پارس ناز پورتال

نکات خواندنی و کاربردی درباره دوران شیردهی

نکات خواندنی و کاربردی درباره دوران شیردهی

نکات خواندنی و کاربردی درباره دوران شیردهی 

درمورد دوران شیردهی مادران و مراقبت هاي مورد نیاز در این دوران نکات مهمی برایتان داریم تا مادران و نوزادان در این دوران سلامت باشند. اگر مادر نوزادی هستید، این‌طور به نظر میرسد که طفل شما جزئی جدانشدنی از سینه‌تان هست و همۀ وقت} نگران این هستید که آن چه برای مراقبت از خود انجام میدهید ممکن هست

 

رشد و نمو نوزادتان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه این مقاله به باورهایی اشاره می کنیم که بیشترین میزان نگرانی را به خود اختصاص می دهد و ممکن هست کیفیت و سلامتی شیر مادران را تحت تاثیر قرار دهد. مسائلی نظیر بهره گیری از ضد تعریق‌ها، کافئین و مسکن‌ها که زنان شیرده از آن‌ها منع شده‌اند و ممکن هست برخی از آن‌ها باورهایی عمده درست نبوده باشند!

 

یقین اول: بهره گیری از ضد عرق‌ها را متوقف کنید
حتماً این جمله را شنیده‌اید که ضد تعریق‌ها دارای آلومینیوم در مواد تشکیل‌دهنده خود میباشند که به علت سمی بودن برای شیردهی و سینه شما زیان آور است. باوجوداینکه شما می توانید از ضد تعریق‌هاي فاقد آلومینیوم بهره گیری کنید اما نیازی به این‌همۀ محتاط بودن نیست! به قول پزشک ابوشمسی،

 

متخصص اطفال در مرکز تحقیقاتی Frenso ایالات امریکا: «هیچ‌گونه مدرکی علت برعدم بهره گیری از ضد تعریق‌ها برای مادران شیرده وجود ندارد. اندکی از آلومینیوم در محیط اطراف وجود دارد و بیشترین جذب آن از طریق غذا صورت می گیرد نه محصولات پوستی. به‌علاوه احتمال آنکه میزانی از آن به شیر برسد، بسیار پایین هست».

 

بااین‌حال توصیه میشود از یک ضد تعریق فاقد بو بهره گیری کنید. زیرا بهره گیری از محصولات خوشبو مثل دئودورانت و شامپو بدن در اطراف نوک سینه ممکن هست باعث ایجاد سرگیجه در نوزدان شود. این موضوع در زمان بهره گیری از اسپری‌هاي دئودورانت اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا ذرات آن‌ها از طریق نوک سینه جذب‌شده و باعث ایجاد مزه نامطلوب شیر میشود.

 

یقین دوم: از مسکن‌ها بهره گیری نکنید
نیازی به درد کشیدن نیست! بر زمینه گزارشی از آکادمی اطفال کشور آمریکا«AAP»: بهره گیری از مسکن و تب‌برهایی نظیر استامینوفن، بروفن و ناپروکسن ضرری برای مادران شیرده ندارد. تمامی داروها داری فواید و معایبی میباشند. اما تعدادی از مسکن‌هاي بدون نسخه بهتر هست بهره گیری نشوند.

 

به‌طور مثال داروهای ضد انعقاد بینی می تواند باعث کاهش میزان شیر شود. همین طور آنتی‌هیستامین‌ها می تواند حس کسلی و خواب‌آلودگی به شما داده و توانایی‌هاي شمارا تضعیف کند.راه‌حل صحیح این هست که هر چیزی را با پزشک خود چک کنید و حتی برای داروهایی که ایمن میباشند به عوارض جانبی‌شان توجه کرده و از میزان کمتری از دارو و در دوران کوتاه‌تری بهره گیری کنید.

 

یقین سوم: کالری کم کنید تا وزنتان کاهش یابد
زنان شیرده هرروز 500 کالری اکثر می‌سوزانند. این به شمار زیادی از زنان کمک می کند تا به وزنی معادل وزن پیش از زایمان خود برسند. حتی اگر شما برای کاهش وزنتان شتاب دارید بهتر هست دست کم 1800 کالری و مواد مغذی نظیر آووکادو، مغزها، میوه، سبزی ها و گوشت و…در وعده‌هاي هرروز خود دریافت کنید.

 

بهتر هست اگر تصمیم به رژیم خوراکی دارید آن را دو ماه بعد از زایمان نخست کنید. زمانی که شیر شما قوت لازم را برای سیر کردن نوزاد پیداکرده و به لحاظ جسمانی کاملا بهبودیافته‌اید. برترین راه برای مصرف و تغذیه درست آن هست که تنها به زبان بدن خود و اعلام زمان گرسنگی گوش دهید.

 

یقین چهارم: نباید قهوه بنوشید
بعد از یک‌شب بدون استراحت و خواب از این که برای خود لیوانی قهوه بریزید، نترسید. پزشک ابوشمسی میگوید: بر زمینه تحقیقات فرزند شما تنها درصدی بسیار کم از کافئینی که شما نوشیده‌اید را دریافت می کند.کوشش کنید تنها یک تا سه فنجان نوشیدنی دارای کافئین در روز و در فواصل گوناگون بنوشید. زیرا میزان اکثر« 6 تا 5 لیوان یا اکثر» میتواند از طریق شیر در بدن فرزند شما انباشته‌شده و وی را بی‌قرار و کج‌خلق کند.