پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران

 

در اینبخش بیوگرافی جکی چان را مرور میکنیم، او زندگی سختی را پشت سر گذاشته تا بـه جایگاه امروزی خود برسد و از تمام دنیا هیچ چیزی کم نداشته باشد، او علاوه بر بازیگری و استادی هنرهای رزمی بدلکار بی نظیری هم هست. او همانند زنده یاد پیمان ابدی در هنگام فیبم برداری ها صحنه هاي خطرناکی را تداعی کرده اسـت، در ادامه با پارس ناز همراه باشید تا بیشتر با جکی چان آشنا شویم.

 

بیوگرافی جکی چان

این جوان کوتاه قد اما بسیار خبره در ورزش هاي رزمی گرچه بر خلاف جدیت فیلمهای بروس لي، کمدی و بامزگی را وارد این ژانر کرده بود اما بـه سرعت مورد توجه قرار گرفت و راه خود رابه هالیوود باز کرد. اکنون او از مرز 60 سالگی عبور کرده و هم چنان بـه بازی در فیلمهای رزمی و پرهیجان ادامه می دهد.

 

کودکی سخت جکی چان

والدین جکی چان شباهت بسیاری بـه شخصیت هاي تعداد زیادی از فیلمهای او دارند. قبل از جنگ جهانی دوم، چارلز، پدر جکی، برای دولت ملی گرای چین جاسوسی میکرد مادرش، لي لي، نیز یک بازیگر تئاتر بود کـه درکنار این حرفه تریاک نیز می فروخت. جالب این‌کـه چارلز در دورانی کـه بـه جاسوسی مشغول بود، لي لي را دستگیر کرده و سپس بـه او علاقمند شده و با او ازدواج نمود.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

عکس پدر و مادر جکی چان

 

پدر جکی از ازدواج اول خود دو پسر و لي لي دو دختر داشت. بدین ترتیب، چارلز برای این‌کـه بتواند مخارج خانواده ي پرجمعیتش را تامین کند بـه مافیای چین پیوست. وقتی کـه کمونیست ها درسال ۱۹۴۹ در چین بـه قدرت رسیدند، چارلز و لي لي بـه هنگ کنگ فرار کرده و چهار فرزندشان را در چین جا گذاشتند. بـه گفته ي میبل چونگ، نویسنده زندگینامه جکی چان:

 

در آن دوران کودکان بی سرپرست در چین کم نبودند زیرا با روی کار آمدن کمونیست افراد زیاید کشته و یا وادار بـه فرار از کشور میشدند. جکی پنج سال بعد از این ماجرا در هنگ کنگ بدنیا آمد و مادرش نام وی را «چان کونگ سانگ» بـه معنای «بدنیا آمده در هنگ کنگ» گذاشت. پدر و مادرش سعی کردند وی را در ازای ۲۶ دلار بـه دکتری بریتانیایی کـه زایمان وی را انجام داده بود بفروشند.

 

جکی چان و دوران مدرسه و ورود به دنیای بازیگری

وقتی کـه جکی بـه سن هفت سالگی رسید خانواده اش برای پیدا کردن کار راهی استرالیا شدند و جکی را در مدرسه شبانه روزی تنها گذاشتند. کلاس درس در ساعت ۵ صبح آغاز شده و نیمه شب بـه اتمام میرسید. دراین بین وی ورزش هاي آکروباتیک، هنرهای نمایشی و ورزش هاي رزمی و البته موسیقی کلاسیک را آموخت.

