پارس ناز پورتال

قاصدک 24

دست فروش ها در ایران چقدر درآمد دارند؟

دست فروش ها در ایران چقدر درآمد دارند؟

دست فروش ها در ایران چقدر درآمد دارند؟ 

دست فروش ها را در کلان شهر شهر تهران بیش از هرجای دیگری می‌توان دید،در مترو و خیابان‌ها تعداد زیادی به اینکار مشغول میباشند. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با انتقاد به برخورد ماموران شهرداری در برخورد با دستفروشان در شهرها گفت: تاکنون سه نفر در کشور بر اثر رفتار خشن ماموران شهرداری خودسوزی کرده اند و چندین نفر مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

 

«احمد میدری» شامگاه شنبه در نشست خبری که در ستاد انتخاباتی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی برگزار شده بود، از دستفروشی بعنوان یک شغل غیررسمی نام برد که افرادی که در معرض فقر قرار دارند، به آن روی می آورند.معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: حدود 2 سال هست

 

که این معاونت موضوع دستفروشی را در کشور مورد بررسی قرار داده و در این اساس گزارش هایي تهیه و به کمیسیون اجتماعی دولت ارسال کرده هست.میدری ادامه داد: نتایج بررسی موضوع دستفروشی در سه شهر استان تهران، رشت و اهواز موضوع دستفروشی نشان داد در شهر شهر تهران یک دستفروش ماهانه 15 میلیون ریال «1.5میلیون تومان» و در شهرهایی نظیر رشت و یا اهواز 8 میلیون ریال «800 هزار تومان» درآمد دارند.

 

معاون رفاه اجتماعی وزیر کار بیان داشت: دستفروشان حداقل 5 سال هست که در شهرها ساکن میباشند؛ این افراد به طور عام سرپرست خانوار محسوب میشوند.وی با یادآوری بروز ناآرامی ها در تونس در سال هاي قبل که منجر به شکل گیری بهار عربی در این کشور و سایر کشورهای عربی شد، گفت: تحولات تونس به دنبال خودسوزی یک دستفروش اتفاق افتاد.

 

میدری تاکید کرد: ما باید در برخورد با چنین انسان هایي که کار مناسب ندارند و دچار سرخوردگی میباشند به درستی برخورد کنیم؛ برخوردهای نامناسب میتواند به تنش اجتماعی منجر شود.معاون وزیر کار گفت: با تعاملی که با استانداری اهواز داشتیم، توانستیم برای دستفروشان شهر، مکان هایي را تعبیه کنیم که در آن محوطه دستفروشی کنند

 

* فراهم کردن تسهیلات بانکی برای اقشار فقیر
میدری همین طور درمورد دسترسی فقرا به تسهیلات بانکی که یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره اولیه به آن اشاره کرد، گفت: تسهیلات میتواند فقرا را از ورطه فقر نجات دهد و راهکارهایی در تعامل با بانک مرکزی انجام شد.وی ادامه داد: راهکارهایی اجرایی برای این که کارآفرینان، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی،

 

بتوانند از طریق اینترنت به منابع خود دسترسی داشته باشند، در دستور کار هست.میدری گفت: همین طور افرادی که سپرده هاي کلان از بانک ها دریافت کرده بودند را به سازمان امور مالیاتی معرفی کردیم.

 

*دولت یازدهم از مکتوب شدن آسیب هاي اجتماعی هراس ندارد
معاون رفاه وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت تدبیر و امید بر تساهل، نقد و تفکر آزاد تاکید دارد و از بازگویی مشکلات ابایی ندارد.وی افزود: دولت یازدهم با پذیرش همۀ مشکلات، به نقد و بررسی و ریشه هاي مشکلات اجتماعی پایبند هست.

 

معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت یازدهم همواره از این معاونت خواسته هست در اساس آسیب هاي اجتماعی گزارش تهیه کند در حالیکه تعداد زیادی از دولت ها از مکتوب شدن آسیب هاي اجتماعی می هراسند.به گفته وی، تهیه گزارش هاي آسیب هاي اجتماعی در راستای منویات مقام معظم رهبری و همین طور تاکید ریاست جمهوری هست.

 

*کودکان بازمانده از تحصیل
معاون وزیر کار بیان داشت: یکی دیگر از کارهایی که معاونت رفاه اجتماعی به طور جدی پیگیری کرد، شناسایی 125هزار کودک بازمانده از تحصیل هست که از تطابق آمارهای ثبت احوال و کودکانی که در مدارس ثبت نام کرده اند، بدست آمده هست.میدری گفت: بعضی از این کودکان حاصل ازدواج مادر ایرانی با فردی تبعه کشورهای افغانستان، پاکستان و یا بنگلادش میباشند که قانون مدنی اجازه شناسنامه برای کودکان این زوجین را نمی‌دهد.

 

وی گفت: برای چنین کودکانی، کارت هویت و یا کارت شناسایی تهیه شده هست.به گفته میدری، در حوزه حمایت هاي اجتماعی اولویت اولیه محو فقر شدید هست؛ کودکی که فاقد شناسنامه هست یک کانون بالقوه بحران به شمار می‌رود زیرا از حقوق انسانی محروم هست.

 

وی با یادآوری اولین جلسه مسائل اجتماعی که از سوی رئیس جمهوری، وزیر کار و معاونت رفاه در ابتدای دولت یازدهم تشکیل شده بود، گفت: فقر بهداشتی در آن نشست مطرح شد.به گفته وی، بر اساس رسمی 6 تا هفت درصد افرادی که زیر خط فقر می‌روند به علت مسائل سلامتی و بهداشتی هست که باید کاری در این اساس انجام می شد.

