پارس ناز پورتال

دامنه جرم انگاری رفتارهای جنسی در قانون مجازات اسلامی

دامنه جرم انگاری رفتارهای جنسی در قانون مجازات اسلامی

جرم مساحقه به روابط جنسی بین دو زن اشاره دارد، که در شریعت اسلامی به عنوان جرائم منافی عفت شناخته شده است. طبق قانون جزای اسلامی، مجازات مساحقه، حد کامل است که شامل صد چهل ضربه شلاق بوده و بین فاعل و مفعول تفاوتی در میزان مجازات وجود ندارد.

 

مساحقه چیست؟

از نظر حقوقی، مساحقه به رابطه جنسی بین دو زن اشاره دارد، که به زبان عامه با لزبینی در انگلیسی شناخته می‌شود.ماده 238 از قانون جزای اسلامی مصوب 1392 این جرم را تعریف کرده و می‌گوید: «مساحقه عبارت است از اینکه انسان مونث، اندام تناسلی خود را بر اندام تناسلی هم جنس خود قرار دهد.»

 

مساحقه، مشابه روابط همجنس‌بازی بین مردان که به نام لواط شناخته می‌شود، در اسلام ناپسند و غیر مطلوب محسوب می‌شود.

 

ارکان جرم مساحقه

برای اینکه بتوان یک عمل را جزو جرایم به شمار آورد و مرتکبین را مجازات کرد، باید سه رکن اصلی یعنی رکن مادی، معنوی و قانون را داشته باشد. در ادامه به شرح ارکان جرم مساحقه خواهیم پرداخت:

 

ارکان حقوقی مساحقه

قانون جزای اسلامی مصوب سال 1392، در مواد 338 و 339 به صراحت مساحقه را جرم نامیده و مجازات‌های آن را مشخص کرده است. بنابراین، این عمل بر اساس قانون اسلامی به عنوان فعلی غیراخلاقی، حرام و جرم در نظر گرفته می‌شود.

 

هنگامی که از امام صادق، درباره زنی که در مساحقه دخالت داشته، سؤال شد، اظهار کرد: «حد زنا بر آنان جاری می‌شود. این زنان در روز قیامت، با لباس‌هایی از پاره‌های آتش محشور می‌شوند و مقنعه‌های آتشین بر سر دارند و شلوارهایی از آتش بر تن دارند و ستون‌هایی از آتش در شکم آن‌ها وارده شده است که تا سرشان ادامه دارد و خداوند آنان را به داخل آتش پرتاب می‌کند».

 

ارکان مادی جرم مساحقه

هنگامی که دو زن اعضای تناسلی خود را به یکدیگر نزدیک می‌کنند، مساحقه اتفاق افتاده فرض می‌شود. اگر دو زن اندام تناسلی یکدیگر را لمس کرده یا به عبارت دیگر، با یکدیگر بازی کنند، به عنوان همجنس‌بازی یا مساحقه تلقی می‌شود.

 

هر چند در قانون اشکال مختلف مساحقه و همجنس‌بازی در میان زنان به صورت صریح ذکر نشده، اما بر اساس اصل قانونی بودن جرم به فعل ممنوع در قانون تصریح شده باشد، به عنوان جرم محسوب می‌شود.

 

بنابراین، رکن مادی مساحقه به شرح زیر تعریف می‌شود: لمس اعضای تناسلی و سایر اقدامات، مانند بوسیدن یک زن دیگر به دلیل شهوت یا لیسیدن اعضای تناسلی او.

 

موارد ذکرشده بخشی از جرم مساحقه هستند، اما به دلیل عدم ذکر صریح در ماده 159 قانون، مجازات خاصی برای آن‌ها مشخص نشده است.

 

به موجب ماده ۱۳۴ از قانون جزای اسلامی ذکر شده است: اگر دو زن که از نزدیکان هم نباشند، بدون ضرورت، نباید برهنه زیر یک پوشش باشند. این رفتار فیزیکی برای دو زن که نسبتی با هم ندارند، لازم نیست، اما این شرایط در تعریف مساحقه گنجانده نشده‌اند.

