پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

مصاحبه با بهداد سلیمی و علی حسینی هرکول های ایرانی

مصاحبه با بهداد سلیمی و علی حسینی هرکول های ایرانی

مصاحبه با بهداد سلیمی و علی حسینی هرکول های ایرانی 

همه ی جهان می‌دانند که ایران در رشته وزنه برداری در جهان کاملا بی حریف است و همیشه ستاره هایي برای قدرت نمایی داشته است. قطعا جذاب‌ ترین بخش در رشته وزنه‌بردار حداقل برای ایرانی‌ها، دسته فوق سنگین است. درخشندگی حسین رضازاده از المپیک 2000 باعث شد نگاه ایرانی‌ها به سوی کسب عنوان قویترین مرد جهان جلب شود. در اواخر دوره حضور رضازاده، یک پدیده جوان اردبیلی ظهور کرد.

 

سعید علی‌حسینی با رکورد های شگفت‌ انگیز خود در رده جوانان نوید روزهای خوبی را پس از بازنشستگی حسین رضازاده می‌داد اما بعضی رويدادها باعث شد تا این وزنه‌بردار خیلی زود از صحنه ورزش کنار برود.مثبت‌شدن دو بار دوپینگ در فاصله کوتاه، با حکم سنگین فدراسیون جهانی علیه سعید علی‌حسینی همراه بود. ابتدا محرومیت مادام‌العمر

 

و حتی کاهش آن به 12 سال امیدی را برای بازگشت این جوان اردبیلی ایجاد نمی کرد. تا اینکه‌ سال گذشته خبر بازگشت علی‌حسینی به خاطر کاهش محرومیتش به 8 سال به گوش رسید. سعید آرام‌آرام به تیم‌ملی برگشت و حالا در آستانه 30 سالگی به دنبال اولین مدال جهانی خود در رده بزرگسالان است.

 

او قبل از اینکه به رقبای خارجی‌اش فکر کند، بهداد سلیمی را درکنار خودش میبیند که پیشینه قهرمانی در المپیک و مسابقات جهانی را دارد. این رقابت جذاب در داخل کشور با اوج‌گیری سعید علی‌حسینی جذاب‌تر هم شده و حالا تیم‌ملی ایران با دو وزنه‌ بردار آماده رسیدن به سکوی قهرمانی جهان در کشور آمریکا حمله خواهد کرد. در فاصله چند هفته تا شروع رقابت‌هاي جهانی وزنه‌برداری سری به اردوی تیم‌ملی زدیم و با دو وزنه‌ بردار فوق سنگین کشورمون دقایقی همکلام شدیم.

 

بدشانسی عجیب بهداد سلیمی و مصدومیت شدید قبل از رقابت‌هاي جهانی 2015 حتی حضور او در المپیک 2016 را هم تحت‌ تأثیر قرار داد. رويدادها دست به دست هم داده تا قوی ترین مرد المپیک 2012 چند‌ سال دستش از مدال جهانی دور بماند. حالا وزنه‌بردار 27 ساله و خوش‌اخلاق مازندرانی خودش را برای یک بازگشت رویایی آماده می کند. در ادامه مشروح گفت‌وگوی ما با بهداد سلیمی را چند هفته قبل از مسابقات جهانی میخوانید.

مصاحبه با بهداد سلیمی و علی حسینی هرکول های ایرانی

در ابتدا از شرایط خودت در فاصله چند هفته تا شروع رقابت‌هاي جهانی بگو؟

 

شرایط خوبی دارم و تمرینات مناسبی را پشت سر می گذارم. ان‌شاءالله دراین مدت باقی مانده رخداد خاصی پیش نیاید تا بتوانیم در ایالات امریکا نتیجه خوبی بگیریم. ماه‌هاي زیادی است که در اردو هستیم و امیدوارم نتیجه زحماتمان را بگیریم.

 

در رکوردگیری بابلسر باوجود عملکرد خوبی که در حرکت دو ضرب داشتی، در حرکت یک‌ضرب یک وزنه را انداختی که کمی نگران‌کننده بود؟

 

خیلی جای نگرانی نیست. شرایط بدنی‌ام طوری بود که به صددرصد آمادگی نرسیده بودم و هنوز هم نرسیدم. وقتی در اوج آمادگی قرار بگیرم، می توانم وزنه‌هایي که قبلا زدم را تکرار کنم.

