پارس ناز پورتال

ترامپولین به عنوان یک وسیله ورزشی و حتی درمانی آشنایی دارید؟

ترامپولین به عنوان یک وسیله ورزشی و حتی درمانی آشنایی دارید؟

ترامپولین در لغت به معنای پرش بلند و محکم است و معمولاً به عنوان تشک پرش یا تشک پرش شناخته می شود. این دستگاه از دیرباز برای تقویت انعطاف پذیری و چابکی ورزشکاران فعال در رشته ژیمناستیک مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

مخترع این وسیله، گئورگ نیسن، ترامپولین را به عنوان یک وسیله تخصصی در ژیمناستیک در سال 1971 اختراع کرد و انجمن ترامپولین USTA را تشکیل داد، رشته ای جدید در تاریخ ورزش های جدید و سلامت ایجاد شده است.

 

پس از آن به دلیل مزایای فراوان این ابزار در تربیت بدنی فضانوردان ناسا مورد استفاده قرار گرفت. اثربخشی این دستگاه به حدی بود که Carter، Albert E از انجمن جهانی سلامت و ورزش (The National Institute of Reboundology and Health, Inc. Edmonds Washington) در مصاحبه ای در سال 1979، ترامپولین را به عنوان موثرترین ورزش طراحی کرد. حرکت اصلاحی معرفی شده توسط بشر. (برای مطالعه کامل مقاله اینجا را کلیک کنید)

 

ترامپولین چیست؟ در سال های اخیر در کشورهای توسعه یافته نه تنها به عنوان یک تفریح برای خردسالان، بلکه برای استفاده ورزشکاران در رشته های مختلف ورزش های هوازی مانند ایروبیک، پیلاتس، زومبا و همچنین برای توانبخشی سالمندان استفاده می شود. مراکز فیزیوتراپی كمر درد…

 

الف) فواید فیزیکی در استفاده از ریباندر

تقویت قلب و عروق: پریدن روی ترامپولین ضربان قلب را افزایش می دهد و یک ورزش عالی برای قلب، مغز و اندام های حیاتی است.

 

تمرینات عضلانی: تمرینی برای عضلات ساق پا، شکم و پشت است که پس از چند دقیقه استفاده در روز شاهد تقویت عضلات خواهید بود.

 

کاهش وزن: ترکیبی از ورزش های قلبی عروقی و تقویت عضلات به کاهش وزن کمک می کند. همانطور که ماهیچه ها تقویت می شوند، به افزایش متابولیسم کمک می کند که منجر به چربی سوزی می شود.ورزش های قلبی عروقی کالری می سوزاند.

 

با پریدن روی ترامپولین به مدت 10-5 دقیقه و 3-4 بار در هفته شاهد کاهش وزن خواهید بود. بر اساس تحقیقات انجام شده، 10 دقیقه استفاده از ترامپولین کالری معادل 33 دقیقه دویدن با سرعت معمولی مصرف می کند.

 

انعطاف پذیری: پریدن بر روی ترامپولین طول ماهیچه ها را افزایش می دهد، آنها را تقویت می کند و منجر به بهبود انعطاف پذیری می شود.

 

عدم آسیب به مفاصل، تاندون ها و رباط ها: این دستگاه آسیب های ناشی از ورزش روی سطح سخت را به طور کامل از بین برده است و عملاً انجام حرکات انفجاری و سخت را برای ورزش دوستان سالمند ممکن می سازد.

ترامپولین به عنوان یک وسیله ورزشی و حتی درمانی آشنایی دارید؟ ،مزایای آموزشی ترامپولین

ایجاد تعادل و هماهنگی: تعادل در ترامپولین بر خلاف تعادل در هر چیز دیگری است. ترامپولین دائما در حال حرکت است و ورزشکاران یاد می گیرند که چگونه با شناخت و یادگیری مرکز ثقل بدن تعادل خود را در تمام حالت های تعادل حفظ کنند.

 

رشد مهارت های حرکتی: مغز در هنگام پریدن مجبور به کار دوطرفه می شود و هر دو طرف مغز با هم کار می کنند تا هماهنگی و تعادل بدن را حفظ کنند، در نتیجه مهارت های حرکتی فرد افزایش می یابد.

 

درمان افسردگی: با استفاده از این دستگاه با توجه به حرکت و فعالیت انجام شده اندورفین و سروتونین ترشح شده در بدن باعث شادابی و شادابی و در نتیجه کاهش علائم افسردگی می شود.

 

تقویت سیستم لنفاوی: سیستم لنفاوی بدن وظیفه جمع آوری و دفع سموم از بدن را بر عهده دارد. این سیستم فاقد ماهیچه است و برای عملکرد بهتر نیاز به حرکت بدن و تعریق دارد (مثلاً مثل قلب نیست که حتی بدون حرکت بدن به فعالیت خود ادامه دهد). ترامپولین وسیله ای است که با کمترین مصرف انرژی و آسیب، حداکثر تحرک را برای بدن فراهم می کند و با تحرک تمام قسمت های بدن، گردش مایعات لنفاوی را در بدن تا حد زیادی تسهیل می کند.

 

ب) مزایای آموزشی ترامپولین

کودکان (و بزرگسالان) که به طور منظم از ترامپولین استفاده می کنند به نتایج بسیار مثبتی دست می یابند.

 

تاثیر بر کنترل حرکات بدن (حرکات اصلاحی): از آنجایی که ترامپولین کنترل و هماهنگی عضلات را آموزش می دهد، کودکان با استفاده از این وسیله، توانایی های حرکتی خود را پرورش می دهند و با رشد و تکامل توانایی حرکتی، در سنین بالاتر شاهد شکوفایی استعدادهای ورزشی هستند. ما در نوجوانان و جوانان خواهیم بود.

آموزش مداوم: اغلب زمان می برد تا افراد مهارت های پریدن را کسب کنند. اما با توجه به اینکه دستگاه مذکور بسیار سرگرم کننده است، کودکان از ورزش با آن لذت می برند که نتایج فوق العاده ای به دنبال دارد و اثرات آموزشی، شادابی و اعتماد به نفس در هفته های اول استفاده در کودکان مشهود خواهد بود.

 

ما در جزیره کالا ترامپولین و کوادکوپتر و اسکوتر برقی و بسیاری لوازم دیگر با تخفیف ویژه را به فروش می رسانیم.