 

وی ادامه داد: برای حل معضل فقر بهداشتی دو وزارتخانه رفاه اجتماعی و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به تعامل مشترک در خصوص صدور دفترچه بیمه هاي درمانی برای اقشار محروم اقدام کردند.میدری بیان داشت: از 23 میلیون شاغل در کشور 6 میلیون نفر فاقد بیمه هاي اجتماعی میباشند که اگر این افراد سالمند شوند، اکثر فقیر میشوند.

 

وی با بیان این که در سال 1365 معادل سه درصد جامعه سالخورده بودند، گفت: اکنون جمعیت سالمندان در کشور 2 برابر شده هست.وی توضیح داد: 25درصد سالمندان کشور تحت پوشش سازمان هاي حمایتی میباشند و اگر نتوانیم بیمه هاي بازنشستگی را گسترش دهیم، تعداد زیادی از سالمندان زیر پوشش سازمان هاي حمایتی می‌روند.

 

* مهارت آموزی معلولان

میدری گفت: در نظام چند لایه، جامعه به چند لایه تقسیم می‌شود؛ لایه اي که نمی‌توانند، توانمند شوند و لایه دیگر افرادی میباشند که معلولند و با آموزش هاي مهارت متناسب می‌توانند وارد بازار کار کشور شوند.

 

* افزایش مستمری ها در دولت یازدهم
وی افزایش مستمرزی خانواده هاي تحت پوشش سازمان هاي حمایتی را از اقدام هاي ارزشمند اجتماعی دولت یازدهم برشمرد و در این باره گفت: حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان نیز در این دولت افزایشی بیش از نرخ تورم داشت که این به معنای افزایش قدرت خرید آنان هست.

 

به گفته وی، اگر دولتی متعهد به رشد با ثبات و با آرامش باشد، میتواند خدمات ارزنده تری ارائه دهد.میدری اضافه کرد: دولت یازدهم بر شفاف سازی تاکید دارد زیرا معتقد هست شفاف سازی نقطه شروع برنامه ریزی هست.وی گفت: کدام دولت هست که بگوید ما اینهمه آسیب داریم؟ دولت یازدهم ابایی از تهیه گزارش در خصوص آسیب هاي اجتماعی ندارد زیر معتقد هست اگر این آسیب ها مخفی بودند، نمی توانستیم برنامه ریزی کنیم

 

* بین 7 تا 10 میلیون حاشیه نشین داریم
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به موضوع حاشیه نشینی در شهرها اشاره کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی تعداد حاشیه نشینان را بین هفت تا 10میلیون برآورد می‌کند.
وی آمار ارائه شده از سوی یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در اساس حاشیه نشینی که آمار آن را حدود 16 میلیون نفر برآورد کرده بود را منطبق با واقعیت ها ندانست.

 

* نرخ طلاق در 18 استان اندکی کاهش یافته
معاون رفاه اجتماعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی درمورد پدیده طلاق نیز گفت: نرخ طلاق در 18استان کشور اندکی کاهش داشته اما در سه استان اثبات مانده و در بقیه استان ها افزایش یافته هست.میدری توضیح داد: همین طور در مطالعاتی که معاون رفاه اجتماعی انجام داده، میزان خودکشی در استان هاي گوناگون کشور محاسبه و استان هایي که بیشترین میزان را دارند، مشخص شده هست.

 

* ضرورت تعامل با دنیا
میدری معتقد هست: تعامل با دیگر کشورها کمک میکند که مشکلات سریعتر کاهش یابد؛ حضور دیگر کشورها نه برای این هست که آن ها مشکل ما را حل کنند بلکه به این علت هست که ما بتوانیم از تجارب دیگر کشورها بهره مند شویم.میدری درمورد پدیده حقوق هاي نجومی نیز چنین گفت: حقوق هاي نجومی در سال هاي قبل هم وجود داشت

 

و اینگونه نبود که خاص این دولت باشد.معاون وزیر کار این سوال را مطرح کرد: «یعنی در دولت هاي قبل حساب هاي بزرگ وجود نداشته هست؟»

 

* تلاش برای بهبود شرایط اجتماعی زنان
معاون وزیر کار در اساس مسائل زنان نیز گفت: گام هایي که دولت تدبیر و امید بر می دارد، برای بهبود شرایط اجتماعی هست.وی ادامه داد: تردیدی نیست وقتی شرایط جامعه بهبود یابد اینگونه نیست که فقط یک جنس، از این تحولات بهره مند شوند بلکه زنان و مردان به طور توام از این تحولات منتفع خواهند شد.

 

وی گفت: به طور مثال دولت محدودیت هاي فناوری را برداشته هست بنابراین زنان هم میتوانند از این فضا برای ایجاد اشتغال به درستی بهره گیری کنند.میدری تاکید کرد: اگر زیر تولید ها در کشور فراهم شود، تردیدی نیست که همه ي آحاد جامعه از آن بهره مند خواهند شد

 

*همپوشانی خانوارهای تحت پوشش سازمان هاي حمایتی
میدری گفت: حدود 100هزار خانوار از 2.2 میلیون خانوار تحت پوشش سازمان هاي حمایتی همپوشانی داشتند که از یکی از صندوق هاي حمایتی حذف شدند.وی گفت: افزایش مستمری و وجه نقدی یارانه ها را هنوز تصمیم نگرفته ایم که از طریق سازمان هدفمندی یارانه ها و یا از طریق سازمان هاي حمایتی پرداخت کنیم

 

*چرا چهار درصد؟
وی درمورد تقسیم بندی جامعه به «4 درصد و 96 درصد» از سوی یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و این که این قشر 4 درصدی از همه ي امکانات جامعه برخوردارند، گفت: این سوال مطرح هست که چرا ایشان نگفتند پنج و یا شش درصد؟ مبنای محاسبه این چهار درصد چیست ؟باید ایشان در این خصوص توضیح دهند.