پارس ناز پورتال

قاصدک 24

نکات مهم درباره تمیز کردن یخچال برای خانم ها

نکات مهم درباره تمیز کردن یخچال برای خانم ها

نکات مهم درباره تمیز کردن یخچال برای خانم ها 

بانو هاي منزل دار دقت داشته باشید که یخچال شما همه ي وقت حاوی مواد خوراکی مصرفی شماست که باید در نظافت آن کوشا باشید. حفظ اصول بهداشت به‌خصوص در آشپزخانه اهمیت بسزایی در جلوگیري از مریضی‌ها دارد. در این‌باره «یخچال» بسیار مهم هست زیرا اکثر مواد خوراکی در این فضا قرار دارند و وجود باکتری‌ها قطعا خطرناک خواهد بود.

 

بعضی از رفتارهای روزمره مثل گذاشتن غذای گرم در یخچال، بهره گیری از ظروف نامناسب نگه داری غذا و… احتمالاً پیش پاافتاده و بی‌اهمیت به نظر برسند اما تاثیرات منفی بر سلامت دارند. رعایت 10 نکته ساده که در ادامه همین مقاله به آن اشاره کرده‌ایم نه‌تنها به حفظ عملکرد دلخواه یخچال کمک می کند بلکه موجب سلامت مواد خوراکی و پیشگیري از بروز مریضی‌ها میشود.

 

باز و بسته شدن مکرر در

احتمالاً عمده به نظر نیاید اما اکثر افراد در طول روز بیش از 10 بار در یخچال را باز میگذارند. اینکار موجب خروج هوای سرد از یخچال میشود و موتور یخچال برای خنک کردن دوباره هوا باید مدت بیشتری کار کند که می تواند 25درصد اکثر از مصرف معقول یخچال در سال باشد. بنابراین کوشش کنید مواد خوراکی را مرتب در یخچال بچینید و از طرفی با یکبار باز کردن در هر آن چه لازم هست را بردارید.

 

گزینه درجه خیلی سرد

یکی از متعارف‌ترین اشتباه‌ها در مورد بهره گیری از یخچال، گزینه درجه خیلی سرد هست، به‌طوری که بعضی از خوراکی‌ها حالت یخبسته پیدا می کنند. سرمای عمده نه‌تنها برای نگه داری مواد خوراکی مناسب نیست، بلکه حتی می تواند با از میان بردن نم، موجب فساد انها شود. از طرفی، اینکار فشار زیادی به موتور یخچال وارد کرده

 

و انرژی زیادی مصرف میکند. دقت کنید، برترین روش این هست که چند ساعت درجه یخچال را روی یک شماره بگذارید تا متوجه شوید سرمای دلخواه چقدر هست.

 

به‌هم ریختگی و انبوه مواد خوراکی در یخچال

قراردادن حجم زیادی از مواد خوراکی در یخچال مانع از عملکرد دلخواه آن می شود زیرا هوا برای خروج گرما به خوبی جریان پیدا نمی کند. بهتر هست نیمی از فضای یخچال پر باشد و گرچه مواد خوراکی نیز به شکل مساوی در طبقه‌ها چیده شوند. یادتان باشد کشوهای یخچال نیز به‌رغم این که فضای خوبی برای خوراکی‌ها به نظر می رسند و دشوار کمبود فضا را جبران میکنند، هوا به خوبی در آن ها جریان ندارد.

 

چیدن مواد خوراکی با بسته‌بندی

حتی اگر پس از خرید خیلی هم شتاب دارید، چند دقیقه‌اي برای بازکردن بسته‌بندی مواد خوراکی وقت بگذارید و انها را نامناسب در یخچال نچینید. ضرورت اینکار پیشگیري از آلوده شدن یخچال و خوراکی‌ها توسط میکروارگانیسم‌هاي موجود در کارتن‌ها و پوشش‌هاي پلاستیکی هست. در این صورت جریان هوای سرد به مواد خوراکی نیز بهتر انجام می شود.

 

ذخیره طولانی‌مدت مواد خوراکی

نگه داری مواد خوراکی در یخچال باعث کندی روند رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌ها، کاهش ابتلا به مسمومیت‌هاي خوراکی و حفظ کیفیت خوراکی‌ها می شود اما علت ذخیره انواع مواد خوراکی به مدت خیلی طولانی نیست. به‌طور مثال، فراموش نکنید که خوراکی‌هایي مثل ژامبون را باید پس از بازکردن پوشش بسته‌بندی در ظروف مخصوص نگه داشت و به تاریخ انقضای آن دقت کرد.

