پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بک لینک چیست؟ و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

بک لینک چیست؟ و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

کلمه‌ی «بک لینک»، یکی از پرکاربردترین کلمه‌هایی است که در دنیای موتورهای جستجو و سئو (SEO) به‌کار می‌رود. خیلی از سایت‌ها هم از بک‌لینک استفاده می‌کنند؛ اما فقط 20% آن‌ها، آن‌ را به‌درستی به‌کار می‌برند. شاید علت این است که به درک درستی از بک‌لینک نرسیده‌اند. احتمالاً پیش خودتان فکر می‌کنید که مگر مفهوم این کلمه چقدر سخت است؟

 

مفهوم بک‌لینک، اصلاً سخت نیست. در این مطلب به شما می‌آموزیم که بک‌لینک چیست؟ چه تاثیری بر سئو دارد؟ یعنی همان فواید بک‌لینک را می‌گوییم و در مورد نحوه ساختن بک لینک شما را راهنمایی می‌کنیم.

 

بک ‌لینک چیست؟

وقتی که در مطلبی از یک سایت یا بلاگ، لینکی به سایت یا بلاگ دیگر داده‌ می‌شود، به آن لینک «بک لینک» گفته می‌شود. به بک لینک، «Inbound link» یا لینک ورودی هم می‌گویند؛ چون باعث می‌شود کاربران وارد سایت شما بشوند و مطلبی که دنبالش هستند را بخوانند.

بک لینک چیست؟ و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

طبق تصویر بالا، سایت “A” به سایت “B” لینک خارجی می‌دهد. در اینجا، سایت “A” از سایت “B” بک لینک می‌گیرد. بک لینک در سئو، اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر ‌می‌خواهید با این مبحث به‌طور کامل آشنا شوید می‌توانید سری هم به نوشته «بک لینک چیست» نوین بزنید.احتمالاً از خودتان می‌پرسید که چرا بک لینک برای سئو اهمیت دارد؟ در ادامه به این سوال، جواب می‌دهیم.

 

چرا بک لینک ضروری و تاثیرگذار است؟

بک لینک گرفتن، مانند این است که به یک سایتی در محضر سئو رای اعتماد دهید. وقتی که سایت شما بک لینک می‌گیرد، در واقع گوگل این سیگنال را می‌گیرد که محتوای شما برای کاربران معتبر و با کیفیت است و به نیازهای آن‌ها پاسخ داده‌است.

 

حالا اگر سایت‌های زیادی به همان صفحه از سایت یا بلاگ شما لینک بدهند، گوگل متوجه می‌شود که محتوای این صفحه، ارزش لینک شدن دارد؛ پس حتماً، در نتیجه‌ جستجوی گوگل هم در صفحه‌ی اول و رتبه‌های اول را به خودش اختصاص می‌دهد.برای این‌که کمی بهتر با بک لینک آشنا شوید، برخی از مفاهیم مربوط به آن را در پایین آورده‌ایم.

 

آشنایی با برخی مفاهیم مربوط به بک لینک

 

لینک جویس یا عصاره لینک (Link Juice): وقتی که یک صفحه‌ از سایتی، به یکی از مطالب سایت شما لینک می‌شود، در واقع عصاره لینک را به شما تقدیم می‌کند. عصاره لینک، به رتبه‌بندی مطلب شما و بهبود ارزش دامنه‌تان کمک می‌کند. البته اگر زمانی قصد نداشته باشید که با لینک دادنتان به صفحه‌ای، به آن اعتبار بدهید، می‌توانید از برچسب نوفالو (No Follow Tag) هم استفاده کنید.

 

لینک نوفالو (No Follow Link): وقتی که یک سایتی به سایت دیگر لینک می‌شود و از تگ نوفالو استفاده می‌کند، در واقع هیچ‌گونه عصاره لینکی را منتقل نمی‌کند؛ یعنی از آن صفحه از سایت، به سایت دیگر، هیچ ارزش و اعتباری منتقل نمی‌شود. وبمستر زمانی از تگ نوفالو استفاده می‌کند که می‌خواهد به یک سایت نامعتبر لینک دهد.

 

لینک‌های فالو (Do-Follow Links): به‌صورت پیش‌فرض، تمام لینک‌هایی که به یک سایت دیگر داده می‌شوند، به صورت فالو هستند و لینک جویس می‌شوند؛ یعنی به آن‌ها اعتبار داده می‌شود.

 

لینک داخلی (Internal Link): لینک‌هایی که از یک صفحه سایت به صفحه‌ دیگری از همان سایت (با همان دامنه)، داده می‌شود را لینک داخلی می‌گویند.

 

انکرتکست (Anchor Text): متنی که برای لینک‌دهی از آن استفاده می‌شود را انکرتکست می‌نامند. وقتی که می‌خواهید روی کلمه کلیدی مهمی رتبه بگیرید، بک لینک به انکرتکست، خیلی تاثیرگذار است.

 

فواید بک لینک ‌ها از نظر سئو

الگوریتم‌های گوگل همیشه پیشرفت می‌کنند، در نتیجه تغییرات زیادی روی آن‌ها اعمال می‌شد. یکی از این تغییرها این است که دیگر شما نمی‌توانید از هر سایتی که می‌خواهید، بک لینک بگیرید. مثلاً اگر سایتی دارید که خدماتی در زمینه کشاورزی برنج ارائه می‌دهد، نمی‌توانید از سایتی که خدمات پرورش گل و گیاه دارد لینک بگیرید و انتظار رتبه گرفتن را داشته‌باشید.