 

حضور سعیدعلی حسینی دسته فوق سنگین را وارد فاز جدیدی کرده است. این رخداد از نظر تو که درسال‌هاي اخیر چند نفر دیگر را هم کنار خودت دیدی، چطور است؟

 

قطعا این به نفع جفت ماست. سعید بعد از ٨‌ سال دوری دوباره به تیم‌ملی بازگشته است. فکر می کنم هم در تمرینات و هم در مسابقات خیلی میتوانیم به هم کمک کنیم. ان‌شاءالله بتوانیم ٢سکو از ٣ سکوی مجموع دسته فوق سنگین رابه دست آوریم و دست پر از ایالات امریکا برگردیم.

 

این ٢سکو می تواند مانند المپیک 2012 برای ایران طلایی و نقره‌اي باشد؟

 

ان شاءالله که این سکوها اول و دوم باشد و مدال طلای جهان به ایران برسد. چند سالی است که بعضی رويدادها باعث شده طلای دسته فوق سنگین به ما نرسد؛ اما سال جاري امیدواریم. وزنه‌بردار گرجستانی هم حریف سرسختی برای ماست. همینطور وزنه‌برداران دیگری نیز حضور دارند که نباید انها را لااقل بگیریم. با این حال از همه ی معروف‌تر همان تالاخادزه است که توانست در المپیک هم قهرمان شود.

 

او وزنه‌هاي خوبی در ماه‌هاي اخیر زده و وزنه‌بردار شش دانگی قلمداد می شود. باید تا روز مسابقه صبر کنیم چون هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست. با این حال من و سعید تمام تلاش خودرا میکنیم تا برترین نتیجه را بگیریم.

 

دوست دارم درمورد فرآيند سختی که بعد از مصدومیتت قبل از مسابقات جهانی 2015 طی کردی، صحبت کنی.

 

فقط تلاش کردم و خیلی زحمت کشیدم. قبل از المپیک 2016 که شبانه‌روزی کار می کردم تا خودم رابه این رقابت‌ها برسانم. دراین راه هم خیلیها مرا کمک کردند. به ‌هرحال مصدومیت از ناحیه زانو برای یک وزنه‌بردار فوق سنگین واقعا سخت است و من هم وادار شدم, به خاطر المپیک زودتر از موعد برگردم و همین بیشتر مرا اذیت کرد.

 

بعد از این مصدومیت سخت هنوز به مدال نرسیدی؛ این‌بار طلسم شکسته می شود؟

 

دوستانم، خانواده‌ام و مربیانم خیلی به من کمک کردند. ان‌شاءالله این برگشت با یک مدال خوب و موفقیت همراه باشد تا بتوانم پاسخ زحمات اطرافیانم را هم بدهم. من همیشه برای مدال طلا روی تخته رفتم و به چیزی جز قهرمانی فکر نمیکنم.

 

چند روز قبل وزیر ورزش در اردوی تیم‌ملی حاضر شده بود. تو و سایر وزنه‌برداران هم خواسته‌هایي داشتید؟

 

وزیر ورزش دقت مخصوصاً‌اي به وزنه‌برداری داشته و چند باری در اردو حاضر شده است. با این حال من حس می کنم نسبت به توقعاتی که از وزنه‌برداری هست، کم‌لطفی وجوددارد. قهرمان‌هاي نامدار جهان در تیم ما هستند و برای اینکه موفقیت‌هاي وزنه‌برداری ادامه پیدا کند، نیاز به دقت بیشتری داریم.

