پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

 

ناصر ملک مطیعی و کارنامه پر افتخار این هنرپیشه پر آوازه سینمای کشور ایران که نقشهای کوچه و بازاریش هیچوقت از ذهن فراموش نمیشود با ما باشید با بیوگرافی کامل این هنر پیشه .

 

ناصر ملک‌ مطیعی

زمینه فعالیت: بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون

تولد: ۱۳۰۹ تهران

مرگ: ۵ خرداد ۱۳۹۷ «۸۸ سال»

ملیت : ایرانی

سالهای فعالیت: ۱۳۲۸–۱۳۹۲

فرزندان : شیرین، امیرعلی

مدرک تحصیلی: دیپلم

ناصر ملک‌ مطیعی« Naser Malek Motiee» در 22 فروردین 1309 در تهران متولد شد.

 

ناصر ملك مطيعي فارغ‌التحصيل رشته تربيت بدني دانش سراي عالي تهران است و قبل از آنكه به سينما بيايد معلم ورزش دبيرستان‌های تهران بود، و وقتي به سينما آمد و محبوبيت كسب كرد به فعاليت در تئاتر «1335» و دوبله فيلم «1338» پرداخت.

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

ناصر ملک مطیعی در جمع بازیگران ایرانی

 

فعاليتش در سينما با بازي در صحنه كوتاهي از فيلم «واريته بهار» «پرويز خطيبي، 1328» آغاز شد. بازي ملك مطيعي در دومين فيلمش ««شكارخانگي»، «علي دريابيگي»، 1330» فقط دراين حد بود كه در صحنه يك ميهماني به اداي اين جمله كوتاه اكتفا كند. اما بازي ملك مطيعي در «ولگرد» «مهدي رييس فيروز، 1331» وی را به اوج محبوبيت رساند و براي بازي در آن نخستين دست مزد فعاليت حرفه‌ای خودرا گرفت.

 

با موفقيت «ولگرد» بلافاصله در فيلم‌های «گرداب» «حسن خردمند، 1332»، كه نخستين فيلم رنگي سينماي ايران بود، و سپس غفلت «علي كسمايي، 1332» بازي كرد. ملك مطيعي، كه پس از غفلت از «پارس فيلم» به «ديانا فيلم» ‌رفته بود تا در ازاي بازي درسال دو فيلم ماهانه هزار تومان دست مزد دريافت كند، پس از ايفاي نقش در «چهارراه حوادث» «ساموئل خاچيكيان، 1333»، كه متفاوت از ساير نقش‌های او بود، به خدمت نظام احضار شد، و پس از بازگشت در فيلم «اتهام» «شاپور ياسم، 1335» بازي كرد.

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

جشن تولد هشتاد و هفت سالگی ناصر ملک مطیعی

 

ملك‌مطيعي در فاصله سال‌های «40-1336» در فيلم‌های «بازگشت به زندگي» «عطا‌الله زاهد، 1336»، «عروس فراري» «اسماعيل كوشان، 1337»، «طلسم شكسته» «سيامك ياسمي، 1337»، «دشمن زن» «پرويز خطيبي، 1337»، «دو قلوها» «سيامك ياسمي، 1338»، «اول هيكل» «سيامك ياسمي، 1339»، عمو نوروز «سيامك ياسمي، 1340»، آرامش قبل از طوفان «خسرو پرويزي، 1340»، عسل تلخ «حسين مدني، 1340»، سايه سرنوشت «اسماعيل كوشان، 1340» و آس و پاس «سيامك ياسمي، 1340» بازي كرد، و با حضور فردين بعنوان «جوان اول» فيلم‌ها، به تدريج از محبوبيت او كاسته شد.

 

ملك‌مطيعي از سال 1341 با پوشيدن لباس جاهل ‌ها و كلاه مخملي‌ها، كه پيش از او عباس مصدق و مجيد محسني به تن كرده بودند، در نقش‌هايي ظاهر شد كه فردين جز دو بار در فيلم‌های زن‌ها فرشته‌اند «اسماعيل پورسعيد، 1342» و ايوب «فريدون ژورك، 1350» حاضر به پوشيدن آن لباس‌ها و ايفاي نقش‌شان نشد.

