پارس ناز پورتال

قاصدک 24

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

 

در اینبخش بـه معرفی خوراکی هایي می‌پردازیم کـه بدن را زهر زدایی می‌کنند، دراین عصر کـه پر اسـت از فست فود و غذا هاي بـه ظاهر سالم، زهر زدایی بدن امری مهم بـه شمار می‌آید. همه ی بـه عجله کردن عادت داریم ودر این بین کمتر بـه فکر سلامت بدن و گوارش خود هستیم، در ادامه با خوراکی هایي آشنا میشویم کـه علاوه بر زهر زدایی بدن، بـه اسانی و با هزینه کم تهیه می شوند.

 

چغندر

ریشه این گیاه باارزش حاوی آهن، کلسیم و نوعی آنتی اکسیدان بنام بتاین اسـت کـه رنگدانه این گیاه و باعث رنگ قرمز خاص آن می‌باشد. بتاین باعث التیام ساختار سلول ها گردیده و سلول هاي کبد را بازسازی و ترمیمی می سازد. کبد مهمترین ارگان زهر زدایی بدن اسـت کـه ازبدن مـا در برابر سمومی کـه وارد آن می شوند دفاع می کند.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

بدین ترتیب مصرف غذا هاي زهر زدا کمک زیادی بـه دفع مواد سمی ازبدن خواهد کرد. بهتر اسـت ریشه این گیاه را همراه با پوست آن بـه صورت بخارپز یا آب پز مصرف کرد تا تمامی مواد مغذی و مفید موجود در آن حفظ شوند. پختن و سرخ کردن این گیاه نیز می‌تواند گزینه دیگری باشد هر چند بـه اندازه دو حالت اول مفید نخواهد بود. امروزه استفاده از تکه هاي خام این گیاه نیز بـه صورت اسموتی بسیار رایج شده اسـت.

 

پیاز و سیر

دو مورد از قویترین مواد غذایی زهر زدا بی شک پیاز و سیر هستند کـه بدلیل داشتن مقادیر زیادی فلاوونوئید کـه بـه تولید گلوتاتیون کـه یکی از قوی‌ترین آنتی اکسیدان هاي موجود در کبد اسـت کمک می کند. این ترکیبات باعث تحریک کبد برای تولید آنزیم هاي زهر زدای بیشتری شده کـه باقی مانده هاي زهر هاي موجود در بدن را از سیستم گوارش پاک میکنند.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

هم چنین این مواد غذایی زهر زدا از حجم کار این ارگان بسیار حیاتی کاسته و حاوی ترکیبات آنتی باکتریال، ضد انگل و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن هستند. هر رژِیم غذایی برای زهر زدایی کردن ازبدن بی شک باید شامل این مواد غذایی زهر زدا نیز باشد. سیر خام یا سرخ شده میتواند بهترین گزینه برای اضافه کردن بـه سالاد باشد.

 

سبزیجات

سبزیجات دارای برگ هاي سبز تیره بخاطر کلروفیلی کـه در خود دارند باعث می شوند کـه سیستم گوارش بدن بـه شدت تقویت شود. کلروفیل مسئول مصرف نور در فرایند فتوسنتز اسـت کـه انرژی لازم برای رشد گیاه را تولید می کند. اما علاوه بر این، این رنگدانه گیاهی میتواند بـه سموم و دیگر رادیکال هاي آزاد چسبیده و آنها رابه مواد طبیعی بی ضرر تبدیل کند.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

علاوه بر این کلروفیل نقش زیادی در پاک کردن بدن از فلزات سنگینی دارد کـه در طی سال‌ها در بدن مـا انباشته شده اند. هم چنین کلروفیل دارای خاصیت ضد التهابی اسـت و با قلیایی کردن بدن بـه آن کمک می کند از دست مایعات اسیدی کـه در بدن جریان دارند خلاص شود. غذا هاي امروزی شدیداً اسیدی هستند.

 

از این رو خاطرجمعی حاصل کنید کـه مصرف مواد غذایی زهر زدا مانند سبزیجات و بخصوص اسفناج، کلم پیچ، جوانه گندم و دیگر سبزیجات دارای برگ هاي تیره در برنامه غذایی شـما جایی داشته باشد. می توانید جوانه گندم رابه اسموتی ها و نوشیدنی هایي کـه در طول روز مینوشید اضافه نمایید. یک سوپ اسفناج خوشمزه یا گلک کبابی با مقداری روغن زیتون و ادویه میتواند بهترین غذا هاي زهر زدا باشند.

