پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

خانم مجری مشهور که 10 سال ممنوع التصویر است

مجموعه : اخبار سینما
خانم مجری مشهور که 10 سال ممنوع التصویر است

خانم مجری مشهور که 10 سال ممنوع التصویر است

جریان ممنوع التصویر شدن در تلویزیون به دلایل عجیب و غریب در ایران موضوع تازه ای نیست، خانم نیلوفر لاری پور نیز یکی از مجریان تلویزیون بود که حالا 10 سال است ممنوع التصویر شده. 10 سال است که ممنوع التصویر هستم حتی اگر ترانه ام هم در رادیو و تلویزیون پخش شود کسی حق ندارد اسمم را بگوید.

 

سری دوم برنامه اینترنتی «آبان» با سردبیری و اجرای نیلوفر لاری پور وتهیه کنندگی مهدیه عابدی، سه شنبه های هر هفته در آپارات آپلود میشود. زن، موضوع محوری این برنامه است که با حضور زنان صاحب نام در حوزه سیاست، هنر و… تهیه می شود. سری اول «آبان» با اجرای آزاده نامداری روی آنتن رفت، پس از آن خبری منتشر شد مبنی بر این که پریوش نظریه مجری «آبان» خواهد بود اما او را در این سری از برنامه ندیدیم. نیلوفر لاری پور

 

سردبیر و مجری فعلی این برنامه در این باره به «صبا» گفت: در ابتدا قرار بود سری دوم«آبان» را پریوش نظریه اجرا کند اما به علت تداخل این برنامه با پروژه اخیر او این امکان فراهم نشد. درحال حاضر نظریه در فیلم جدیدش، بازی میکند و تا زمانی که برگردد اجرای برنامه را به عهده دارم. اگر بعد از پایان کارش به «آبان» برگردد

 

خوشحال می شویم و اگر کارش ادامه پیدا کند حضور او را در برنامه «آبان» از دست داده ایم. نظریه از اوایل مردادماه با آن پروژه قرارداد داشت و از گذشته، ما را در جریان این کار قرار داده بود.

 

اولین و تنها گزینه مان پریوش نظریه بود
لاری پور درباره گزینه های احتمالی برای اجرا در «آبان»، گفت: برنامه «آبان» چندین فاکتور برای اجرا میخواهد؛ یعنی اگر کسی تنها مجری خوبی است نمی‌تواند گزینش مناسبی برای این کار باشد بلکه باید سواد اجتماعی، سیاسی و اطلاعات هنری بالایی داشته باشد. همچنین کاراکتری داشته باشد که افرادی از طیف های مختلف بتوانند

 

او را بپذیرند و مقابلش بنشینند. اولین و تنهاترین گزینش ما پریوش نظریه بود او از همه لحاظ فاکتورهای مورد نظر «آبان» را برای اجرا دارد. در همان قسمتی که نظریه برنامه را اجرا کرد ما با استقبال خوبی روبه رو شدیم، ضمن این که خودش در قسمت اول برنامه گفت که پیش تر تجربه اجرا نداشته است.

 

اما به علت داشتن اطلاعات، سطح هوشی و قدرت انتقالی که داشت و این که می دانست چه چیزی را چه موقع باید بپرسد و باتوجه به شخصیت دوست داشتنی اش، اجرای قوی ای را ارائه داد و برنامه با موفقیت پیش رفت.از این مجری و سردبیر پرسیدیم که ساختن برنامه ای درباره زنان چه سختی هایی دارد و چقدر برنامه های اینترنتی

 

با ممیزی روبه رو میشوند که او گفت: پیش تر برنامه ای با موضوع زنان در فضای مجازی ساخته نشده است. برنامه شبکه های مجاز اینترنتی هم زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد کار می کنند و یک سری ممیزی های دارند که باید رعایت شود. قطعا ممیزی های محتوایی هم داریم که من به علت تجربه ۲۸ ساله ای که به واسطه حضور در تلویزیون دارم با خط قرمزها آشنا هستم و انها را رعایت میکنم البته برخی مواقع از دستمان در می‌رود و به ما تذکر می‌دهند.

