پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

 

در اینبخش روشهای موثر جلوگیري از بارداری رابه شـما معرفی میکنیم. خیلی از زوج هاي جوان نمی‌خواهند درسال هاي اول ازدواج شان صاحب فرزند شوند، گاهی اوقات هم مشکلات و اشتباهاتی در مسائل جنسی زناشویی رخ میدهند کـه زوج هاي جوان وادار بـه حل انها هستند. اگر تازه عروس و یا تازه داماد هستید و نمیخواهید بزودی صاحب فرزند شوید در ادامه با پارس ناز همراه باشید.

 

آی یو دی IUD

آی یو دی یک ابزار کوچک و T شکل اسـت کـه توسط دکتر، در رحم جاگذاری می شود و تا چند سال می‌تواند از بارداری پیشگیری کند. در حال حاضر 2 نوع آی.یو.دی وجوددارد کـه میتوانید یکی از آنها را انتخاب کنید: آی.یو.دی هاي مسی یا آی.یو.دی هایي کـه هورمون پروژسترون دارند. از آی.یو.دی مسی می‌توان برای پیشگیری اورژانسی از بارداری نیز استفاده کرد.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

برای این منظور باید در عرض 5 روز از رابطه ي جنسی محافظت نشده، درون مهبل قرار داده شود. آی.یو.دی ها دردهای شکمی را افزایش می‌دهند. هم آی یو دی مسی و هم آی یو دی هورمونی با پیشگیری از پیوند اسپرم و تخمک از بارداری پیشگیری می کنند. درصد خاطرجمعی این روش پیشگیری از بارداری ، 99 درصد اسـت.

 

آمپول جلوگیری از بارداری

آمپول جلوگیري از بارداری کـه با نام دپوپروورا شناخته می شود ، یک آمپول هورمونی می باشد کـه بـه مدت 3 ماه از بارداری پیش گیری می کند. هورمون موجود در واکسن ضدبارداری یعنی پروژستین در بدن فعال شده و مانع بارداری می شود. این دارو جلوی حرکت تخمک ها از تخمدان ها را گرفته و ترشحات رحمی را غلیظ تر می کند.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

درصد خطای این آمپول ها تنها 3 درصد اسـت و از قرص هاي پیش گیری بهتر عمل می کنند. آمپول هاي پیشگیري مزایایی مانند استفاده درسال فقط 4 بار و معایبی مثل هزینه زیاد ، ایجاد لک هاي پوستی و عدم محافظت در برابر بیماری هاي جنسی را دارند. درصد خاطرجمعی این شیوه پیشگیری از بارداری ، 94 درصد اسـت.

 

اسپرم کش

اسپرم کش ها مواد شیمیایی هستند کـه با نابودی اسپرم، مانع بارور شدن تخمک می شوند. اسپرم کش در انواع مختلفی مانند فوم، کِرِم، ژل و یا نوارهای واژنی وجوددارد. اسپرم کش ها باید قبل از آمیزش، عمیقا وارد واژن شوند. اسپرم کش، گردنه ي رحم را مسدود کرده و جلوی حرکت اسپرم و رسیدن بـه تخمک را میگیرد. طبق معمول از اسپرم کش ها همراه با سایر متدهای پیشگیری از بارداری استفاده می شود و نه بـه تنهایی.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

درصد خاطرجمعی این روش پیشگیری از بارداری ، 72 درصد اسـت. امتیاز این روش این اسـت کـه هزینه ي کمی دارد، کاربرش ساده اسـت و مرد می‌تواند قبل از شروع رابطه ي جنسی بعنوان پیش نوازی آنرا وارد واژن زن کند، در همه ی ي داروخانه ها در معرض اسـت و طی دوران شیردهی هم میتوان از این روش استفاده کرد.

 

اسفنج ضد بارداری حاوی اسپرم کش

اسفنج ضد بارداری، یک فوم نرم اسـت کـه با اسپرم کش پوشیده شده اسـت. این وسیله شبیه دونات بنظر میرسد و وقتی داخل واژن قرار میگیرد، دهانه ي رحم را می پوشاند. اسفنج را میتوانید 24 ساعت قبل از رابطه ي جنسی وارد واژن کنید. دستها رابا آب و صابون بشویید و اسفنج را هم با آب تمیز، مرطوب کنید.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

اسفنج را کمی فشار دهید تا اسپرم کش آن فعال شود، سپس طرفین آنرا تا کنید جوری کـه باریک و بلند شود. با استفاده از انگشت تان، اسفنج را تا آخرین جاییکه ممکن اسـت در واژن بلغزانید. اسفنج بعد از ورد، باز شده و دهانه ي رحم را می پوشاند. حداقل شش ساعت بعد از رابطه ي جنسی اسفنج را خارج کنید و نگذارید بیشتر از 30 ساعت باقی بماند.