 

هر اشتباهی با تنبیه بدنی همراه بودو بـه گفته ي خودش او هرروز کتک می خورد. گرچه وی در حال حاضر بـه هفت زبان سخن میگوید اما در آن زمان وی در مدرسه نه خواندن یاد گرفت و نه نوشتن. در سن هشت سالگی وی نقش کوتاهی را دریک فیلم با نام «Big and Little Wong Tin Bar» بازی کرد و سپس وقتی کـه درسال ۱۹۷۱ از مدرسه فارغ‌التحصیل شد چندین نقش کوتاه بازی کرده بود.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

عکس کودکی جکی چان

 

در واقع جکی در زمینۀ حرکات آکروباتیک و بدل کاری در فیلم فعالیت داشت ودر واقع در فیلمهای «مشت خشم» و «اژدها وارد می‌شود» در بین کسانی قرار داشت کـه بـه مبارزه با بروس لي پرداختند. بعد از مرگ بروس لي، ویلی چان، تهیه کننده فیلمهای رزمی در چندین فیلم کم اهمیت از چان بعنوان بروس لي جدید استفاده کرد. اما جکی می‌خواست کـه هویت سینمایی مستقل خودرا داشته باشد.

 

شخصیتی کـه رگه هایي از کمدی، حرکات سخت بدنی و ورزش هاي رزمی را در خود داشته باشد. وی در نهایت توانست با بازی در فیلم «استاد مست» «Drunken Master» بـه این هدف خود دست یافت. دراین زمان سینمای هنک کنگ هنوز هم شیفته سبک را ه رفتن و بازی بروس لي و البته جیغ هاي او و از پای درآوردن شخصیت هاي خبیث بود.

 

جکی چان بازیگر و کارگردانی کمال گرا

همه ی داستان هایي در مورد کارگردان هاي سختگیر شنیده ایم؛ برای مثال چارلی چاپلین در سر صحنه ي فیلم «روشنایی هاي شهر» تنها برای این‌کـه ویرجینیا چریل گل رز را در زاویه ي مناسبی بگیرد ۳۰۰ بار این سکانس را تکرار کرد تا بـه نتیجه دلخواه رسید. دیوید فینچر نیز بخاطر وسواس در برداشت هاي مختلف معروف اسـت.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

اما جکی چان با 2/900 برداشت برای یک صحنۀ 10 دقیقه اي رکورد تمامی کارگردانان را دراین زمینه شکسته اسـت. جکی درسال 1982 کارگردانی فیلم «خدای اژدها» «Dragon Lord» را علاوه بر بازی در آن نیز بر عهده داشت. اولین صحنه ي فیلم جکی چان و تعدادی دیگر از بدلکاران فیلم را نشان می دهد کـه مشغول یک بازی بنام «جیانزی» هستند.

 

قرار بود این صحنه اوج داستان فیلم باشد اما جکی اصرار داشت کـه فیلم با یک صحنه ي هیجان انگیز آغاز شود. دراین صحنه بدلکاری ها و حرکات آکروباتیک زیادی انجام می‌گیرد اما جکی تنها یک ضربه بـه وسیله ي بازی می‌زند و برای این‌کـه این تنها ضربه از نظر زاویه و زمانبندی بهترین باشد صدها بار تکرار شد. بدین ترتیب جکی رکورد رکورد هـای گینس بیشترین برداشت از یک صحنه رابه خود اختصاص داده اسـت.

 

بهترین صحنه مبارزه جکی چان

صحنه هاي مبارزه بسیاری در فیلمهای رزمی وجوددارد اما اگر از کسی بخواهید بهترین صحنه هاي مبارزه در فیلمهای رزمی را نام ببرد بی شک صحنه ي مبارزه ي نهایی بین جکی و بنی اورکویدز در فیلم Wheels on Meals درسال ۱۹۸۴ در بین انتخاب هاي او قرار دارد.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

چان در آن زمان در ورزش کیک بوکسینگ شناخته شده نبود از این رو وقتی کـه توانست اورکویدز کـه قهرمان کیک بوکسینگ جهان را دراین صحنه شکست دهد همه ی حيرت زده شدند. در زمان فیلمبرداری این صحنه، اورکویدز بـه شکلی واقعی بـه چان ضربه وارد می‌کرد و چان نیز نمی توانست مشت هاي وی را از خود دور کند.

