جستجو در پارس ناز

داروی آلزایمر و کاربرد جدید آن در دندان پزشکی

داروی آلزایمر و کاربرد جدید آن در دندان پزشکی

داروی آلزایمر و کاربرد جدید آن در دندان پزشکی 

داروی آلزایمر اخیرا بعنوان ماده ای برای پر کردن دندان به کار رفته است و بسیار مناسب و مفید هم عمل نموده،این دارو می تواند جایگزین ماده فعلی در دندان پزشکی ها شود.محققان به تازگی دارویی کشف کرده اند قادر است دندان ها را از درون خود دندان بازسازی کند و این کشف جدید احتمالا افراد را از پر کردن مصنوعی دندان بی نیاز می کند.

 

 این دارو قبلا در آزمایشات برای درمان آلزایمر به کار برده می شد و اکنون مشخص شده است که این دارو توانایی های دیگری نیز دارد. این دارو با فعال کردن سلول های بنیادی درون دندان، باعث رشد بافت سخت دندان می شود و باعث می شود قسمت خراب دندان مجدد از نو ساخته شود.

 

سادگی استفاده از این دارو باعث می شود در آینده نزدیک بتوان از این دارو در کلینیک های دندان پزشکی برای درمان پوسیدگی دندان استفاده کرد.در حالت عادی پس از اینکه دندانی می پوسد و یا به هر علتی خراب می شود، ممکن است ریشه دندان در جریان هوا قرار گیرد که برای افراد بسیاری با درد بسیاری همراه است

 

و خطر عفونت های دهان را افزایش می دهد و برای جلوگیری از این موضوع، بدن انسان ماده ای بسیار نازک مثل دستمال کاغذی ایجاد می کند که مانع از ورود هر نوع ماده ای به درون دندان شود. در مقابل، بدن نیز برای حفاظت از دندان و جلوگیری از عفونت، لایه جدیدی تولید می کند و از ریشه و تاج دندان محافظت می کند ولی این تحرک بدن،

 

برای مقابله با پوسیدگی های بزرگ کافی نیست. و به همین منظور دندانپزشکان مجبورند تا آن را سوراخ کرده و مجددا با ماده ای آن را پر کنند. این روشی بود که در گذشته انجام می شد و چندان ایده آل به نظر نمی رسید.دانشمندان با استفاده از سیمان هایی از جنس کلسیم یا سیلیکون در تلاش هستند تا این پوسیدگی های بزرگ را درمان کنند.

 

این کشف جدید که توسط محققان کالج پادشاهی لندن صورت گرفته با استفاده از داروی تیدگلوسیب که قبلا برای درمان آلزایمر به کار می رفت، اکنون موجب فعال سازی سلول های بنیادی دندان ساز می شود و آنها را به ساهت بافت جدید دندان تحریک می کند.دانشمندان امیدوارند این روش برای آینده دندان پزشکی مفید باشد و بتوان با استفاده از آن، پوسیدگی های وسیع دندان را درمان کرد.

 

لازم به ذکر است این روش در آزمایش بر روی موش ها با موفقیت تست شده است اما برخی معتقدند برای آزمایش موفقیت آمیز آن بر روی انسان هنوز زمان زیادی باقی مانده است.البته این تنها تحقیقی نیست که برای رشد مجدد بافت دندان انجام شده، بلکه در سال ۲۰۱۵ نیز گروهی از دانشمندان انگلیسی قصد داشتن با ساخت ماده ای خمیری شکل به تحریک سلول های دندان برای شروع به ساخت مجدد دندان دست یابند.

 

گروهی از محققان استرالیایی در سال ۲۰۱۵ پیشنهاد دادند تا با استفاده از فلوراید وارنیش غلیظ برای پر کردن دندان، روند پوسیدگی دندان را معکوس کنند که آن تحقیق هم هنوز به سرانجامی نرسیده است.