پارس ناز پورتال

قاصدک 24

قاصدک 24

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

 

در اینبخش با مهم ترین فواید دوش آب سرد آشنا می‌شویم. البته منظورمان آب نزدیک بـه نقطه انجماد نیست! بلکه منظور مـا از دوش آب سرد، دمایی اسـت کـه از حرارت بدن کمتر باشد نه این کـه نتوانید زیر آن دوام بیاورید! دوش آب سرد فواید بسیار زیادی برای سلامتی و همچنین روحیه انسان دارد، از کاهش استرس گرفته تا تحریک بدن بـه لاغری! در ادامه بیشتر صحبت می کنیم. با پارس ناز همراه باشید.

 

دوش آب سرد باعث افزایش اراده

یکی از مهمترین فواید دوش آب سرد افزایش اراده اسـت. دوش آب سرد باعث ایجاد یک قدرت عظیم می شود. انجام کاری کـه نسبت بـه آن مقاوم هستید، هرروز درست زمانی کـه از خواب بیدار میشوید، باعث افزایش اراده شـما می شود. انجام مداوم آن بـه یک عادت تبدل شده و روی حوزه‌هاي مختلف زندگی شـما تاثیر می گذارد.

 

افزایش سازگاری با شرایط استرس زا

آیا شـما بـه اسانی نگران و آشفته میشوید؟ دوش آب سرد برای رفع این مشکل میتواند مفید باشد، در واقع دوش آب سرد با پرورش سیستم عصبی انعطاف آن نسبت بـه استرس را بیشتر میکند. دوش آب سرد یک استرس اکسیداتیو کوچک اسـت کـه بر سیستم عصبی اثر میگذارد. با این حال با گذر زمان بدن بـه آب سرد عادت میکند.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

احتمالا نخستین باری کـه دوش آب سرد میگیرید نمی توانید فکر کنید و فقط نفس میکشید. بعد از یک ماه، بدن شـما نسبت بـه آب سرد مقاوم می شود. این میتواند بـه زندگی روزمره شـما منتقل شود و بتوانید افکار استرس زایی کـه باعث تغییر خلق و خوی شـما می شود را از خود دور کنید. دوش گرفتن منظم با آب سرد بعنوان یک استرس اکسیداتیو تکرار شونده قدرت سازگاری با شرایط استرس زا را افزایش میدهد.

 

دوش آب سرد باعث کاهش استرس

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

یکی از شناخته شده‌ ترین فواید دوش آب سرد رفع استرس اسـت. با افزایش سازگاری با شرایط استرس زا، سطح اسیداوریک کاهش و سطح گلوتاتیون در خون افزایش می یابد و باعث کاهش استرس میشود.

 

افزایش هوشیاری

اگر شـما از افرادی هستید کـه قبلا دوش آب سرد گرفته اید، می دانید کـه در ابتدا نفس کشیدن سخت اسـت. با این حال تنفس عمیق در هنگام دوش آب سرد هرروز ساعت ۸ صبح، بطور چشمگیری میزان اکسیژن دریافتی و ضربان قلب را افزایش می دهد، در نتیجه انرژی لازم برای یک روز را فراهم میکند. دوش آب سرد در اوایل صبح شـما را نسبت بـه سایر همکارنتان هوشیارتر می کند.

 

فواید دوش آب سرد برای بهبود سلامت پوست و مو

دوش آب سرد علاوه بر این کـه باعث می شود احساس خوبی داشته باشید، ظاهر شـما را هم التیام می دهد و یک روش رایگان و مناسب برای التیام سلامت پوست و مو اسـت. آب سرد مانع از دست دادن بیش از حد چربی طبیعی پوست میشود و همین مزیت را برای مو‌ها هم دارد.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

علاوه بر این یکیدیگر از فواید دوش آب سرد برای موها التیام براقی، تقویت و سلامت مو با مسطح کردن فولیکول‌هاي آن اسـت. همچنین دوش آب سرد چسبندگی مو برای محکم نگه داشتن پوست سر را افزایش میدهد. اگر نگران ریزش مو‌هاي خود هستید، دوش آب سرد می تواند برای پیشگیري از ریزش مو مفید باشد.

 

تحریک کاهش وزن

از دست دادن چربی و کاهش وزن یکیدیگر از فواید دوش آب سرد اسـت کـه بـه التیام ظاهر شـما کمک می کند. اکثر مردم نمیدانند کـه دو نوع چربی سفید و قهوه‌اي در بدن وجوددارد. چربی سفید همان چربی بدی اسـت کـه در شکم و پهلو انباشته میشود و همه ی مـا ازآن متنفریم و میخواهیم آنرا حذف کنیم، اما چربی قهوه‌اي خوب اسـت و کار آن تولید گرما برای گرم نگه داشتن بدن اسـت.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

هنگامیکه دوش آب سرد می گیرید، چربی قهوه‌اي فعال می شود و باعث افزایش سوخت و ساز بدن میشود و مقداری از کالری ذخیره شده را برای گرم نگه داشتن بدن می‌سوزاند. دوش آب سرد فعالیت چربی قهوه‌اي را ۱۵ برابر حالت طبیعی افزایش میدهد و باعث کاهش ۴ کیلو گرم وزن «۹ پوند» درسال میشود. دوش آب سرد یک روش شگفت انگیز برای کاهش وزن اسـت.