 

جکی کـه از این موضوع خشمگین شده بود چندین ضربه ي سریع بـه بدن اورکویدز زده و سپس وی را تحریک کرد کـه مبارزه اي واقعی داشته باشند. اورکویدز بـه جکی هشدار داد کـه او یک رزمی کار حرفه اي اسـت و ممکن اسـت در مبارزه بـه جکی آسيب ي جبران ناپذیری برسد. بـه هر ترتیب رقابتی بین این دو در فیلم درگرفت کـه البته بـه دوستی آنها منتهی شد.

 

بدلکاری جکی چان که نزدیک بود به مرگ او منجر شود

جکی چان در حال ساخت یک صحنه ي بدلکاری بسیار ساده در فیلم «زره خداوند» «Armor of God» درسال ۱۹۸۶ نزدیک بود جان خودرا از دست بدهد. در یکی از روزهای فیلمبرداری این فیلم در یوگسلاوی جکی چان بدلیل مسافرت طولانی احساس کسالت و ناخوشی میکرد. با این وجود وی تصمیم گرفت کـه یک بدلکاری کوچک کـه شامل پریدن از روی یک دیوار بـه روی شاخه ي یک درخت بود را انجام دهد.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

جدیدترین عکسهای جکی چان

 

اما از برداشت اول خوشش نیامد و خواست کـه این سکانس را دوباره تکرار کند. در برداشت دوم وی نتوانست روی شاخه درخت فرود آید و از ارتفاع ۱۲ متری بـه روی صخره هاي پایین درخت افتاد. جمجمه جکی شکست و قسمتی از استخوان آن وارد بافت مغز شد کـه بـه خون ریزی مغزی منجر شده و خون از گوش هاي او بیرون زد. در نهایت جراحی اورژانسی و سریع جان وی را نجات داد اما هنوز یک صفحه ي پلاستیکی در سر او وجوددارد.

 

بروس لی جیغ می زد جکی چان ناله می کند

جیغ غیرطبیعی بروس لي در هنگام اجرای حرکات رزمی معروف اسـت اما جکی چان ناله هاي واقعی ناشی از درد را ترجیح می دهد. هم چنین وی علاقه دارد کـه در انتهای فیلم هایش آواز بخواند. همان طور کـه قبلاً نیز گفته شد، جکی در مدرسه آواز خواندن را یاد گرفته بود.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

جکی چان در کنار بروسلی

 

از سال ۱۹۸۴ تا کنون وی ۲۰ آلبوم صوتی حاوی ترانه هاي خود منتشر کرده اسـت. از سال ۱۹۸۰ و فیلم «استاد جوان» وی موزیک تیتراژ پایانی تمامی فیلمهای ساخته شده اش در چین را خود خوانده اسـت. هم چنین وی در کارتون «مولان» «Mulan» آهنگی بنام «مـن از تـو مرد خواهم ساخت» رابه سه زبان ماندرین، کانتونی و چین اصلی خوانده اسـت.

 

جکی چان شکست پذیر اما سرسخت

در طول سال‌ها بازی و بدلکاری هاي خطرناک در فیلمهای رزمی، جکی چان آسیب هاي جسمی فراوانی دیده اسـت کـه از انها می‌توان بـه سه بار شکستگی بینی و شکستگی و مجروح شدن دستها بـه دفعات اشاره کرد. علاوه بر این وی بارها دچار آسيب از ناحیه زانو شده کـه اکنون نمی‌تواند بـه درستی بدود بهمین دلیل تعداد زیادی از صحنه هاي دویدنش در فیلم ها را خودش انجام نمی‌دهد.

