پارس ناز پورتال

درباره حمید عسگری ،گفتگوی خواندنی با حمید عسگری خواننده محبوب

درباره حمید عسگری ،گفتگوی خواندنی با حمید عسگری خواننده محبوب

گفتگوی خواندنی با حمید عسگری خواننده محبوب 

حمید عسگری خواننده محبوبی است، او سال 84 توانست مشهور شود و تا کنون کاملا حرفه اي پیشرفت کرده است.حمید عسگری خواننده، آهنگساز و ترانه سرای ایرانی است که با ترانه «قسمت» مشهور شد.او فعالیت هنری خودرا از سال 85-84 به صورت حرفه‌اي آغاز کرد.

 

تا کنون سه آلبوم رسمی «کما 1،کما 2 و کما 3» روانه بازار کرده است. همچنین چهارمین آلبوم او به نام«خوشبختی» در 15 بهمن 92 منتشر شد. سپس دو آلبوم «از عشق» و «دیوانه وار» را روانه بازار کرد.

 

او خیلی زود درسال 1386 برنده جایزه پدیده موسیقی ایران شد. این خواننده جوان با ترانه‌هایي که خودش گفته، ارتباط بیشتری برقرار کرده است، چون آن ها رابا توجه به شرایط روحی خودش گفته است. با او گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.

 

تحصیلات شما در زمینه مدیریت صنعتی بوده، اما به سمت کار موسیقی رفتید، چرا؟

 

معمولاً همه ی جوانان، درس خواندن من هم هدفمند نبود و فقط صرف گرفتن یک مدرک در رشته مدیریت صنعتی درس خواندم. اما اینکه به سمت موسیقی رفتم به خاطر علاقه‌اي بود که از بچگی به موسیقی داشتم و تا قبل از خواننده شدن در اصفهان مشغول بلیت‌فروشی آلبوم رسمی کنسرت مهرگان بودم.

درباره حمید عسگری ،گفتگوی خواندنی با حمید عسگری خواننده محبوب

شما کار خودرا با آهنگ‌ سازی شروع کردید اما کم‌کم به سمت خواننده شدن رفتید. چه عاملی باعث این اتفاق شد؟

 

تقریباً از سال 77 به بعد کار آهنگ‌سازی را شروع کردم و برای تعداد زیادی از خوانندگان شهر اصفهان که محل زندگی ما بود، آهنگ می‌ساختم. بعد ازآن هم به تهران آمدیم و کار آهنگ‌سازی خیلی از خوانندگان از جمله محمد علیزاده، نریمان و… را انجام دادم.

 

اما در اینکار همیشه برای آهنگ‌هایي که می‌ساختم بجای خواننده اتود می‌خواندم تا کار را برانداز کنم و از همانجا کم‌کم خواندن را شروع کردم تا سرانجام سال 85 نخستین بار بطور حرفه‌اي خواندم و آلبوم «کما1» را رونمایی کردم.

 

درسال86 برنده جایزه پدیده موسیقی ایران شدید و این جایزه هم به خاطره آلبوم «کما1» بود. چرا این جایزه با وجود خوانندگان پاپ باسابقه‌تر در آن سال بشما رسید؟

 

خوشبختانه در آلبوم اول ما همه ی‌چیز دست به دست هم داد و یک آلبوم باکیفیت بالا منتشر شد. اما دلیل جایزه گرفتن برای این آلبوم را می توان استایل جدید آهنگ‌ سازی و فضایی که برای نخستین بار در موسیقی پاپ ایجاد شد، ذکر کرد،

 

در واقع دراین آلبوم ترانه‌سازی و آهنگ‌سازی بسیار عالی بودو مخاطب پس از گوش دادن به این آلبوم متعجب می ‌شد، زیرا یک فضای جدیدی از موسیقی را گوش میکرد. این اتفاق همین حالا هم برای خوانندگانی که با ملودی‌هاي جدیدی وارد کار می شوند، رخ میدهد.

 

در بین تیتراژ برنامه‌ها شما تیتراژ «شام ایرانی» را خواندید ودر این برنامه حضور هم پیدا کردید، نظرتان راجع به این برنامه و اجرای تیتراژ چیست؟

 

در آن زمان هدایت فیلم کارهای ما را انجام می‌داد و موسیقی تیتراژ کار شام ایرانی هم در هدایت فیلم انجام شد و به خاطر ارتباطی که بنده با این شرکت داشتم، اینکار شکل گرفت. حضور در برنامه شام ایرانی به نظرم کمی لوس بازی بودو اگر به عقب برگردم دراین برنامه شرکت نمیکنم.

