصوص نوع سیاه آن، میوه درمانگر دیگری است. روزانه مقدای آب انگور بخورید اما در مصرف آن زیاده روی نکنید زیرا موجب فقر آهن می شود. مصرف روزانه آب انار نیز به قاعدگی منظم شما کمک می کند. ,قاعدگی دردناک,عقب افتادن قاعدگیثابت شده تعدادی از میوه ها برای درمان تاخیر قاعدگی موثرند که معروفترین انها انبه است

 

4. بومادران
بومادران گیاه دارویی دیگری است که برای درمان تمام مشکلات قاعدگی از جمله تاخیر آن مورد استفاده قرار میگیرد. شما به اسانی می‌توانید آنرا از عطاری ها تهیه کنید. این ماده موجب تعادل هورمونهای بدن زنان می شود. زمانی که قاعدگی شما به تاخیر افتاد، چای سرد بومادران را 3 تا 4 بار در روز مصرف کنید. این گیاه در کاهش درد نیز موثر است. ,قاعدگی دردناک,عقب افتادن قاعدگیبومادران، برای درمان تمام مشکلات قاعدگی از جمله تاخیر آن مورد استفاده قرار می‌گیرد

 

5. سبزیجات
سبزیجاتی مانند هویج، تربچه و خیار چنبر تلخ برای درمان تاخیر قاعدگی مناسب اند. اگر دچار بی نظمی قاعدگی شده اید، جوشانده خیار چنبر تلخ را 3 بار در روز مصرف کنید. ,قاعدگی دردناک,عقب افتادن قاعدگیسبزیجاتی مانند هویج، تربچه و خیار چنبر تلخ برای درمان تاخیر قاعدگی مناسب اند

 

6. ریشه انجیر هندی
ریشه انجیر هندی درمان فوق العاده اي برای تاخیر قاعدگی است. جوشانده آن رابه همراه شیر قبل از خواب مصرف کنید. این روند را در 3 چرخه قاعدگی متوالی خود دنبال نمایید تا تاثیر آنرا ببینید.

 

عقب افتادگی قاعدگی برای سلامت زنان مضر است و ممکن است منجر به بیماری هاي خطرناکی شود. درمان هایي که در بالا به آن ها اشاره کردیم، روشهای قابل اعتماد و موثری برای تاخیر قاعدگی است. البته اگر نسبت به هر کدام آلرژی دارید، از خوردن آن ها امتناع کنید.

 

کاهش درد قاعدگی با داروهای گیاهی

دردهای قاعدگی با آنکه دردی طبیعی محسوب می شود اما گاهی شدید تحمل آن غیرممکن است. خصوصا که هر ماه این سیکل تکرار می شود و مسلما درد هم هر ماه باید تحمل شود. اینجاست که تعداد زیادی از خانمها برای رهایی از این دردها سراغ انواع و اقسام قرص هاي مسکن میروند.

 

گاهی درد آن قدر شدید است که یک قرص جوابگو نیست و فرد برای خلاصی از دردهایش چند قرص در طول روز مصرف می کند تا بتواند در دوران قاعدگی هم به زندگی عادی خود ادامه دهد. اکثر شما با مضرات انواع مسکن ها آشنایی دارید و می‌دانید که اگر چه با مصرف این قرص ها دردتان آرام می شود

 

اما بعد ها ممکن است دچار عوارض آن شوید. البته راه دیگری هم برای کاستن دردهای قاعدگی وجوددارد. دکتر نسرین بعیری، متخصص طب سنتی این راه حل ها رابه شما می‌گوید.درد قاعدگی

 

مثلث خواب، ورزش و تغذیه سالم

رعایت اصول حفظ تندرستی نقش مهمی در درمان این مساله و تسکین دردهای قاعدگی دارد. خواب منظم و به موقع «به ویژه خواب در بازه زمانی 9شب تا 2نیمه شب»، انجام ورزش هاي سبک مانند پیاده روی، دوری از استرس و مشکلات عصبی، تغذیه سالم و عدم مصرف زیاد غذاهایی با مزه ترش از جمله این موارد است.

 

برخلاف تصور تعداد زیادی از خانمها، ورزش هاي سبک مثل پیاده روی می تواند مفید باشد. همچنین نکته اي که کمتر به آن توجه می شود، دوری از استرس و اضطراب است. حفظ آرامش می تواند نقش زیادی در التیام حال افراد در دوران قاعدگی داشته باشد.

 

زنجبیل؛ ضد درد طبیعی
استفاده از زنجیل دمکرده هم در تسکین دردهای قاعدگی موثر است. برای این منظور یک قاشق مرباخوری زنجبیل را دریک فنجان آبجوش ریخته ودر آن رابه مدت 10 دقیقه ببندید. سپس آنرا صاف کرده و مصرف کنید.

