پارس ناز پورتال

چند کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی که نمی‌دانستید

چند کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی که نمی‌دانستید

در این مقاله به بررسی عملکرد، مزایای دستگاه تصفیه آب صنعتی و کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی خواهیم پرداخت.

 

سیستم تصفیه آب صنعتی

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی

در این بخش به کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی خواهیم پرداخت. تصفیه آب برای استفاده در صنعت کشاورزی و دامداری برای اطمینان از آبیاری با آب تمیز، مراقبت از نازل‌ها و شیرهای تامین و مراقبت از آب آشامیدنی دام برای سلامت حیوانات ضروری است.

 

مصارف کشاورزی بیش از 70 درصد منابع آب شیرین جهان را تشکیل می‌دهند. با افزایش تقاضا، استفاده از آب کشاورزی تحت فشار فزاینده ای قرار می‌گیرد و رقابت بین شهرها، کشاورزان و محیط زیست افزایش می یابد. نگرانی‌ها در مورد برداشت اضافه در مقیاس بزرگ از آب‌های زیرزمینی و آلودگی آب ناشی از رواناب کشاورزی افزایش می یابد.

 

تهدیدهای جدید شامل چالش‌های تغییرات آب و هوایی است که احتمالاً هم دسترسی به آب و هم تقاضای آب کشاورزی را تغییر می دهد. تولیدکنندگان به دلیل خشکسالی، از بین رفتن پوشش گیاهی و الگوهای آب و هوایی نامعتبر با کمبود آب روبه‌رو می‌شوند. همگی می‌توانند منجر به افزایش شوری با افزایش سطح آب شوند.

 

دستگاه تصفیه آب، صنعت را در ارائه راه‌حل‌های تصفیه با انرژی تجدیدپذیر از جمله سیستم‌های نمک‌زدایی، به صنایع کشاورزی و باغبانی هدایت می‌کند. سیستم‌های فناوری ساده و مستقل، هر منبع تغذیه آب را برای اسپری یا ذخیره کردن به آب شیرین تبدیل می‌کند.

 

کاهش جهانی منابع آب شیرین بسیاری از کشاورزان را وادار کرده است که بیشتر به سفره‌های زیرزمینی و منابع طبیعی آب زیرزمینی تکیه کنند.با این حال، برداشت اضافه، صنعتی شدن، توسعه و تغییرات آب و هوایی همگی به آلودگی شدید آب های زیرزمینی کمک کرده اند.

 

برخی از سفره‌های زیرزمینی به دلیل وجود عناصری مانند سدیم، بور یا نیترات‌ها برای رشد گیاهان نامناسب شده‌اند. کشاورزان به طور فزاینده ای به سیستم‌های تصفیه آب اسمز معکوس با راندمان بالا روی می آورند تا آب‌های زیرزمینی آلوده را از ناخالصی‌ها پاک کنند. میزان کل جامدات محلول (TDS) را تا 99 درصد کاهش دهند و در عین حال حداقل فضولات را تولید کنند.

 

آب و کشاورزی ارگانیک

تقاضا برای مواد غذایی تمیز و مطمئن در حال رشد است. مصرف کنندگان به دنبال فرآیندهای تولید شفاف و محصولات کشاورزانی هستند که بتوانند به آنها اعتماد کنند. کاهش دسترسی به آب پاک حتی باعث شده است که برخی از کشاورزان به دنبال منابع آب مشکوک مانند فاضلاب فرکینگ باشند.

 

از قضا، محصول نهایی همچنان می تواند به عنوان ارگانیک برچسب گذاری شود، زیرا مقررات کمی برای کیفیت آب هنگام رشد مواد غذایی وجود دارد. در حالی که کیفیت آب تصفیه شده در حال حاضر در گواهینامه های ارگانیک گنجانده نشده است. بنابراین اجتناب ناپذیر است که نقش بزرگتری در کشاورزی ایمن و پایدار در آینده ایفا کند.

