پارس ناز پورتال

قاصدک 24

حقایق ذهنی مردان که خانم ها باید بدانند

حقایق ذهنی مردان که خانم ها باید بدانند

حقایق ذهنی مردان که خانم ها باید بدانند 

اگر زنی بتواند ذهن مرد خود را به خوبی آنالیز و درک کند به خوبی خواهد توانست که زندگی مشترک خوبی را داشته باشد. بیشتر باورهای متداول درباره مغز مردها براساس تحقیقات انجام گرفته روی مردهای سن ۱۹ تا ۲۲ سال هست، کسانیکه هنوز تحصیلات دانشگاهی‌شان را هم به اتمام نرسانده‌اند و در این تحقیقات برای درآوردن خرج روزمره و دانشگاهشان شرکت مي‌کنند. ولی مغر مردها در طول عمرشان تغییرات زیادی مي‌کند.

 

این جا درباره باورهای نادرست متداول صحبت مي‌کنیم. آنوقت خواهید فهمید که مردها تا چه اندازه دربرابر تنهایی آسیب‌پذیر میباشند و چرا تا این اندازه روی پیدا کردن راه‌حل متمرکزند.

 

مردها هم دوست دارند ازدواج کنند

زن‌ها دوست دارند زندگی‌شان سر و سامان پیدا کنند ولی مردها دوست ندارند متعهد شوند و دلشان مي‌خواهد آزادی‌شان دست خودشان باشد. شاید این یکی از بزرگ ترین باورهای نادرست درباره مردها باشد که از گرایش امریکایی‌ها به بهره گیری از داوطلبان بسیار جوان برای تحقیقات انجام گرفته ناشی مي‌شود.

 

در یک تحقیق انجام گرفته در بولیوی نشان داده هست که خیانت‌ها معمولاً تا گذشته از سن ۳۰ سالگی آقایان اتفاق مي‌افتد. براساس این تحقیق، بعد از ۳۰ سالگی مردها دیگر سرگرم فراهم سازی معاش خانواده‌شان مي‌شوند.گرچه متعهد شدن برای برخی از مردها سخت‌تر از بقیه هست – مشکلی که براساس تحقیقات مي‌تواند ریشه ژنتیکی داشته باشد. مردهایی که «ژن بی‌بندوباری» ندارند، تقریباً ۶۰ درصد جامعه را تشکیل مي‌دهند و احتمال ازدواج کردنشان بیشتر هست.

 

رئیس کیه؟

سلسله‌مراتب‌هاي ناپایدار اضطراب زیادی برای مردها ایجاد مي‌کند. ولی یک زنجیره مشخص از دستورات، مثل دستورانی که در ارتش و بسیاری محیط‌هاي کاری تمرین مي‌شود، سطح تستوسترون آن ها را پایین آورده و خشونت مردها را بازرسی مي‌کند.درگیر شدن با ایجاد سلسله‌مراتب‌ها که از سن ۶ سالگی برای مردها شروع مي‌شود، باعث مي‌شود مردها سعی داشته باشند همۀ وقت} خودشان بالادست رفته و بقیه را پایین‌دست خود بدانند.

 

پدر شدن

مغز مردها ماه‌ها گذشته از این که پدر شوند، آماده همکاری کردن مي‌شود. در بدن پدرهای آینده تغییرات هورمونی اتفاق مي‌افتد – پرولاکتین در آن ها بالا رفته و تستوسترون پایین مي‌آید – و همین باعث مي‌شود رفتاری پدرانه پیدا کنند.فرومون‌هاي زن باردار به همسرش هم سرایت کرده و باعث مي‌شود مردها هم دچار تغییراتی اساسی شوند.حتی گذشته از این که زن حامله شود، فرومون‌هاي مرد باعث مي‌شود در مغز زن نورون‌هاي مادر خوب فعال شود.

 

مغز بالغ مردانه

در طول دوره تکامل، مردها در زمان جوانی نیاز به رقابت بر سر مقام و همسر و در زمان بلوغ نیاز به تاکید بر پیوند و همکاری داشته‌اند.خود مردها هم این را تایید مي‌کنند؛ و تحقیقات روانشناختی نشان داده هست که جلو افتادن از رقبا در سنین بالاتر جذابیتی برای مردها ندارد. درمقابل، آن ها دقت بیشتری به روابطشان و بهتر کردن جامعه نشان مي‌دهند.

 

این تغییر احتمالاً به دلیل کاهش به مرور سطح تستوسترون با بالا رفتن سن در آن ها ایجاد مي‌شود. تحقیقات نشان داده هست که مردهایی که سطح هورمون تستوسترون در انها بالاتر هست، در رقابت بهتر میباشند و آنهایی که سطح پایین‌تری از تستوسترون دارند در رقابت‌هایي که نیازمند همکاری تیم و گروه هست بهتر عمل مي‌کنند.

