پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

همه چیز درباره خونریزی و لکه بینی دوران بارداری

همه چیز درباره خونریزی و لکه بینی دوران بارداری

همه چیز درباره خونریزی و لکه بینی دوران بارداری 

اگر در دوران بارداری خون ریزی و لکه بینی دارید امری طبیعی است، برای این‌که این مشکل شما را اذيت ندهد توصیه هاي زیر را عملی کنید. در دوران بارداری وقتی متوجه لکه خون یا خون ریزی شدم چه باید بکنم؟ حتی اگر خون ریزی قطع شده بود

 

هم سریع با دکتر خود تماس بگیرید. همانطور که ممکن است خیلی مهم نباشد، ممکن است نشانه مشکل بزرگ و خطرناکی هم باشد. دکتر با توجه به وضعیت عمومی بدن شما درمان لازم را انجام میدهد.

 

شاید نیاز باشد مورد آزمایش هایي هم چون فراصوتی یا خون قرار بگیرید تا مطمئن شوید مشکلی برای جنین پیش نیامده است و همه ی شک و شبهه ها را از بین ببرید. اگر خون ریزی و درد شدید داشتید بلافاصله به اورژانس زنگ بزنید.

 

فرق لکه بینی با خونریزی چیست؟

لکه بینی از نامش پیداست، خون ریزی کم که سریع هم قطع می‌شود را لکه بینی می‌گویند. درست هم چون اتفاقی که در روز اول یا آخر دوران پریود اتفاق میوفتد. رنگ لکه ها نیز بین صورتی، قرمز یا قهوه اي متغیر است.

 

چه مساله ای باعث خونریزی یا لکه می شود؟

نمیتوان بطور قطع دلیل مشخصی برای این موضوع تعیین کرد. اما عده اي از دلایل خون ریزی شامل موارد زیر است:

 

– جماع

جریان خون زیاد در دیواره رحم می‌تواند دلیلی برای خون ریزی یا لکه بینی پس از جماع در دوران بارداری باشد. پلیپ هاي موجود در گردن رحم نیز میتوانند دلیلی برای خون ریزی پس از جماع در دوران بارداری باشند.

 

– تست داخلی یا پاپ اسمیر

پس از انجام تست داخلی یا پاپ اسمیر نیز ممکن است در نتیجه جریان خون زیاد یا پلیپ در گردن رحم، خانم باردار شاهد لکه هاي خون یا خون ریزی باشد.

 

– سقط جنین یا آبستنی خارج از رحم

خون ریزی یا لکه بینی در سه ماهه نخست بارداری اگر با دردهای شکمی یا رفتگی عضلات و قولنج همراه باشد، می‌تواند نشانه هاي اولیه سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم «جنین بجای داخل رحم در لوله رحم شکل می‌گیرد» باشد. آبستنی خارج از رحم بسیار خطرناک است و باید بلافاصله با مشاهده خون ریزی و احساس درد، موضوع رابا دکتر خود در بین بگذارید.

همه چیز درباره خونریزی و لکه بینی دوران بارداری

تقربیا یک‌‌چهارم خانم هاي باردار در ابتدای بارداری دچار خون ریزی هاي خفیف یا زیاد هستند و نیمی از آن ها دچار سقط جنین می‌شوند. اما اگر دستگاه هاي فراصوت نشان دادند که ضربان قلب جنین در هفته هاي 7 تا 11 نرمال است، احتمال ادامه بارداری و سقط نشدن جنین 90 درصد است.

 

– عفونت

خون ریزی میتواند در اثر مسایل نامرتبط به بارداری باشد. عفونت هاي واژینال، کلامیدیا، سوزاک و هرپیز باعث تورم و التهاب رحم میشوند. گردن رحم متورم شده نیز پس از جماع یا تست پاپ اسمیر دچار خون ریزی می‌شود.

 

– مشکلات جفت یا زایمان زودرس

در سه ماهه دوم و سوم بارداری، خون ریزی یا لکه بینی می‌تواند نشانه شرایط خطرناکی هم چون جدا شدن ناگهانی جفت از رحم، سقط جنین یا زایمان زودرس باشد. «زایمان در نیمه بارداری و حدود هفته هاي 37».

 

خون ریزی در سه ماهه نخست بارداری میتواند نشانه مشکلات پنهان جفت جنین باشد. خون ریزی شدید در سه ماهه نخست می‌تواند در آینده به جدا شدن جفت از رحم منجر شود.

