پارس ناز پورتال

جاهای دیدنی بندرعباس در سفر به جنوب ایران

جاهای دیدنی بندرعباس در سفر به جنوب ایران

بندرعباس، جایی که خلیج فارس را از دریای عمان جدا کرده، به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود فرازونشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. این بندر زیبا طبیعتی کم‌نظیر و آثار تاریخی چشمگیری دارد و از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در ایران به شمار می‌رود.

 

در این مقاله قصد داریم تعدادی از بهترین جاهای دیدنی بندرعباس را معرفی کنیم تا بتوانید برای مسافرت خود برنامه‌ریزی بهتر و دقیق‌تری داشته باشید برای آشنایی بیشتر با بندرعباس و جاذبه‌های آن ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

 

معبد هندوها؛ عبادتگاه هندی های ساکن بندرعباس

 

جمعیتی از هندی‌ها از سال 1300 تا 1344 خورشیدی در بندرعباس ساکن بودند. این افراد در سال 1310 عبادتگاهی به نام مبعد هندوها یا بت گوران را ساختند که در ساختمان آن از لاشه سنگ، گل، ساروج، گچ لویی و سنگ‌های مرجانی استفاده شده بود. این نیایشگاه هنوز هم پابرجاست و وقتی ساختمان آن را از دور می‌بینید یا وارد آن می‌شوید، کشور هندوستان پیش چشمتان مجسم خواهد شد.

 

پرواز تهران بندرعباس و سفر هوایی به جنوب ایران، می‌تواند در عین تفریح و بازدید از این مکان‌های تاریخی، موجبات آسایش و راحتی شما را نیز فراهم کند. برای بازدید از این بنا باید به بلوار امام خمینی، روبه‌روی بازار روز بندرعباس مراجعه کنید. معبد هندوها همه روزه از ساعت 08:00 تا 18:00 به روی علاقه‌مندان باز است.

 

محله باستانی سورو؛ از زیباترین مکان های دیدنی بندرعباس

 

محله باستانی سورو، از بهترین جاهای دیدنی بندرعباس است. از آنجا که تعداد قابل‌توجهی سکه از دوره ساسانی، قاجار و صفویه در این منطقه پیدا شده، کاوشگران تصور می‌کنند که سورو مرکز حکومت هرمزگان یا محل ضرب سکه بوده است.

 

در گذشته، گونه‌های گیاهی متنوعی از جمله نخل، گز و کُنار در خاک این منطقه رشد می‌کرده‌اند؛ اما اکنون اثری از آن‌ها باقی نمانده است. اگر می‌خواهید بیش از پیش با مردم بندرعباس آشنا شوید و آداب و رسوم آنان را از نزدیک لمس کنید، حتما در سفر خود زمانی را به بازدید از محله باستانی سورو، واقع در غرب بندر اختصاص دهید.

 

قلعه فین؛ قلعه ای تاریخی در ارتفاعات بندرعباس

 

قلعه فین در 95 کیلومتری غرب بندرعباس قرار گرفته و شکوه و عظمت آن بازدیدکنندگان را به تحسین وامی‌دارد. این قلعه که در ارتفاعات‌ ساخته شده، بر اثر زلزله‌ای در سال 1386 به شدت آسیب دید؛ اما هنوز جلال و جبروت خود را را از دست نداده و محکم و استوار، پابرجاست. شما با استفاده از قطار و خودروی شخصی خود را به قلعه فین برسانید و یکی از زیباترین اماکن دیدنی بندرعباس را از نزدیک ببینید.

قلعه فین؛ از جاهای تاریخی بندرعباس

عمارت کلاه فرنگی؛ از مشهورترین جاهای دیدنی بندرعباس

 

وقتی صحبت از مکانهای دیدنی بندرعباس می‌شود، نباید عمارت کلاه فرنگی را فراموش کرد. این عمارت در گذشته به عنوان محلی برای تجارت داخلی و خارجی به کار می‌رفته و  قدمت آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. ساختمان دوطبقۀ عمارت از چوب ساخته شده و گنبدی مخروطی‌شکل در وسط آن قرار گرفته است.

 

از آنجا که ظاهر بنا به کلاه‌های مردم اروپا در آن دوره تاریخی شباهت دارد، نام عمارت را کلاه‌فرنگی گذاشتند. این جای دیدنی بندرعباس که در سال 1384 به ثبت ملی رسید، در بلوار ساحلی طالقانی قرار دارد.

 

این عمارت جزء نزدیک‌ترین جاهای دیدنی بندرعباس به فرودگاه است؛ بنابراین می‌توانید بازدید از آن را به روز آخر سفر خود منتقل کرده و با بلیط هواپیما بندرعباس به تهران به پایتخت بازگردید.

 

حمام بزرگ؛ از کاربردی ترین اماکن دیدنی بندرعباس

 

یکی دیگر از اماکن دیدنی بندرعباس در خیابان امام موسی صدر، نرسیده به چهارراه سازمان واقع شده است. حمام بزرگ، از بازمانده‌های دوره قاجار است که در دوره پهلوی نیز از آن استفاده می‌شد. بخشی از این حمام در زمان پهلوی دوم مرمت شد و تعدادی دوش در آن قرار گرفت تا کمی به شکل امروزی درآید؛

 

اما ظاهر قدیمی آن همچنان حفظ شده است. شاید حمام بزرگ بندرعباس در نگاه اول کمی مخوف به نظر برسد و ظاهر تودرتوی آن برایتان عجیب باشد؛ اما بازدید از این بنای قدیمی خالی از لطف نیست و شما را به سفری در دل تاریخ معاصر خواهد برد.

