پارس ناز پورتال

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

خواص انار برای سلامتی و زیبایی 

در اینبخش با خواص انار برای سلامتی و زیبایی آشنا میشویم. انار سالم ترین میوه روی زمین اسـت، این میوه کـه بـه یاقوت دانه هم معروف می‌باشد علاوه بر خواص درمانی خود، فواید زیادی هم برای پوست و مو انسان دارد. انار یک تصفیه کننده خون طبیعی اسـت، این میوه ي سرشار از آنتی اکسیدان، بـه جوان سازی سلول هاي پوست کمک می کند و روند پیر شدن رابه تاخیر می اندازد، در ادامه با پارس ناز همراه باشید.

 

خواص دارویی انار

درون انار دو ماده وجوددارد کـه در واقع اکثر خواص انار را مدیون آن‌ها هستیم.

 

پونیکالاجین «Punicalagin»

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

این ماده یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی اسـت کـه هم در آب آنار و هم در پوست انار پیدا میشود. خاصیت آنتی‌اکسیدان این ماده آن قدر زیاد اسـت کـه باعث شده آب انار ۳ برابر بیشتر از نوشیدنی‌هایي مانند آب انگور و چای سبز آنتی‌اکسیدان فعال داشته باشد. همین آنتی‌اکسیدان و البته موارد دیگر باعث میشود کـه خواص آب انار و البته خواص پوست انار هم بسیار زیاد باشد.

 

پونیسیک اسید «Punicic acid»

این اسید درون روغن هسته انار یافت می شود و جزو اسید‌هاي چرب اصلی دانه‌هاي انار اسـت. این ماده یکی از اسیدهای چرب امگا ۶ اسـت.

 

تاثیر ضدالتهابی قوی انار

التهاب‌هاي شدید یکی از عواملی اسـت کـه باعث مشکلات و بیماری‌هاي بسیار جدی می شود. بیماری‌هایي مثل بیماری‌هاي قلبی و عروقی، سرطان، دیابت نوع ۲، آلزایمر، و حتی چاقی مفرط! انار خواص ضدالتهابی بالایی دارد کـه مشخصا از خاصیت آنتی‌اکسیدانی پونیکالاجین ناشی میشود. تحقیقات و مطالعات زیادی بر روی خاصیت ضدالتهابی انار انجام شده اسـت.

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

مطالعات نشان داده اسـت کـه مواد موثر موجود در انار می توانند طی زمان هضم، باعث کاهش التهاب دستگاه گوارش شوند و هم چنین تاثیر خوبی در کاهش فعالیت‌هاي سلول‌هاي سرطانی مربوط بـه سرطان سینه و روده بزرگ داشته باشند. یکی از تحقیقات ۱۲ هفته‌اي بر روی افراد دیابتی نشان داد:

 

مصرف ۱.۱ لیوان آب انار «برابر با ۲۵۰ میلی‌گرم» در روز باعث کاهش التهاب‌هاي “CRP” و “interleukin-6” تا ۳۲ و ۳۰ درصد شده اسـت. اگر دچار التهاب فیزیکی ناشی از بیماری‌هاي مختلف هستید و می خواهید این التهاب را کاهش دهید، انار یک مکمل عالی برای اضافه کردن بـه رژیم غذایی اسـت. خواص آب انار مانند یک داروی بدون عوارض عمل می کند و توانایی بسیار زیادی در کاهش التهاب‌هاي مشکل‌ساز دارد.

 

انار هضم غذا را آسان می‌کند

تعداد زیادی از مشکلات بدن از آنجا شروع میشود کـه دستگاه گوارش مـا در هضم غذا خوب عمل نمیکند. عملکرد صحیح دستگاه گوارش برای بدن حیاتی اسـت.

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

فیبر موجود در انار بـه مـا کمک می کند تا روده‌هاي سالمی داشته باشیم کـه خوب هم کار میکنند. از دیگر خواص انار برای روده می توان بـه کاهش احتمال بروز بیماری «کرون» کـه از بیماری‌هاي التهابی روده اسـت و هم چنین «زخم معده» اشاره کرد. برای داشتن روده سالم بهترین راه خوردن انار دان شده بـه صورت کامل اسـت.

