پارس ناز پورتال

قاصدک 24

راهنمای روش های تمیز کردن انواع لکه ها از روی لباس

راهنمای روش های تمیز کردن انواع لکه ها از روی لباس

راهنمای روش های تمیز کردن انواع لکه ها از روی لباس 

به منظور پاک کردن انواع لکه ها از روی لباس باید نکاتی را در ذهن داشته باشید تا در مواقع ضروری بتوانید لباس خود را نجات دهید. 

 

1.لکه خون;

لكه را زير آب سرد قرار داده و آنرا با آب سرد بشویید. لكه از بين مي رود. در صورت عدم تاثیر مي توانيد محلولی از نشاسته با کمی آب تهیه نمایید تا خمیر غلیظی شود آنرا روی لکه خون بمالید. بعد از خشك شدن نشاسته, نشاسته را از پارچه جدا نمایید سپس لباس را بشوييد لكه خون از بين مي رود.

 

راهکار دیگر برای تمیز کردن لکه خون از لباس هایي که خونی شده اند آن هست که لباس را در کوکاکولا بخیسانید و سپس آنرا با آب و پودر لباسشويی بشویید.

 

2.لكه گل و لای بر روی لباس;

یك شماره سیب زمینی را با چاقو به دو نیم کنید و بر روی لكه بمالید, سپس لباس را در آب سرد بخیسانید و سپس با پودر رختشویی شست و شو دهید. در صورتی استقامت لکه, پارچه ای را به الكل آغشته كنید و بر روی لكه بمالید.

 

3.لکه آدامس;

براي از بين بردن آدامس با یک تكه يخ چند مرتبه بر روی آدامس بكشيد تا از روی لباس جدا شود . اگر آدامس از پارچه جدا نشد مي توانيد از بنزين بهره گیری كنيد.

 

4.لکه شکلات

ابتدا باقی شکلات را از روی پارچه بردارید سپس یک پارچه سفید را چند لایه تا کنید و زیر پارچه در محل لکه قرار دهید . حال به نسبت مساوی سرکه و الکل را مخلوط کرده با پنبه روی محل بکشید و با پنبه دیگر روی آن را خشک کنید . چنانچه با این روش لکه پاک نشد میتوانید از آب اکسیژنه بهره گیری نمایید و در پایان پارچه را با آب گرم و صابون بشویید.

 

5.لكه روژ لب;

خمیر دندان بر روی لكه بمالید و سپس لکه را با آب گرم شست و شو دهید.یا محل لكه را در گليسيرين بخيسانيد سپس روي لكه را الكل يا بنزين بماليد پارچه ای كه آغشته به محلول پودر رختشويي شده را روي لکه بماليد بعد در محلول پودر رختشويي بشوييد , سپس مفید آب كشي كنيد.

 

6.لكه بستنی;
پارچه لک شده را با محلول آب و مايع لباسشويي خيس كنيد و بعد با پنبه ای آغشته به بنزين روي آن بكشيد و بعد آب كشي كنيد.

 

7.لكه آب میوه;

اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود , با آب و صابون آن را بشویید .اگر لکه روی پارچه پشمی بود آب اکسیژنه را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید.اگر لکه روی پارچه هاي ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید 90% را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید.یا اندکی نمك بر روی لكه بریزید و سپس آن را 10 دقیقه در آب سرد بخوابانید. پس از آن با آب گرم و پودر رختشویی بشویید.

 

8.لكه میوه هاي رنگین;

لكه ميوه هايی كه رنگين میباشند « توت فرنگی, آلبالو و ….» را می‌توان با آب و آمونياك شستشو داد و نيز مي توان مقداري نمك روی لکه ریخته و بعد از مدتي با پودر رختشويي بشوييد و اگر لكه نرفت میتوان از محلول كلر بهره گیری کرد.

 

9. لكه تمشك ;

محل لكه را در محلول پودر رختشويي بخيسانيد و اگر شستيد و نرفت مقداري ماست رويش بريزيد. سپس با آب گرم شستشو دهيد.

 

10.لكه آبرنگ;

لکه با آب سرد بشوييد سپس آنرا با آب نيمگرم و پودر رختشويي بشوييد و آبکشی نمایید.اگر هنوز لکه برطرف نشده هست, پنبه را به گليسيرين آغشته نموده و روي آن بماليد سپس با آب گرم و پودر رختشويي بشوييد و آب بكشيد و اگر نتيجه نگرفتيد از تربانتين بهره گیری نمایید.

 

11.لكه رنگهاي پلاستیکی;

باقیمانده رنگ را از روی پارچه بتراشيد سپس لکه به مدت 10 دقیقه در نفت بماند و بعد با آب گرم و صابون بشوييد و آبكشي نماييد.

 

12.لكه تازه رنگهای روغنی;

پاك كردن لک كهنه رنگهای روغنی تقريباً غير ممكن هست اما در صورتي كه هنوز خشك نشده باشد اضافه رنگ را از روی پارچه بتراشید بعد پنبه ای را به تربانتين آغشته كنيد و روي لكه بماليد سپس با پنبه ديگري پاك كنيد اين كار را چندين بار تكرار كنيد و ته رنگ را نيز با آب گرم و پودر لباسشويي از بين ببريد .

 

13.لکه زنگ زدگی;
براي پاك كردن لکه زنگ زدگي لکه را 10 دقيقه در آب ليموی تازه که به آن نمك زده اید خیس کنید سپس لباس را با آب بشوييد.

 

14.لكه شمع و مدادهای چرب آرایشی;

ابتدا باقی باقیمانده لکه را با جسمی نوك تیز به آرامی بردارید. سپس دو تكه دستمال دستشویی در دو طرف لكه قرار دهید. سپس اتوی گرم را بر روی یكی از كاغذها در محل لكه فشار دهید. به این ترتیب, چربی موجود در لكه آب می‌شود و جذب دستمال یا كاغذهای طرفین می‌شود.

 

15.لکه چای و قهوه;

براي از بين بردن لكه چاي, فوراً پارچه خيس را روی لكه بكشيد. اگر پاك نشد, پارچه را آغشته به آب و پودر لباسشويی كنيد بر روی لكه بكشيد فوراً تميز می‌شود.

 

16.لکه زردی اتو;
اگر لباس کتانی بر اثر گرماي زياد اتو زرد رنگ شده مي توانيد پياز را دو نيم كرده و روي لکه بماليد لكه هاي زرد برطرف خواهد شد و بعد لباس را داخل آب سرد ده دقيقه خیس کنید و بعد آن را بشوييد. یا از محلول آب اکسیژنه بهره گیری نمایید.