 

برای بیرون آوردن اسفنج، دستها رابا آب و صابون بشویید، یک انگشت را داخل واژن کرده و حلقه را بگیرید و اسفنج را بیرون بکشید. اسفنج یکبار مصرف اسـت. تاثیر فوری، عدم نیاز بـه دکتر جهت جا انداختن، حس نشدن توسط زن و مرد و امکان استفاده در دوران شیردهی از امتیازات این روش پیشگیری از بارداری اسـت.

 

چسب ضد بارداری

چسب ضد بارداری نیز یک روش هورمونی برای پیشگیری از بارداری اسـت. این چسب، نازک و بژرنگ اسـت، مانند باند زخم و حاوی همان هورمون هایي اسـت کـه در قرص هاي ضدبارداری وجوددارد. شیوه ي استفاده از چسب ضد بارداری: این چسب روی پوست بکار رفته و یک هفته در جای خود میماند و کاربرد بسیار اسانی هم دارد.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

می‌توانید این چسب را روی باسن، شکم، بالای بازو و یا کمرتان بچسبانید. در قسمتی کـه میخواهید این چسب را بکار ببرید و اطراف آن، از کرِم و لوسیون و … استفاده نکنید. این چسب تا سه هفته، هر هفته باید تعویض شود. چسب ضدبارداری حاوی استروژن و پروژستین اسـت کـه با حبس تخمک ها در تخمدان ها و غلیظ کردن ترشحات رحم، مانع بارداری می شود.

 

روش طبیعی بیرون کشیدن آلت

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

در ایالات امریکا تقریباً 6 دهم زنان گفته اند کـه همسر آن‌ها از روش بیرون کشیدن آلت قبل از انزال برای پیش گیری از بارداری استفاده میکند. اگر اینکار بـه موقع و بـه درستی انجام شود احتمال بارداری 4 درصد درسال اسـت ودر کل 18 درصد ناخواسته باردار میشوند.

 

استفاده از کاندوم مردانه

استفاده از کاندوم مردانه یکی از راه هاي قدیمی و معمول پیشگیری از بارداری اسـت. کاندوم از ورود اسپرم بـه بدن زن جلوگیري کرده ودر برابر بیماری هاي جنسی هم از زوجین حفاظت می کند. البته سالانه 15 درصد از زوج‌هایي کـه از کاندوم مردانه برای جلوگیري استفاده میکنند ناخواسته بچه دار می شوند.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

از مزایای آن میتوان بـه در معرض بودن، قیمت ارزان و پیشگیری از بیماری هاي جنسی اشاره کرد. یکبار مصرف بودن آن و تحت تاثیر قرار دادن لذت رابطه نیز میتواند از معایب آن باشد.

 

استفاده از کاندوم زنانه

کاندوم زنانه وسیله ‌اي پلاستیکی و کیسه مانند اسـت کـه قبل از شروع رابطه، در داخل واژن قرار میگیرد. کاندوم زنانه، حلقه‌ هاي انعطاف پذیری در هردو سر دارد کـه می ‌تواند حین رابطه، تحریک پذیری کلیتوریس را بیشتر کند. کاندوم زنانه را می‌تواند از 8 ساعت پیش از شروع رابطه وارد واژن کرد. کاربرد ساده اي دارد و مرد میتواند بعنوان پیش نوازی این کاندوم را در جایش قرار دهد.

 

قبل از وارد کردن این کاندوم، ابتدا نرم کننده یا اسپرم کش رابه قسمت بیرونی سر‌ِ بسته‌ ي آن بزنید. دو سر حلقه را در سر‌‌ِ بسته ي آن بگیرید و مانند تامپون وارد واژن کنید. حلقه ي درونی را تا جاییکه ممکن اسـت بـه جلو فشار دهید تا بـه گردنه ي رحم برسد. حلقه ي بیرونی باید حدود دو سانتیمتر بیرون از واژن آویزان باشد، در واقع حلقه ي بیرونی، کاندوم را در واژن نگه می‌ دارد و اسپرم نمی‌تواند وارد کانال واژن شود.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

اگر احساس کردید کاندوم حرکت می‌ کند نگران نشوید چون طبیعی اسـت. اگر آلت مرد بین کاندوم و واژن قرار گرفت و یا اگر حلقه ي بیرونی، وارد واژن شد باید حتماً رابطه را متوقف کنید. بعد از انزال، دو طرف حلقه ي بیرونی را فشار دهید تا منی ازآن بیرون نریزد و سپس بـه آرامی کاندوم را از واژن خارج کنید و دور بیندازید. درصد خاطرجمعی این شیوه پیشگیری از بارداری ، 79 درصد اسـت.