 

انار ممکن به درمان سرطان پروستات کمک کند

سرطان پروستات یکی از سرطان‌هاي رایج در بین مردان اسـت. تحقیقات آزمایشگاهی بـه نتایجی رسیده اسـت کـه نشان می دهد خواص عصاره انار ممکن اسـت بتواند تولید سلول‌هاي سرطانی را کند و حتی سلول‌هاي سرطانی را تحریک بـه خزان یاخته‌اي یا آپوپتوز کند. آپوپتوز همان مرگ سلولی اسـت کـه در آن سلول دچار مرگ برنامه‌ریزی شده میشود. تحقیقات بر روی آقایان نتایج جالبی دراین زمینه نشان داد:

 

نوشیدن ۲۳۷ میلی‌لیتر آب انار بـه صورت روزانه باعث کاهش PSA یا prostate-specific antigen میشود. PSA نشانه‌اي از سرطان پروستات در خون اسـت. مردانی کـه میزان PSA خون آن‌‌ها در مدت زمان کوتاهی دو برابر شود در خطر مرگ بر اثر سرطان پروستات هستند. نوشیدن این میزان توصیه شده از آب انار بـه صورت روزانه و منظم باعث کاهش سرعت دو برابر شدن میزان PSA از ۱۵ ماه بـه ۵۴ ماه می شود.

 

انار ممکن است به درمان سرطان سینه کمک کند

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

سرطان سینه یکی از سرطان‌هاي رایج در بین زنان در سنین مختلف اسـت. عصاره انار ممکن اسـت بتواند از بازتولید سلول‌هاي سرطانی پیشگیری کند و حتی آن‌ها را بکشد و از بین ببرد. البته اطلاعات و شواهد بـه دست آمده هنوز محدود هستند و تحقیقات و پژوهش‌هاي بیشتری دراین زمینه لازم اسـت.

 

کاهش فشار خون با انار

فشار خون بالا یکی از بیماری‌هایي اسـت کـه عوارض بسیار زیادی بـه همراه دارد؛ از مهم ترین آن‌ها می توان بـه حمله قلبی و سکته مغزی اشاره کرد.

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

در یکی از تحقیقات بر روی افراد دارای فشار خون بالا بعد از مصرف ۱۵۰ میلی‌گرم آب انار بـه صورت روزانه برای مدت ۲ هفته، شاهد کاهش قابل‌ ملاحضه و بارز فشار خون بودند. تحقیقات دیگر نیز بـه نتایج مشابه رسیدند، خصوصا در کسانی کـه فشار خون آن‌ها بـه اعداد بالایی میرسد.

 

خواص انار در بهبود درد و ورم مفاصل

التهاب مفصل یا آرتریت «Arthritis» یکی از بیماری‌هاي شایع اسـت و انواع مختلفی ازآن وجوددارد کـه بدلیل عوامل مختلفی مانند روماتیسم یا آرتروز ایجاد می‌‌‌‌‌‌شود. با توجه بـه اینکه یکی از خواص انار خاصیت ضدالتهابی آن اسـت، این میوه میتواند بـه درمان التهاب مفاصل کمک کند.

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

مطالعات دراین زمینه نشان داده‌اند عصاره انار میتواند آنز‌یم‌هاي شناخته شده‌‌اي کـه بـه مفاصل آسیب میزنند را در مردان و زنان دچار التهاب مفصل کاهش دهد و متوقف کند. مطالعات نشان داده اسـت کـه خواص انار باعث التیام التهاب مفصل در موش شده اما شواهد تحقیقات بر روی انسان‌ها هنوز کم اسـت.