 

یکی از مسائلی که اینروزها فکر جامعه وزنه‌برداری را درگیر کرده، موضوع ویزای کشور آمریکا است؛ چه میزان این موضوع روی کار ملی‌پوشان تاثیر گذار است؟

 

بحث ویزا برای همه ی ما استرس ایجاد کرده است. شنیدیم که به کره‌شمالی هم ویزا ندادند و بهمین خاطر در مسابقات جهانی حاضر نمیشوند. در شرایط فعلی هر امکانی وجوددارد اما امیدوارم کارشکنی صورت نگیرد و به همه ی اعضای تیم ویزا داده شود

مصاحبه با بهداد سلیمی و علی حسینی هرکول های ایرانی

سال جاري ٩کشور در مسابقات جهانی به علت محرومیت ناشی از دوپینگ غایب هستند. این مسأله چه میزان ایران رابه قهرمانی نزدیک میکند؟

 

بجز روسیه و چین بقیه کشورها رقبای ما قلمداد نمیشوند. این کم‌لطفی است که بخواهیم موفقیت وزنه‌برداران رابه غیبت کشور های دیگر ربط دهیم. مطمئنا هر افتخاری که در مسابقات پیش ‌رو به دست بیاید، حق ما است چون مانند کشور های دیگر سوی دوپینگ نرفتیم و این نشانه پاک‌بودن تیم ماست.

 

وزنه‌بردار 29 ساله اردبیلی که همین چند هفته قبل محرومیت ٨ساله‌اش رسما به پايان رسیده، بدون دقت به حواشی گذشته خودش را برای کسب یک مدال ارزشمند در رقابت‌هاي جهانی آماده کند. در ادامه مشروح گفت‌وگوی ما با سعید علی‌حسینی را میخوانید.

 

بازگشت سعید علی‌حسینی بعد از8 سال. این جمله باعث خوشحالی تمام علاقه‌مندان به وزنه‌برداری شد. خودت توضیح بده که دراین سالها که از ورزش دور بودی، بر تو چه گذشت؟

 

٨‌سال دوری از میادین، برای یک ورزشکار حرفه‌اي،‌ آن هم در رشته‌اي مانند وزنه‌برداری خیلی زیاد است. در رشته ما مهم دوره جوانی است که باید فشار زیادی به بدن بیاوریم تا رکوردها بالاتر برود. البته از نظر فیزیولوژی سن قدرتی از ٢٥سالگی به بعد شروع میشود. واقعا این 8 سال برای من خیلی سخت گذشت، خیلی سخت‌تر ازآن چیزی که هر فردی میتواند تصورش را بکند.

 

فکرش را میکردی محرومیتت کاهش یابد و بتوانی برگردی؟

 

واقعا دیگر هیچ انگیزه‌اي برای تمرین وزنه‌برداری نداشتم و اصلا فکرش را هم نمی کردم بار دیگر بتوانم تجربه حضور در تیم‌ملی و مسابقات جهانی را داشته باشم. فدراسیون با دقت به تغییر قوانین پیگیری‌هاي لازم را انجام داد و به من کمک کرد. من هم تصمیم گرفتم یکبار دیگر شانس خودم را در وزنه‌برداری امتحان کنم و وارد این مساله شدم,. خدا را شکر فکر میکنم تا همین حالا بدنم پاسخ داده و توانستم بیش از انتظار خودم پیشرفت کنم.

 

قطعا هر وزنه‌بردار یا بهتر بگویم ورزشکار توانایی اینکار را ندارد که بعد از ٨‌سال برگردد و رکورد های قبلی‌اش را هم تکرار کند.

 

این که هر شخصی نمی تواند بعد از 8 سال دوری به ورزش حرفه‌اي و فرم گذشته‌اش برگردد، درست است. حتی درهمین اردوی تیم‌ملی که هستیم، وقتی ٢روز تمرین نمی کنیم، برای روز سوم تنبل می‌‌شویم. این یک رخداد طبیعی است اما من چون زیاد از ورزش دور نشده بودم، توانستم برگردم.

 

از طرفی خبر کاهش محرومیتم انگیزه زیادی درمن ایجاد کرد تا برگردم و گذشته را جبران کنم. خداوند هم به من کمک کرد تا برگردم و توانایی‌ام رابه اجرا بگذارم. البته مهم این است که در روز مسابقه بتوانم وزنه‌هاي خوبی بالای سر ببرم، وگرنه در تمرین وزنه‌زدن چیزی را عوض نمی کند.

مصاحبه با بهداد سلیمی و علی حسینی هرکول های ایرانی

دراین سالها که از ورزش دور بودی، چه فعالیتی داشتی؟

 

من تحصیلات تربیت بدنی را در دوره دکترا دنبال می کنم و به خاطر همین دور از ورزش نبودم. توانستم با استفاده از همین دانشی که در دوره تحصیل به دست آوردم، بدنسازی مناسبی داشته باشم و یکی از دلایلی که همین حالا بدنم آماده است، همین ماجراست.