 

موزه مردم شناسی خلیج فارس؛ از مهم ترین مکانهای دیدنی بندرعباس

 

موزه مردم‌شناسی خلیج فارس یا موزه بزرگ بندرعباس، یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین موزه‌های مردم‌شناسی در جنوب کشور است. این موزۀ 3 طبقه با مساحت ۲۵۰۰ مترمربع در سال ۱۳۸۶ در محوطه برکه‌های باران ساخته شد و معماری آن از معماری سنتی هرمزگان وام گرفته است.

 

موزه مردم‌شناسی خلیج فارس کتابخانه و بخش‌های نمایشگاهی مردم‌شناسی و باستان‌شناسی را شامل می‌شود. اگر می‌خواهید با تاریخ بندرعباس و همچنین آداب و رسوم مردم آن بیشتر آشنا شوید، در سفر به این شهر حتما از موزه مردم‌شناسی خلیج فارس بازدید کنید.

موزه مردم شناسی خلیج فارس در بندرعباس

موزه آب بندرعباس؛ از بهترین جاهای دیدنی بندرعباس در عید

 

موزه‌ها، از جاهای دیدنی بندرعباس در عید و روزهای گرم سال هستند؛ زیرا بدون قرار گرفتن در معرض نور خورشید به‌راحتی می‌توانید از این مکان‌های سرپوشیده بازدید کنید. موزه آب، واقع در خیابان ۲۲ بهمن، در دوره صفوی راه‌اندازی شد که بعدها مورد بازسازی قرار گرفت.

 

در بازدید از این موزه با اشیا مختلفی از جمله انواع کوزه، خمره‌های سنگی به نام موو، خمره‌های آب به نام کروش، پایه مشک و همچنین نحوه کندن چاه و قنات در گذشته آشنا خواهید شد. در حقیقت، بازدید از موزه آب نه تنها سرگرم‌کننده است، بلکه در گسترش دانش عمومی بازدیدکنندگان نیز نقش پررنگی ایفا می‌کند.

 

پل لاتیدان؛ از قدیمی ترین مناطق دیدنی بندرعباس

 

پل لاتیدان در زمان شاه عباس صفوی و به منظور بیرون کردن پرتغالی‌ها از بندرعباس ساخته شد. برخلاف سایر پل‌های صفوی که از آجر هستند، در ساخت لاتیدان از سنگ استفاده شده است. این پل یکی از طولانی‌ترین پل‌های تاریخی ایران به شمار می‌رود و ارزش تاریخی بالایی دارد.

 

پل لاتیدان روی رودخانه کول، در مسیر بندرعباس به لار احداث شده و در گذشته محلی برای عبور کاروان‌های بازرگانی بوده است. اگر به مکان‌های تاریخی علاقمند هستید، بازدید از این پل زیبا را در برنامه سفر به بندرعباس قرار دهید.

 

پارک ساحلی غدیر؛ محبوب ترین جای دیدنی بندرعباس در شب

 

پارک غدیر از مشهورترین پارک های ساحلی بندرعباس است. شما می‌توانید در این پارک به تفریحاتی مانند شنا، دوچرخه‌سواری، قایق‌سواری، پیاده‌روی و پیک‌نیک مشغول شوید. وجود هتل‌ها و رستوران‌های متعددی در اطراف این پارک ساحلی نیز باعث محبوبیت بیش از پیش آن شده‌اند.

 

برای بازدید از پارک غدیر باید به بلوار ساحلی مراجعه کنید. پارک‌های ساحلی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی بندرعباس در شب هستند و به افرادی که به زندگی شبانه علاقه دارند، توصیه می‌شوند.

 

سفر به بندرعباس با بلیط ارزان تریپ

جنوب ایران جزء مناطق کمتردست‌خوردۀ ایران است که طبیعت بکر خود را تا حد زیادی حفظ کرده است؛ به‌همین‌دلیل سفر به شهرها و جزایر حاشیۀ خلیج فارس، از جذابیت زیادی برای گردشگران برخوردار است.

 

به دلیل فاصله بسیار بندرعباس تا شهرهای مرکزی و شمالی ایران، توصیه می‌کنیم با هواپیما سفر کنید. ارزانترین قیمت بلیط هواپیما در وبسایت www.trip.ir در دسترس شما خواهد بود.آژانس مسافرتی تریپ به جز بلیط هواپیما، برای رزرو هتل و خرید تور گردشگری به کشورهای مختلف جهان نیز در خدمت گردشگران عزیز خواهد بود.

 

شما می‌توانید به تجربۀ 17 سالۀ ما در صنعت گردشگری اعتماد کرده و امور سفر خود را به ما بسپارید. امیدواریم همچون دیگر مخاطبان ارزشمند تریپ، شما را نیز به همراهی با خود مفتخر سازیم.