 

چندین بار نیز تا کنون دچار دررفتگی شانه ها، لگن و جناغ سینه شده اسـت. یکبار ران هایش بین دو اتومبیل له شدند ودر فیلم «سر و صدا در برانکس» نیز با شکستگی مچ پا مواجه گردید. در ادامه وی یک جوراب روی قالب گچ پایش کشیده و آن را طوری رنگ کرد کـه شبیه کفش ورزشی بنظر برسد و بدین ترتیب فیلمبرداری را ادامه داد.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

عکس های تمام فیلم های جکی چان بازیگر مشهور جهان

 

وی در اجرای خوشمزگی هاي فیلمهای خود از باستر کیتون و هارولد لوید الهام گرفته و تعداد زیادی از بدلکاری هاي بامزه آنها را تکرار کرده اسـت. برای مثال در فیلم «پروژه اَي» وی سعی کرد صحنه ي برج ساعت در فیلم «ایمنی در آخر» «Safety Las» هارولد لوید را بازسازی کند اما برخلاف لوید کـه بدلیل داشتن تنها هشت انگشت در هردو دست توانایی بالا رفتن از ساختمان را نداشت.

 

جکی چان این صحنه را خود اجرا کرده ودر ارتفاع 18 متری خودرا آویزان نمود بـه نحوی کـه درصورت کوچک ترین اشتباه سقوط می‌کرد. جکی نمی‌خواست کـه افتادن از این ارتفاع را بازی کند بدین ترتیب بـه صفحه ي ساعت چنگ زد تا این‌کـه واقعا دستش از خستگی رها شده و سقوط کرد. اما وقتی نتیجه ي کار را دید خوشش نیامد و آن را تکرار کرد کـه باعث شکستن بینی و آسيب دیدن گردنش شد.

 

بی علاقگی جکی چان به هالیوود

از همان آغاز ودر سال 1980 جکی چان سعی کرد با فیلمهای نزاع بزرگ و محافظ وارد بازار فیلم ایالات متحده یا همان هالیوود شود اما هردو با شکست تجاری مواجه شدند. دراین میان شکست تجاری فیلم نزاع بزرگ باورکردنی نبود زیرا کارگردانی این فیلم را رابرت کلوز کـه فیلم اژدها وارد می‌شود رابا حضور بروس لي ساخته بود کارگردانی کرد.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

جدیدترین عکس های داغ جکی چان

 

بخش عظیمی از مشکل فیلم این بود کـه بـه رغم انگلیسی بودن زبان فیلم، جکی بـه زبان انگلیسی تسلط نداشت. بخش دیگری از مشکل نتیجۀ اختلافات بین جکی و کلوز و کارگردان فیلم «محافظ»، جیمز گلیکنهاوس، در مورد نحوۀ مبارزه در فیلم بود. این دو اصرار داشتند کـه جکی از روش مبارزه ي آمریکایی با مشت و لگد استفاده کند. این همان روشی بود کـه بروس لي بـه کمال رسانده بود.

 

اما جکی از قبل روش مبارزه خودرا داشت کـه شامل حرکات آکروباتیک و استفاده از وسایل صحنه برای مبارزه بود. تنها در فیلم سر و صدا در برانکس بود کـه تماشاگران آمریکایی از سبک او خوششان آمد. این رویه در فیلمهای بعدی او مانند ساعت شلوغی درسال ۱۹۹۸ و ظهر شانگهای در 2000 تکرار شد. گفته شده کـه جکی چان بـه فیلم ساعت شلوغی علاقه اي نداشته اسـت.

 

بدلکاری جکی چان که نزدیک بود به فلج شدن و مرگ او در اثر برق گرفتگی منجر شود

 

درسال ۱۹۸۵ ودر زمان ساخت فیلم داستان پلیس جکی چان از این‌کـه در هنگ کنگ تقلیدهای ناشیانه اي با عنوان پروژه هاي آینده ي او ساخته میشود بـه ستوه آمده بود. تا آن زمان حتی سینمای هنگ کنگ فیلمی با محوریت پلیس و حرکات رزمی نساخته بود. در یکی از صحنه هاي مبارزه کـه در داخل یک مرکز خرید رخ می داد، جکی باید افراد زیادی را کتک می زد.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

حقایق جالب درباره جکی چان

 

وی و دیگر بازیگران فیلم آنقدر از شیشه هاي این مرکز خرید شکستند کـه بـه فیلم لقب «داستان شیشه» داده شد. تهیه کنندگان فیلم برای واقعی تر بودن صحنه ها از شیشه هاي ساخته شده از شکر کـه دو برابر شیشه هاي بدلکاری قطر دارد استفاده کردند کـه باعث صدمات زیاید بـه بازیگران و بدلکاران فیلم شد.