 

آب لیمو

مرکبات برای سیستم گوارش بدن بسیار مفید هستند زیرا غنی از ویتامین C و آنتی اکسیدان هستند. این ترکیب قوی باعث فعال شدن آنزیم هاي کبد شده کـه باعث می شود مواد سمی بـه ترکیباتی با قابلیت حل شدن در آب تبدیل شده کـه کمک زیادی بـه روده هاي کم تحرک و کم کار خواهد کرد.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

بدین ترتیب هرگونه آلودگی ازبدن شـما پاک خواهد شد. برای مثال می توانید صبح خودرا با یک لیوان آب گرم کـه مقداری آب لیمو در آن ریخته اید، مقدار کمی نمک دریایی یا شربت عسل آغاز نمایید. بهتر اسـت این ترکیب رابا معده خالی بخورید تا سطح انرژی بدن تان افزایش یافته و نه تنها روده هاي شـما فعالیت بهتر و بیشتری پیدا کنند بلکه پوست بهتری نیز داشته باشید.

 

دانه هاي خوراکی

اگر نمی‌توانید دست از خوردن اسنک ها بکشید بهتر اسـت دست کم مطمئن شوید کـه سالم و طبیعی هستند. سعی کنید همیشه یک مشت دانه هاي خوراکی و آجیل مانند بادام، گردو، فندق،تخم کتان یا تخم آفتابگردان در جیب خود داشته باشید. مصرف مداوم بادام باعث می شود کبد شـما از دست چربی هایي کـه اطراف آنرا گرفته اند خلاص شود.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

گردو حاوی مقادیر زیادی اسید آمینه آرژینین اسـت کـه بـه کبد کمک می کند بدن را از وجود آمونیاک و مشتقات آن پاک نماید.علاوه بر این گردو نقش مهمی در افزایش کارکرد مغز دارد. تخم کتان باعث می شود کـه شاداب تر بوده و اخلاق بهتری داشته باشید. این ماده غذایی دارای فیبرهای خاصی اسـت کـه باعث می شوند روده ها از مواد سمی خالی شوند.

 

علاوه بر این فیبر موجود در تخم کتان باعث سرکوب شدن احساس گرسنگی شده ودر کاهش وزن بسیار موثر اسـت. تخم آفتابگردان نیز حاوی مقادیر قابل توجهی منیزیم اسـت کـه فشار خون را در سطح متعادلی نگه می دارد و باعث می شود کـه ضربان قلب در سطح متعادل و نرمال باقی بماند. علاوه بر این تخم کتان فرایند سوزاندن چربی هاي ذخیره شده در بدن را تسریع و التیام می بخشد.

 

ماست

ماست حاوی مقادیر زیادی باکتری هاي مفید اسـت کـه نقش زیادی در تقویت دیواره روده ها داشته و بـه سیستم گوارشی و ایمنی بدن نیز کمک زیادی میکنند.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

بـه عبارت دیگر ماست باعث می شود کـه باکتری هاي مفیدی کـه باعث تسریع عمل گوارش شده و بـه بدن کمک می‌کنند از دست مواد سمی خلاص شوند کمک زیادی خواهد کرد. از خوردن ماست هاي بدون چربی یا کم چرب خودداری کنید زیرا چنین ماست هایي حاوی مقادیر زیادی شکر هستند. بهتر اسـت از ماست هاي طبیعی استفاده نمایید.

 

قاصدک و چای سبز

گل قاصدک با متوقف کردن و پالایش کردن مواد سمی و مواد زائد موجود در جریان خون کمک بزرگی بـه کبد می کند. چای سبز نیز در مقایسه با چای سیاه و چای اولانگ دارای مقادیر بسیار بیشتری آنتی اکسیدان اسـت، گرچه همه ی آنها از یک گیاه واحد نشأت میگیرند.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

کافئین موجود در چای سبز باعث می شود کـه این مایع انرژی زا خاصیت ادرار آوری زیادی داشته باشد کـه باعث می شود نفخی کـه در نتیجه انباشته شدن مایع در روده ها ایجاد شده از بین برود. بهتر اسـت از گیاه قاصدک تازه استفاده کرده و بـه صورت دم کرده ازآن همراه با چای استفاده کنید کـه در روزهای سرد زمستان هم شـما را گرم نگه می دارد و هم سلامتی شـما را التیام می بخشد.