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

بهروز وثوقی و محمدعلی فردین و ناصر ملک مطیعی

 

ملك مطيعي در فيلم‌های كلاه مخملي «اسماعيل كوشان، 1341»، با معرفت‌ها «حسين مدني، 1342»، مردها و جاده‌ها ناصر ملك مطيعي، 1342» ابرام در پاريس «اسماعيل كوشان، 1343»، سالار مردان «نظام فاطمي، 1347» و مردان روزگار «مازيار پرتو، 1348» با كت و شلوار مشكي، پيراهن سفيد و كفش چرمي نوك تيز، كلاه مخملي و دستمال ابريشم يزدي عامه بيندگان را مجذوب خود كرد.

 

اگر ملك مطيعي تا قبل از «قيصر» «مسعود كيميايي، 1348» و ايفاي نقش «دانش فرمان» همراه با پوشيدن لباس كلاه مخملي در نقش‌های مرد روستايي «عروس دهكده»، «تركمن» «آراس خان» افسر نيروي دريايي «پاسداران دريا»، شاه عباس كبير «حسين كرد»، رييس دزدها «هاشم خان» ، پزشك «فرار از حقيقت» و مانند اين‌ها ظاهر مي‌شد، پس از موفقيت «قيصر»، كه نقش كوتاهي هم در آن داشت يك سر به ايفاي نقش‌های كلاه مخملي دعوت مي‌شد .

 

«علي بي غم» «عباس كسايي، 1349»، رقاصه شهر «شاپور قريب، 1349»، «طوقي» «علي حاتمي، 1349»، «مريد حق» «نظام فاطمي، 1349»، «سه قاب» «ذكريا هاشمي، 1350» و «كاكو» «شاپور قريب، 1350» شماري از اين فيلم‌ها است. ملك مطيعي در فيلم‌های بعدي‌اش كوشيد از سنخ‌جاهل فاصله بگيرد، اما تلاش او همواره توام با توفيق نبود. او در فيلم «بت» «ايرج قادري، 1355» به نقش يك گروهبان ژاندارمري ظاهر شد.

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

 

بعد از انقلاب

ملک مطیعی، دوران پس از انقلاب را دوران سختی توصیف کرده‌است. زیرا دچار انزوا و تنهایی و از طرفی، عشق و علاقه مفرطی که به فیلم و سینما داشت، قابل تحقق نبود و امکان کار هنری برای وی مهیا نبود. پس از مدتی، به دعوت عوامل تولید برزخی‌ها، نقش مثبت و کوتاهی را بازی میکند. با این وجود، نام وی در زمان تیتراژ پایانی فیلم به نمایش درنیامد و روزنامه‌ها نیز خبری در خصوص حضور مجدد وی، منتشر نکردند که این موضوع، موجب دلسردی مفرط وی شد.

 

وی شرح آن روزگار خودرا آن گونه توصیف میکند: «کسی از دوستان من هم نمانده بود. بهروز که به خارج رفت، فردین هم مدتی تقلا کرد تا بتواند کار کند، ایرج قادری هم خواست که کار کند و کار کرد؛ ولی من از کسی درخواست کار نکردم و خودم را کنار کشیدم.» ناصر ملک‌مطیعی پس از ۳۵ سال دوری از سینمای کشور ایران، بالاخره در فیلم نقش نگار ساخته علی عطشانی بازی کرد. ملک‌ مطیعی پس از انقلاب در مشاغلی همچون قنادی و مشاور املاک فعالیت داشته‌ است.

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

ناصر ملک مطیعی و پسرش امیر علی ملک مطیعی

 

ازدواج و همسر

ناصر ملک مطیعی سال‌ها پیش با زنی بنام مهین ازدواج کرد که از وی صاحب یک دختر بنام شیرین و یک پسر بنام امیرعلی می‌باشد، همسر وی مدت ها پیش از دنیا رفته است وی بعد از مرگ همسرش دیگر ازدواج نکرده است.

 

جوایز ناصر ملک مطیعی:

برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره درسال ۱۳۵۰ برای بازی در فیلم سه قاپ.

برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره درسال ۱۳۴۹ برای بازی در فیلم رقاصه شهر.

 

برآیند کارنامه ناصر ملک مطیعی همان فیلم هایي است که بعنوان فیلمفارسی شناخته شده اند. با این حال نقش‌های قابل دفاع و تحسین شده ای هم دارد که اتفاقا برگ برنده کارنامه او همین ها است. البته نباید فراموش کرد بخشی از این موفقیت را مرهون دوبله نقش ها است که آن زمان مرسوم بوده. در اینبخش، پنج نقش موفق این بازیگر مرور شده است، می شد نقشش در «کاکو» و «بت» را هم به این جمع اضافه کرد. نکته جالب آن که بهترین نقشهای ناصر ملک مطیعی در فیلمهای علی حاتمی رقم خوردند.

