پارس ناز پورتال

جراحی لابیاپلاستی چیست؟

جراحی لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی یکی از عمل های زیبایی است که به منظور تغییر اندازه، شکل و ظاهر لابیاها انجام می‌شود. این فرآیند ممکن است به دلایل ظاهری یا بهبود واژن انجام شود. اگر شما به دنبال انجام لابیاپلاستی در اصفهان هستید، اولین قدم باید مشاوره با یک پزشک متخصص در این زمینه باشد.

 

جراحی لابیاپلاستی مزایای بسیار زیادی را در پی دارد. کسانی که به طور مکرر دچار عفونتهای راجعه می شوند و هیچ درمانی به آنها پاسخ نمی دهد، از این گزینه می توانند استفاده کنند. خانم هایی که ورزشکار هستند و در انجام دادن ورزشهای مختلفی مثل دوچرخه سواری یا پیاده روی و یا هنگام پوشیدن لباس های جذب اذیت می شوند،

 

کسانی که ازدواج کرده اند و روابط زناشویی دارند، از ظاهر اندام خود ناراضی اند و این نارضایتی در روابط آنها خلل ایجاد کرده است. همه و همه با انجام این جراحی می توانند به شرایط ایده آلی دست پیدا کنند. منبع

 

عمل لابیاپلاستی چیست؟

 

لابیاپلاستی یک روش عمل زیبایی برای کاهش سایز و اندازه لابیا‌ها است. این جراحی برای بهبود ظاهر لابیا‌ها و همچنین کاهش مشکلات فیزیکی در حین فعالیت‌های روزانه انجام می‌شود. نوع جراحی لابیاپلاستی بستگی به هدف بیمار از جراحی دارد. پزشک در طول عمل یکی از کارهای زیر را انجام می دهد:

 

· مقداری از بافت لابیا مینور را برای کاهش سایز، به صورت کامل جدا می‌کند.

 

· یک ماده پر‌کننده که معمولاً از چربی است را به لابیاها تزریق می‌کند تا بزرگتر شوند. این عمل برای افرادی است که لابیا‌های آن‌ها بسیار کوچک است و فرد دائم در معرض عفونت قرار می گیرد.

 

· در صورت نیاز، پزشک در لابیا بزرگ ترمیم انجام می‌دهد.

 

انواع روش‌های لابیاپلاستی

 

در ادامه انواع روش‌ها و تکنیک‌های این عمل را به شما توضیح می‌دهیم:

روش  Sculpted Linear

این روش جراحی لابیاپلاستی با نام Edge trim هم شناخته می شود که در فارسی به معنای برش لبه است. در این روش پزشک جراح برای این که سایز لابیا‌ها را کاهش دهد، از لیزر، قیچی یا تیغ جراحی یا حتی فرکانس‌های رادیویی استفاده می‌کند و یک برش صاف یا قوس دار به مشکل منحنی، روی بخش اضافی لابیا مینور ایجاد می‌کند.

 

این تکنیک بیشتر برای بریدن بافت‌های اضافی و بیرونی لابیا‌های مینور یا همان لب‌های کوچک واژن کاربرد دارد؛ در نهایت یک لبه صاف و مطلوب ایجاد می‌شود که با بخیه‌های جذبی یا منقطع بسته می‌شود. در این شرایط جراح باید دقت کند که بخیه‌ها را سفت و محکم نزند؛ چرا که باعث ایجاد برآمدگی روی لابیا می‌شود.

انواع روش‌های لابیاپلاستی ،عمل لابیاپلاستی چیست؟

روش  V-Wedge resection

روش دیگری که در لابیاپلاستی استفاده می شود، V-Wedge resection  است. در این روش جراح باید حرفه‌ای‌تر عمل کند. برش لابیا در این روش، به شکل V است و دقیقاً روی بافت اضافی لبه خارجی لابیا مینور ایجاد می‌شود.

 

برش از پایه و ابتدای لابیای مینور شروع شده و کوچک است. با رفتن به سمت لابیا ماژور، برش هم بزرگ‌تر می‌شود. سپس جراح لبه‌های برش را به یکدیگر متصل می‌کند و آن‌ها را بخیه می‌زند. در نهایت با برداشته شدن بافت اضافی و همچنین حفظ ظاهر بیرونی، لابیا‌های واژن فرم طبیعی به خود می گیرند.

 

روش  Z-Plasty Technique

روش Z پلاستی در واقع نسخه اصلاح شده روش V است. در این روش جراح می‌تواند برش اضافه‌تری در نواحی اطراف V ایجاد کند. گاهی با توجه به ویژگی‌های لابیای فرد، در صورتی که بافت لابیا به میزان بیشتری در پیرامون این ناحیه وجود داشته باشد،

 

پزشک می‌تواند از روش Z پلاستی استفاده کند. معمولا این تکنیک زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که لبه‌های واژن در قسمت محل اتصال آن‌ها به کلیتوریس و میاندوراه ( فاصله میان واژن و مقعد) بافت اضافی داشته باشد.

