پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

با دلایل مهم خون دماغ شدن آشنا شوید

با دلایل مهم خون دماغ شدن آشنا شوید

با دلایل مهم خود دماغ شدن آشنا شوید 

برای بسیاری از مـا پیش آمده اسـت کـه در طول روز خون دماغ شویم و علت آن را هم اغلب نمی دانیم کـه در برخی موارد ضروری اسـت. شایع‍‌ترین علت خون دماغ شدن تروما و ضربه‌هـای خفیف تا شدید اسـت کـه معمولاً بـه علت تصادف و ضربه بـه وجود می‌آید.

 

خون دماغ شدن بیشتر در فصول گرم و سرد سال مشاهده می شود، در زمستان علت ایجاد خون دماغ شدن خشکی بینی اسـت و هوای سرد زمستان و سرماخوردگی سبب خون دماغ شدن بـه ویژه در کودکان می شود کـه بـه آن بیماری زمستانه گفته می شود.هم چنین در تابستان در معرض مستقیم نور آفتاب قرار گرفتن نیز سبب خونریزی از دماغ می شود.

 

بر خلاف چیزی کـه بیشتر افراد گمان می‌کنند خونریزی از دماغ نشانه‌ای بارز مبنی بر بروز سرطان نبوده و خطرناک نیست چرا کـه بسیاری از خون دماغ‌ها با درمان ساده بهبود می‌یابد و مردم باید از این موضوع اطلاع داشته باشند کـه بسیاری از سرطان‌ها بدون خونریزی از دماغ بـه وجود می‌آید.

 

خونریزی‌هـای خفیف و تکرار نشده نیاز بـه آزمایش ندارند، خونریزی‌هایی کـه بـه صورت شدید و مداوم بـه ویژه در سالمندان مشاهده می‌شوند و بـه خون دماغ خلفی معروف هستند باید هرچه سریع‌ تر توسط پزشک مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرد چراکه می‌توانند نشانه‌ای از بروز بیماری‌هـای قلبی و عروقی یا مشکلات انعقادی باشند.

 

جهت جلوگیري از خون دماغ شدن ضرورت دارد کـه افراد نکاتی همچون شست‌و‌شوی مکرر و چرب کردن بینی را رعایت کنند و افراد سالمند از نظر فشار خون مورد بررسی قرار گیرند.

 

عده ای از افراد بـه علت انحراف تیغه بینی دچار گرفتگی بینی شده کـه این مسئله موجب خون دماغ شدن در آنها میشوند کـه بهترین روش جهت پیشگیري از خون دماغ شدن مراجعه بـه پزشک و برطرف کردن انحراف بینی اسـت.

 

خونریزی دماغ عده ای از افراد بـه سادگی برطرف می شود اما افرادی کـه خونریزی از دماغ انها فرم شدید و تکرار شونده دارد حتما باید پس از تشخیص درمان‌هـای لازم برای انها صورت گیرد و در این زمینه پانسمان کردن یکی از ساده‌ترین این روش‌ها اسـت.

 

اما انچه کـه حائز اهمیت اسـت وجود پانسمان یا گازهای مربوطه بـه مدت چند روز داخل بینی بیمار اسـت و پس از آن اگر بهبود نیافت برای رفع این مشکل گاهی سوزاندن یا کورتر کردن رگ‌هـای بینی توسط پزشک انجام می‌شود.