 

بازی کردن با بچه‌ها

تحقیقات نشان مي‌دهد روش‌هاي خاص مردها برای بازی کردن با بچه‌هایشان که در آن ها حرکات ناگهانی و اذیت کردن بیشتر هست، باعث مي‌شود بچه‌ها بهتر یاد بگیرند، اعتمادبه‌نفس بالاتری پیدا کنند و بتوانند خودشان را بهتر برای دنیای حقیقی آماده کنند.

 

تحقیقات متعددی نشان مي‌دهد که پدرهایی که نقش فعالی در بزرگ کردن فرزندانشان دارند سطح پایین‌ترین از تستوسترون دارند. بااینکه هنوز مشخص نیست که سطح هورمون هست که موجب این رفتار مي‌شود یا برعکس ولی محققان بر این عقیده‌اند که تکامل به نفع این پدران بوده هست. بچه‌هاي انسان جزو نیازمندترین بچه‌ها بین موجودات میباشند و پدران خوب شانس این را دارند که بچه‌ها و گرچه ژنشان باقی بماند.

 

دفاع از قلمرو

بخشی از کار مردها دفاع از قلمروشان هست. گرچه نیاز به تحقیقات بیشتری بر روی انسان‌ها هست ولی در پستانداران نر دیگر قسمت «دفاع از قلمرو» بسیار بزرگتر از همسران ماده‌شان هست.بااینکه زنان هم احساس مالکیت دارند، ولی مردها وقتی با تهدیدی نسبت به زندگی عشقی یا قلمروشان روبه‌رو مي‌شوند، احتمال برخورد خشونت‌آمیز بیشتری دارند.

 

از دل برود هر آنکه از دیده‌شان برفت

تستوسترون که بیشتر با خشونت و دشمنی مرتبط دانسته مي‌شود، هورمون جنسی هم هست. و این میل در مردان شش برابر زنان هست.محققان دریافته‌اند که تستوسترون بخش نظارت ضربه در مغز را دچار اخلال مي‌کند. بااینکه هنوز نیاز به تحقیقات بیشتر هست ولی همین توضیح مي‌دهد که مردها تا زمانی که زنی جلو چشمشان هست به او فکر مي‌کنند و وقتی از دیدشان خارج مي‌شود، از ذهن شان هم بیرون مي‌رود.

 

تمرکز بر راه‌حل

بااینکه خیلی از تحقیقات نشان مي‌دهد که زن‌ها بسیار دلسوزتر از مردها میباشند ولی این کاملاً صحت ندارد. سیستم دلسوزی و همدردی در مغز مردها وقتی کسی استرس دارند یا دچار مشکل شده هست، واکنش مي‌دهد. ولی بخش «حل کردن مشکل» در ذهن شان خیلی زود غلبه مي‌کند.این باعث مي‌شود که به جای نشستن با آن فرد و همدردی کردن با او، برایش به دنبال یک راه‌حل باشند.

 

آسیب‌پذیری در برابر تنهایی

 به گزارش پارس ناز بااینکه تنهایی مي‌تواند برای سلامتی و مغز همه ي ایجاد مشکل کند، مردان در سنین بالاتر آسیب‌پذیرتر میباشند.مردها برای مشکلاتشان کمتر از زن‌ها کمک مي‌گیرند که این موجب تنهاتر شدن انها مي‌شود و این مدارهای اجتماعی مغز انها را دچار مشکل مي‌کند.

 

زندگی کردن با زن‌ها برای انها بسیار خوب هست. مردانی که در روابط بادوام میباشند، سالم‌تر بوده، بیشتر عمر کرده و سطح هورمون‌هایشان نشان مي‌دهد که میزان اضطراب کمتری دارند.زن‌ها برای غدد جنسی مردها هم خوب میباشند. تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ انجام گرفت نشان داده هست که موش‌هاي نری که با موش‌هاي ماده زندگی مي‌کنند نسبت به موش‌هاي نری که تنها زندگی مي‌کنند، برای مدت طولانی‌تری بارور مي‌مثل.

 

احساسی‌تر

بااینکه معمولاً زنان جنسیت احساسی‌تر قلمداد مي‌شوند، ولی نوزادان پسر معمولاً واکنش‌هاي احساسی بیشتری نسبت به نوزادان دختر داده و احساساتشان را بیشتر ابراز مي‌کنند.مردان بزرگسال هم واکنش‌هاي احساسی‌ قوی‌تری دارند ولی گذشته از این که از این احساسات آگاهی داشته باشند. وقتی این احساسات به خودآگاه انها مي‌رسد، سعی مي‌کنند روی آن سرپوش گذاشته و نشانش ندهند.

 

پسرها در جوانی یاد مي‌گیرند که احساساتشان را مخفی کنند، چون اگر انها را نشان دهند، به نظر فرهنگ و جامعه مردانه نیست. ولی سرپوش گذاشتن بر روی احساسات هم واکنش «جنگ و گریز» را در آن ها فعال مي‌کند. واکنش قوی مرد و سرکوب متعاقب آن وی را برای برخورد با یک تهدید آماده مي‌کند.