 

زنجبیل

زنجبیل دارای ترکیباتی اسـت کـه نقش مهمی در کاهش نقخ دارد، باعث می شود کـه روده بزرگ بـه خوبی کار کند و آنرا از فضولات و مواد سمی پاک می کند. هم چنین زنجبیل ازآن دسته مواد غذایی زهر زدا اسـت کـه انگل هاي روده را از بین برده و برای رفع دل درد و اسهال بسیار مفید خواهد بود.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

زنجبیل تولید اسید معده را التیام می بخشد کـه در ادامه باعث از بین رفتن انگل ها و محافظت ازبدن در برابر عفونت و التهاب خواهد شد. هم چنین زنجبیل باعث تولید ترشحاتی در معده و روده می شود کـه در فرآیند گوارش نقش مهمی دارند. این ریشه جادویی باعث بالا رفتن و التیام متابولیسم بدن شده ودر تمام طول روز عملکرد کبد را التیام خواهد بخشید.

 

هویج

هویج سرشار از گلوتاتیون بوده و یکی از زهر زداترین سبزیجات بـه شمار می‌آید. هم چنین هویچ حاوی مقادیر زیادی بتاکاروتن و ویتامین A اسـت. هویج فواید زیادی برای سیستم قلبی عروقی داشته و باعث التیام عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. یکی از بهترین روشها برای زهر زدایی بدن دوری کردن بـه مدت یک یا دو روز از غذا هاي فرآوری شده اسـت.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

خوردن هویج و دیگر سبزیجات خام و نوشیدن آب سبزیجات تازه بـه دفعات در طول روز باعث می شود کـه حجم زیادی از سموم بدن دفع شوند. با اضافه کردن چای سبز و چای گل قاصدک بـه این ترکیبات حتی شرایط را برای دفع سموم ازبدن نیز التیام خواهید بخشید.

 

خیار

خیار یکی از مواد غذایی زهر زدا اسـت کـه طبق معمولً توجهی کـه باید را دریافت نمی‌کند در حالیکه سرشار از مواد مغذی اسـت. خیار با تقویت دیواره هاي روده ها و پاک کردن کبد از مواد سمی سهم زیادی در زهر زدایی ازبدن دارد. علاوه بر این خیار باعث می شود کـه مقدار مناسبی آب بـه بدن رسیده و ادرار آور اسـت.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

خیار با افزایش مقدار ادرار بـه بدن کمک می کند کـه مقدار بیشتری از سموم موجود در سیستم گوارش و خون را از این طریق دفع نماید. هم چنین خیار باعث کاهش نفخ و تجمع و جذب بیش از حد آب در روده ها دارد. بدین ترتیب بعد از خوردن یک غذای پرنمک در شب بهتر اسـت مقداری خیار بخورید.

 


 

در ادامه سم‌زدایی بدن با مصرف مواد غذایی خوشمزه و همیشه در دسترس

 

هیچ‌کاری آسان‌تر از این نیست کـه با خوردن خوراکی‌هاي خوشمزه، بدن خودرا زهر‌زدایی و تقویت کنیم. شاید شـما هم تا بـه امروز با مصرف روزانه سرکه سیب سعی در پاک سازی ارگان‌هاي داخلی بدن خود داشته‌اید، اما باید بدانید کـه مواد غذایی دیگری نیز هستند کـه دقیقا همین‌ ماموریت رابه انجام می رسانند و طعم خوبی دارند.

 

منیزیم در اسفناج، بادام و شکلات تلخ موجود است

منیزیم بـه ویژه در ترکیب با زینک یک گزینه‌‌ي بسیار عالی برای پاک سازی سموم بدن بشمار می رود. یک متخصص طب طبیعی، دکتر و نویسنده کتاب در حوزه تغذیه موسوم بـه کارولین دین دراین رابطه گفته: «منیزیوم فعالیت سلول‌ها را تحریک می کند در نتیجه سموم وارد جریان خون میشوند.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

ازآن طرف، زینک بـه‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی وارد عمل شده و بـه از بین بردن رادیکال‌هاي آزاد در بدن می پردازد و هم زمان، فلزات سنگین را نیز از جریان خون خارج می کند.» منیزیم را می توانید در اسفناج، بادام و شکلات تلخ پیدا کنید.