 

یکی از قطعه آهنگ‌هایي که ساختید مربوط به دفاع مقدس است و این آهنگ برای تیتراژ سریال «سی و نه هفته» بود. از اینکار راضی بودید و چرا موسیقی با سبک دفاع مقدس را انتخاب کردید؟

 

این سریال کار مناسبی بودو هرگز از انتخاب تیتراژ اینکار پشیمان نیستم و اگر به گذشته هم برگردم، باز همین کار را انتخاب می کنم، زیرا این سریال در مورد عزیزانی بود که روزگاری از عزیزترین چیزهای خود برای این کشور گذشتند و یک حماسه را در دفاع مقدس خلق کردند و ما به همه ی شهدا، ایثارگران و جانبازان مدیون هستیم بهمین دلیل از اینکار واقعا راضی بودم.

 

شما جزو معدود خوانندگانی هستید که در اجراهای خارجی خود با استقبال روبرو شدید ودر این زمینه هم موفق بودید، به نظرتان دلیل این موفقیت چیست؟

 

نوع موسیقی که در ایران کار می شود برای ایرانی‌هاي بيرون از کشور، نو است و انها را منقلب می کند و میتوان دلیل استقبال خوب ایرانی‌هاي بيرون از کشور را از اجرای‌هاي خوانندگان داخلی، همین موضوع دانست. ما هم بهمین علت در اجراهای خارجی خود موفق ظاهر شدیم. درضمن تور کنسرت‌هاي خارجی گروه ما قرار است در شهریور سال آینده تور اجرای کنسرت در کانادا را داشته باشد.

 

در دو فیلم « شانس، عشق، تصادف» و « دو دوست» بعنوان بازیگر حضور داشتید از کار بازیگری راضی بودید و این دو فیلم را در مجموع چگونه محاسبه می کنید؟

 

کار در هر دو فیلم بسیار سخت بود،چون تخصصی در بازیگری نداشتم و صرفا وسوسه باعث شد دراین دو فیلم بازی کنم و این طبیعی است و خیلی از انسان‌ها وسوسه بازیگر شدن و خوانندگی را دارند و من هم از این موضوع مجزا نیستم.

 

در هر دو فیلم طبق پیشنهاد جلو رفتم و فقط به این خاطر دوست داشتم حضور پیدا کنم، چون یک تجربه جدید را رقم می‌زد، ولی خاطره حرفه‌اي نبود و اگر به عقب برگردم، قطعا اینکار را نمیکنم، چون هیچ‌کدام از این دو فیلم را دوست ندارم.

درباره حمید عسگری ،گفتگوی خواندنی با حمید عسگری خواننده محبوب

حمید عسگری کدام آلبوم‌هاي خودرا بیشتر دوست دارد؟

 

من آلبوم‌هاي «کما 1 و کما 2 »رابه همراه «خوشبختی» خیلی دوست دارم، چون نوع آهنگ‌سازی در آلبوم‌ها از نظر سطح کیفی خوب است و مخاطب را هم راضی می کند.

 

ترانه «قسمت» شاه کلید شما در مشهور بودن شد، کمی راجع به اینکار توضیح میدهید؟

 

آهنگ قسمت، جزو فضاهایی بود که در موسیقی ایران وجود نداشت و از آنجا که جدید بود، مردم پسندیدند و همین موضوع باعث موفقیت من در خوانندگی شد و بعد ازآن بود که دراین عرصه دیده شدم.

 

دلیل انتخاب نام سه آلبوم خود به اسم «کما» چیست؟

 

دراین سه آلبوم، فضای کار آهنگ‌سازی و ترانه‌سرایی یکی بودو واقعا نتوانستم اسم دیگری برای آن ها انتخاب کنم و بهمین سبب سعی کردم همین اسم را روی دو آلبوم دیگر بگذارم و مخاطب هم با این موضوع مشکلی نداشت و اتفاقا استقبال هم کرد.

 

محمد علیزاده، خواننده پاپ مورد علاقه شماست، چرا؟

 

بنظر من محمد علیزاده جزو خوانندگان دوست داشتنی است، من معتقدم او بهترین خواننده پاپ ایرانی است، چون تکنیک و صدای لازم را دارد و به خاطر اینکه از گذشته کار آهنگ‌سازی محمد را انجام می‌دادم، آشنایی لازم را نسبت به کارش دارم.