 

افزایش سطح تستوسترون

یکی از جالب‌ترین فواید دوش آب سرد برای مردان افزایش سطح تستوسترون اسـت. بر اساس مطالعات، گرما «حتی در مقادیر کوچک» روی DNA، RNA و سنتز پروتئین در بیضه مردان تاثیر میگذارد. یک مطالعه بر روی موش‌ها نشان داد کـه ۱۵ دقیقه افزایش گرما بر روی بیضه‌ها باعث کاهش شدید تستوسترون میشود.

 

افزایش باروری در مردان

یکیدیگر از فواید دوش آب سرد برای مردان افزایش تعداد اسپرم و احتمال باروری در آن هاست. حمام آب گرم یک روش موثر برای پیشگیری از بارداری اسـت. همچنین یک مطالعه در USCF نشان داد کـه مردانی کـه گرفتن دوش آب گرم را متوقف می کنند تولید اسپرم در آن‌ها تا ۴۹۱% افزایش می یابد.

 

افزایش گردش خون

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

دوش آب سرد علاوه بر این کـه حال شـما را خوب می کند و ظاهر شـما را التیام می‌بخشد، فواید زیادی برای سلامتی دارد. یکی از فواید دوش آب سرد برای سلامتی افزایش گردش خون اسـت. دوش آب سرد، باعث سرد شدن بدن خواهد شد؛ بنابر این گردش خون برای ارسال خون بـه ارگان‌هاي بدن و گرم نگه داشتن آن‌ها افزایش مییابد. این تحریک گردش خون فواید زیادی برای سلامت سیستم قلبی و عروقی بـه دنبال دارد.

 

تقویت سیستم ایمنی

یکی از مهمترین فواید دوش آب سرد تقویت سیستم ایمنی و التیام عملکرد آن اسـت. یک مطالعه در انگلستان نشان داد کسانیکه بطور منظم دوش آب سرد می گیرند در مقایسه با سایر افراد میزان گلبول‌هاي سفیدشان بیشتر می شود.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

گلبول‌هاي سفید بخشی از سیستم ایمنی هستند و بـه مبارزه بدن علیه بیماری‌ها کمک می کنند. تلاش برای گرم کردن خود در زمان دوش آب سرد باعث افزایش سرعت متابولیسم و فعال شدن سیستم ایمنی شده و منجر بـه انتشار بیشتر گلبول‌هاي سفید خون میشود.

 

پاکسازی سیستم لنفاوی

یک بخش حیاتی ازبدن کـه تحت تاثیر هوای سرد قرار دارد، سیستم لنفاوی اسـت. این سیستم بـه حذف سموم ازبدن کمک میکند کـه برای حفاظت ازبدن در مقابل عفونت‌هاي ناخواسته ضروری اسـت. مسدود شدن سیستم لنفاوی با علائمی مانند سرماخوردگی‌هاي مکرر، عفونت و درد مفاصل همراه اسـت.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

زمانی کـه بطور تناوبی دوش آب سرد و گرم بگیرید، عروق لنفاوی در دسترس سرما منقبض شده و زمانیکه در دسترس گرما قرار میگیرند شل می شوند. بنابر این مایعی کـه ممکن اسـت در عروق لنفاوی راکد شود رابه بیرون پمپ میکند و منجر بـه تقویت سیستم ایمنی و التیام سلامت میشود.

 

سرعت بخشیدن به بازیابی عضلات و رفع گرفتگی آن ها

اگر شـما یک ورزشکار هستید، دوش آب سرد یکی از بهترین روش‌ها برای رفع گرفتگی عضلات و درد‌هاي عضلانی بعد از تمرینات ورزشی اسـت. دوش آب سرد بـه التیام گردش خون و حذف اسید لاکتیک ازبدن کمک می کند. یک دوش تناوبی با آب خیلی گرم و خیلی سرد باعث میشود تا خون بـه سطح بدن برسد و عضلات بـه سرعت بازیابی شوند.

