پارس ناز پورتال

قاصدک 24

ده نکته بهداشتی خیلی مهم در دوران عادت ماهانه | بهداشت و دوران پریود

ده نکته بهداشتی خیلی مهم در دوران عادت ماهانه | بهداشت و دوران پریود

ده نکته بهداشتی خیلی مهم در دوران عادت ماهانه | بهداشت و دوران پریود

دوران پریود یا عادت ماهانه از نظر رعایت بهداشت اهمیت زیادی دارد. رعایت نکردن نکات بهداشتی ممکن است منجر به بروز مشکلاتی برای خانم‌ها شود و آن‌ها رابه دردسر بیندازد. برای این که این دوران رابا آرامش و به سلامت سپری کنید، از نکات زیر کمک بگیرید. مجموعه 10 نکته‌اي که برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم، به حفظ بیشتر سلامتی‌تان کمک میکند.

 

از آب ولرم استفاده کنید

در دوران عادت ماهانه هرگز خودرا با آب سرد نشویید. شست‌و‌شوی اندام تناسلی با آب سرد می تواند دل‌درد را بیشتر کند و باعث اذيت دیدنتان شود. برای شست‌و‌شو حتماً از آب ولرم کمک بگیرید. ضمن این که یادتان باشد شست‌وشو همیشه از جلو به عقب است. عکس این حرکت، باکتری‌ها و آلودگی رابه ناحیه تناسلی انتقال می دهد و ممکن است باعث بروز عفونت شود.

 

زود تعویض کنید

وجود انواع نوار بهداشتی هاي مختلف در بازار، از جمله نوار بهداشتی با پودر جاذب، بعضی از خانم‌ها رابه اشتباه می‌اندازد؛ درست است که نوار بهداشتی با پودر جاذب مانع نم پس دادن می شود؛ اما استفاده ازآن به معنی این نیست که باید دیر به دیر تعویضش کنید. همان‌ طور که نوار بهداشتی ساده را باید زود عوض کرد، نوار بهداشتی با پودر جاذب را هم باید به موقع عوض کرد. در غیر این صورت وجود رطوبت ممکن است باعث بروز مشکلاتی از قبیل رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها شود.

 

لباس زیر نخی بپوشید

پوشیدن لباس زیر که الیاف آن حاوی موادی مثل نایلون است، نه در شرایط معمولی مجاز است و نه به ویژه در روزهای عادت ماهانه. نایلون علاوه بر بروز حساسیت به تعریق بیشتر ودر نتیجه ایجاد رطوبت بیشتر منجر می شود. عرق سوز شدن کمترین پیامد و ایجاد محیط مناسب برای رشد میکروب‌ها پیامد بزرگ تر پوشیدن لباس زیر نایلونی در روزهای عادت ماهانه است. بجای لباس زیر نایلونی، حتماً چند لباس زیر نخی آسان که چسبان نباشند تهیه کنید ودر ایام پریود سراغشان بروید.

 

از دستمال استفاده کنید

اهمیت استفاده از دستمال کاغذی و دستمال توالت در دوره عادت ماهانه حتی بیشتر از سایر روزهای ماه است. حتماً بعد از شست‌و‌شو، ناحیه تناسلی رابا دستمال کاغذی خشک کنید و نگذارید رطوبتی باقی بماند. باقی ماندن رطوبت دراین ناحیه ریسک ابتلا به عفونت‌ها را بالا می برد.

 

خوب تغذیه کنید

در اینروزها بهتر است از خوراکی‌هاي روان کننده روده یا ملین‌ها استفاده کنید تا دچار یبوست نشوید و درد بیشتری نکشید. همچنین خوراکی‌هاي مقوی مثل آجیل و انواع میوه‌هاي گرم و غیر نفاخ را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید تا بدن مقاومت بهتری داشته باشد و با درد ناشی از پریود بهتر مقابله کند.

 

استفاده از صابون مجاز است؟

بهتر است که سر و کار خودتان رابه استفاده زیاد از مواد شوینده، به خصوص صابون‌هاي عطری یا ژل شست‌و‌شوی واژن نیندازید و بجای اینکار به موقع دوش بگیرید. در صورتی که امکان دوش گرفتن نداشتید، تعداد کم دفعات استفاده از صابون غیر عطری و آب ولرم برای پاکیزه نگه داشتن ناحیه تناسلی مشکلی ایجاد نمی کند.

 

از نوار بهداشتی خوشبو استفاده کنم؟

ده نکته بهداشتی خیلی مهم در دوران عادت ماهانه | بهداشت و دوران پریود

همان‌ طور که استفاده از صابون خوشبو برای شست و شو توصیه نمی شود، بهتر است سراغ نوار بهداشتی خوشبو هم نروید. این مدل نوار بهداشتی می تواند باعث ایجاد حساسیت و خارش شود. پد معمولی روزانه یا مخصوص شب انتخابی به مراتب بهتر است.

 

مقابله با بوی بد بدن

اگر بدن‌تان در روزهای پریود بوی بدی می گیرد، اول از همه ی رژیم غذایی‌تان را اصلاح کنید. دور سیر، پیاز، فست فود و خوراکی‌هایي راکه شامل مواد افزودنی هستند، خط بکشید. در عوض غذا هاي طبیعی، سالم و سبک بخورید.

 

راهکار دوم تعویض زود به زود نوار بهداشتی و شستشوی مناسب ناحیه تناسلی است؛ اگر این دو کار را دیر انجام دهید احتمال بروز بوی بد در بدن‌تان خیلی بیشتر می شود

 

در صورتی‌که این روش‌ها برایتان مناسب نبودند و متوجه ترشحات غیر عادی هم شدید، بهتر است به دکتر متخصص زنان مراجعه کنید. گاهی دلیل بروز بوی بد، پریود نیست بلکه عفونتی از قبل وجود داشته که نیاز به درمان دارد.

 

بی‌تحرکی بهتر است؟

ده نکته بهداشتی خیلی مهم در دوران عادت ماهانه | بهداشت و دوران پریود

شکی نیست که درد روزهای پریود اذيت دهنده است. استفاده از کیسه آب ولرم و استراحت خوب است؛ اما نه برای مدتی طولانی. در حقیقت اگر برای مدتی طولانی بی حرکت بمانید نه تنها به کمتر شدن درد کمک نمی کنید؛ بلکه ممکن است باعث شدت پیدا کردنش شوید.

 

بهمین دلیل بین استراحتتان، زمانی را هم برای انجام نرمش‌هاي سبک بگذارید. قرار نیست طناب بزنید اما قرار هم نیست مرتب خوابیده باشید. پیاده روی سبک، در جا زدن و گرم کردن بدن و انجام بعضی حرکات کششی سبک، نقش موثری در التیام وضعیت جسمی و همچنین بهتر کردن روحیه شما و مبارزه با سندروم افسردگی پریود ایفا می کند.

 

نکته تکمیلی
* به خاطر داشته باشید شستشوی هنگام پریود شامل قسمت خارجی اندام تناسلی می شود و به هیچ عنوان نباید برای شست‌و‌شو کاری به بخش‌هاي داخلی داشته باشید. برای مطالعه نکات بهداشتی بیشتر در دوران قاعدگی به سایت lifealth.com مراجعه کنید.

 

* نوشیدن آب و آبمیوه در روزهای عادت ماهانه به جبران آب دست رفته بدن کمک می کند و نقش موثری در بهتر کردن حالتان ایفا خواهد کرد.