پارس ناز پورتال

قاصدک 24

تاثیرات مثبت نور خورشید روی سلامت انسان

تاثیرات مثبت نور خورشید روی سلامت انسان

تاثیرات مثبت نور خورشید روی سلامت انسان

همه ي ما نور خورشید را اکثر به واسطه تاثیرات ویتامین D خوب می شناسیم،اما باید بدانید این همۀ فواید نور خورشید نیست. امروزه دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید اثرات مثبت و منفی بر سلامتی دارد.
با این که اشعه‌هاي ماورای بنفش عامل بروز بعضی مریضی‌هاي پوستی هست، اما در درمان بعضی مریضی‌ها نیز موثر هست. در ادامه در خصوص فواید نور خورشید برای سلامتی صحبت میکنیم.

 

جذب ویتامین D با نور خورشید ممکن هست، چون این ویتامین از طریق تماس نور خورشید با پوست ساخت و جذب میشود. به همین علت به این ویتامین، ویتامین خورشیدی نیز گفته میشود. این ویتامین در جذب کلسیم نقش دارد و به تقویت دستگاه ایمنی بدن نیز کمک میکند. متاسفانه امروزه به علت کاهش تماس نور خورشید با بدن، کمبود این ویتامین نیز بین مردم شایع شده هست.

 

مقابله با سرطان پروستات
مردانی که تماس اندکی با نور خورشید دارند، اکثر در معرض خطر مرگ و میر به واسطه سرطان پروستات قرار می گیرند. بررسی‌ها نشان میدهد مردان سیاه‌پوست به میزان ۴۵/۵ درصد در معرض مرگ ناشی از سرطان پروستات قرار دارند، در حالیکه این خطر در مردان سفیدپوست فقط ۶۲/۲ درصد هست.

 

درمان افسردگی
نور آفتاب می تواند برای افرادی که دچار افسردگی میباشند خوب باشد. امکان ابتلا به افسردگی فصلی با کمبود قرار گرفتن در معرض نور خورشید افزایش می‌یابد. این نوع افسردگی در زمستان یا پاییز اکثر هست. نور خورشید صبحگاهی باعث کاهش مدت زمان بستری شدن بیماران مبتلا به مریضی دوقطبی می شود.

 

جلوگیري از آرتریت
نتایج بررسی‌هایي که در سال ۲۰۱۳ در کشور آلمان انجام شده هست نشان می دهد افرادی که به میزان چندان از داروهای کورتون بهره گیری کرده‌اند اکثر با کمبود ویتامین D و عواقب آن مثل پوکی‌استخوان و آرتریت مواجه میشوند. بنابراین افرادی که با این مشکلات مواجه میباشند، اضافه بر مصرف دارو لازم هست به میزان لازم در معرض نور خورشید نیز باشند.

 

تسکین پسوریازیس
پسوریازیس یک مریضی پوستی هست که با پلاک‌هاي قرمز و خشک و ضخیم شدن پوست خود را نشان می دهد. گفته میشود که این مریضی خودایمنی قابل درمان نیست.نور خورشید عاملی هست که می تواند به کاهش و تسکین علائم پسوریازیس کمک کند. گرچه بهتر هست با نظر دکتر و با دقت به شرایط بیمار، اقدام به قرار گرفتن در معرض نور خورشید شود.

 

تنظیم فشار خون
نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۸ توسط محققان مدرسه پزشکی هاروارد انجام شد نشان می دهد که قرار گرفتن کم در معرض نور خورشید باعث افزایش خطر فشار خون بالا می شود. اضافه بر این، کمبود نور خورشید می تواند به‌طور مستقیم خطر مریضی‌هاي قلبی‌وعروقی را نیز افزایش دهد.

 

درمان لک‌و‌پیس
لک‌وپیس یک مشکل پوستی خودایمنی هست و برای درمان آن از اشعه ماورای‌بنفش A و داروها و روش‌هاي طبیعی بهره گیری می شود. ویژگی این مریضی، بروز لکه‌هاي سفید روی پوست هست. در این مریضی سلول‌هاي تولیدکننده رنگدانه از کار افتاده و باعث بی‌رنگ شدن نواحی از پوست میشود.

 

کاهش میزان کورتیزول
کورتیزول به نام هورمون استرس نیز شناخته می شود. این هورمون عاملی برای افزایش اشتهاست و به عقیده محققان بالا بودن آن باعث افزایش وزن نیز می شود. نتایج پژوهشی در دانشگاه کلورادو نشان داده، قرار گرفتن در معرض نور خورشید میزان کورتیزول را کاهش میدهد.

 

کاهش خطر ابتلا به ام‌اس
 به گزارش پارس ناز نتایج بررسی‌هاي انجام شده در استرلیا نشان می دهد کاهش تماس با نور مستقیم خورشید در افرادی که در ارتفاعات زندگی میکنند ممکن هست باعث افزایش خطر ابتلا به ام‌اس شود. بنابراین متخصصان به تمام افراد پیشنهاد می کنند که به‌طور مرتب در معرض نور مستقیم خورشید باشند.