 

بهبود افسردگی

یکی از مهم ترین فواید دوش آب سرد کاهش و التیام علائم افسردگی اسـت. دوش آب سرد ” نقطه آبی مغز” کـه منبع اصلی نورآدرنالین «ماده شیمیایی کـه نقش مهمی در کاهش استرس دارد» را تحریک میکند.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

چگالی گیرنده‌هاي سرما در پوست بیشتر از گیرنده‌هاي گرما اسـت و شوک خفیف ناشی از دوش آب سرد باعث می شود مقدار قابل توجهی سیگنال‌هاي الکتریکی از انتهای رشته‌هاي عصبی محیطی بـه مغز فرستاده شوند، بنابر این از ایجاد افسردگی پیشگیری کرده و اوضاع روحی را التیام می‌بخشد.

 

بدن شما را از خواب بیدار می‌کند

بدیهی اسـت کـه دوش آب سرد صبحگاهی، خواب آلودگی شـما را از بین میبرد. درباره دلیل علمی تاثیر دوش آب سرد بر روی هوشیاری صحبت کردیم. جدا از علت آن اگر در طول روز احساس خواب آلودگی و خستگی می کنید، دوش آب سرد میتواند این احساس را تغییر دهد.

 

بهبود خواب

دوش آب سرد قبل از ظهر شـما را از خواب بیدار میکند ودر صورتیکه قبل از خواب انجام شود میتواند بیخوابی‌هاي شبانه را التیام بخشد. بودن در محیط گرم باعث بالا رفتن دمای بدن شده و منجر بـه بیخوابی میشود اما در محیط سرد آن گونه نیست. دوش آب سرد قبل از خواب مثل دریافت یک ارام بخش اسـت و بـه التیام خواب کمک میکند. انتظار نداشته باشید کـه در ابتدا از دوش آب سرد لذت ببرید.

 

افزایش انرژی

یکی از مهم ترین فواید دوش آب سرد افزایش انرژی اسـت. نفس عمیق کشیدن نخستین کاری اسـت کـه در زمان دوش آب سرد انجام می دهید. پس ازآن شروع بـه نفس کشیدن عمیق و نامنظم خواهید کرد. این تنفس عمیق می تواند انرژی مورد نیاز بدن شـما را فراهم کند. دوش آب سرد یک جای گزین برای قهوه صبحانه اسـت!

 

افزایش متابولیسم

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

دوش آب سرد باعث کاهش دمای بدن شده، در نتیجه میزان سوخت و ساز بدن برای گرم کردن بدن افزایش می یابد. این یک روش مناسب برای کسانی اسـت کـه متابولیسم پایین و بیماری تیروئید دارند.

 

کاهش التهاب مفاصل

یکی از فواید دوش آب سرد کاهش التهاب پا اسـت. همانگونه کـه ذکر شد آب سرد گردش خون را افزایش داده و منجر بـه کاهش مایعات میشود در نتیجه برای کاهش التهاب و سنگینی مفاصل مفید اسـت.

 

پیشگیری و درمان واریس

در بدن سرخرگ‌ها جریان خون را از قلب بـه بافت‌هاي بدن می رساند و سیاهرگ‌ها این جریان خون رابه قلب باز می‌گردانند. سیاهرگ‌ها برای غلبه بر جاذبه دارای دریچه‌هایي هستند کـه میتواند بـه جریان خون بـه سمت قلب کمک کند.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

در برخی مواقع این دریچه‌ها تضعیف میشوند و باعث بازگشت جریان خون بـه عقب و ایجاد رگ‌هاي واریسی کـه طبق معمول بـه رنگ بنفش و برآمده هستند می شود. یکی از فواید دوش آب سرد پیشگیری از رگ‌هاي واریسی اسـت. دوش آب سرد جریان خون را التیام می‌بخشد و باعث انقباض عروق می شود. دوش گرفتن منظم با آب سرد در دراز مدت تاثیر خوبی بر درمان واریس خواهد داشت.

 

نحوه دوش گرفتن با آب سرد

اگر تا کنون دوش آب سرد نگرفته اید، احتمالا انجام این کار برایتان دشوار اسـت، بنابر این بهتر اسـت با آب ولرم شروع کنید و کم کم درجه حرارت آب را کاهش دهید. دوش ناگهانی با آب سرد میتواند تهدیدی برای سلامت قلب و ریه‌ها باشد. برای دوش گرفتن ابتدا از پا‌ها شروع کنید و شست و شو را تا گردن ادامه دهید. دوش آب سرد طبق معمول بین ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه طول می کشد.

