پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

بیوگرافی اشکان شاپوری کارگردان ایرانی

بیوگرافی اشکان شاپوری کارگردان ایرانی

اشکان شاپوری متولد 26 مرداد 1369 در کرج، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده، شاعر و ترانه سرا ایرانی می باشد.وی در رشته ی تدوین و طراحی صحنه و لباس نیز فعالیت داشته. فارغ التحصیل لیسانسرشته ادبیات فارسی و دارای مدرک کارگردانی پیشرفته می باشد.

 

تم عشق مولفه ی اصلی آثار این هنرمند است از فیلم های عاشقانه اش گرفته تا اشعار و فیلم نامه های قدرتمند و متفاوتش، اشکان شاپوری درک درستی از روانشناسی را در آثارش به اجرا می گذارد.

 

کودکی اشکان شاپوری

اشکان شاپوری از کودکی با تماشای فیلم های ایتالیایی و آمریکایی عالقمند به ساختن فیلم شد و زمانی که تنها فقط پانزده سال داشت اولین فیلم کوتاهش را در کوچه باغ کودکی اش مقابل دوربین برد.

 

وی در همان سال ها به نوشتن شعر و ترانه روی آورد و در سال ها بعد، پس از مرگ مادربزرگشکه در آغوش خودش جان سپرد، برایهمیشه از کوچه باغ کودکی اش خداحافظی کرد و دیگر به آنجا برنگشت.

شروع فعالیت اشکان شاپوری

اشکان شاپوری در سال 13۸2 اولین فیلم کوتاهش بنام »بارانِ ایثار« را در کوچه باغِ کودکی اش مقابل دوربین برد.

 

سفرها 

اشکان شاپوری درطول زندگی اش به کشورهایی همچون:ایتالیا.آفریقا.فرانسه.هندوستان و کوبا سفرهای طوالنی داشته و تاثیر حضور این کشورها در بسیاری از نوشته ها،اشعار و فیلم های این هنرمند مشهود است. عشق و غربت درون مایه ی اصلی اشعار این هنرمند می باشد.

 

سبک کاری اشکان شاپوری

نکته ای که شاید اشکان شاپوری و آثارش را بیش از پیش جذاب می کند،جهانبینی،سبک و امضای مختص خودش در تمام آثارش می باشد،جستار و نوشتن به شدت قدرتمند و شاعرانه و دارای سبکش او را تبدیل به یک هنرمند صاحب نگاه و امضا کرده و حجم احساسات بالا در اشعارش و فضای رمانتیک و عاشقانه، روانشناسی و رفتارشناسی دقیق در فیلم نامه ها و اشعارش موج می زند.

بیوگرافی اشکان شاپوری کارگردان ایرانی

وضعیت ازدواج

اشکان شاپوری مجرد است.

 

نظر منتقدان

منتقدان سرسخت اشکان شاپوری او را استاد ساخت فیلم های عاشقانه می دانند.

 

حضور در عرصه صداپیشگی

اشکان شاپوری که سابقه ی صداپیشگی را دارد تا به امروز صداپیشگی شخصیت موفاسا در شیر شاه 2۰19 و شخصیت شیر خان در موگلی 2۰1۸ را بر عهده داشته.

 

جوایز

کاندید بهترین فیلمنامه در جشنواره ی عشق آمریکا برای مردی روی ماه

 

بزرگداشت و تجلیل

در سال 1392 موسسه ی روانشناسی آفرینش به خاطر اشعار روانشناسانه از اشکان شاپوری تقدیر به عمل آورد. تجلیل و بزرگداشت این هنرمند در زمستان سال 1392 پس از اتمام فیلم برداری فیلم سیاه و سفیدش سرباز و دریا که هیچگاه مجوز نمایش نگرفت و از جشنواره ها جا ماند برگزار شد،

 

در این بزرگداشت هنرمندان و چهره هایی همچون: مصطفی رحماندوست، پروفسور امین، پرستو منادی، رضا روحانی اصفهانی و… حضور داشتند.اشکان شاپوری در اواخر سال 1393 لوح یک عمر فعالیت هنری را به جمشید اطلی خانی) طرا دکور) را اهدا کرد.

 

فیلم شناسی

باران ایثار

قصه ی هر شب مادربزرگم

بینوایان

سرباز و دریا (سیاه و سفید)

اسب ها گریه می کنند (فیلم تلویزیونی)

شیوا (مردی شبیه گرگ-سکانس های پایانی فیلم اصالحیه خورد و از فیلم حذف شد)

سال های انتظار

مردی روی ماه

داستان عشق

آخرین تانگو با پری

شکارِ باد

 

فیلم نامه ها

باران ایثار

کرگدن (بر اساس شخصیت های انسانی)

قصه ی هر شب مادربزرگم (بر اساس ضرب المثل محلی)

بینوایان

خلسه

سرباز و دریا

اسب ها گریه می کنند (بازنویس فیلم نامه)

شیوا (مردی شبیه گرگ)

سال های انتظار (برداشتی آزاد از داستان برادران فارلی)

آتشکده

مردی روی ماه

زنجیری

جزام

آخرین تانگو با پری

شکار باد

بیوگرافی اشکان شاپوری کارگردان ایرانی

کتاب شناسی

مجموعه ی ترانه ها (بزودی)

مجموعه ی غزل ها (بزودی)

 

دوری از رسانه ها

اشکان شاپوری همیشه خودش را از گفتگو و فضای مجازی دور نگه داشته و هیچ گاه عالقه ای به گفتگو درباره ی زندگی خصوصی اش نداشته ،بخاطر همین موضوع اطالعات زیادی از زندگی خصوصی اشکان شاپوری در دست نیست.

 

اما طبق شنیده ها اشکان شاپوری با خانم ( آ.پ ) یکی از مجریان شبکه های لس آنجلسی رابطه ای داشته و این رابطه پس از مدتی به جدایی ختم شده.

بیوگرافی اشکان شاپوری کارگردان ایرانی