 

کاهش آب‌های زیرزمینی نیز می تواند باعث نفوذ آب شور به سفره‌های زیرزمینی شود. نمک‌ها، هم رشد ریشه و هم کارایی فتوسنتز را در برخی محصولات مانند توت فرنگی و آووکادو مهار می‌کنند و در نهایت باعث کاهش عملکرد آنها می‌شوند. اگر نمک در آب‌های زیرزمینی وجود داشته باشد، می توان از یک فیلتر ممبران صنعتی RO کارآمد برای قابل استفاده ‌تر‌ کردن آب بکار برد.

 

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی

سیستم RO

کشاورزی مدرن 80 درصد آب را مصرف می‌کند و با پیش بینی خشکسالی های بزرگ در دهه های آینده، استفاده کارآمد از دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی موفق خواهد بود. از آنجایی که جامعه به دلیل کاهش کیفیت آب بیشتر به فیلتراسیون آب یا دستگاه تصفیه آب صنعتی متکی می‌شود، فناوری‌های حفاظت از آب در کانون توجه قرار خواهند گرفت تا از با ارزش ترین منبع طبیعی و منبع کل حیات ما در این سیاره یعنی آب محافظت کنند.

 

برخلاف کشاورزی هیدروپونیک داخلی، کشاورزی سنتی در فضای باز معمولاً به آب تصفیه شده با کیفیت بالا نیاز ندارد. زیرا شیمی خاک قادر است برخی اثرات مضر ناشی از کیفیت پایین آب را مهار کند. اگر کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی یا کیفیت آب RO ضروری نباشد یا خیلی گران باشد، کاهش TDS(مجموع کل مواد آلی و غیرآلی محلول در آب) همچنان مورد نیاز است.

 

کاربردها

مخلوط کردن آب RO یا تصفیه آب صنعتی در کشاورزی با بخشی از آب خام منبع می‌تواند آلاینده‌ها را از نظر اقتصادی تا حد قابل قبولی کاهش دهد. افزودن یک شیر ترکیبی به یک سیستم RO یا دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی امکان کنترل کامل TDS آب آبیاری نهایی را فراهم می‌کند و کیفیت آب ایده‌آل مخصوص محصول را با هزینه عملیاتی مقرون‌به‌صرفه ایجاد می‌کند.

 

اگر آلاینده‌های مشکل ساز وجود نداشته باشند، اما سطح رسوب آنقدر زیاد باشد که شروع به مسدود شدن سیستم آبیاری کند، می توان از یک فیلتر رسوب معکوس به جای یک سیستم RO بزرگتر و گرانتر برای فیلتر کردن ذرات رسوب تا 5 میکرون استفاده کرد.

 

برای کاربردهای ورود ذرات بزرگتر به آب آلوده مانند ماسه، جداکننده های شن و ماسه گریز از مرکز می توانند ذرات بزرگتر از 75 میکرون را با استفاده از نیروی گریز از مرکز برای کشیدن شن و ماسه به بیرون و پایین، بدون نیاز به تعویض صفحه یا کیسه فیلتر حذف کنند.

 

علاوه بر این کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی، سیستم‌های اولترافیلتراسیون (UF) می‌توانند برای حذف باکتری‌ها، ویروس‌ها تا 0.02 میکرون (در حالی که حداقل فضولات را بدون نیاز به مخازن ذخیره تولید می‌کنند) استفاده شوند.

 

سیستم‌های تصفیه و دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی برای آب آشامیدنی، نظافت و آبیاری حیوانات استفاده می شوند. در سال‌های اخیر استفاده از فیلترها و تصفیه کننده های آب آشامیدنی در بخش کشاورزی و دامپروری افزایش چشمگیری داشته است.

 

قبل از اینکه به مزایا و کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی نگاهی بیندازیم، ضروری است که اصطلاحات خاصی را درک کنیم که نقش مهمی در این مقاله ایفا می‌کنند. مهمترین چیزی که در کشاورزی نقش حیاتی دارد RO یا اسمز معکوس است.

 

اسمز معکوس یک فناوری است که به طور گسترده برای پاکسازی آب از ناخالصی‌ها با فشار دادن سخت آن از طریق یک غشای نیمه تراوا و خلاص شدن از شر آلاینده ها استفاده می‌شود. محبوبیت روزافزون این فناوری در صنعت کشاورزی به کشاورزان اهرمی برای تولید محصولات ارگانیک بدون هرگونه مواد شیمیایی داده است.