 

– نزدیک شدن زایمان

اگر رحم بزرگ و بدن شما آماده زایمان شد ترشحات بدن آغاز میشوند و ممکن است به صورت خون دیده می‌شوند. اگر در هفته 37 این اتفاق روی دهد، این ترشحات خیلی مهم نیستند. اما اگر بیشتر از چند قطره خون بود، حتماً با دکتر خود در بین بگذارید.

 

حتی اگر بنظر برسد که خون ریزی قطع شده است بلافاصله با دکتر یا مامای خود تماس بگیرید. گرچه ممکن است که خون ریزی واژینال یا لکه بینی بدلیل یک مسئله جزئی باشد، اما احتمال مسائل جدی نیز وجوددارد.

 

احتمالا برای رد هرگونه عوارض و خاطرجمعی یافتن از سلامت شما و فرزندتان، انجام معاینه ضروری است. اگر خون ریزی شما ادامه دارد و یا درد شدید به هر شکلی دارید و دسترسی فوری به دکتر خود ندارید، سریعا” به بخش مراقبتهای فوری «اورژانس» مراجعه کنید.

 

علل دیگر شامل:

خون ریزی مربوط به لانه گزینی: ممکن است شما خون ریزی کم و خفیفی مربوط به لانه گزینی که احتمالا ۱۱ تا ۱۲ روزبعد از باروری اتفاق میوفتد داشته باشید » نزدیک به زمانی که شما متوجه رخ ندادن سیکل قاعدگی می‌شوید.»

 

ممکن است که علت آن لانه گزینی تخم بارور شده در دیواره رحم باشد، پدیده اي که طبق معمول ۶ روزبعد از قاعدگی اتفاق میوفتد اما نمی‌توان بطور قطع مطمئن بود که خون ریزی ناشی از لانه گزینی است. خون ریزی خیلی خفیف بوده، در عرض ۱ تا ۲ روز تمام شده، و فقط تعداد کمی از زنان حامله این نوع از لکه بینی را دارند.

 

جنین

سقط خود به خودی یاحاملگی نابجا: لکه بینی می‌تواند جز علائم اولیه یک سقط خود به خودی یا حاملگی نابجا باشد به خصوص اگر با درد یا انقباضات « کرامپ» شکمی همراه باشد. درحدود یک چهارم زنان حامله در اوایل حاملگی خون ریزی یا لکه بینی دارند ودر حدود نیمی از این افراد دچار سقط خود به خودی می‌شوند

 

اما اگر سونوگرافی که از جنین شما درحدود هفته هاي ۷ تا ۱۱ انجام می‌شود نشان دهنده ضربان قلب باشد، شانس ادامه حاملگی شما بیشتر از ۹۰% است.

 

عفونتها: لکه بینی ممکن است به دلایل غیر مرتبط با حاملگی باشد. عفونتهای واژینال « مانند عفونتهای قارچی یا باکتریال» یا عفونتهای منتقله از راه مقاربت « مانند تریکومونا، گنوره ، کلامیدیا و یا هرپس» ممکن است باعث تحریک و یا التهاب دهانه رحم شوند. دهانه ملتهب رحم، مستعد خون ریزی بعد از پاپ اسمیر یا رابطه جنسی است.

 

همچنین ممکن است بدلیل وجود پولیپ «یک نوع توده خوش خیم»، شما بعد از پاپ اسمیر یا نزدیکی جنسی خون ریزی یا لکه بینی داشته باشید.

 

مشکلات جفت یا زایمان زود رس: در سه ماهه دوم و سوم حاملگی، خون ریزی یا لکه بینی می‌تواند نشانه یک مشکل جدی مثل جفت سر راهی، جداشدن جفت «که دراین پدیده جفت از رحم جدا میشود» و سقط خود به خودی دیررس «بین ۱۳ هفتگی و اواسط حاملگی» یا زایمان زودرس «بین نیمه حاملگی و ۳۷ هفتگی» باشد.

 

زایمان طبیعی: ترشح موکوسی که بر اثر وجود خون تغییر رنگ یافته بعد از ۳۷ هفتگی به احتمال زیاد نشانه جدا شدن یک پلاک موکوسی در اثر نرم و گشاد شدن دهانه رحم و آماده شدن آن برای مراحل زایمان می باشد. دراین مرحله نیز شما هر لکه بینی و یا خون ریزی را باید به دکتر یا مامای خود اطلاع دهید.

 

علل ناشناخته: در بعضی از موارد علت لکه بینی در نهایت نیز مشخص نمی‌شود. تنها کاری که دکتر دراین موقع می‌کند تجویز دستورات احتیاطی شامل ورزش نکردن، خودداری از نزدیکی و خودداری از بلند کردن اشیاء سنگین و موارد دیگر است.