 

رازیانه و بابونه؛ تسکین درد قاعدگی

گرچه دردهای قاعدگی اگر خیلی شدید نباشد، طبیعی محسوب می شود اما برخی خانمها به دنبال تسکین این دردها هستند. بهتر است برای کاهش دردهای خود سراغ مواد طبیعی بروید. برای کاهش میزان درد قاعدگی استفاده از عرقیات گیاهی مانند رازیانه و بابونه کمک کننده است.

 

البته باید توجه داشت که این داروهای گیاهی را باید مدتی قبل از شروع قاعدگی مثلاً یک هفته تا 10 روز قبل شروع و روزی یک استکان مصرف کرد. در دوسه روز اول قاعدگی نیز میتوان مصرف انها را ادامه داد. این عرقیات می تواند دردهای شما را التیام ببخشد.

 

تخم مرغ را جدی بگیر

بطور کلی در دوران قاعدگی و برای کاستن دردهای این دوران باید چند نکته اساسی را مد نظر قرار داد. نخستین مورد تغذیه مناسب است. موادغذایی که دراین دوران مصرف می شود، اهمیت زیادی در حفظ توانایی بدن و حتی تسکین دردها دارد. بهتر است دراین دوران از غذاهایی با طبع گرم استفاده شود. به علاوه خوردن غذاهایی که خونساز هستند نیز دراین دوران توصیه می شود. غذاهایی مثل زرده تخم مرغ عسلی «حتماً توجه شود که تخم مرغ سالم باشد»، حلوا، آب سیب و. . . مفید است.

 

گاهی بررسی لازم است
توجه به این نکته ضروری است که قاعدگی یکی از روشهای طبیعی پاک‌سازی بدن است اما درباره درد قاعدگی باید توجه داشت که بهتر است بررسی هایي توسط دکتر متخصص انجام شود تا درصورت وجود بیماری رحمی، این بیماری ها به موقع تشخیص داده شده و سپس دارو تجویز شود

 

توصیه میکنیم خانمها به دردها و نوع قاعدگی خود توجه داشته باشند و بهتر است درباره دردهای خیلی شدید، بررسی هایي انجام شود. در برخی موارد درسال هاي آغازین شروع قاعدگی درد وجوددارد که اکثرا طبیعی بوده و مطرح کننده بیماری نیست ولی دردی که درسال هاي بعد ایجاد شود، نیاز به بررسی دارد.

 

برای دردهای کم، صبور باشید
اگر چه طبق معمول تحمل درد سخت است و تعداد زیادی از افراد طاقت آنرا ندارند اما باید به میزان این دردها هم توجه داشت. به هر حال در دوران قاعدگی اتفاقاتی در بدن میوفتد که همراه با طی شدن این سیکل، درد هم وجوددارد. اکثر خانمها در دوران قاعدگی تا حدی درد دارند

 

و این موضوع طبیعی است. تحمل درد زیاد توصیه نمی‏شود ولی گاه دیده شده که میزان درد در فرد زیاد نبوده اما برخی افراد با کمترین میزان درد سراغ مصرف انواع مسکن می‏روند. درصورت کم بودن درد بهتر است فرد تا رفع درد کمی صبور باشد و دارو را برای موارد شدیدتر مصرف کند.

 

سنبل الطیب و چای بابونه را فراموش نکنید
مصرف یک فنجان سنبل الطیب قبل از صبحانه، ناهار و شام از روشهای دیگری است که دردهای شما را آرام می کند. استفاده از چای زنجبیل و چای بابونه را نیز فراموش نکنید.

 

ماساژ با روغن هاي گرم، بادکش و گرم کردن

به غیر از موارد ذکر شده، استفاده از داروهای موضعی و روغن‏هاي گرم هم می تواند برای کاهش دردهای شما موثر باشد. برای مثال روغن زنجبیل را یک تا دو روز قبل از شروع قاعدگی در محل درد بمالید. اینکار می تواند از دردهای شما بکاهد. ماساژ روغن بابونه در زیر ناف چهار تا پنج روز قبل از شروع عادت ماهانه،

 

روزانه دو نوبت نیز توصیه می‏شود اما انجام اینکار در دوران عادت ماهانه توصیه نمیشود. گرم کردن موضع درد از جمله شکم، کمر و. . . نیز مفید است. برای اینکار می‌توانید موضع درد رابا یک حوله تمیز و داغ، گرم کنید. بادکش نیز با افزایش خونرسانی و گرم کردن محل باعث کاهش درد می شود.