 

خواص انار برای لاغری

ویتامین C موجود در دانه انار بـه اندازه‌اي اسـت کـه می تواند تا ۴۰ درصد از نیاز روزانه مـا بـه ویتامین C را تامین کند. این میوه هم چنین بعلت میزان زیاد فیبر باعث احساس سیری و نظارت اشتها می شود. اگر بـه هر دلیلی انار دوست ندارید یا نمیتوانید مثل بقیه یک پیاله انار دان شده بخورید، می توانید برای بهره‌مند شدن از خواص لاغری انار کمی انار رابه سالاد یا ماست خود اضافه کنید.

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

یکی از راه‌هاي دیگر مصرف رب انار اسـت. خواص رب انار برای لاغری هم مانند خود انار اسـت. البته رب انار بیشتر از خود انار باعث کاهش فشار خون میشود و خوردن آن بـه تنهایی مشکل اسـت. میتوانید رب انار یا انار پخته را درکنار غذاهایی کـه دارای مرغ هستند امتحان کنید.

 

انار و پیشگیری از بیماری‌ های قلبی

بیماری‌هاي قلبی در حال حاضر رایج ‌ترین دلیل مرگ و میر، قبل از رسیدن بـه پیری اسـت. بیماری قلبی پیچیده اسـت و عوامل متعددی بر آن تاثیر می گذارد. پونیسیک اسید، بعنوان یکی از اسیدهای چرب موجود در انار، ممکن اسـت بتواند بـه مقاومت در برابر مراحل متعدد بیماری قلبی، کمک کند.

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

دریک تحقیق بر روی ۵۱ نفر با میزان تریگلیسرید بالا بـه این نتیجه رسیدند کـه پس از مصرف ۸۰۰ میلی‌گرم از روغن هسته انار بـه صورت روزانه برای مدت ۴ هفته، میزان تریگلیسرید بطور چشم‌‌گیری کاهش پیدا کرد. تحقیقات دیگری بر روی خواص آب انار برای افراد دارای دیابت نوع دو و کلسترول بالا نیز نشان داد کـه میزان «کلسترول بد» «LDL» بـه طرز چشمگیری کاهش داشته اسـت.

 

تاثیر انار در مبارزه با باکتری و قارچ

قابلیت مبارزه با میکروارگانیسم‌‌هاي مضر یکی ازخواص درمانی انار اسـت. محققان متوجه فعالیت‌هاي ضد میکروبی انار شدند و مبارزه آن با باکتری‌ها و قارچ رابه خوبی مشاهده کردند. تاثیر ضدباکتری و ضدقارچی انار میتواند حتی از ایجاد عفونت و التهاب درون دهان شـما هم پیشگیري کند. این عفونت‌ها شامل شرایطی مانند التهاب لثه، پیوره لثه و استوماتیت هم می شوند.

 

تاثیر انار در بهبود حافظه

شواهدی وجوددارد کـه میوه انار شاید بتواند باعث التیام حافظه شود. یک تحقیق بر روی بیمارهای نیازمند بـه جراحی، بـه این نتیجه رسید کـه مصرف ۲ گرم عصاره انار باعث جلوگیري از فراموشی بعد از جراحی شد.

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

تحقیقات دیگری بر روی ۲۸ فرد مسن انجام شد کـه همه ی این افراد از مشکل حافظه گلایه داشتند. محققان بـه این نتیجه رسیدند کـه نوشیدن ۲۳۷ میلی‌لیتر آب انار بـه صورت روزانه، بـه طرز قابل ملاحضه‌اي باعث التیام نشانگرهای «حافظه زبانی» و «حافظه تصویری» شد. علاوه بر این تحقیقات بر روی موش‌ها نیز نشان داد کـه انار ممکن اسـت بتواند بـه مبارزه با بیماری آلزایمر کمک کند.

 

خوردن انار برای تاثیر بیشتر ورزش

انار سرشار از نیترات خوراکی اسـت و ثابت شده اسـت کـه این ماده باعث التیام تاثیر ورزش در بدن ‌می شود. تحقیقاتی بر روی ۱۹ ورزشکاری کـه بر روی تردمیل می‌دویدند نشان داد کـه مصرف تنها یک گرم عصاره انار ۳۰ دقیقه قبل از ورزش، بطور قابل ملاحظه‌اي گردش خون را افزایش داده، خستگی رابه تعویق انداخته و تاثیر ورزش بر بدن را افزایش داده اسـت.

