پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

حفظ طبیعت در سفرهای نوروزی (نکات مهم مسافرت در عید نوروز)

حفظ طبیعت در سفرهای نوروزی (نکات مهم مسافرت در عید نوروز)

حفظ طبیعت در سفرهای نوروزی

طبیعت هدیه‌ای است از نسل‌های قبل و میراثی ارزشمند برای نسل های بعد است که محافظت از آن به غیر از مسئولین بر‌عهده تک‌تک مردم است. سفرهای نوروزی زمان مناسبی برای استفاده از طبیعت بکر و زیبای ایران است اما نباید فراموش شود که طبیعت امانتی است که تا سالیان سال باید مورد استفاده نسل‌های بعدی هم قرار گیرد.

 

محافظت از طبیعت راه‌های زیادی دارد که رعایت‌ آن‌ها خیلی کار سختی نیست و به کمی حس مسئولیت و امانت‌داری نیاز دارد. فقط کافی است زمانی که برای تفریح به جنگل، ساحل و یا کویر می‌رویم زباله، باقیمانده‌ غذا، وسایل آتش زا و ظروف یکبار مصرف را در طبیعت به‌عنوان یادگار باقی نگذاریم و از آن‌جا هم عناصر طبیعت را به یادگار همراه خود به شهر نیاوریم. به همین راحتی!؟

 

راحت باشید زباله‌ها را در طبیعت رها کنید، خودشان تجزیه می‌شوند

فرقی نمی‌کند زباله پوست میوه باشد، ظروف شیشه‌ای یا ظروف یکبار مصرف هر کدام از این‌ها به ترتیب ۶ ماه، ۴۰۰۰ سال و ۱۰۰۰ سال زمان می‌برد تا در طبیعت تجزیه شوند. خیلی راحت می‌شود زباله‌ها را بعد از تفکیک در یک کیسه زباله جمع کرد و در طبیعت باقی نگذاشت تا به طبیعت بیش از این آسیب نرسد.

 

با اجاره ویلا در متل قو به راحتی می‌توان از ساحل دریا خزر استفاده کرد و با جمع کردن زباله‌ها زیبایی ساحل رویایی خزر را حفظ کرد. اما اگر هر کدام از مسافران نسبت به جمع کردن زباله‌های خود بی‌اعتنا باشند در مدتی کوتاه ساحل تبدیل به زباله‌دانی می‌شود که نه تنها جایی برای تفریح نیست بله زندگی تمام موجودات زنده نیز به خطر می‌افتد.

 

اگر جنگل‌ها نباشند هوای تمیز هم نیست

یکی از ساده‌ترین درس‌های علوم پایه دبستان در مورد اهمیت درختان در تصفیه هوا و تبدیل منواکسید کربن به اکسیژن است. حفاظت از درختان بر‌عهده تمام افرادی است که قصد دارند ساعت‌ها در جنگل‌ها به تفریح و استراحت بپردازند. با رعایت چند نکته ساده می‌توان در حفظ جنگل‌ها موفق بود، فقط کافی است برای تهیه غذا و چای از قبل زغال‌ها آماده خریداری کرد و برای درست کردن آتش از شاخه‌های درختان استفاده نکرد. در زمان خروج از جنگل حتماً اگر آتشی روشن است به‌طور کامل خاموش شود تا از آتش سوزی جنگل پیشگیری شود.

 

پوست و تنه درختان جای یادگاری نوشتن نیست بهتر است برای ثبت روزهای زیبا و خاطره‌انگیز از دوربین عکاسی و دفترچه خاطرات استفاده شود. یکی دیگر از کارهای غلط تاب بستن به تنه درختان جوان است که وزن زیاد مسافران باعث شکسته شدن تنه و شاخه‌های درختان می‌شود. استان گیلان منطقه‌ای سبز با جنگل‌های ناب و بکر است که به راحتی با اجاره ویلا در رشت می‌توان از این نعمت خدادادی بهره برد و خاطراتی خوش به‌جا گذاشت.

 

همه با هم حامی حیوانات باشیم

استفاده از طبیعت به جز ما از حقوق حیوانات نیز است و یا می‌توان گفت حیوانات بخشی از طبیعت‌ و محیط زیست‌ هستند که حضورشان تاثیر زیادی در حفظ چرخه طبیعت دارد. خیلی‌ها علاقه دارند اگر در جنگل‌، برکه و یا بیابان حیوانات کوچک و دوست داشتنی را می‌بینند به‌عنوان حیوان خانگی با خود به خانه ببرند که این عمل جز آسیب زدن به حیوان و کمک به انقراض گونه‌های جانداری فایده دیگری ندارد.

 

یکی دیگر از اعمال آسیب زننده به زندگی جانوری شکار بی‌رویه و غیرقانونی حیوانات است که برای زندگی اجتماعی حیوانات تهدید بزرگی به شمار می‌رود. در تعطیلات نوروز با اجاره سوئیت در لاهیجان می‌توان از طبیعت زیبای این شهر استفاده کرد و شاهد زندگی جانوران بومی این منطقه بود و لذت برد.