 

قیصر

* کارگردان: مسعود کیمیایی
* سال ساخت: 1348
* نام نقش: فرمون

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

ناصر ملک مطیعی در فیلم «قیصر» حضوری پررنگ و طولانی ندارد؛ قهرمان فیلم نیست اما بازی اش تحسین شد و به چشم آمد. دلیل عمده اما به موفقیت خود فیلم برمی گردد که مورد تحسین خیلی ها قرار گرفت. عنوان موج نو به این فیلم مسعود کیمیایی در سرنوشت بازیگرش هم بی تاثیر نبود و باعث شد نگاهها به ملک مطیعی تغییر کند. نقش فرمون برادر قیصر، بعنوان سمبل ناموس پرستی تا مدت ها سرزبان بود.

 

طوقی

* کارگردان: علی حاتمی
* سال ساخت: 1349
* نام نقش: آسید مصطفی

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

هنوز بر سر فیلم «طوقی» علی حاتمی دو دیدگاه متضاد وجوددارد؛ نظر منفی می‌گوید حاتمی به سبک فیلمهای پارسی «طوقی» را ساخته و از بازیگران همین طیف فیلم ها استفاده کرده. از همین معبر این همکاری برای ناصر ملک مطیعی فضیلت محسوب نمیشود. ظاهراً حضور ملک مطیعی در نقش یک دایی خیانتکار، تفاوت چندانی با نقش‌های قبلی ندارد اما واقعیت این است که حاتمی وی را نظارت کرد و بازی معقول تری از ملک مطیعی گرفت.

 

پهلوان مفرد

* کارگردان: امان منطقی
* سال ساخت: 1350
* نام نقش: مرشد

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

امان منطقی کلا فیلمساز خوبی نیست و ساخته هایش رنگ و بوی فیلمفارسی داشتند. «پهلوان مفرد» از بقیه ساخته هایش بهتر است اما نمیتوان آنرا فیلمی تراز به حساب آورد. داستان این فیلم هم بر اساس الگوی فیلمفارسی گرفته شده؛ پهلوان دختری که شاگردش عاشق اوست رابه عقد خود درمی آورد. شاگرد به گمان نامردی، علیه استاد می شود اما بعداً می فهمد آن دختر مورد تعرض بودو استاد در حقش لطف کرده! ملک مطیعی به خاطر بازی خویشتندارانه اش تا حدودی موفق شد.

 

قلندر

* کارگردان: علی حاتمی
* سال ساخت: 1351
* نام نقش: قلندر

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

ملک مطیعی در نقش قلندر تصویری تازه از منش این تیپ آدم ها نشان داد. او در موقعیت دوگانه ای قرار میگیرد؛ از یک سو معروف است و پایبند مرام پهلوانی و ازآن سو دل در گرو عشقی دارد که دیگران فکر میکنند خواهرش است. او باید از این خواهش بگذرد تا نامش لکه دار نشود اما حقیقت ماجرا در دلش وی را ملتهب کرده. ملک مطیعی باید این احساس دوگانه را در بازی و چهره اش به تصویر بکشد.

 

پادشاه صاحب قران

* کارگردان: علی حاتمی
* سال ساخت: 1354
* نام نقش: امیرکبیر

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

«پادشاه صاحب قران» به زعم تعداد زیادی از منتقدان یکی از بهترین آثار حاتمی است. ملک مطیعی نیز حضوری موفق در آن داشت و میتوان گفت یکی از بهترین امیرکبیرها را بازی کرده. حاتمی موفق شده دراین سریال تصویری که از امیرکبیر مد نظرش بوده «آدمی بزدل و ساده» رابه خوبی خلق کند. از همین معبر بازی ملک مطیعی قابل قبول و تحسین برانگیز است به ویژه آن که سریال با فلش بک هایش فرصتی برای عرض اندام بیشتر بازیگرش فراهم می کند.

بیوگرافی کامل زنده یاد ناصر ملک مطیعی و نقش های ماندگارش

ناصر ملک مطیعی و مهران مدیری 

 

حضور در دورهمی

ناصر ملک‌ مطیعی که بعد از انقلاب 57 دیگر در تلویزیون و برنامه زنده حضور نداشت، در فصل جدید دورهمی مهمان این برنامه بود ولی بدلیل عدم صلاحدید مسئولان این برنامه پخش نشد او یک‌بار دیگر به برنامه من و شما آرش ظلی پور هم دعوت شده بود اما آن برنامه هم اجازه پخش نگرفت.