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

این خواص انار باعث شده اسـت تا انار تبدیل بـه یک خوراکی رژیمی مناسب برای قبل از ورزش باشد. مصرف کربوهیدرات سالم قبل از ورزش انتخاب بسیار مناسبی اسـت. انار دارای میزان زیادی کربوهیدرات اسـت کـه بـه حفظ انرژی در طول تمرین کمک می کند و اجازه نمی دهد شـما دچار کمبود انرژی و ضعف شوید. انار یک منبع انرژی قوی اسـت.

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

آب انار دارای قند و ویتامین‌هایي اسـت کـه بـه مـا کمک می کند در تمام روز سرحال و پرانرژی باشیم. ۹۰ درصد از کالری انار از کربوهیدرات موجود در آن اسـت و این کربوهیدرات اسـت کـه در بدن انرژی تولید میکند. کربوهیدرات منبع انرژی موردعلاقه بدن برای تولید انرژی اسـت. تحقیقات بیشتری دراین زمینه لازم اسـت، اما بنظر می رسد انار هم مانند چغندر، در التیام عملکرد فیزیکی مـا تاثیر زیادی دارد.

 


 

خواص انار برای پوست ،مو و زیبایی

پوست انار خشک شده مانند خود میوه انار دارای خواص زیادی اسـت و اینروزها، در تعداد زیادی از کرم‌هاي پوستی یا شامپوها و تقویت‌کننده‌هاي مو از عصاره انار استفاده میشود. تحقیقات نشان میدهد کـه انار، پوست را از هم درون و هم از بیرون تغذیه میکند. در ادامه درمورد خواص انار برای پوست صحبت کرده و شـما رابا فواید پوست انار آشنا خواهیم کرد.

 

خاصیت ضد پیری انار

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

از قدیم گفته میشد کـه میوه انار، خاصیت ضد پیری دارد و می تواند پوست را از درون و بیرون جوان کند. بهمین دلیل اینروزها در انواع کرم‌هاي آرایشی-بهداشتی از روغن هسته انار استفاده میشود تا علاوه بر تقویت لایه بیرونی پوست یا همان اپیدرم، عمق چروک‌هاي پوستی را نیز کم کرده و پیدایش آن‌ها رابه تاخیر بیاندازد.

 

مصرف انار و نرمی پوست

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

کلاژن ماده اصلی تشکیل‌دهنده پوست اسـت. کلاژن پوست را نرم، صاف و منسجم نگه می‌دارد و از آنجا کـه میوه انار، حاوی موادی اسـت کـه از شکسته‌شدن مولکول‌هاي کلاژن توسط آنزیم‌ها جلوگیري می کند؛ مصرف آن پوست شـما را سالم نگه خواهد داشت. مصرف انار هم چنین بـه رشد فیبروبلاست‌ها کمک کرده و نرمی و لطافت پوست را تضمین میکند.

 

از بین‌ بردن جوش‌ با مصرف انار

یکی از دلایل اصلی ایجاد جوش صورت، عدم توازن هورمونی در بدن اسـت. میوه انار سرشار از ویتامین C اسـت کـه، تولید سبیوم را متعادل ساخته و گردش خون و هضم غذا را التیام می‌بخشد. برای بهره‌بردن از این خاصیت کافی اسـت؛ از انار بـه صورت موضعی برای درمان آکنه استفاده کنید.

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

برای اینکار کافی اسـت؛ مقداری هسته انار را کوبیده یا آسیاب کنید تا تبدیل بـه یک لایه خمیری شود. حالا این خمیر رابه پوست صورت بمالید و بعد از 15 تا 30 دقیقه بشویید. اینکار باعث احساس تازگی و سفتی در پوست صورت شده و هم چنین بـه کاهش جوش‌ها و لک‌هاي پوستی نیز کمک می کند.

