پارس ناز پورتال

قاصدک 24

توجه به عوامل اقتصادی و فرهنگی در انتخاب همسر

توجه به عوامل اقتصادی و فرهنگی در انتخاب همسر

توجه به عوامل اقتصادی و فرهنگی در انتخاب همسر 

زندگی در خانواده ثروتمند و با فرهنگ خاص، می تواند رفتارهایی را در فرد بوجود آورد که در زندگی مشترک نیز دخیل خواهد بود. جوانی 31 ساله هستم که میخواهم ازدواج کنم. سوال من این هست که من می توانم با دختر پولدار و ثروتمندی ازدواج کنم یا نه؟

 

سوال: جوانی 31 ساله، مجرد و دارای مسکن و شغل آزاد با درآمد ماهیانه یک میلیون و 500 هزار تومان هستم. سوالم این هست که من چگونه و با چه معیارهایی همسر آینده‌ام را گزینه کنم؟ آیا می توانم همسر پولدار بگیرم؟ آیا در ازدواج‌هایي که طرف مقابل پولدار و طرف دیگر اوضاع متوسط داشته باشد، ازدواج موفقیت‌آمیز بوده یا خیر؟

 

پاسخ کارشناس: گذشته از هر چیز از خودتان بپرسید هدفتان از ازدواج کردن چیست؟ اگر قادر باشید پاسخ صریح و صحیحی به این پرسش بدهید، می توانید معیارهای همسر آینده‌تان را به درستی تشخیص دهید. در نظر داشته باشید فرد برای داشتن ازدواج پیروز پیش از هر چیز، خود باید به بلوغ فکری و هویت یکپارچه دست یافته باشد

 

و تنها چنین فردی قادر هست هدف صحیحی از ازدواج کردن داشته باشد و معیارهای صحیحی برای گزینش همسر آینده خویش در نظر بگیرد و بر مبنای آن معیارها گزینه مناسبی داشته باشد. دقت کنید گزینش همسر پیش از به وجود آمدن شناخت کافی و بر مبنای گزینش هاي هیجانی، میتواند مشکلات بسیاری ایجاد کند؛ بنابراین مراقب هیجانات خود باشید و سعی کنید بعد از دست‌یابی به شناختی مناسب تصمیم گیری کنید.

 

مشکلات وجود اختلاف طبقاتی در گزینه همسر
از عوامل بسیار مهم در گزینش همسر دقت به عوامل اقتصادی و فرهنگی هست. از آنجایی که عوامل اقتصادی و فرهنگی می تواند هدایت کننده بایدها و نبایدهای افراد و شکل دهنده شیوه نگرش آنها باشد، بیم آن میرود که در صورت وجود اختلاف طبقاتی بین طرفین، آنها در آینده با مشکلات پیچیده اي مواجه شوند.

 

از جمله تفاوت هایي که می تواند بین طبقات اقتصادی- فرهنگی گوناگون وجود داشته باشد، می‌توان به تفاوت هاي مربوط به نقش مرد و زن در زندگی مشترک، تفاوت در نحوه نگریستن به مسائل زندگی و مسائل مالی، تفاوت در شیوه گذران وقت و تفاوت در سبک فرزندپروری اشاره کرد. این تفاوت ها می تواند زندگی آینده زوجین را با مشکل مواجه کند و تهدیدی جدی برای ازدواج به شمار آید.

 

موارد حائز اهمیت
در صورتی که با وجود مسائل مطرح شده تصمیم به چنین ازدواجی گرفتید، دقت به مواردی که ذکر میکنم، می تواند تا حدی خطرات احتمالی را کاهش دهد. حتما زمان مناسبی را برای شناخت فردی که بعنوان همسر آینده خود در نظر دارید، اختصاص دهید و مطمئن شوید تصمیم شما ناشی از معیارهای سطحی یا چشم و هم چشمی و دلایل این چنینی نیست.

 

سعی کنید در این مدت درمورد نوع تربیت خانوادگی، دغدغه ها، توقعات و انتظارات طرف مقابلتان، سطح ارتباطات و برخوردهای اجتماعی شان اطلاعاتی به دست آورید و نیز در این باره اطلاعاتی از خودتان به ایشان ارائه کنید. فرد مقابل و خانواده اش را با شرایط خود و خانواده تان به طور کامل آشنا کنید

 

و ترتیبی دهید که خانواده ها ملاقات هایي با یکدیگر داشته باشند تا بتوانید امکان سازگاری آنها را با یکدیگر بسنجید. در نهایت حتما از مشاوره پیش از ازدواج بهره مند شوید.