 

مزایای سیستم تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی

در زیر چند مزیت برتر برای کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی ذکر شده است.

 

1- روش دوستدار محیط زیست: استفاده از چنین سیستم تصفیه آب یک روش ایده آل برای آبیاری محصولات و زمین های کشاورزی است و به عنوان یک روش پایدار برای کمک به کاهش هدر رفت آب و حفظ آب معرفی می‌شود.

 

2- مواد مغذی بالا: استفاده از این دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی به کاهش استفاده از کودهای گران قیمت تا حدی کمک می کند زیرا فاضلاب اغلب از طریق سیستمی استفاده می شود که دارای مواد مغذی شگفت انگیز است.

 

3- افزایش تولید محصول: سیستم‌های تصفیه آب آبیاری صنعتی به کشاورزان اجازه می دهد تا با دسترسی به آب، مراتع و محصولات بیشتری را پرورش دهند. این سیستم به کشاورزان اجازه می‌دهد تا محصولات کشاورزی را در مناطق خیلی خشک، پرورش دهند.

 

4- علاوه بر مزایای ذکر شده، محصولات با کیفیت بهتری دریافت خواهید کرد.

 

5- پایداری آب و فاضلاب، ضد عفونی و تمیزی، قیمت ارزان، قوام تولید آب، حفاظت و پایداری از مزایای دیگر دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی است.

 

6- علاوه بر تامین نیازهای اولیه برای بقا، هیدراتاسیون مناسب تضمین می‌کند که دام شما قوی و سالم رشد کند. برای دستیابی به این هدف، ضروری است که روی سیستم های فیلتراسیون مناسب که به طور خاص برای کاربردهای دامی طراحی شده اند، سرمایه گذاری کنید.

 

7- از دیگر کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی این است که آلاینده های مضر را از بین می‌برد و مواد معدنی مفیدی مانند کربنات کلسیم یا سولفات منیزیم را حفظ می‌کند که به تقویت استخوان‌های حیوانات جوان کمک و از ایجاد سنگ کلیه در بزرگسالی آنها جلوگیری می‌کند.

 

نحوه عملکرد سیستم تصفیه آب کشاورزی

مزایای دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی

مزایای دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی

سیستم‌های کشاورزی اسمز معکوس می توانند یک سرمایه گذاری هوشمند برای مزارع و تولید سبزیجات باشند. با فیلترهای اسمز معکوس (RO) کربنات‌ها، نمک‌ها، مواد شیمیایی، علف کش‌ها و آفت کش‌ها مولکول‌های آب را از سایر ذرات محلول در آب جدا می‌کند.

 

به عنوان مثال، کربنات‌ها که به عنوان بافر عمل می‌کنند، می‌توانند کنترل pH را سخت تر کنند. کشاورزی نه تنها به توسعه محصولات زراعی بلکه به پرورش دام برای محصولات گوشتی نیز نیاز دارد. این روش تصفیه مناسب برای آبیاری، مه پاشی و بادوام و ایمن است و در محیط‌های کشاورزی در سراسر جهان استفاده می‌شود.

 

کشاورزی همچنان اکثر منابع آب شیرین را مصرف می کند. بنابراین، رویکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در کشاورزی برای توسعه سیستم‌های تصفیه آب با کیفیت بالا می‌تواند مقادیر زیادی آب شیرین را از منابع نامناسبی مانند رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، چاه‌ها و غیره تولید کند و پیشرفت قابل‌توجهی در کاهش استرس بسیاری از صنایع، به ویژه کشاورزی، داشته است.

 

خانه های سبز و مزارع در سراسر جهان شروع به استفاده از استراتژی های جایگزین برای حفظ آب و حفظ این منابع طبیعی ارزشمند کرده اند. استفاده از سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس در خانه‌های کشت برای جدیدترین گیاهان در گلخانه‌ها یا پرورش آبزیان بر کسی پوشیده نیست. برای چندین دهه، تولیدکنندگان حرفه ای به این فیلترها و تصفیه کننده های آب کشاورزی تجاری متکی بوده اند.