پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

بهترین انتخاب برای تغذیه ی مناسب برای پرورش قناری چیست ؟

بهترین انتخاب برای تغذیه ی مناسب برای پرورش قناری چیست ؟

مهم‌ترین نکته در نگهداری قناری رعایت رژیم غذایی پرنده می‌­باشد؛ بنابراین لازم است که پرورش‌­دهنده قناری اطلاعات کافی در این زمینه را داشته باشد. غذای قناری باید بگونه‌­ای باشد که تمام احتیاجات بدن پرنده را فراهم کند و بتواند براحتی آن را هضم کند. توجه داشته باشید اگر فاکتورهای لازم در غذای قناری رعایت نشود سلامتی او به خطر افتاده، دچار بیماری‌هایی از قبیل بیماری روده­‌ای و یبوست می‌­شود.

 

همچنین با گذشت زمان به ضعف جسمانی مبتلا شده و حتی منجر به مرگ زودرس قناری می‌­شود. اصلی­‌ترین غذای قناری تخم‌­کتان می‌­باشد که باید بطور همیشگی در رژیم غذایی قناری گنجانده شود. نام دیگر تخم­‌کتان، دانه قناری است که به دلیل ارزش غذایی بالا در همه فصول و همه سال‌های عمر قناری باید لحاظ شود. این دانه برای آسم و سرماخوردگی قناری مفید می­‌باشد که حاوی املاح معدنی، ویتامین‌­ها و ترکیبات کربوهیدرات است.

بهترین انتخاب برای تغذیه ی مناسب برای پرورش قناری چیست ؟

اهمیت غذای قناری

قناری وحشی برای تغذیه از سبزی‌ها، دانه نباتات، کرم­‌ها، حشرات و میوه­‌ها خصوصاً انجیر استفاده می‌­کند؛ اما قناری که در قفس نگهداری می­‌شود فراهم آوردن تغذیه سالم و مفید بر عهده پرورش‌­دهنده قناری می­‌باشد. قناری پرنده‌­ای حساس بوده که در هر دوره به تغذیه خاصی نیاز دارد. عدم توجه به این نکته مشکلاتی را برای این پرنده زیبا بوجود می‌­آورد. همانطور که اشاره شد مهم‌ترین غذای قناری تخم­‌کتان است؛ اما این دانه به تنهایی تمامی نیازهای قناری را نمی‌­تواند تأمین نماید.

 

از این‌ ­رو غذای قناری باید شامل سبزیجات و میوه­‌های متنوع، دانه­‌های مفید و مغذی، مکمل­‌های پروتئینی و ویتامینی باشد. دانه‌­ها دارای طبیعت گرم، سرد و معتدل هستند. تخم‌­کتان، تخم­‌شلغم، تخم­‌منداب، تخم­‌گشنیز، شاه‌دانه و دانه‌سیاه طبیعتی گرم داشته که هر کدام خواص متفاوتی دارند که در بین این دانه‌­ها، مصرف شاه‌دانه باید بصورت متوازن باشد؛ زیرا استفاده بیش از حد لازم برای قناری خطرناک است. ارزن، تخم‌­کاهو، تخم­‌کلم قمری، تخم­‌اسفرزه از جمله دانه‌­هایی با طبیعت سرد می‌­باشد و تخم‌­چغندر که طبیعتی معتدل داشته و حاوی انواع ویتامین‌­ها و املاح معدنی می­‌باشد.

 

دادن غذای قناری با توجه شرایط سنی و دوران

ارزش غذای قناری زمانی حفظ می­‌شود که با توجه به شرایط زمانی و جسمانی قناری صورت گیرد. جوجه قناری تا قبل از شصت روزگی باید از مراقبت­‌های خوبی برخوردار باشد زیرا بسیار حساس است. در کنار دانه­‌های اصلی هفته‌­ای 2 بار به میزان کم هفت‌­تخم به جوجه قناری داده شود و از یک ماهگی می­‌توان جوانه دانه­‌ها را به قناری داد. غذای قناری را نرم تهیه کرده و مقدار آن به اندازه‌­ای باشد که قبل از 24 ساعت تمام شود.