 

در یکی از صحنه هاي فیلم، جکی باید از ستونی کـه پوشیده از لامپ هاي کریسمی بوده و بـه اندازه چهار طبقه ارتفاع داشت لیز می خورد و پایین می آمد. بدین ترتیب وقتی کـه جکی بـه پایین ستون رسید دست هایش دچار سوختگی درجه دو شده ودر اثر برخورد با تکه هاي شکسته لامپ ها پاره شده بودند. هم چنین دراین صحنه دنده هاي او شکسته و لگنش دچار دررفتگی شد.

 

تیم بدلکاری شخصی جکی چان

در اوایل دوران بازیگری ودر سال ۱۹۷۸ کـه مشغول فیلمبرداری صحنه ي مبارزه در فیلم «مار در سایه عقاب» بود، یکی از بدل کاران فیلم با ضریه ي شمشیری با لبه ي تیز بـه بدن جکی وی را مجروح کرد. ازآن زمان بـه بعد وی تصمیم گرفت با بدلکارانی کار کند کـه انها را شناخته و بـه انها اعتماد داشته باشد. از همه ی مهم تر این‌کـه در ایالات متحده، شرکت هاي بیمه خدماتی بـه جکی چان و بدلکاران او ارائه نمی‌دهند.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

جکی چان چگونه بازیگر شد

 

بهمین دلیل جکی تیم بدلکاری مخصوص خودرا تشکیل داده و با تاسیس یک شرکت بدلکاری بـه بدلکاران دست مزد خوبی داده و آنها را نیز در برابر حوادث بیمه می کند. تعداد زیادی از اعضای این تیم بدلکاری از همشاگردی هاي جکی یا همبازی هاي او درسال هاي ابتدایی بازیگری هستند. این گروه صحنه هاي بدلکاری و مبارزات جکی را در بیش از ۲۸ فیلم او طراحی و مدیریت کرده اند.

 

دو رکورد گینس دیگر از جکی چان

درسال 2012 وی رکورد کتاب گینس بیشترین عنوان دریک فیلم را بدست آورد. در واقع وی در فیلم «زودیاک چینی» ۱۵ نقش کلیدی از جمله نویسندگی، کارگردانی، بازیگری، تهیه کنندگی، فیلمبرداری، کارگردان هنری، هماهنگ کننده بدلکاری، آهنگساز، خواننده و حتّي هماهنگ کننده تدارکات را نیز بر عهده داشت.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

زندگی نامه جکی چان

 

علاوه بر این وی رکورد کتاب گینس بیشترین بدلکاری انجام شده توسط یک شخص زنده را ازآنِ خود کرد. هنوز تعداد دقیق بدلکاری هاي او مشخص نشده اما با توجه بـه این‌کـه وی بیش از 100 فیلم ساخته ودر هر کدام دست کم 10 بدلکاری اجرا کرده باید گفت کـه تعداد کل بدلکاری هاي وی از شماره 1000 نیز عبور کرده اسـت.

 

لیز خوردن جکی چان از ساختمان 21 طبقه

یک‌بار از جکی چان پرسیده شد کـه کدام یک از بدلکاری هایش بیش از دیگران باعث وحشت او شده اسـت و وی در جواب گفته اسـت کـه هنگام اجرای تمام بدلکاری هایش احساس ترس و وحشت کرده اسـت. امّا یکی از این بدلکاری ها دیوانه وارترین کاری بود کـه تا حالا انجام داده بودو دوهفته طول کشید کـه برای انجام آن تصمیم نهایی بگیرد.