 

رکن معنوی جرم مساحقه

اگر زنی که این جرم را ارتکاب می‌کند ادعا کند که از حرام بودن مساحقه آگاه نبوده و اگر اظهارات او تأیید شود، ادعای او بدون نیاز به قسم یا اعتراف پذیرفته خواهد شد.همچنین، زمانی که متهم ادعا کند که قصد ارتکاب این جرم را نداشته است، بر اساس ادعای او مسئولیت کیفری از او رفع می‌شود.

 

این ویژگی تنها برای جرائم حدی اعمال می‌شود و در جرائم دیگر قابل استفاده نیست.تنها انجام یک عمل فیزیکی مسئولیت کیفری را به دنبال ندارد؛ رفتار باید با قصد شرورانه انجام شود تا رکن معنوی عمل واقع شود.

 

به عبارت دیگر، مرتکب باید از نظر روانی قصد ارتکاب جرم را داشته باشد و بخواهد که جرم عمدی را انجام دهد (جرائم عمدی)، یا در اجرای عمل به نحوی از انحاء و بدون آن که قصد منجزی بر ارتکاب بزه از او سر بزند، خطایی انجام دهد که بتوان او را مستحق مسئولیت جزایی شناخت (جرایم غیرعمد).

 

بنابراین، مساحقه به عنوان یک جرم عمومی دسته‌بندی می‌شود و برای ارتکاب این جرم، هر دو قصد سوءنیت عام و خاص باید مدنظر قرار گیرد. سوءنیت عام در جرم مساحقه به معنای این است که مرتکب باید از رفتار فیزیکی عمدی خود آگاه باشد.

 

در جرم مساحقه، فرد این جرم را باید به صورت آگاهانه انجام دهد تا جرم قابل مجازات شناخته شود. اگر عمل در حالت خواب، هیپنوتیزم یا مستی انجام شود، جایی که شخص کنترل ارادی بر روی وضعیت نداشته باشد، جرم شناخته نخواهد شد.

 

مجازات جرم مساحقه

به موجب ماده ۲۳۹ از قانون جزای اسلامی که در سال 1392 تصویب شده است، مساحقه (لزبینی) به عنوان یک عمل ممنوع محسوب می‌شود و در دسته جرائم حدی قرار می‌گیرد. مجازات حد صد ضربه شلاق برای هر یک از طرفین مشارکت ‌کننده است.

 

مجازات حد برای مساحقه تنها برای افرادی اعمال می‌شود که بالغ، عاقل و قادر به انجام عمل عمدی هستند. در مجازات حد برای مساحقه تفاوتی بین مشارکت‌کننده‌های فاعل و مفعول یا بین مسلمانان و غیرمسلمانان وجود ندارد.

 

لازم به ذکر است که اگر مساحقه سه بار تکرار شود و پس از هر بار اجرای مجازات حد انجام شود، چهارمین واقعه قابل مجازات با اعدام است.به گفته این ماده، مجازات حد برای مساحقه صد ضربه شلاق حدی است و به عنوان یک مجازات حد مطلق محسوب می‌شود، به این معنا که امکان کاهش در مجازات وجود ندارد. در اصل، این مجازات تابع مقررات مربوط به مجازات‌های حد است.

 

عدم بلوغ یکی از طرفین

یکی از مواردی که در هنگام اجرای مجازات مساحقه به آن توجه می‌شود، بلوغ طرفین است که در مجازات افراد موثر است. در مواردی که یکی از طرفین بلوغ، عقلانیت یا اراده اختیاری را نداشته باشد، مجازات حد تنها به یک طرف اعمال می‌شود و لازم نیست که مجازات حد علیه هر دو طرف اجرا گردد.