 

اخیرا در رکوردگیری تیم‌ملی در بابلسر، وزنه‌هایي را بالای سر بردی که فراتر از تصور بود. چطور دراین مدت کوتاه به این آمادگی رسیدی؟

 

من قبلا به این رکوردها رسیده بودم. 7، 8 سال قبل من رکورد 215 کیلو گرم دریک‌ضرب و 260 کیلو گرم در دوضرب را در تمرینات بالای سر می‌بردم. در واقع رکورد های تمرینی من از وزنه‌هایي که در بابلسر زدم، بالاتر هم بوده و خیلی رخداد عجیبی نیست. دراین چند ‌سال هم تمرینات بدنسازی خودم را دنبال می کردم و اینطور نبود که ورزش را کاملا کنار گذاشته باشم. وقتی فهمیدم که امکان تغییر قانون و کم‌شدن

 

محرومیتم وجوددارد، تمرینات وزنه‌برداری را از سر گرفتم تا اینکه به من اطلاع دادند محرومیتم کاهش پیدا کرده است. به علت تمریناتی که در ماه‌هاي اخیر داشتم، آمادگی لازم را پیدا کرده بودم. وقتی وارد اردو شدم,، دیگر مشکلی از این بابت پیدا نکردم. با تمریناتی هم که در ماه‌هاي گذشته

 

در اردوی تیم‌ملی داشتم، به آمادگی خوبی رسیدم و وزنه‌هاي نسبتا مناسبی را بالای سر بردم. امیدوارم بتوانم به رکورد های بالاتری برسم تا در مسابقات جهانی سربلند باشم. باید بتوانم زحماتی که در ماه‌هاي اخیر کادرفنی، فدراسیون و حتی وزنه‌برداران دیگر برای من کشیده‌اند رابه نوعی جبران کنم.

 

در شرایطی برگشتی که بهداد سلیمی هم به‌عنوان یک وزنه‌بردار پیروز در دسته فوق‌سنگین درسال‌هاي گذشته خودش را مطرح کرده است. با این حال بنظر میرسد این رقابت به نفع هر دوی شما باشد.

 

صد‌درصد این مسأله برای هر دوی ما خوب است. اگر بخواهم درمورد خودم بگویم، وقتی بهداد با انگیزه تمرین میکند، من هم انگیزه پیدا میکنم که بهتر و بهتر شوم. ما بیشتر از اینکه باهم حریف باشیم، با یک دیگر رفیق هستیم. البته بیشتر بهداد به من کمک میکند و من سعی می کنم از تجارب او استفاده کنم. بالاخره بهداد پیشینه حضور در 2 المپیک و چند دوره مسابقات جهانی را دارد

 

و من باید از حضور او بهره ببرم. خیلی خوب است که بهداد اینجاست. از این بابت خدا را شکر میکنم. از سوی دیگر تصورم این است که این مسأله به سود تیم‌ملی وزنه‌برداری ایران خواهد بودو میتوانیم ٢ مدال خوشرنگ درمسابقات جهانی کسب کنیم.

 

در پاسخ به این سوال که تو وزنه‌بردار بهتری هستی یا بهداد سلیمی، چه می گویي؟

 

قطعا بهداد از من بهتر است و همان‌ طور که قبل از این گفتم، من هم سعی می کنم از تجربیاتش استفاده کنم. درنهایت اسم ایران مهم است که در مسابقات جهانی ما بتوانیم برترین نتیجه را بگیریم.

 

باوجود اینکه به ٣٠سالگی نزدیک میشوی، تجربه چندانی در مسابقات جهانی نداری.

 

من یکبار در مسابقات جهانی شرکت کردم که آن رخداد کذایی برایم به وقوع پيوست و دیگر نتوانستم تجربه حضور دراین رقابت‌ها را داشته باشم. البته در مسابقات جوانان جهان پیشینه قهرمانی دارم. یک بار هم درکنار بهداد در مسابقات جوانان آسیا شرکت کردم که سکوهای اول و دوم را تصاحب کردیم.