 

فوت ناصر ملک مطیعی

ناصرخان ملک‌مطیعی، ۸۸ ساله، که چند روز بعلت مشکلات تنفسی و کلیوی در بیمارستان بستری شده بود، در شامگاه روز جمعه 4 خرداد ماه سال 1397 جان به جان آفرین تسلیم نمود . روحشان شاد و یادشان گرامی به شادباش تولد ناصر ملک مطیعی رضا صادقی قطعه ای به اسم «فرمون» رابه این هنرمند تقدیم کرد

 

فیلم‌ های ناصر ملک مطیعی

عنوان سال انتشار کارگردان سِمَت
واریته بهاری ۱۳۲۸ پرویز خطیبی بازیگر
شکار خانگی ۱۳۳۰ علی دریابیگی بازیگر
ولگرد ۱۳۳۱ مهدی رئیس فیروز بازیگر
گرداب ۱۳۳۲ حسن خردمند بازیگر
افسونگر ۱۳۳۲ اسماعیل کوشان بازیگر
غفلت ۱۳۳۲ علی کسمایی بازیگر
چهارراه حوادث ۱۳۳۳ ساموئل خاچیکیان بازیگر
اتهام ۱۳۳۵ شاپور یاسمی بازیگر
هفده روز به اعدام ۱۳۳۵ هوشنگ کاووسی بازیگر
بازگشت به زندگی ۱۳۳۶ عطاءالله زاهد بازیگر
عروس فراری ۱۳۳۷ اسماعیل کوشان بازیگر
طلسم شکسته ۱۳۳۷ سیامک یاسمی بازیگر
دشمن زن ۱۳۳۷ پرویز خطیبی بازیگر
دوقلوها ۱۳۳۸ شاپور یاسمی بازیگر
ستارگان می‌درخشند ۱۳۳۹ محمدعلی زرندی بازیگر
اول هیکل ۱۳۳۹ سیامک یاسمی بازیگر
آرامش قبل از طوفان ۱۳۳۹ خسرو پرویزی بازیگر
عمو نوروز ۱۳۴۰ سیامک یاسمی بازیگر
عسل تلخ ۱۳۴۰ حسین مدنی بازیگر
سایه سرنوشت ۱۳۴۰ اسماعیل کوشان بازیگر
آس و پاس ۱۳۴۰ سیامک یاسمی بازیگر
کلاه مخملی ۱۳۴۱ اسماعیل کوشان بازیگر
عروس دهکده ۱۳۴۱ ناصر ملک‌مطیعی بازیگر و کارگردان
سوداگران مرگ ۱۳۴۱ ناصر ملک‌مطیعی بازیگر و کارگردان
با معرفت‌ها ۱۳۴۲ حسین مدنی بازیگر
آراس خان ۱۳۴۲ ناصر ملک‌مطیعی بازیگر
مردها و جاده‌ها ۱۳۴۲ ناصر ملک‌مطیعی بازیگر، نویسنده و کارگردان
لذت گناه ۱۳۴۳ سیامک یاسمی بازیگر
ابرام در پاریس ۱۳۴۳ اسماعیل کوشان بازیگر
یک پارچه آقا ۱۳۴۴ ناصر ملک‌مطیعی بازیگر، نویسنده و کارگردان
پاسداران دریا ۱۳۴۴ رضا صفایی بازیگر
هاشم خان ۱۳۴۵ محمد زرین‌دست بازیگر
میلیونر فراری ۱۳۴۵ ناصر ملک‌مطیعی بازیگر، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده
قهرمان دهکده ۱۳۴۵ ابراهیم باقری بازیگر
قفس طلایی ۱۳۴۵ رضا صفایی بازیگر
فرار از حقیقت ۱۳۴۵ ناصر ملک‌مطیعی بازیگر و کارگردان
حسین کرد ۱۳۴۵ اسماعیل کوشان بازیگر
گذشت بزرگ ۱۳۴۶ ناصر ملک‌مطیعی بازیگر و کارگردان
طوفان نوح ۱۳۴۶ سیامک یاسمی بازیگر
جاده زرین سمرقند ۱۳۴۶ ناصر ملک‌مطیعی بازیگر، نویسنده و کارگردان
سالار مردان ۱۳۴۷ نظام فاطمی بازیگر