 

روش داپیتلیالیزاسیون

این عمل لابیاپلاستی کمتر از روش‌های قبلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و انجام دهندگان آن جراحان باتجربه، ماهر و حرفه‌ای هستند. در این تکنیک، چین خوردگی‌های طبیعی لابیای مینور به طور کامل حفظ می‌شود و برشی که در دیواره داخلی لابیا تا لبه خارجی آن ایجاد می‌شود، به شکل بیضی است.

 

بعد از این که لبه‌های اضافی بریده شدند، جراح لبه‌های باقی مانده را با بخیه به هم وصل می‌کند.این روش یک اشکال اساسی دارد و آن این است که باعث آسیب رگ‌های خونی و عصبی لبه بالایی لابیا‌ها می‌شود.

 

در این صورت ممکن است بافت لابیای باقیمانده، بعد از مدت کوتاهی به دلیل آسیب به رشته‌های عصبی، تحریک‌پذیری خود را از دست دهد و خون‌رسانی به لبه‌های لابیا را محدود کند.

 

لابیاپلاستی با آر اف یا فرکانس‌های رادیویی

لابیاپلاستی با آر اف به عنوان یک روش غیر جراحی شناخته می‌شود. در این روش برای کوچک کردن لابیا مینور و فشرده کردن لابیا ماژور از فرکانس‌های رادیویی استفاده می‌کنند. این روش هم برای کاهش سایز و هم برای زیبایی استفاده می‌شود.

 

این عمل جزء عمل‌های سرپایی محسوب می‌شود و فقط نیاز به بی‌حسی موضعی دارد. انجام این روش حدود یک الی یک ساعت و نیم طول می‌کشد. بعد از این که محل جراحی روی لابیا نقطه‌گذاری شد، جراح با استفاده از فرکانس‌های رادیویی که بسیار راحت‌تر از لیزر است، این جراحی را انجام می‌دهد. در نهایت از یک بخیه جذبی برای پیوند ناحیه برش داده استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی لابیاپلاستی ،عوارض لابیاپلاستی

عوارض لابیاپلاستی

 

علیرغم اینکه عمل لابیاپلاستی جزء عمل‌های بی خطر است، اما ممکن است بیمار بعد عمل عوارض کوتاه‌ مدتی را تجربه کند. از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سوزش: سوزش بعد از جراحی کاملاً طبیعی است و به زودی برطرف می‌شود.

تورم: تا چند ساعت یا چند روز بعد از جراحی ناحیه واژن دچار تورم می‌شود که کم یا زیاد بودن این تورم بستگی به تکنیک جراحی دارد.

 

خارش: خارش هم از عوارض کوتاه مدتی است و ممکن است بعد از چند روز به دلیل ترمیم زخم‌ها ایجاد شود که البته با مصرف پماد‌های مخصوص برطرف می‌شود.

 

عفونت : عفونت از جمله موارد نادری است که ممکن است در بعضی افراد ایجاد شود. پزشک با تجویز دارو‌های مخصوص این مورد را برطرف خواهد کرد.

 

درد: به دلیل وجود رشته‌های عصبی بسیار زیاد در ناحیه واژن، انتظار می‌رود که بعد از عمل، فرد کمی احساس درد داشته باشد که با مسکن این مشکل برطرف خواهد شد.

 

مراقبت‌های بعد از جراحی لابیاپلاستی

 

درست است که این جراحی یک عمل سرپایی است، اما نیاز به مراقبت دارد. بیشتر پزشکان برای کاهش خطر عفونت و همچنین کاهش التهابات واژنی و درد، به بیماران آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند.

 

معمولاً خانم‌هایی که این عمل را انجام می‌دهند، برای یک هفته استعلاجی می‌گیرند تا در این مدت زمان درد و تورم را با استفاده از کمپرس‌های سرد کاهش دهند. در کل بهتر است بعد از جراحی لابیاپلاستی مراقبت‌های زیر صورت گیرد:

 

· حداقل ۳ تا ۷ روز در منزل استراحت کنید و فعالیت‌های سنگین انجام ندهید.

 

· برای جلوگیری از اصطکاک و درد بیش از حد، بهتر است لباس‌های کاملاً گشاد بپوشید.

 

· تغذیه سالمی داشته باشید و از میوه و سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنید.

 

· تا چند هفته از انجام ورزش و فعالیت‌های پرفشار پرهیز کنید.

 

حداقل ۴ الی ۶ هفته از مصرف تامپون و کاپ قاعدگی خودداری کنید و رابطه جنسی هم در این مدت نداشته باشید.امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.