 

در اوج داستان فیلم مـن کی هستم «Who Am I?» جکی باید روی سقف ساختمان ویلمزورف در روتردام هلند صحنۀ مبارزه اي را انجام می دهد. نمای خارجی و روبرویی این ساختمان حالتی مورب با زاویه اي 45 درجه دارد کـه از سقف شروع شده و بـه طبقه پنجم ختم میشود.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

بدل کاری های جکی چان

 

دراین صحنه جکی تمامی طبقات رابا لیز خوردن از روی نمای خارجی ساختمان بـه پایین طی کرد. وی کـه از لیز خوردن راضی نشده بود بلند شده و چندین متر را نیز روی نمای خارجی ساختمان راه رفت تا این‌کـه با صورت روی نما افتاده و باقی صحنه رابا سر بـه سمت پایین ادامه داد. باید این صحنه را دیوانه وارترین و بهترین صحنۀ بدلکاری در تاریخ سینما دانست.

 


 

در ادامه همین بحث جکی چان اعتراف کرد که در گذشته یک عوضی بوده است

 

هنرمند رزمی‌کاری کـه اغلب دهه شصتی‌ها با فیلم‌هایش خاطره دارند، در روز پنج‌شنبه از جدید ترین کتاب زندگی‌نامه‌اي خود با عنوان هرگز بزرگ نشو رونمایی کرد. این اولین باری اسـت کـه او کتابش رابه زبان انگلیسی نوشته و منتشر میکند. دراین کتاب کـه جلد اول آن درسال 2015 میلادی در کشور چین منتشر شد، چان اعتراف کرده کـه:

 

در اوایل فعالیت‌هاي هنری‌اش بـه سراغ روسپی‌ها می‌رفته و بخاطر شهرتش زندگی شخصی‌اش دستخوش اتفاقات ناگواری بوده اسـت. بعنوان یک هنگ‌کنگی، چان قبل از این‌کـه در دهه ۱۹۹۰ میلادی در سطح جهانی بـه شهرت برسد ودر فیلم‌هاي وسترن موفقی هم چون « Rush Hour » بازی کند، در فیلم‌هاي اکشن چینی یک ستاره شناخته‌شده بشمار می‌رفت.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

دارایی جکی چان

 

دراین کتاب، سمبل برجسته رزمی‌کار سینما هم چنین نوشته وقتی بـه شهرت رسید رفتارهای زشت و زننده‌اش آغاز شد بـه طوری‌كه یک‌بار 500 هزار دلار نقد دریافت کرد و همه ی آن را صرف خرید ساعت برای تیم شیرین‌کاری خود در هنگ‌کنگ کرد. او در کتاب نوشته: مـن وارد مغازه شدم و گفتم 10 تا از بهترین ساعت‌هاي خود رابه مـن نشان دهید. آیا این ها گران‌قیمت‌ترین ساعت‌هاي شـما هستند؟

 

بهترین الماس‌ها را دارند؟ خوب اسـت! مـن ۷ شماره از این ها را میخواهم. و همه ی‌شان رابه دست کردم. جکی چان در مراسم تقدیر از فیلم عکاس Rush Hour 2 در سالن تئاتر مـن چاینیز در شهر لس‌آنجلس ژست گرفته «2001» همچ نین بـه رسوایی‌هاي اخلاقی جدیدی نیز دراین کتاب اشاره شده اسـت. چان اذعان داشته کـه اغلب مواقع کاملا مست و لایعقل رانندگی می‌کرده.

