پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل

قاصدک 24

بیماری پیسی

بیماری پیسی

پیسی یک بیماری پوستی است که در آن سلول‌ های تولیدکننده رنگدانه پوست (ملانوسیت‌ها) تخریب می‌ شوند و در نتیجه لکه‌ های سفید روی پوست ظاهر می‌ شوند. علت دقیق پیسی ناشناخته است، اما عواملی مانند ژنتیک، سیستم ایمنی بدن و آسیب به پوست می ‌توانند در بروز آن نقش داشته باشند.

در صورت نیاز به یک مرکز برای مشاوردهی به مرکز خدمات سلامتی در منزل نیاز دارید . این مرکز خدماتی مانند خدمات تزریق سرم در منزل و ویزیت در منزل و ….. انجام میدهد میتوانید در صورت نیاز به هرکدوم از خدمات سلامتی در منزل با این مرکز تماس بگیرید.

 

علائم پیسی

شایع‌ترین علامت پیسی، ظهور لکه‌ های سفید روی پوست است. این لکه ‌ها می‌ توانند در هر نقطه از بدن ظاهر شوند، اما معمولاً در نواحی در معرض نور آفتاب مانند صورت، دست ‌ها و بازوها دیده می‌ شوند. لکه‌ های پیسی معمولاً گرد یا بیضی شکل هستند و اندازه ‌های مختلفی دارند.

 

انواع پیسی

پیسی به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود:

غیر قطعه ‌ای: این نوع پیسی شایع‌ تر است و معمولاً در هر دو طرف بدن دیده می ‌شود.

سگمنتال: این نوع پیسی کمتر شایع است و معمولاً در یک سمت بدن دیده می‌ شود.

 

درمان پیسی

درمان قطعی برای پیسی وجود ندارد، اما روش ‌های درمانی مختلفی وجود دارند که می ‌توانند به کاهش اندازه و تعداد لکه ‌ها کمک کنند. این روش ‌ها عبارتند از:

داروهای موضعی مانند کرم ‌ها و ژل‌ های حاوی کورتیکواستروئیدها، رتینوئیدها و مهارکننده‌ های calcineurin می‌ توانند به کاهش اندازه و تعداد لکه‌ ها کمک کنند.

درمان نور درمانی مانند PUVA و UVB باند باریک می ‌تواند به تحریک تولید ملانین کمک کند.

جراحی مانند پیوند پوست می‌تواند در موارد شدید پیسی استفاده شود.

 

پیشگیری از پیسی

هیچ راهی برای جلوگیری کامل از پیسی وجود ندارد، اما اقداماتی وجود دارند که می ‌توانند خطر ابتلا به آن را کاهش دهند. این اقدامات عبارتند از:

استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر به محافظت از پوست در برابر آفتاب که می‌ تواند باعث آسیب به ملانوسیت‌ ها شود.

اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب در ساعات اوج، یعنی بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر.

پوشیدن لباس‌ های محافظ مانند کلاه، عینک آفتابی و لباس‌های آستین بلند هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب.

 

عوارض پیسی

پیسی یک بیماری پوستی غیر تهدیدکننده زندگی است. با این حال، می‌ تواند منجر به مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب شود..

بیماری پیسی