 

محافظت در برابر بیماری هاي آمیزشی، کاربرد ساده و آسان، ارزان قیمت بودن، و تحریک کلیتوریس امتیازات استفاده از کاندوم زنانه اسـت. موثر نبودن بـه اندازه ي سایر متدهای پیشگیری، احتمال ایجاد حساسیت در واژن و بخش بیرونی اندام تناسلی زن و آلت تناسلی مرد، کاهش حس تماس حین رابطه و احتمال ایجاد سر و صدا حین رابطه از معایب این روش اسـت.

 

قرص اورژانسی « لوونورژسترل »

روش پیشگیری از بارداری اورژانسی بعد از نزدیکی، برای پیشگیري از بارداری بکار می رود. در صورتی کـه از هیچ یک از روش‌ هاي پیشگیری از بارداری استفاده نشود یا خانمی شک کند کـه روش پیشگیري از بارداری درست کار نمیکند، از این روش استفاده میشود.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

این قرص ها کـه بـه آنها قرص صبح روزبعد می گویند، حاوی دوز بالای هورمون‌ هاي قرص‌ هاي جلوگیري هستند. این قرص‌ها تا 72 ساعت بعد از نزدیکی باید مصرف شوند. قرص لوونورژسترل در دو مدل 0.75 درصد کـه شامل دو شماره قرص و 1.5 درصد کـه شامل یک شماره قرص اسـت ، ارائه میشوند. اگر 1.5 را تهیه کردید کـه باید تا 72 ساعت بعد از رابطه آنرا مصرف کنید.

 

اگر 0.75 درصد را تهیه کردید باید هرچه سریع تر یک شماره ازآن را مصرف کنید و 12 ساعت بعد نیز دیگری را مصرف کنید. اگر از هردو قرص هم زمان استفاده کنید تاثیر آن بیشتر خواهد بود. این روشها بـه هیچ عنوان از انتقال بیماریهای مقاربتی پیشگیری نمی کند. این روش بـه نحوه صحیح استفاده و بخصوص زمان مصرف قرص‌ها بستگی دارد و تقریباً در 98% موارد از حاملگی پیشگیری می کند.

 

حلقه واژینال

یکیدیگر از روشهای پیشگیری از بارداری حلقه واژینال اسـت کـه یک حلقه ي کوچک و قابل انعطاف اسـت کـه حاوی هورمونهای مشابه قرص و چسب ضدبارداری اسـت؛ یعنی استروژن و پروژستین. هورمونهای موجود در حلقه واژینال، مانع حرکت تخمک ها از تخمدان ها شده و ترشحات رحمی را غلیظ می کنند. دستها رابا آب و صابون بشویید، حلقه رابا فشار طرفین آن وارد واژن کنید.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

نگران جایگیری دقیق آن نباشید، حلقه واژینال بـه مدت سه هفته در جای خود می‌ماند. بعد از سه هفته، با قلاب کردن انگشت تان حلقه را بیرون بکشید. سپس یک هفته بدون حلقه باشید کـه این طبق معمول هم زمان با شروع قاعدگی تان خواهد بود. بعد از دقیقا یک هفته، یک حلقه ي جدید وارد واژن کنید. درصد خاطرجمعی این روش پیشگیری از بارداری ، 91 درصد اسـت.

 


 

روش های خانگی برای جلوگیری از بارداری

 

حتی دقیق ترین اقدامات برای پیش گیری از بارداری زنان نیز می‌تواند با شکست مواجه شود. اما، فراموش نکنید کـه این نوع شکست، محصول خطای انسانی محسوب می شود و هیچ کابوسی دراین دنیا بـه ترسناکی کشف بارداری ناخواسته در بدن خود نیست. در واقع، میتوان ادعا کرد کـه در چنین شرایطی، فرد باوجود مراعات روشهای دقیق جلوگیري از بارداری، بازهم شکست خورده اسـت!