 

مردم و علاقه‌مندان به رشته وزنه‌برداری چه میزان امیدوار باشند که سعید علی‌حسینی در مسابقات جهانی هم رکورد های تمرینی‌اش را تکرار کند؟

 

از نظر فنی، من قطعا رکوردهایی که در تمرینات میزنم را می توانم در ایالات امریکا تکرار کنم. مهم آسیب‌دیدگی‌هایي است که رخداد می‌افتد. از طرفی شرایط روحی روز مسابقه مهم است. درست است که ٨‌سال از میادین دور بودم اما به اندازه کافی تجربه دارم. سن که بالا می رود،

 

آدم قدرت درک بیشتری پیدا میکند. من هم به این درک رسیدم که بدانم در روز مسابقه باید چه کار کنم. امیدوارم روز مسابقه، برترین روز من باشد تا علاوه بر تکرار رکورد های تمرینی، حتی بیشتر از این وزنه‌ها هم بزنم. در واقع رکورد شخصی خودم را هم در مسابقات جهانی بزنم.

 

یک حریف گرجستانی به اسم تالاخادزه دارید که آمادگی بسیار بالایی دارد و ایرانی‌ها را نگران کرده است.

 

حریف گرجستانی از آمادگی بالایی برخوردار است و او از‌ سال گذشته روال صعودی را در پیش گرفته است. من مطمئنم که تالاخادزه هرروز هم شرایط بهتری پیدا می کند؛ چون تازه روی غلتک افتاده و می تواند وزنه‌هاي بهتری بزند. همه ی قهرمان‌هاي بزرگ جهان درسال‌هاي

 

اولی که مطرح شدند، برترین رکوردشان را نزدند ودر سال‌هاي دوم و سوم به اوج رسيدند. این وزنه‌بردار گرجستانی دریک‌ضرب رکورددار جهان است و این نشان می دهد که ما کار خیلی سختی برای رسیدن به مدال طلا داریم. با این حال از تلاش دست نمیکشیم و سعی می کنیم برترین نتیجه را همراه با بهداد برای کشور عزیزمان به ارمغان بیاوریم.

 

در تمام سال‌هایي که به خاطر محرومیت دور از میادین بودی، با دیدن مسابقات جهانی و المپیک حسرت نمی‌خوردی یا به خودت نمی گفتي که اگر آن‌جا بودی، قهرمان می‌شدي؟

 

طبیعتا چون زحمت زیادی کشیدم، موقعی که هنوز محروم نشده بودم، فکر می کردم بتوانم سالها در مسابقات جهانی و المپیک شرکت کنم. در رویاهای خودم کسب افتخارهای متعدد برای ایران را تصور میکردم. اتفاقاتی افتاد که رویاهای من بر باد رفت اما در شرایطی که فکر میکردم، همه ی چیز تمام شده،‌ راه دیگر جلوی پای من باز شد و برگشتم.

مصاحبه با بهداد سلیمی و علی حسینی هرکول های ایرانی

با دقت به اینکه بارها گفته بودی محرومیتت ناحق بوده، درواقع همین حالا چند مدال از وزنه‌بردار طلبکار هستی؟

 

بله، شاید اگر من محروم نشده بودم، همین حالا با کلی سربلندي و مدال با شما صحبت میکردم. با این حال می گویم که خدا بزرگ است و ان‌شاءالله اتفاقاتی رخ می دهد که از این پس هم مدال جهانی می‌آورم و هم المپیک تا حسرتش روی دلم نماند.

 

فکر می کني بتوانی تا المپیک 2020 ادامه دهی؟

 

بله، به المپیک هم فکر میکنم. آرزوی هر ورزشکاری است که در المپیک حضور داشته باشد. حالا که من به وزنه‌برداری برگشتم، دوست دارم در المپیک هم شرکت کنم و بتوانم مدال بیاورم.

 

در آخر می خواهم سوال کنم که از رويدادها 8 سال قبل، هنوز چیزی به خاطرت مانده و کسی هست که وی را نبخشیده باشی؟

 

من اصلا پیگیر رويدادها گذشته نیستم و نمیخواهم درمورد آن ها حرف بزنم؛ کاملا گذشته را فراموش کرد‌ه‌ام و از رسانه‌ ها و مردم هم می خواهم که بیشتر به آینده فکر کنند.