باید توجه کنید که لینک‌ها با هم مرتبط باشند. حالا بهتر است به فواید بک لینک گرفتن بپردازیم و در مورد آن صحبت کنیم:

 

1- به رتبه‌بندی ارگانیک سایت بهبود می‌بخشد

بک لینک‌ها به سهولت در رتبه گرفتن از موتورهای جستجو کمک می‌کنند. سایت‌هایی که در نتیجه جستجوی کلمات کلیدی، رتبه بهتری گرفتند؛ تعداد بک لینک‌های بی‌شماری دارند.هرچه تعداد لینک‌هایی که محتوای شما از سایت‌های دیگر بگیرد بیشتر باشد، طبیعتاً رتبه بهتری هم در جستجوهای گوگل خواهدگرفت. اگر اینطور نیست، پس باید دست‌به‌کار شوید و بک لینک بسازید. در انتها در مورد نحوه ساخت بک لینک صحبت می‌کنیم.

 

2- سریع‌تر ایندکس می‌شود

ربات‌های موتور جستجو، صفحات وب جدید را از طریق دنبال کردن بک لینک‌های صفحات قبلی پیدا می‌کنند. پس فقط زمانی می‌توانند سایت شما را به خوبی کراول کنند که شما را از قبل پیدا کرده‌باشند.اگر هیچ بک لینکی نداشته‌باشید، برای ربات موتور جستجو هم پیدا کردن شما سخت‌تر می‌شود. مخصوصاً اگر به تازگی سایت خود را راه‌اندازی کرده‌اید، بهتر است که به‌دنبال گرفتن بک لینک باشید.

 

3- ترافیک ارجاعی (Referral Traffic)

یکی از مهم‌ترین فواید بک لینک گرفتن این است که باعث به‌وجود آمدن ترافیک ارجاعی می‌شوند. اساساً وقتی شخصی در حال خواندن پستی است، احتمالاً روی آن کلیک می‌کند تا در مورد آن موضوع، اطلاعات بیشتری کسب کند.از آن‌جایی که افراد به صورت داوطلبانه روی لینک مدنظرشان کلیک می‌کنند و وارد آن می‌شوند، معمولاً بیشتر مورد هدف قرار می‌گیرند و کمتر از آن‌ها انتظار می‌رود که آن صفحه را ترک کنند (نرخ پرش آن کمتر است).معمولاً ترافیک ارجاعی مورد هدف قرار می‌گیرد و نرخ پرش بسیار کمتری دارد.

 

چطور برای سایت خود بک لینک بگیریم؟

برای اینکه بتوانید برای خودتان بک لینک بگیرید، به زمان و تلاش زیادی نیاز دارید. در این‌جا 7 روش ساده برای ساختن بک لینک‌های باکیفیت به شما معرفی می‌کنیم.

 

در شبکه‌های اجتماعی خود، لینک سایت‌تان را بگذارید.

 

رپورتاژ آگهی منتشر کنید. با رپورتاژ‌ها می‌توانید بک‌لینک‌های قوی برای سایتتان بگیرید. اگر می‌خواهید رپورتاژ را از صفر تا صد خودتان انجام دهید، آکادمی نونی یک کتاب رایگان عالی به نام «راهنمای رپورتاژ

 

آگهی» دارد که ان را تمام و کمال به شما توضیح می‌دهد، در غیر این صورت به از خدمات رپورتاژ شرکت‌ها استفاده کنید تا آن‌ها برایتان انجام دهند.

 

هر پستی که در حال رتبه‌گرفتن است را در گوگل سرچ کنید و سعی کنید آن را بهبود ببخشید و گسترش دهید.

 

برای خودتان پست‌های لیستی درست کنید. مثلاً اینفوگرافیک‌ها، ویدئوها و غیره را در یک لیست قرار دهید. پست‌هایی که با این فرمت هستند، بک لینک‌های بیشتری می‌گیرند.

 

پست‌های راهنما بنویسید. این پست‌ها چندین هزار کلمه هستند و تمام جنبه‌های موضوع را پوشش می‌دهند.

 

در بلاگ‌ها و سایت‌های دیگر، پست بنویسید.

 

با اینفلوئنسرهای صنعت و رشته‌ای که در آن کار می‌کنید، ارتباط برقرار کنید و آن‌ها را از وجود پست‌تان آگاه کنید. شاید آن‌ها بخواهند برخی از صحبت‌های خود را به مطلب شما لینک کنند.

 

به‌قول بچه‌های novin academy، بک لینک ساختنی است، نه خریدنی! سعی کنید محتوای با کیفیت بنویسید. با افراد هم‌رشته‌ خود ارتباط برقرار کنید و با آن‌ها تعامل کنید. در این صورت است که می‌توانید بک لینک‌های باکیفیتی بگیرید. همینجا هم بگویم که برای آموزش سئو حرفه ای سری به صفحه آموزش سئوی آکادمی نوین بزنید. اگر هر سوالی داشتید هم می‌توانید با 41897070-021 تماس بگیرید.

 

نظر شما در مورد ساخت بک لینک چیست؟ به‌نظر شما چه راه‌هایی برای آن وجود دارد؟