 

جعفری داروی جلوگیری از بارداری طبیعی

جالب اسـت بعنوان یک خانم جوان و کم تجربه بدانید کـه سبزی جعفری، یکی از داروهای خانگی موثری اسـت کـه تصور می شود بطور طبیعی، در پیش گیری از بارداری زنان مفید باشد. همانگونه کـه می‌دانید، این گیاه بـه اسانی در معرض عموم قرار دارد و بهترین روش مصرف آن، بـه شکل چای گیاهی و یا دمنوش می-باشد.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

در نهایت، نکته مهمی کـه در استفاده از این گیاه باید بخاطر داشته باشید، این اسـت کـه هیچگونه عوارض جانبی در فرد مصرف کننده ایجاد نمی کند و اگرهم مشکلی مرتبط با مصرف چای جعفری در بدن فرد استفاده کننده ایجاد شود، بسیار خفیف بوده و خیلی زود از بین خواهد رفت.

 

پوست ریشه گیاه پنبه معجزه ای برای جلوگیری از بارداری ناخواسته

 

بـه یاد داشته باشید کـه ریشه هاي گیاه پنبه، هورمون اکسی توسین فراوانی از خود ترشح می کنند کـه مصرف این هورمون باعث زایمان آسان در زنان باردار می شود. علاوه بر این، استفاده منظم از ریشه هاي گیاه پنبه یک راه موثر برای پیش گیری از بارداری زنان بـه شمار می‌آید.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

در واقع، زنانی کـه قصد دارند از بروز بارداری ناخواسته در بدن خود پیشگیری کنند، میتوانند ریشه خشک و قطعه قطعه شده گیاه پنبه رابه یک فنجان چای خود اضافه کرده و یا در آب داغ دم کنند. پزشکان متخصص طب سنتی توصیه می کنند کـه خانمها برای پیشگیری از بارداری هاي ناخواسته در بدن خود، روزانه بـه میزان 2 ایوان از ریشه هاي گیاه پنبه را مصرف نمایند.

 

جلوگیری از بارداری با استفاده از گیاه گلپر

استفاده از گیاه گلپر، بعنوان یک روش موثر برای جلوگیري از بارداری ناخواسته شناخته شده اسـت. در واقع، از روزگار قدیم اعتقاد بر این بوده اسـت کـه یکی از درمان هاي طبیعی موثر برای پیش گیری از حاملگی هاي ناخواسته در زنان، مصرف گیاه گلپر اسـت.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

این گیاه بخاطر این‌کـه سبب تحریک رحم زنان و بروز انقباضات در آن می شود، مفیدترین راه طبیعی بـه منظور پیشگیری از بارداری هاي ناخواسته در بدن زنان بـه شمار می رود. پزشکان متخصص طب سنتی ادعا می کنند کـه اگر خانم جوانی درحدود 2 هفته قبل از آخرین مقاربت جنسی با همسر خود، گیاه گلپر را مصرف نماید، در بازرسی بارداری او مفید خواهد بود.

 

برنجاسف «درمنه هندی» راه طبیعی جلوگیری از بارداری

در ابتدا، لازم اسـت بعنوان یک خانم جوان و کم تجربه بدانید کـه برنجاسف، یک گیاه برگ دار شبیه بـه گیاه جعفری اسـت. خشک شده این گیاه را میتوان با یک فنجان آب مخلوط کرده و بطور طبیعی، برای پیشگیری از بارداری در زنان مصرف نمود.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

اما فراموش نکنید کـه علم دکتری ثابت کرده اسـت، مصرف بیش از حد این گیاه باعث بروز نارسایی کلیوی در انسانها ، بـه ویژه زنان خواهد شد. از این رو، اگر شـما هم جزو خانم هایي هستید کـه از هرگونه مشکل کلیوی رنج می‌برید، مطمئن شوید کـه در مصرف این گیاه، اعتدال را رعایت میکنید و یا از بکار بردن آن، اجتناب کنید.

