پارس ناز پورتال

قاصدک 24

قاصدک 24

نشانه های بیماری سادیسم را بشناسید

نشانه های بیماری سادیسم را بشناسید

نشانه هـای مریضی سادیسم را بشناسید 

مریضی سادیسم بـه نوعی اختلال در افراد گفته میشود کـه تمایل دارند تا بـه دیگران آسیب برسانند و از این کار رضایت خاصی پیدا می‌کنند.سادیسم یا دگرآزاری Sadism یا تمایل بـه آزاررسانی دیگران، در طبقه‌بندی‌هـای تازه روانپزشکی یک ویژگی شخصیتی محسوب میشود.در گفتگوهای معمول بین عامه مردم، اگرچه همه ی ی وقت سادیسم بـه‌جا و برای اشاره بـه دگرآزاری بهرهگیری نمیشود و گاهی بعضی از آن بـه اشتباه بهرهگیری میکنند.

 

سادیسم عبارت هست از علاقه بـه اذيت دادن دیگران بـه صورت جسمی، روانی و جنسی، طوری کـه این اذيت رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان شود. این افراد از تحقیر و تمسخر و اذيت روحی یا جسمی و جنسی افراد بـه خصوص در حضور دیگران لذت زیادی می برند و گاهی رفتارهای پرخاشگرانه یا جنایتکارانه از خود بروز میدهند.

 

روان‌درمانی تحلیلی و رفتاردرمانی، شرکت در گروه‌هـای خودیاری و همینطور خانواده درمانی، کاهش استرس‌هـای محیطی و دارو برای درمان بـه کار می رود.

 

انواع سادیسم بـه قرار زیر هست:

الف: سادیسم ذهنی – کـه شخص صحنه‌هـای سادیستی را تجسم می نماید ولی اقدام بـه اذيت دیگران نمی‌نماید.

 

ب : سادیسم احساسی – کـه شخص از تحقیر و اذيت روحی دیگران لذت می‌برد و از پایمال کردن شخصیت دیگران ارضاء می‌شود.

 

ج : سادیسم بدنی – کـه شخص بـه اذيت دیگران می پردازد و از ضرب و جرح ساده تا قتل و سوزاندن افراد مورد نظر خود پیش می رود. «منبع»

 

سادیسم، یکی از وجوه شخصیتی تیره‌ای هست کـه داشتن آن منجر بـه آسیب و ضرر و زیان برای دیگران میشود. سه ویژگی دیگر شخصیتی کـه مانند سادیسم، زیان‌آور میباشند، اینها میباشند:

 

خودشیفتگی یا نارسیسیسم
سایکوپات بودن یا فقدان حس همدردی
ماکیاولیانیسم، تمایل بـه تسلط و سلطه بـه هر قیمت بر دیگران

 

برترین مثال دنیای قدیم سادیسم، اصولا شخصی هست کـه خود این صفت از نام او گرفته شده هست: مارکی دو ساد. او یک نویسنده آثار اروتیک فرانسوی بود کـه درقرن هحدهم و اوایل قرن نوزدهم می‌زیست. بخاطر ضرب و جرحی کـه او بر قربانیان تجاوزهای خود وارد کرده بود بـه زندان و سپس آسایشگاه روانی فرستاده شد.

 

شاید شـما فیلم قلم‌پرها یا Quills را کـه بر زمینه داستان زندگی او ساخته شده دیده باشید. در این فیلم جفری راش نقش مارکی دو ساد را باز میکند. در ضمن کیت وینسلت ژوکین فونیکس و مایکل کین هم در این فیلم حضور دارند.از مارکی دو ساد کـه اگرچه داستان و تاریخ خیلی جالبی دارد اما چندان هم نمی‌شود در موردش نوشت «!» کـه بگذریم می‌رسیمبه ملموس‌ترین مشابه تلویزیونی حداقل در یک دهه جدید برای اکثر شماها رمزی بلتون در سریال گیم آو ترونز.

 

همان طور کـه گفتم عامه مردم از واژه سادیسم خیلی وقت‌ها بـه درستی بهرهگیری نمیکنند و تازه خیلی وقت‌ها هم یک فرد کـه صفت سادیستیک بود بـه او داده می‌شود، واقعا سادیسم ندارد.روانشناسان و پژوهشگران یک پرسشنامه دقیق ۹ سؤالی تهیه کرده‌اند کـه بر زمینه آن می توان بطور دقیق گفت کـه یک فرد سادیسم دارد یا نه:

 

۱- از سر بـه سر گذاشتن مردم بـه طوری‌كه آن ها بدانند مـن آن ها را تحت کنترل داردم، لذت میبرم.

 

۲- از اذیت کردن اطرافیانم خسته نمیشوم.

 

۳- اگر توانایی و اختیارش را داشته باشم، بـه مردم آسیب می‌زنم.

 

۴-وقتی کسی را مسخره میکنم، از مشاهده ناراحت شدنش، شاد می‌شوم.

 

۵- بی‌رحمی کردن بـه دیگران، هیجان‌انگیز هست.

 

۶- از تمسخر مردم در جلوی دوستانشان، خشنود میشوم

 

۷- تماشای دعوا و منازعه مردم، تحریکم میکند.

 

۸- در مورد اذیت کردن کسانی کـه آزارم داده‌اند، فکر میکنم.

 

۹- هیچوقت از روی عمد بـه کسی اذيت نمی‌رسانم، حتی اگر ازآن شخص خوشم نیاید.

 

این پرسشنامه جدید و شیوه طراجی آن، بـه صورت یک مطلب در مجله Personality and Individual Differences در ژانویه سال میلادی بـه چاپ رسیده هست. بـه طوریکه پیداست بجز سؤال نهم پاسخ مثبت بـه دیگر سؤالان نشانه سادیستیک بودن شخص هست.