 

یک روز صبح، خودرو پورشه خودرا واژگون کرده و سپس در بعدازظهر همان روز، با مرسدس بنزش تصادف کرده و آن را هم از بین برده اسـت. هنگامیکه عکاسان قصد ثبت عکسهای این تصادف را داشتتند، چان آنها را تهدید کرده کـه برای هر یک عکسی کـه بگیرند یک مشت و لگد منتظرشان خواهد بود. او در کتابش خودرا با عنوان «یک عوضی کثیف» یاد کرده.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

تصاویر جکی چان + زندگی نامه جکی چان + کتاب جکی چان

 

جالب اسـت بدانید این هنرپیشه چینی درسال ۲۰۰۹ میلادی سفیر مبارزه با مصرف مواد مخدر در کشور چین بود. اعتراف بـه خشونت در ملاعام تنها افشاگری جکی چان در مورد خودش نیست. این هنرمند در جلد دوم خاطراتش یعنی «هرگز بزرگ نشو» کـه بـه‌ دنبال جلد اول کتاب با عنوان «مـن جکی چان هستم» کـه درسال ۱۹۹۹ منتشر شده بود، اعتراف کرده:

 

وقتی فرزندش فقط دو ساله بوده وی را از شدت خشم بلند کرده و بـه گوشه اتاق پرت کرده اسـت. چان نوشته: مـن وی را با یک دست برداشتم و بـه گوشه اتاق انداختم و فرزندم روی مبل افتاد. با شدتی کـه مـن وی را پرت کرده بودم اگر بـه دیوار یا دسته مبل میخورد حتماً آسیب جدی میدید.» البته او هم چنین نوشته: «مـن همان موقع پشیمان شدم و سوگند خوردم کـه هرگز دیگر اینکار را انجام ندهم.

 

مـن واقعا هم بـه قول خود پایبند بودم؛ مـن وی را دیگر نه کتک زدم و نه چنین رفتار زشتی را تکرار کردم.» این اولین باری نیست کـه مشکلات خانوادگی چان بـه صورت عمومی مطرح می شوند. پسر او Jaycee نیز درسال ۲۰۱۴ میلادی بـه جرم حمل مواد مخدر مجرم شناخته شد و بـه ۶ ماه حبس متهم شد. در آن زمان چان از این‌کـه نتوانسته وی را درست تربیت کند، خودرا سرزنش کرد.

 

جکی جان مشروب قمار و زنان فاحشه

جکی چان در کتاب جدید خود در مورد اشتباهات بارزی کـه در اوایل فعالیت‌هاي هنری‌اش ودر آغاز بـه شهرت رسیدنش انجام می‌داد نوشته و گفته تمام کارهایی کـه یک مرد جوان مجرد انجام میدهد را می‌کرده: رفتن بـه سراغ مشروب، قمار و زنان فاحشه. او نوشته: اولین باری کـه بـه کلاب رفتم را یادم هست. اول خجالت می‌کشیدم اما مثل یک مرد بزرگ رفتار کردم.

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکس های جکی چان

بیوگرافی جکی چان | آقای منشوری و ممنوع التصویر در ایران + عکسهای جکی چان

 

خانمی کـه در اختیار مـن قرار گرفت و مـن بعنوان «شماره ۹» وی را می‌شناختم، زیبا بودو رفتار خوبی داشت. مـن هر شب بـه سراغ او می‌رفتم و متوجه شده بودم کـه عده‌اي از درز در مـا را تماشا میکردند. چند دهه بعد درسال ۱۹۹۹، وقتی مدت زیادی از ازدواج او و همسرش «هنرپیشه تایوانی موسوم بـه جوان لین» می‌گذشت، خبر بچه‌دار شدن چان از زنی دیگر کـه ملکه زیبایی سال ۱۹۹۰ آسیا شده بود در همه ی رسانه‌ ها مثل بمب صدا کرد.

 

جکی چان در کتابش نوشته کـه در آن زمان چقدر احساس ندامت می‌کرده و از کار خود پشمیان بوده و از فداکاری همسرش کـه همان‌ گونه در کنارش مانده تقدیر کرده اسـت. او نوشته: «او زنی بسیار قوی اسـت. حتی قوی تر از مـن در تعداد زیادی از مسایل زندگی کتاب زندگی‌نامه‌اي جدید جکی چان درست یک هفته پس از این منتشر شده کـه دخترش Etta Ng اعلام کرد کـه همجنس‌گراست و با دختری کانادایی بنام اندی آتم ازدواج کرده اسـت.