 

گیاه پونه «نعناع» روشی قدیمی برای جلوگیری از بارداری

گیاه پونه، از زمان هاي قدیم بعنوان یک روش طبیعی برای پیشگیري از بارداری هاي ناخواسته در زنان مورد استفاده قرار می گرفته اسـت. بهترین راه استفاده از گیاه پونه، اضافه کردن خشک شده شاخ و برگ این گیاه بـه چای روزانه اسـت. اما، شـما باید بعنوان خانم جوانی کـه قصد پیشگیری از بارداری را دارید، شروع مصرف این گیاه را تا حد امکان با دوز کم آغاز نمایید.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

در نهایت، این نکته مهم رابه خاطر داشته باشید کـه قبل از مصرف گیاه پونه حتماً بـه دنبال توصیه هاي دکتری باشید، چون اشتباه کردن در دوز مصرفی این گیاه می‌تواند بعنوان یک زهر قوی در بدن زنان عمل کرده و سیستم عصبی بدن رابه طور کامل مختل نماید.

 

Cohosh آبی و کمک به جلوگیری از بارداری

cohosh آبی گیاه دیگری اسـت کـه تصور می شود با تحریک کردن میزان تولید هورمون اکسی توسین در بدن زنان، باعث جلوگیري از بارداری هاي ناخواسته می شود. بعنوان خانم جوانی کـه قصد پیش گیری از بارداری را دارید، بـه یاد داشته باشید کـه میتوان تاج خشک شده cohosh آبی را روزانه در قالب چای دم کرد و بـه مدت 2 الی 3 بار مصرف نمود.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

اما بهترین کار این اسـت کـه قبل از استفاده از این گیاه، بـه دنبال توصیه هاي دکتری در مورد میزان مصرف آن باشید. هم چنین، بعنوان فرد مصرف کننده مطمئن شوید کـه مصرف روزانه این دم کرده را محدود کرده و حداکثر بـه میزان 4 فنجان در روز استفاده نمایید.

 

Cohosh سیاه گیاهی برای جلوگیری از بارداری

cohosh سیاه، گیاهی اسـت کـه متعلق بـه خانواده cohosh آبی بوده و بطور طبیعی، در جلوگیري از بارداری ناخواسته زنان مؤثر می‌باشد.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

تصور می شود کـه این گیاه با تحریک کردن بدن زنان، باعث آزاد گردیدن هورمون اکسی توسین در بدن آنها شده و بـه نوبه خود میتواند منجر بـه بروز انقباضات رحمی در فرد مصرف کننده شود. در نهایت، مصرف منظم آن میتواند از باردار شدن فرد مصرف کننده جلوگیري کند.

 

زردآلوی خشک در دسترس ترین میوه برای جلوگیری از بارداری

 

از زمان هاي قدیم، میوه زردآلوی پخته شده بـه منظور جلوگیري از بارداری زنان، بطور گسترده اي مورداستفاده قرار می گرفته اسـت. اما، فراموش نکنید کـه اگر مثبت بودن وضعیت بارداری خانمی بـه اثبات رسیده باشد او هرگز نباید این میوه را مصرف کند، چون برای سلامتی خود مادر و فرزند داخل رحمش بسیار خطرناک بوده و عوارض غیر قابل جبرانی را در بدن مصرف کننده بـه وجود خواهد آورد.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

شـما هم مانند تعداد زیادی از خانم هاي دیگر می‌توانید برای تهیه معجونی از میوه زردآلو کـه بتواند باردار شدن شـما را بازرسی نماید، 100 گرم زردآلوی خشک رابا 2 قاشق غذاخوری عسل و آب ترکیب نموده و این مخلوط را برای مدت حدود نیم ساعت بجوشانید. البته، فراموش نکنید کـه روزانه فقط مصرف یک فنجان ازآن بـه منظور پیش گیری از بارداری توصیه می شود.

 

انجیر خشک میوه ای عالی برای جلوگیری از بارداری

 

مصرف انجیر خشک پس از انجام عمل مقاربت جنسی، بـه پیشگیری از بارداری زنان کمک زیادی خواهد کرد. در واقع، این روش یک درمان بسیار محبوب و بی خطر در پیشگیري از باردار شدن زنان محسوب می شود. طبق معمول، پزشکان متخصص طب سنتی بـه زنانی کـه قصد پیشگیری از بارداری را دارند، مصرف 2 تا 3 شماره انجیر خشک را در هرروز توصیه می کنند.

روش های موثر جلوگیری از بارداری + روش های خانگی و کاربردی

علاوه بر این موارد بـه یاد داشته باشید کـه مصرف این میوه خشک بـه گردش خون در بدن انسان هم کمک زیادی می کند. اما، مصرف بیش از حد آن میتواند معده زنان را تحت تاثیر قرار داده و ناراحتی شدیدی را در بدن فرد مصرف کننده ایجاد نماید.