 


 

چربی سوزی دوش آب سرد باور نکردنی است

دوش گرفتن با آب سرد علاوه بر سلامت روان برای بدن بسیار مفید اسـت و شاید برایتان جالب باشد کـه دوش آب سرد وزن را کاهش میدهد. امروزه روی روشهای استحمام و ارتباط آن با سلامتی تحقیقات زیادی بـه عمل آمده اسـت اما اغلب این سوال کـه دوش آب سرد بهتر اسـت یا دوش آب گرم مطرح میشود.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

بعضی‌ از مـا زیر دوش آب سرد و بعضی زیر دوش آب گرم احساس خوبی تجربه می کنند البته تعداد زیادی از مـا اغلب احساس می کنیم کـه دوش آب سرد می تواند استرس و اضطراب مـا را کم کند، شاید بهمین دلیل اسـت کـه بـه محض دیدن عصبانیت یک نفر یا احساس خستگی در او اکثر مـا دوش آب سرد را برای او تجویز می کنیم.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

از طرفی وقتی صحبت از دوش یا حمام آب سرد بـه میان می‌آید لرزه بر اندام عده اي میوفتد اما جالب اسـت بدانید کـه حمام آب سرد امروزه بدلیل فواید آن طرفدارن زیادی پیدا کرده اسـت. دوش آب سرد موجب افزایش سوخت و ساز بدن و التیام خلق و خو شده ودر سلامتی پوست و مو نقش مهمی ایفا می کند.

 

پوست و مو زیبا با دوش آب سرد

جسی چونگ، متخصص پوست در مورد تاثیر دوش آب سرد بر سلامت پوست و مو گفت: دوش آب سرد موجب شده تا موها کمتر گره بخورند و بدلیل حفظ رطوبت بیشتر خشک و شکننده نشوند.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

علاوه بر این آب سرد در انقباض عروق خونی پوست نقش داشته و بطور موقت موجب بسته شدن منافذ پوست ،کاهش قرمزی و تورم پوست بـه خصوص صورت و درخشندگی آن می شود.

 

با دوش آب سرد خوش اخلاق می شوید

دوش آب سرد موجب التیام خلق و خو می شود. دریک مطالعه بر روی ورزش “شنا در زمستان” کـه در فنلاند محبوب اسـت، نشان داده شد افرادی کـه چهار بار در هفته شنا میکنند، انرژی بیشتری از سایر افراد داشتند و رفتار و روحیه آنها بهتر می شود.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

فیلم کوتاهی در نتیجه یک تحقیق درسال 2007 نشان می داد کـه دوش آب سرد 2 تا 3 دقیقه اي می تواند بـه تسکین افسردگی و علائم آن کمک کند البته این اثر نیازمند تحققیات گسترده تری اسـت.

 

لاغری و کاهش وزن با دوش آب سرد

علاوه بر اینها تحقیقات نشان می دهد کـه دوش آب سرد موجب افزایش سوخت و ساز بدن ودر نتیجه چربی سوزی می شود. دریک مطالعه درسال 2014، محققان دریافتند، مردانی کـه در محیط سرد کار می کنند حجم چربی قهوه اي کـه چربی خوب محسوب شده افزایش داشته همچنین دوش آب سرد در کاهش وزن نیز موثر اسـت.

 

روش‌ های جایگزین دوش آب سرد

دوش آب داغ ممکن اسـت در حمام احساس خوب ایجاد کند اما برای پوست و مو مفید نیست و باید بعد از دوش آب گرم از روغن هاي طبیعی بـه منظور حفظ رطوبت پوست، پیش گیری از خارش، خشکی و تشدید بیماری هاي پوستی مانند اگزما استفاده کنید. پزشک چونگ متخصص پوست توصیه کرد:

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

برای استفاده از فواید دوش آب سرد نیازی نیست مدت زمان طولانی در حمام رابا آب سرد دوش بگیرید بلکه کافی اسـت حداقل 10 ثانیه در پایان حمام خود زیر دوش آب سرد بروید. اگر همین میزان یا بطور کلی دوش آب سرد گرفتن شـما را اذیت می کند و قدرت تحمل آنرا ندارید می توانید برای استفاده از مزایای دوش آب سرد، 10 دقیقه در آب ولرم و کمی سرد حمام کنید و از صابون هاي ملایم استفاده کنید.

 

چند نکته مهم هنگام دوش گرفتن با آب سرد

از شستشوی سر با آب سرد اجتناب کنید. در صورتیکه ماندن زیر دوش آب سرد برای تان دشوار اسـت، میتوانید با آب گرم حمام کرده ودر انتها ۱۰ ثانیه زیر دوش آب سرد بروید تا از فواید دوش آب سرد بهره‌مند شوید.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟ | از کاهش استرس تا چربی سوزی

در صورتیکه بدن شـما قادر بـه تحمل چند ثانیه آب سرد هم نیست، میتوانید ده دقیقه با آب ولرم مایل بـه سرد حمام کنید و بعد از حمام برای پیشگیري از خشکی پوست از مرطوب کننده استفاده کنید. دوش آب سرد برای افراد مسن و بیماران قلبی خطرناک اسـت و باید ازآن اجتناب کنند، دوش آب سرد شوک زیادی بـه بدن وارد می کند و ممکن اسـت بدن این افراد قادر بـه تحمل این شوک نباشد.