 

*تعداد آدم های کاربلد در تلویزیون خیلی کم شده است
طی سال های اخیر شاهد کوچ بسیاری از تهیه کنندگان به فضای اینترنتی بودیم و این مسئله باعث شد تا از لاری پور بپرسیم؛ چرا بیشتر برنامه سازان به شبکه های اینترنتی روی آورده اند و او در پاسخ گفت: متاسفانه شرایطی که هم اکنون در تلویزیون شاهد هستیم این است کهچیزی وجود ندارد؛ نه پول،

 

و نه فضا برای کار، همچنین تعداد آدم های کاربلد هم خیلی کم شده است. اغلب کسانی که در تلویزیون کار بلد هستند به دلایلی ممنوع الکار، ممنوع التصویر و… هستند. اگر کسی هم حرفی برای گفتن دارد و دیده شده یا باید خیلی دست به عصا راه برود یا مثل عادل فردوسی پور صرفا به ورزش بپردازد. تازه در شرایطی هستیم

 

که اگر تلویزیون هم در موضوعات انتخابی انعطاف به خرج بدهد مردم ما خیلی بیشتر از مسئولانش دست به سانسور می‌زنند. نمونه بارزش را در«خندوانه»دیدیم که مردم با جوان هایی که در بخش «خنداننده شو» آمده بودند چه کردند.

 

*نمیدانم چرا برخی تلویزیون میبینند اما میگویند نمیبینیم
از لاری پور پرسیدیم که فکر میکنید در آینده نزدیک ما به دوره ای برسیم که تلویزیون نقش خیلی کمرنگی داشته باشد و مردم به برنامه های اینترنتی روی بیاورند که او در پاسخ گفت: اگر تلویزیون بخواهد این رویه را ادامه دهد طبیعتا همچنین خواهد شد. در حال حاضر مردم بجز برنامه «خندوانه»، «دورهمی» و برنامه های ورزشی دیگر برنامه ای

 

را از تلویزیون تماشا نمی‌کنند. من به شخصه برنامه «نود»، مسابقات فوتبال و گاهی هم «خندوانه» و «دورهمی» را می‌بینیم. آن طور که من دیدم تلویزیون اغلب زیبایی های بصری، داستانی و دراماتیکی را کمرنگ میکند و این مسئله باعث میشود که مخاطبان از تلویزیون دفع شوند و مخاطبی هم که میماند

 

نمیدانم چرا اصرار دارد تا بگوید تلویزیون نگاه نمی کند. به عنوان مثال برنامه ای مثل«ماه عسل» که با اقبال رو به رو می شود عده ای که تمام طول ماه رمضان می گویند؛ این برنامه را نمیبینیم ولی به همه ی قسمت ها و حتی لباس احسان علیخانی ایراد می گیرند. نمیدانم اگر کسی برنامه را نمیبیند چطور جنس دکمه های لباس علیخانی را هم میداند.

 

* باید در تلویزیون انعکاس جامعه را ببینیم او معتقد است تلویزیون در برنامه سازی هایش حرکت های مثبتی دارد که باید ادامه دار باشد و در این باره «خندوانه» را به عنوان مثال مطرح و اضافه کرد: تلویزیون در جاهایی مثل «خندوانه» که می خواهد حرکت مثبتی انجام دهد با تصویر العمل هایی از مردم روبه رو میشود که باز دوباره سرجای خودشان بر میگردند و میگویند همان بهتر که نباشد.

 

در شرایطی که می توان انتظار قوت گرفتن تلویزیون اینترنتی با عنوان VOD را داشت شاید با انعطاف بیشتر از جانب مسئولان در پرداخت موضوعات بتوان شاهد اتفاقات روشن تری شد. لاری پور با تایید این حرف گفت: البته توانستن با خواستن کاملا متفاوت است. ما باید در تلویزیون انعکاس جامعه را ببینیم و کاری کنیم

 

تا موضوعات برای مردم باورپذیر باشد نه این که در فاصله ای از انها قرار بگیرد. تلویزیون هنوز تصویری از ساز و نواختن آن را نشان نمی دهد درحالی که مردم در مغازه ها و کنسرت ها آن را میبینند اگر هم در برنامه ای تصویری از ساز را نشان دهند، تهیه کننده برنامه توبیخ می شود که چرا چنین تصویری را نشان داده است.

 

نکته دیگر این است که تهیه کننده های ما جسارتی برای پخش برخی تصاویر ندارند و حتی گذشته از این که مدیران بخواهند تصویر یا بخشی را ممیزی کنند خودشان آثارشان را سانسور میکنند!

 

*۱۰ سال است که هیچ فردی اجازه آوردن اسمم را در تلویزیون ندارد
این نویسنده رادیو و تلویزیون در بخش دیگری از حرف هایش به سابقه حضورش در برنامه پرطرفدار «رادیو هفت» اشاره کرد و گفت: از سال ۶۸ با نویسندگی به رادیو آمدم و بیشتر از این که ترانه سرا باشم، برنامه ساز تلویزیون و رادیو هستم و در خیلی از برنامه ها به عنوان نویسنده، سردبیر، کارشناس، مجری و… فعالیت داشتم.