 

گردو خاصیت سم‌ زدایی قوی دارد

گردو نه تنها طعم بسیار خوبی دارد، بلکه می توانید با افزودن آن بـه سالادهای سبز از خواص زیاد آن بهره‌مند شوید. گردوهای سیاه بیشتر از بقیه در دفع سموم نقش دارند و یک ضد میکروب و ضد قارچ طبیعی برای سیستم بدن بشمار می رود.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

گردو بـه کشته شدن انگل‌ها کمک زیادی میکند. این آجیل خوشمزه رابه غذاهایی خود بیفزایید یا از روغن آن برای طعم دادن بـه سس‌ها و سالادها بهره بگیرید.

 

شبدر قرمز

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

گل‌هاي زیبای طبیعت هم می توانند زهر‌زدا باشند. شبدر قرمز را در رنگ‌هاي روشن در فصل بهار میتوان در دشت‌ها پیدا کرد. اما فارغ از زیبایی، این گل کوچک خاصیت درمانی هم برای بدن انسان دارد و بـه پاک‌سازی کبد و خون میپردازد. این گل در عطاری‌ها موجود اسـت و میتوانید آنرا در دو حالت کپسول یا دمنوش خریداری و مصرف کنید.

 

زردچوبه

این ادویه در آشپزی ایرانی جایگاه ویژه‌اي دارد و این خبر خوبی اسـت زیرا زردچوبه خواص بسیار زیادی دارد و با قدرت زیاد بـه پاک‌سازی بدن پرداخته و سموم را دفع می کند. این ادویه زردرنگ کـه عطر خوبی هم بـه غذا میدهد، در رفع التهابات نیز بسیار موثر اسـت و بـه سلامت هر چـه بیشتر بدن کمک شایانی می کند.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

شـما میتوانید زردچوبه را حتی بـه نوشیدنی‌هاي روزانه خود نیز اضافه کنید. بـه‌طور مثال در شیر یا شیرنارگیل، زردچوبه، دارچین، زنجبیل، فلفل و مقداری عسل بریزید و هرروز بنوشید.

 

گشنیز خاصیت پاکسازی‌ کننده دارد

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

برای خوردن گشنیز نیاز بـه توصیه یا دلیل‌تراشی وجود ندارد. این سبزی خوش‌عطر را میتوانید هرروز درکنار غذا هاي اصلی میل کنید یا در غذا بریزید و از خاصیت پاک‌سازی‌کننده آن نهایت استفاده را ببرید.

 

روغن نارگیل

روغن نارگیل همیشه در فهرست موادغذایی سالم وجود داشته و یک محصول طبیعی برای کمک بـه زیبایی بیشتر نیز بشمار میرود. روغن نارگیل خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ و انگل دارد.

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

مصرف آن بـه از بین بردن انگل‌هاي روده و معده کمک زیادی میکند. از این روغن می توانید برای سرخ کردن مواد غذایی و سبزیجات یا ریختن روی سالادهای سبز استفاده کنید.

 

ماهی

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

اکثر ماهی‌ها دارای مقادیر قابل توجهی از اسیدهای چرب امگا سه هستند. مصرف ماهی بـه‌ویژه برای بزرگسالان بشدت توصیه می شود زیرا بـه پاک‌سازی سیستم گوارشی بدن میپردازد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

 

دمنوش شیردندان

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

شیردندان نوعی گیاه اسـت کـه با دم کردن و نوشیدن آن میتوانید بـه زهر‌زدایی سیستم‌هاي داخلی بدن بپردازید. ریشه شیردندان برای پاک‌سازی کبد بسیار مفید اسـت و سبب بیرون رفتن سموم ازبدن می شود.

 

هندوانه

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

هندوانه علاوه بر طعم شیرین و عالی و آبرسانی بـه بدن در روزهای گرم سال، با التهاب نیز مبارزه می کند و با کمک بـه مبارزه با رادیکال‌هاي آزاد بـه دفع سموم ازبدن کمک میکند.

 

ماست پروبیوتیک

خوراکی هایی که بدن شما را سم زدایی می کنند | از چغندر تا پیاز

ماست و غذا هاي پروبیوتیک نیز دقیقا وظیفه زهر‌زدایی در بدن را انجام می دهند و می توانید با تهیه انواع اسموتی سبزیجات و ماست بـه شست‌ و شوی داخلی بدن خود بپردازید.