 

در دوران بلوغ بجز زمان­‌های پرریزی غذای قناری شامل تخم‌­کتان، تخم­‌کلم قمری، ارزن در فصول گرم و تخم­‌کتان، ارزن، تخم شلغم در فصول سرد که باید بطور استاندارد با هم مخلوط شوند و در اختیار قناری قرار گیرد. همچنین دان­‌های تقویتی هفته‌­ای یکبار به مقدار کم و سبزیجات و میوه را هفته‌­ای 2 بار استفاده نمود. نکته مهم اینکه در دوران بیماری بخصوص بیماری­‌های روده‌­ای باید میوه، سبزیجات و دان­‌های اضافی را از لیست غذایی قناری حذف کنید و تنها از تخم‌­کتان استفاده کنید. علاوه بر آن باید از داروهای مناسب برای بهبود بیماری به  قناری خورانده شود.

بهترین انتخاب برای تغذیه ی مناسب برای پرورش قناری چیست ؟

در دوران پرریزی یا تولک تمامی غذاهای گرم بجز تخم‌­کتان را باید از لیست غذای قناری کنار گذاشت. هفته‌­ای سه مرتبه که هر مرتبه به میزان 5 قطره مولتی ­ویتامینی را که مخصوص قناری می­‌باشد را همراه آب آشامیدنی به قناری داد. به اندازه یک انگشت سبزیجاتی مانند برگ اسفناج، کلم، کاهو البته به شرطی که خوب شسته و خشک شده در اختیار قناری گذاشته شود.

 

از تخم کاهو، تخم­ خرفه، تخم­‌کلم قمری، تخم­‌اسفرزه و جوانه‌­هایی مانند جوانه گندم استفاده شود.لازم بذکر است تغذیه مواد رنگی در دوره تولک از اهمیت ویژه‌­ای برخوردار می­‌باشد و باید چند روز قبل از شروع پرریزی به قناری داده شود تا رنگ پرهای در حال تشکیل و رشد دارای رنگی تیره و درخشنده باشند.

 

دیگر نکات لازم برای غذای قناری

بهتر است برای قناری برنامه­‌ای منظم تهیه کرده و قناری را به خوردن غذا در ساعات مشخص عادت دهید تا قناری بتولند احساس آرامش کند. مناسب­‌ترین زمان صبح بعد از بیدار شدن قناری می­‌باشد. غذای قناری باید هر روز تازه شود. در صورتی که دانه یا پلت قناری از روز قبل اضافه آمده آن را برداشته و ظرف را تمیز کرده غذای تازه به آن بدهید. همچنین بهتر است سبزیجات و میوه‌ها را یک ساعت بعد از تغذیه قناری از درون قفس بردارید؛ زیرا سبزیجات و میوه‌­ها هر چه تازه‌­تر باشند جذاب‌تر و سالم­‌تر برای پرنده می‌­باشند.

 

نکته قابل توجه اینکه اگر م‌ی­خواهید ارتباط خود را با قناری قوی کنید سعی کنید میوه و سبزیجات موردپسند قناری را تشخیص دهید و از آن‌ها بیشتر در غذای قناری استفاده کنید. از مکمل‌­ها با توجه به نظر دامپزشک استفاده کنید تا سلامت پرنده تأمین گردد. البته قناری­‌هایی که از پلت غذایی مناسب و دانه‌­های مغذی استفاده می­‌کنند بطور معمول به مکمل نیازی ندارند.

 

خرید غذای قناری از دانه مارکت

بهترین انتخاب برای تغذیه ی مناسب برای پرورش قناری چیست ؟

با توجه به مطالب گفته شده ممکن است از خود بپرسید برای خرید غذای قناری باید به کجا مراجعه کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت یکی از فروشگاه‌­های معتبر و نام آشنا که در این زمینه فعالیت می­‌کند فروشگاه دانه مارکت می­‌باشد.

 

از جمله محصولات دانه مارکت می‌­توان به غذای طوطی، غذای قناری، پلت غذایی، مکمل پرندگان و دیگر محصولات باکیفیت و استاندارد و ارگانیک برای تغذیه پرندگان خانگی و زینتی اشاره نمود.سایت danemarket.com همانند نمونه خارجی littlepeckers.co.uk  غذای قناری خود را با بالاترین کیفیت ارائه داده که می توانید برای خرید غذای قناری به سایت دانه مارکت مراجعه کنید.