خانم مجری مشهور که 10 سال ممنوع التصویر است

۱۰ سال است که ممنوع التصویر هستم حتی اگر ترانه ام هم در رادیو و تلویزیون پخش شود کسی حق ندارد اسمم را بگوید. من برنامه «رادیو هفت» را کار کردم این برنامه با حفظ حرمت ها کار می کرد اما تولید آن به یک باره متوقف شد. حدود سه سال سردبیر«رادیو هفت» بودم ولی حتی در تیتراژ هم اجازه نداشتند نام مرا وارد کنند

 

در شب های عید وقتی منصور ضابطیبان از عوامل تشکر میکرد اجازه نداشت نام مرا ببرد در حالی که تمام آن برنامه از متن، محتوا و هماهنگی به عهده من بود ولی اسمی از من نبود و نمی دانم اسم من چه معضلی به وجود می آورد؟

 

درنهایت به من گفتند؛ دیگر نباید برای این برنامه بنویسم. وقتی تولید برنامه متوقف شد، خواستند که چند برنامه شبیه به آن تولید کنند که نتوانستند.

 

*سوالات برنامه های اینترنتی چالش برانگیز نیست این ترانه سرا و نویسنده با اشاره به فضای بازتری که در تولید برنامه های اینترنتی وجود دارد بیان کرد: در برنامه های اینترنتی می توان کسانی را دعوت کرد که در تلویزیون ممنوع التصویر هستند یا این که به تلویزیون نمی آیند. آدم ها دوست دارند با همان شکلی که هستند به استودیو بیایند.

 

علاوه بر این سوالات برنامه های اینترنتی چالش برانگیز نیست و راجع به مسائل خصوصی فرد دعوت شده است؛ برای مثال چند خواستگار دارید؟ چرا این شخص را به همسری برگزیده اید؟ حلقه ازدواجتان را چند خریده اید و… برنامه های جدی در اینترنت کم است اما به مرور راه می افتد.

 

البته این هم تقصیر برنامه سازها نیست، برنامه های اینترنتی نیاز به اسپانسر دارد و اسپانسر باتوجه به میزان دیده شدن برنامه حمایت کردن از آن را قبول میکند. به همین علت در برنامه ای که این سوالات پرسیده می شود خیلی حاشیه دارد تا برنامه هایی که به مسائل آسیب شناسی می‌پردازند.

 

*برنامه سازی برایم بسیار جدی است
از وی همچنین پرسیدیم که نیلوفر لاری پور چقدر دغدغه برنامه سازی دارد و الان که سردبیر یک برنامه اینترنتی است تا چه اندازه به این موضوع به طور جدی نگاه میکند که او در پاسخ تصریح کرد: این موضوع برایم بسیار جدی است و شما می توانید از عوامل برنامه بپرسید که تا چه اندازه نسبت به هر میلیمتر برنامه حساس هستم.

 

البته نه فقط این برنامه بلکه در هر برنامه ای که بودم و حتی زمانی که کار مطبوعاتی میکردم بسیار سختگیر بوده و هستم. من از این که هیچ چیز سرجای خودش نباشد و آن اتفاقی که هدفم بوده عملی نشود عصبی می شوم. واقعا هدفم این است که تاثیری حتی روی پنج نفر بگذارم.

 

من در کنار برنامه «آبان»، برنامه دیگری در فضای اینترنتی به نام «حیوونای کوچه پشتی» دارم که درباره اهمیت دادن به حیوانات کوچه وخیابان اذیت نکردن، حمایت کردن و غذا دادن انها و… است.

 

*مجری سابق «آبان» اطلاعات جامعی نداشت
لاری پور در پایان گفت وگویش با «صبا» درباره ضعف های سری گذشته «آبان» با اجرای آزاده نامداری، گفت: فعلا نمی توانم راجع به این موضوع صحبت کنم زیرا فصل دوم «آبان» هنوز به جایی نرسیده است که بخواهیم راجع به نقاط قوت آن حرف بزنیم و فقط سه قسمت از برنامه پخش شده است.

 

اما در خصوص فصل اول باید بگویم که مشکل آن در اجرا بود. گاهی اوقات مجری به علت جوان بودنش و این که در هر زمینه اطلاعات جامعی نداشت، در برخی مصاحبه ها باعث رنجش مهمان های برنامه شده بود. به نظرم این کم تجربگی مجری بود که نمی دانست با هر کدام از این آدم ها باید چطور صحبت کند.

 

البته فکر می کنم اگر آزاده نامداری نبود چه کسی باید جای او می نشست؟ زیرا ما مجری زنی که بتواند در زمینه طنز، محیط زیست، هنر و… یک برنامه را اداره کند نداریم ودر آقایان بهتر می توانیم این گزینش را پیدا کنیم.