 

اگر قرار باشد بین خوانندگی و آهنگ‌سازی یکی را انتخاب کنید، کدام‌یک را بیشتر ترجیح می دهید؟

 

شخصا اگر قرار باشد یکی را انتخاب کنم، قطعا سراغ آهنگ‌سازی میروم، چون اینکار را بیشتر دوست دارم. در واقع آهنگ‌سازی مرا بیشتر اقناع می کند و با آن چالش بیشتری احساس میکنم.

 

از نظر شما ازدواج باعث افت یک هنرپیشه یا خواننده نمی شود؟

 

بنظر من یک سلبریتی با ازدواج منفور نمیشود و برعکس شرایط بهتری هم پیدا می کند و به هر حال ازدواج امری است که باید انجام شود و یک هنرمند نمیتواند تا پایان عمر مجرد باشد، اما ازدواج یک سلبریتی زمانی موفق خواهد بود که فرد در زمان مناسب یک انتخاب درست را داشته باشد. ازدواج کردن در شرایط درست به رشد انسان کمک می کند.

 

به فکر تولید آلبوم جدیدی نیستید؟

 

تولید آلبوم دیگر منسوخ شده است، ولی با تلاش همه ی بچه‌هاي گروه تقریباً در ماه، یک یا دو آهنگ رابه بازار عرضه می کنیم. البته من با همکارانم که گاهی گپ و گفتی داریم انها هم از ساخت آلبوم فاصله گرفته و روند تولید تک آهنگ را پیشه کار خود کرد‌ه‌اند.

 

حمید عسگری سقف موسیقی خودرا کجا می بیند؟

 

زمانی که نخستین آلبوم من یعنی «کما 1» آماده و تا سقف دو میلیون نسخه منتشر شد از من پرسیدند سقف کار موسیقی خودرا تا کجا می بینید، گفتم سقف موسیقی من همین قدر است که امروز می بینید. به این علت که موسیقی ما بین‌ المللی نیست و سقف کار در آن محدود است. یکی از دلایل ضعف ما هم ندانستن زبان انگلیسی است.

 

امروز در غرب یک خواننده اسپانیایی برای موفقیت خود زبان انگلیسی یاد می گیرد و همین مساله به او کمک می کند. موسیقی ما از نظر صدابرداری، تنظیم و آهنگ‌سازی نسبت بدنیا عقب است و کشور های دیگر از هر سطح نسبت به ما بالاتر هستند. برای اینکه بتوانیم موسیقی خود رابه سطح اول دنیا برسانیم، باید از دوران کودکی کار آموزش موسیقی را آغاز کنیم.

 

محاسبه شما از وضعیت موسیقی امروز پاپ در ایران چیست؟

 

وضعیت موسیقی پاپ ایران متوسط رو به خوب است. بچه‌هاي این عرصه به خاطر آن‌که آموزش‌هاي حرفه‌اي را مثل من ندیدند، ابتدا توانایی کار کردن را دارند، اما بعد از چند سال با افت روبرو میشوند و دیگر چیزی برای ارائه ندارند. در واقع نقطه عطف کار انها ودر اوج بودنشان، زود به اتمام می رسد.

 

درباره حمید عسگری ،گفتگوی خواندنی با حمید عسگری خواننده محبوب

درباره حمید عسگری ،گفتگوی خواندنی با حمید عسگری خواننده محبوب

بنظر شما کسانی که فقط با چند آهنگ کنسرت میگذارند به موسیقی پاپ لطمه نمیزنند؟

 

اصلا این موضوع را قبول ندارم، اگر کسی توانایی این را دارد که حتی با یک تک آهنگ مخاطب رابه کنسرت بکشاند، او خواننده موفقی است و باید دست وی را بوسید، زیرا این آدم نسبت به کسانی که چندین آلبوم و یک دنیا آهنگ دارند، موفق‌تر است. اگر بخواهیم آسان‌تر بگوییم وقتی یک بازیکن فوتبال در پنج بازی بتواند 15 گل بزند، قطعا یک بازیکن موفق است و این مثال در موسیقی هم صدق می کند.

 

وقتی فرهاد مجیدی سورپرایزم کرد

 

استقلال را از کودکی دوست داشتم و اصلا جنوبی‌ها بیشتر استقلالی هستند و من هم یک جنوبی‌ام. من فرهاد مجیدی را خیلی دوست دارم و به نظرم محبوب‌ترین بازیکن استقلال در دوران بعد از انقلاب است. خوشبختانه در یکی از کنسرت‌هاي من که هم زمان با شب تولدم بود، دوستانم از ایشان دعوت کرده بودند و من هم خبر نداشتم و واقعا با دیدنش سورپرایز شدم.