مردان روزگار ۱۳۴۸ مازیار پرتو بازیگر
گرفتار ۱۳۴۸ محمود کوشان بازیگر
قیصر ۱۳۴۸ مسعود کیمیایی بازیگر
قصه دل‌ها ۱۳۴۸ حمید مجتهدی بازیگر
قصر زرین ۱۳۴۸ محمدعلی فردین بازیگر
جیب‌بر خوشگله ۱۳۴۸ توکرانیان اوغلو بازیگر
مرید حق ۱۳۴۹ نظام فاطمی بازیگر
علی بی‌غم ۱۳۴۹ عباس کسایی بازیگر
طوقی ۱۳۴۹ علی حاتمی بازیگر
سوگولی ۱۳۴۹ فریدون ژورک بازیگر
سکه شانس ۱۳۴۹ ایرج قادری بازیگر
رقاصه شهر ۱۳۴۹ شاپور قریب بازیگر
به خاطر دخترم ۱۳۴۹ حاتم گرجی بازیگر
نقره داغ ۱۳۵۰ ایرج قادری بازیگر
لوطی ۱۳۵۰ خسرو پرویزی بازیگر
کلبه‌ای آنسوی رودخانه ۱۳۵۰ احمد شیرازی بازیگر
سه قاپ ۱۳۵۰ زکریا هاشمی بازیگر
کاکو ۱۳۵۰ شاپور قریب بازیگر
قصاص ۱۳۵۰ نظام فاطمی بازیگر
غلام ژاندارم ۱۳۵۰ امان منطقی بازیگر
پهلوان مفرد ۱۳۵۰ امان منطقی بازیگر
پل ۱۳۵۰ خسرو پرویزی بازیگر
باباشمل ۱۳۵۰ علی حاتمی بازیگر
مهدی مشکی و شلوارک داغ ۱۳۵۱ نظام فاطمی بازیگر
مرد ۱۳۵۱ فریدون ژورک بازیگر
قلندر ۱۳۵۱ علی حاتمی بازیگر
سر گروهبان ۱۳۵۱ سعید مطلبی بازیگر
خاطرخواه ۱۳۵۱ امیر شروان بازیگر
مردان خلیج ۱۳۵۱ نظام فاطمی بازیگر
عروس استانبول ۱۳۵۱ عثمان سلان بازیگر
ناخدا ۱۳۵۲ امیر شروان بازیگر
شیخ صالح ۱۳۵۲ امان منطقی بازیگر
شورش ۱۳۵۲ رضا میرلوحی بازیگر
سراب ۱۳۵۲ فریدون ژورک بازیگر
دشمن ۱۳۵۲ خسرو پرویزی بازیگر
صلات ظهر ۱۳۵۳ سعید مطلبی بازیگر
ترکمن ۱۳۵۳ امیر شروان بازیگر
اوستا کریم نوکرتیم ۱۳۵۳ محمود کوشان بازیگر
ابرمرد ۱۳۵۳ داوود اسماعیلی بازیگر
آقا مهدی وارد می شود ۱۳۵۳ فریدون ژورک بازیگر
ده بومی کوچک ۱۳۵۳ پیتر کالینسون بازیگر
همت ۱۳۵۴ خسرو پرویزی بازیگر
عبور از مرز زندگی ۱۳۵۴ رضا صفایی بازیگر
پاشنه طلا ۱۳۵۴ نظام فاطمی بازیگر
اخم نکن سرکار ۱۳۵۴ امیر شروان بازیگر
میهمان ۱۳۵۵ کامران قدکچیان بازیگر
کلک نزن خوشگله ۱۳۵۵ سعید مطلبی بازیگر
شادی‌های زندگی ۱۳۵۵ محمود کوشان بازیگر
سینه‌چاک ۱۳۵۵ ایرج قادری بازیگر
چلچراغ ۱۳۵۵ خسرو پرویزی بازیگر
بت ۱۳۵۵ ایرج قادری بازیگر
بابا گلی به جمالت ۱۳۵۵ امیر شروان بازیگر
آتش جنوب ۱۳۵۵ آلن برونت بازیگر
سرباز ۱۳۵۶ محمدرضا فاضلی بازیگر
دو مرد خشن ۱۳۵۷ حاتم گرجی بازیگر
تا آخرین نفس ۱۳۵۷ کامران قدکچیان بازیگر
برزخی‌ها ۱۳۶۱ ایرج قادری بازیگر
نقش نگار ۱۳۹۲ علی عطشانی بازیگر

 

مجموعه تلویزیونی

عنوان کارگردان سال
پادشاه صاحبقران علی حاتمی ۱۳۵۴