 

نقش توبه در مجازات مرتکب

یکی نکات مهم در اجرای حکم مربوط به جرائم حدی، توبه است. شرع مقدس جایگاه ویژه‌ای را برای توبه در اینگونه جرائم در نظر گرفته است. در واقع از آن جایی که این‌گونه جرائم بیشتر جنبه اخلاقی دارند، قانون با فرض بر اینکه فرد گمراه شده و اسیر امیال شیطانی شده، فرصتی را در اختیارش می‌دهد که بتواند از گناهانش توبه کند. البته توبه کردن شرایط خاصی دارد که اگر با توجه به آن انجام شود، می‌تواند ساقط کننده مجازات حد باشد.

 

اگر مساحقه کننده قبل از شهادت شهود توبه کند، مجازات حد لغو می‌شود. با این حال، توبه پس از شهادت شهود منجر به لغو مجازات حد نخواهد شد.

 

اگر مساحقه توسط اعتراف فرد ثابت شده باشد و او پس از اعتراف توبه کند، قاضی ممکن است توبه او را پذیرفته و او را مورد عفو قرار دهد.

 

همچنین زمانی که دو زن بدون اینکه نسبتی با هم داشته باشند و بدون ضرورت زیر یک پوشش به صورت برهنه باشند، مجازات آن‌ها کمتر از صد شلاق تعزیری خواهد بود. تعزیر به مجازات‌هایی اطلاق می‌شود که قانونگذار می‌تواند آن را به تفصیل بر اساس قانون تعیین کند. در صورت تکرار این عمل و تکرار مجازات در سومین حالت، هر یک از طرفین به مجازات صد شلاق داده خواهد شد.

 

جرائم حدی به جرائمی اطلاق می‌شود که قانونگذار مقدس مقدار، نوع و کیفیت مجازات آن را در قانون مشخص کرده است و هیچ قاضی یا نهاد قضائی نمی‌تواند آن را تغییر دهد. جرائم حد شامل مساحقه، لواط، زنا، شراب‌خواری، خمر، قذف و غیره می‌شوند.

 

قانونگذار برای مجازات جرم مساحقه، قائل به تفکیک بین زنان مجرد و متاهل نبوده است. در واقع بر خلاف حکم زنا که به زنای محصنه و غیرمحصنه تقسیم می‌شود، در مساحقه تفاوتی بین زن متاهل و زن مجرد وجود ندارد و مجازات حد برای هر دو یکسان است.

روش‌های اثبات مساحقه

روش‌های اثبات مساحقه

هر چند در قانون روش‌های مختلفی برای اثبات جرائم تعیین شده است، اما برای اثبات مساحقه معمولا از دو روش عمده استفاده می‌شود که عبارتند از:

 

اقرار شخص

برای اثبات مساحقه با استفاده از این روش، فردی که جرم را ارتکاب کرده است باید چهار بار در حضور قاضی به جرم اعتراف کند. در این صورت، مجازات تعیین شده صد ضربه شلاق حدی است. با این حال، اگر فرد کمتر از چهار بار اعتراف کند، مجازات او از ۳۱ تا ۷۴ شلاق متغیر خواهد بود.

 

شهادت شهود

برای اثبات مساحقه از طریق شهادت، لازم است چهار مرد، که تمام شرایط شهادت را دارند، شهادت بدهند که با چشم خود و حضوری شاهد ارتکاب جرم بوده‌اند. قانونگذار شرایط سختی برای شاهدان تعیین کرده است تا از شهادت‌های دروغین جلوگیری شود.

 

یکی از این شرایط این است که همه چهار شاهد باید مرد باشند یا سه مرد و دو زن باشند که به صورت پی در پی و بدون فاصله زمانی شهادت دهند. اگر این شرط محقق نشود، جرم اثبات نمی‌شود و شخصی که به عنوان شاهد در دادگاه حاضر شده‌است با ۸۰ شلاق مجازات خواهد شد. همچنین اگر درباره جزئیات حادثه حرفشان متفاوت باشد نیز جرم اثبات نخواهد شد.