 

انار و بازسازی سلول‌ ها

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

طبق معمول با بالارفتن سن، پوست با مشکلاتی از قبیل رنگدانه‌سازی بیش از حد و ایجاد لکه‌هاي پیری مواجه میشود بهمین دلیل اسـت کـه توصیه میشود حتماً از انار و مشتقات آن استفاده کنید تا این میوه بهشتی، از شـما در مقابل انواع آسیب‌هاي پوستی محافظت کند. انار با کمک بـه تولید آنتی اکسیدان‌هاي طبیعی کـه توسط بدن تولید میشوند، بـه جوان‌سازی سلول هاي پوست کمک می کند.

 

تقویت و پاکسازی پوست با انار

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

از دیگر خواص انار برای پوست می توان بـه فواید روغن هسته انار اشاره نمود کـه می تواند عمیقا داخل پوست نفوذ کرده و پوست را از درون مرطوب سازد. انار حاوی پانتونیتیک اسید اسـت کـه این ماده، باعث دور نگه داشتین باکتری‌ها از پوست و مرطوب نگه داشتین آن در طول روز می شود. کافی اسـت صورت را شسته، سپس مقداری پنبه رابه آب انار آغشته کنید و آن رابه پوست خود بمالید.

 

خواص انار برای مو

انار میوه‌اي اسـت خوشمزه کـه علاوه بر خون‌سازی باعث تصفیه خون نیز میشود. میوه انار منبع خوبی از اسید فولیک، پتاسیم و آهن اسـت و از آنجا کـه یکی از عوامل مهم و موثر در ایجاد مشکلات پوست، مو و ناخن بـه خصوص در خانم‌ها، بدلیل کم‌ خونی و فقرآهن اسـت، بنابر این مصرف انار بـه بیماران مبتلا بـه کم‌خونی و خانم‌ها اکیدا توصیه می شود.

خواص انار برای سلامتی و زیبایی (20 خاصیت مهم انار میوه بهشتی)

البته لازم بـه ذکر اسـت کـه اگر مبتلا بـه کم‌خونی و فقر آهن شدید هستید، باید حتماً بـه دکتر مراجعه نموده و از قرص‌هاي آهن استفاده کنید زیرا هیچ میوه‌ و سبزی حاوی مقادیر کافی آهن برای درمان فقر آهن نیست. پوست انار از ریزش مو و بروز شوره سر جلوگیري می کند. برای این مورد کافی اسـت مقداری پوست انار رابا روغن مو مخلوط کنید و ریشه‌هاي مو را کاملا با آن ماساژ دهید.

 

چند ساعت بعد و یا روزبعد با شامپوی ملایم سر را بشویید و این روند را برای مدتی تکرار کنید تا تاثیر باورنکردنی این میوه را بر موی خود بـه چشم ببینید. روغن هسته انار موها را در برابر آلودگی‌هاي محیطی محافظت می کند و حیاتی دوباره بـه موها می‌بخشد و باعث شفافیت و نرم‌شدن موها میشود. روغن هسته انار هم چنین منبع مناسبی از ویتامین C اسـت کـه برای رشد و سلامت موها ضروری اسـت.

 

انار سرشار از مواد مغذی است

پوست انار ضخیم و خارق‌العاده اسـت، اما درون این پوست ضخیم صدها دانه ظریف و خوشمزه یاقوت مانند قرار گرفته اسـت. هر کدام از این دانه‌ها دارای خواص شگفت‌انگیزی هستند کـه انار رابه یک میوه خاص تبدیل کرده اسـت. در آخر می توانید بخشی از ارزش غذایی یک لیوان انار دان کرده «حدود ۱۷۴ گرم» را ببینید.

= فیبر: ۷ گرم

= پروتئین: ۳ گرم

= ویتامین C: سی درصد

= ویتامین K: سی‌وشش درصد

= فولات: شانزده درصد

= پتاسیوم: دوازده درصد