 

نگه داری انواع خوراکی در طبقه‌هاي در یخچال

در یخچال برای نگه داری همه ي مواد خوراکی مناسب نیست و معمولا برای تخم‌مرغ، سس و نوشیدنی‌ها تعبیه شده هست. در واقع، هوای سرد به اندازه دیگر طبقه‌هاي یخچال در این قسمت جریان ندارد و میتواند موجب فساد گوشت یا سوسیس و کالباس شود.

 

انجماد گوشت پس از چند روز ماندن در یخچال

ممکن هست برای شما هم پیش آمده باشد که پس از خرید، گوشت را در یخچال بگذارید تا در فرصت مناسب بسته‌بندی و یخبسته کنید اما فراموش کرده‌ باشید. این اشتباه یکی از بزرگ‌ترین اشتباه‌ها در مورد نگه داری مواد خوراکی هست. خوراکی‌هایي مثل گوشت باید بی درنگ یخبسته شوند زیرا قرار دادن انها به مدت 3 تا 4 روز در یخچال خطر رشد و تکثیر باکتری‌ها را افزایش می دهد.

 

بسته نشدن کامل در

گاهی در یخچال بدون این که به نظر برسد، ممکن هست کمی باز باشد که معمولا به‌‌علت خراب یا کثیف بودن لاستیک در هست. این نوار مانع از خروج هوای سرد و کاهش عملکرد کمپرسور یخچال میشود. در صورت وجود این دشوار، سرمای کافی برای حفظ مواد خوراکی وجود ندارد و هوا به مایع تبدیل می شود

 

که به شکل قطرات آب روی سطوح گوناگون یخچال ظاهر شده و وارد مواد خوراکی بدون درپوش میشود. برای اطمینان از بسته شدن کامل در یخچال کافی هست یک برگ کاغذ را بین بدنه و در گذاشت و آن را بست. اگر کاغذ به راحتی بیرون بیاید نشان دهنده باز بودن در و ضرورت تعویض نوار هست.

 

قرار دادن غذای گرم در یخچال

مسلما یخچال برترین فضا برای نگه داری مواد خوراکی هست اما باید از قرار دادن غذای گرم در آن پرهیز کرد زیرا در این حالت هوای موجود در این فضا به مایع تبدیل می شود که دمای یخچال را بالا میبرد و به دیگر مواد خوراکی صدمه میزند. هم‌چنین ممکن هست این مایعات در یخچال جاری شوند

 

و خوراکی‌هاي بدون درپوش را آلوده کنند. پیشنهاد می شود غذا 1 تا 2 ساعت در محیط آشپزخانه بماند تا خنک شده و سپس در یخچال گذاشته شود. گرچه در صورت گرمای اکثر از 32 درجه سانتی‌گراد آشپزخانه نباید بیش از 1 ساعت بیرون بماند زیرا ماندن چند ساعت غذا بیرون از یخچال اساس رشد و تکثیر عوامل مریضی‌زا را تشدید میکند و اساس‌ساز مسمومیت‌هاي خوراکی می شود.

 

تمیز نکردن یخچال

گرچه تمیز کردن یخچال کمی وقت‌گیر و پردردسر هست اما یک ضرورت برای حفظ سلامت محسوب میشود. گرچه 1 یا 2 بار در سال کافی نیست و باید دست کم یکبار در ماه یخچال را تمیز کرد. در صورت نگه داری مکرر گوشت در یخچال نیز این مساله اهمیت بیشتری پیدا میکند. گرچه نظافت یخچال فقط به طبقه‌هاي آن خلاصه نمی‌‌شود

 

 باید شبکه‌ها و کمپرسور پشت و سطح زیر آن را به کمک برس نرم یا جاروبرقی کاملا تمیز کرد زیرا جمع شدن گردوخاک، تار عنکبوت و… جریان هوا را دچار دشوار میکند و مانع از عملکرد دلخواه موتور یخچال میشود. یک راه حل ساده و کارساز برای نظافت فضای داخل یخچال نیز شستشو با آب و صابون و سپس کشیدن اسفنج نمناک آغشته به 4 تا 5 قطره آبلیمو روی سطوح گوناگون هست.