 

شرط دیگر این است که شاهدان باید با چشمان خود حادثه را دیده باشند؛ در غیر این صورت شهادت آن‌ها قبول نخواهد شد.

 

تفاوت بین اعتراف و شهادت در مساحقه

اعتراف و شهادت هر دو شواهدی برای اثبات یک ادعا هستند، اما تفاوت‌هایی دارند:

 

– در ادله اثبات یک ادعا، اقرار از شهادت مقدم‌تر است. اگر اعترافی وجود داشته باشد، نیازی به شهادت نیست.

 

– در اقرار، یک طرف در موضوع مورد بحث، به نفع خود صحبت می‌کند که تأثیر گذار بر نتیجه پرونده است.

 

– در شهادت یا گواهی، یک شخص به غیر از طرفین دعوا اطلاعاتی را درباره حادثه بر اساس آنچه که شنیده و دیده است ارائه می‌دهد. اگر شاهد شرایط شهادت را داشته باشد و شهادت دروغین ندهد، شهادت او قابل قبول است.

 

شرایط قانونی برای شواهد در شهادت

همانطور که پیشتر گفته شد، شخصی که اطلاعاتی را بر اساس آنچه که شنیده و دیده ‌است ارائه می‌دهد، به نام شاهد معروف است. برای شاهدان حاضر در دادگاه شرایط خاصی تعیین شده است و اگر این شرایط را برآورده کنند، شهادت آن‌ها به عنوان دلیل محکم و معتبر پذیرفته می‌شود که منجر به صدور حکم نهایی می‌شود.

 

اگر هر یک از این شرایط برآورده نشود، می‌توان اقدام به جرح و تعدیل شاهد کرد.

 

شرایط قانونی برای شهادت شاهد شامل موارد زیر می‌شود:

 

– بلوغ

– عقلانیت

– ایمان

– به دنیا آمدن به صورت شرعی یا حلال زاده بودن

– عدم داشتن دشمنی با طرفین درگیر در اختلاف

– عدالت

– عدم داشتن منافع شخصی در شهادت

– ولگرد نبودن

 

شهادت خویشاوندان و آشنایان در دادگاه قانونا ممنوع نیست و منجر به جرح و تعدیل شاهد نمی‌شود، اما ارزش شهادت آشنایان و خویشاوندان توسط قاضی تعیین می‌شود.

 

مرجع صالح رسیدگی به جرم مساحقه

در رسیدگی به جرم مساحقه که یکی از جرایم جنسی و جرایم علیه عفت عمومی محسوب می‌شود و مجازات آن صد ضربه شلاق است، مرجع صالح برای رسیدگی به این جرم دادگاه کیفری دو است.

 

نکاتی پیرامون مساحقه

1- برخلاف جرایم تعزیری، مساحقه به عنوان یکی از جرایم حدی با چهار بار اقرار ثابت می‌شود.

 

2- طبق ماده ۱۳۶ قانون مجازات اسلامی، مجازات مساحقه برای چهارمین بار اعدام است.

 

3- در مساحقه که یکی از جرایم حدی است، اگر متهم پیش از اثبات جرم توبه کند و توبه و اصلاح او به قاضی ثابت شود، حد از میان می‌رود.

 

4- در جرم مساحقه اگر متهم ادعا کند که از حرام بودن عمل انجام شده آگاه نبوده و این ادعا واقعی باشد، این ادعا بدون قسم و شهادت پذیرفته می‌شود و مجازات حد از میان می‌رود.

 

5- اگر یک زن کمتر از چهار بار به مساحقه اقرار کند، دیگر به صد ضربه شلاق مجازات نمی‌شود بلکه به مجازات تعزیری از ۳۱ تا ۷۴ شلاق محکوم خواهد شد.

 

6- زنا، لواط، مساحقه و جرم تفخیذ مثال‌های برجسته از جرایم علیه عفت هستند.