پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

تاثیر روغن زیتون در عملکرد مغز و اعصاب

تاثیر روغن زیتون در عملکرد مغز و اعصاب

تاثیر روغن زیتون در عملکرد مغز و اعصاب 

روغن زیتون ماده بسیار مفیدی برای اعضای درونی بدن و هم چنین پوست اسـت،امروز بـه فایده هـای معجزه آسای آن می پردازیم. فکر می‌کنم همه ی ی مـا کم یا زیاد از خواص بی‌شمار و شگفت‌انگیز روغن زیتون آگاه هستیم و با پیشرفت علم نیز، دانشمندان خواص جدیدتری از روغن زیتون کشف و مـا را بـه استفاده از آن ترغیب می‌کنند.

 

بگذارید مسئله جالبی را درباره روغن زیتون برایتان تعریف کنم : ساکنین جزیره کرت نسبت بـه هر جای دیگری از دنیا در برنامه‌ی غذایی‌شان از چربی‌ها بیشتر استفاده میکنند. بخاطر همین موضوع تصور می‌شد کـه بیشتر از هر کجای دیگر دنیا دچار انواع بیماری‌هـای قلبی و سرطان‌ها باشند

 

اما بـه هیچ وجه این چنین نیست. دانشمندان دریافته‌اند کـه علت اصلی سلامتی‌شان، این اسـت کـه مصرف سرانه روغن زیتون در بین این مردم، بسیار بیشتر از سرانه مصرف آن در جهان اسـت. پس با استفاده زیاد از روغن زیتون علی‌رغم مصرف بیش از اندازه انواع چربی‌هـای دیگرT از سلامتی بیشتری نسبت بـه مردم جهان برخوردارند.

 

اما روغن زیتون نسبت بـه سایر روغن‌هـای گیاهی چـه خاصیتی دارد؟
تاکید مـا بر روغن‌هـای گیاهی برای این بود کـه همه ی ی میدانیم چربی‌هـای حیوانی موجود در گوشت و لبنیات چـه اثرات زیان‌باری بر سلامتی افراد دارد. اما روغن زیتون مخصوصا از جهت کاهش کلسترول و تامین سلامت قلب و عروق مـا، از باقی روغن‌ها برتر اسـت چرا کـه سایر روغن‌هـای گیاهی کلسترول خون

 

را با تمام اجزایش کاهش می‌دهند اما روغن زیتون کلسترول توتال خون را کاهش میدهد بدون این‌کـه بخش مفید کلسترول یعنی HDL را کم کند و همین رمز شفابخشی روغن زیتون عزیز ماست.
روغن زیتون برای پوست

 

فواید روغن

اما فواید روغن زیتون بـه قلب ختم نمی‌شود. نمی‌توانید یک نقطه از بدن را نام ببرید کـه روغن زیتون برایش مفید نباشد.

 

روغن زیتون ضد پیری اسـت؛

برای پوست، مو و ناخن مفید اسـت؛

عملکرد مغز و اعصاب را بهبود می‌بخشد؛

ملین، برای روده مفید و دوست خوب معده اسـت؛

فشار خون را کاهش میدهد و از لخته شدن خون پیش گیری میکند؛

ضد سرطان سینه و سرطان پروستات اسـت؛

مسکنی طبیعی اسـت و از درد مفاصل و استخوان‌ها می‌کاهد؛

و هم چنین از پوکی استخوان جلوگیري می‌کند و چندین و چند خاصیت دیگر….

روغن زیتون برای پوست

روغن زیتون، فشار خون را کاهش میدهد و از لخته شدن خون جلوگیري می‌کند

 

اما روغن زیتون را چگونه مصرف کنیم؟
*استفاده در پخت و پز:
*روغن زیتون از انواع روغن‌هایی اسـت کـه مقاومت خوبی در مقابل گرما دارد. یعنی میتوانیم آن را در پخت‌و‌پز و غذا هـای سرخ‌کردنی هم استفاده کنیم اما خواص و ویتامین‌هـای روغن زیتون در دماهای بالاتر بـه مرور کاهش مییابد. پس

 

*برای دم کردن برنج از روغن زیتون استفاده کنید.

 

*بعد از پخت خورشت‌ها چند قاشق روغن زیتون بـه آن اضافه کنید. مخصوصا قورمه سبزی کـه جا افتاده‌تر هم بـه نظر می‌رسد.

 

*با روغن زیتون سس مایونز درست کنید یا نصف پیمانه روغن زیتون ویک پیمانه آب لیموترش و نمک و فلفل و سیر را با هم مخلوط کرده و روی سالادتان بریزید.

 

*قبل از هر وعده غذایی یک قاشق روغن زیتون برای قلب و معده و روده‌تان و هم چنین برای لاغری مفید اسـت.

 

*استفاده بـه عنوان ماسک صورت، مو یا ناخن:
*ماسک‌هـای زیادی هست کـه برای شادابی و پیشگیري از پیری و خشکی پوست با روغن زیتون توصیه می شود. مثلا میتوانید برای نرمی پوستتان مخلوط روغن زیتون را با کمی نمک دریایی بـه محل هـای خشک پوست بزنید و ماساژ دهید و نوعی لایه برداری سریع و آسان را تجربه کنید.

 

*یا میتوانید بـه عنوان یک نرم‌کننده طبیعی سه قاشق غذاخوری روغن زیتون را با دو قاشق غذاخوریعسل مخلوط کنید و روی موهایتان بگذارید، موها را با یک کلاه پلاستیکی بپوشانید و بعد از 30دقیقه آبکشی کنید.

 

واضح اسـت کـه تمام نسخه‌هـای شفابخش روغن زیتون در این مقاله کوتاه نمی‌گنجد، در مطالب بعدی درباره انواع روش‌هـای مصرف روغن زیتون و فواید آن بیشتر صحبت خواهیم کرد. فقط، از هم اکنون روغن زیتون را در برنامه مصرف روزانه‌تان قرار دهید و سعی کنید از روغن زیتونِ اصل کـه تا حد ممکن، در روند تولیدش از گرما یا روغن‌هـای دیگر استفاده نشده اسـت، خریداری کنید.