پارس ناز پورتال

راهنمای خرید هوشمندانه و انتخاب بهترین پمپ هیدرولیک

راهنمای خرید هوشمندانه و انتخاب بهترین پمپ هیدرولیک

پیش از هر چیزی باید بدانید هر وسیله‌ای که نام هیدرولیکی را با خود دارد، با سیالات مختلف کار کرده­ و انرژی اصلی دستگاه برای حرکت، با همین مایعات تامین می‌شود. پمپ هیدرولیک هم در‌ واقع همان دستگاهی است که کار پمپاژ را انجام می‌دهد؛ اما این‌بار با مقداری تفاوت و آپشن‌های بیشتر سر‌و‌کار داریم.

 

بسیاری از ماشین‌آلات صنعتی تنها با استفاده از این قطعه شروع به حرکت کرده و وظایف خود را انجا می‌دهند. طبق مسائل گفته شده، می‌توان اهمیت و کارایی بالای آن را درک کرد.

 

پمپ هیدرولیک چیست؟

در تعریفی ساده و به دور از پیچیدگی، می‌توان گفت این وسیله دارای بخش‌هایی است که می‌تواند انرژی مکانیکی را تبدیل به انرژی هیدرولیکی کند. حال این تبدیل انرژی به چه صورت و با چه بخش‌هایی انجام می‌شود؟ پاسخ را می‌توان در موتور‌های الکتریکی یافت!

 

این موتور‌ها در پمپ هیدرولیک به همراه احتراق و همچنین برخی منابع ایجاد قدرت دیگر، انرژی و نیروی مورد‌نیاز را تامین می‌کنند. وقتی این دستگاه شروع به کار‌ می‌کند، با‌توجه به خلاء موجود در درون مدار‌های آن، فشاری با نام فشار اتمسفر ایجاد می‌شود.

 

فشار اتمسفر، از عملکرد و کارکرد بخش مکانیکی پمپ به‌وجود می‌آید. در پی این فشار، سیال لازم وارد دستگاه شده و بر طبق میزان فشار، با سرعت بالایی وارد مجرای اصلی می‌‎شود. پس از این عملیات است که سیال از مجرای اصلی وارد مدار‌های دیگر می‌شود.

 

وقتی در قسمت­های مختلفی از صنعت، نیاز به مدار‌های هیدرولیکی باشد، پمپ نیز خودنمایی کرده و نقش مهم خود را نشان می‌دهد. با‌توجه به همین مسائل است که پمپ هیدرولیک را قلب مدار‌ها می‌دانند.

 

وقتی این دستگاه وجود نداشته باشد، بخش‌های دیگر توانایی کار‌کردن نخواهند داشت. به‌طور معمول، سیالی که باید بین مدار‌ها حرکت کرده و جا‌به‌جا شود، روغن است؛ می‌توان از فرستادن روغن به بخش‌های مختلف، به‌عنوان تنها وظیفه‌ای نام برد که این دستگاه به‌عهده دارد.

بهترین پمپ هیدرولیک ،انواع پمپ هیدرولیک

انواع پمپ هیدرولیک

چنانچه قرار باشد این وسیله را به‌صورت کلی تقسیم‌بندی کنیم، می‌توانیم آن را در 2 دسته جا‌به‌جایی منفی و جا‌به‌جایی مثبت قرار دهیم. منظور از جا‌به‌جایی غیر‌مثبت، مدلی است که سیال قابل حرکت در آن فشار کمی داشته و مقدار خروجی سیال با میزان بالا سنجیده می‌شود.

 

پمپ هیدرولیک جا‌به‌جایی مثبت نیز برعکس این نوع بوده و می‌توان از آن‌ها برای مصارف صنعتی استفاده کرد؛ چراکه فشار در سیال زیاد بوده و توانایی حرکت با سرعت بالا را دارد.می‌توان مدل‌های دنده‌ای و پیستونی را در دسته جا‌به‌جایی مثبت قرار داد. هر ‌کدام از این 2 نوع، دارای ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی هستند که سبب تمایزشان با دیگری می‌شود.

 

مدل چرخ دنده ای

به این مدل، نوع چرخ دنده‌ای یا همان دنده‌ای گفته می‌شود که طراحی بسیار ساده‌ای داشته و پیچیدگی خاصی ندارد. با‌توجه به ابعاد و اندازه کوچک این مدل، می‌توان آن را در ماشین‌آلاتی با تجهیزات متحرک به‌کار برد.

 

البته لازم است پیش از آشنایی با دیگر ویژگی‌های پمپ هیدرولیک دنده‌ای ، بدانید که استهلاک تمامی بخش‌های آن زیاد بوده و در‌ صورت خرابی باید هزینه زیادی را متقبل شوید. دلیل این مسئله را هم می‌توان ساییده‌شدن سریع قطعات، بیان کرد.

 

با‌توجه به قطعات متحرکی که در این دستگاه قرار گرفته، می‌توان میزان تحمل فشار در آن را زیاد تخمین زد. این بخش‌ها توانایی کار‌کردن و فعالیت به‌صورت پیوسته و مداوم را دارند؛ علاوه‌بر این قسمت‌ها در این نوع، محفظه‌هایی بین چرخ دنده که به‌شکل چرخان بوده و پمپ هیدرولیک، وجود دارد؛ به همین دلیل است که به این مدل، دنده‌ای گفته می‌شود. البته این نوع از پمپ هیدرولیک هم خود دارای انواع گوناگونی است.

پمپ هیدرولیک دنده‌ای ،نکات مهم در نگهداری پمپ هیدرولیک

دنده ای داخلی

اجزای تشکیل‌دهنده این مدل، آب‌بندی هلالی شکل، پوسته، دنده ساده و چرخ دنده داخلی هستند. این بخش‌ها زمانی به‌خوبی عمل کرده و نیاز شما را برطرف می‌کنند که نخواهید صدای دستگاه زیاد باشد و از نظر راندمان و کارکردی نیز بسیار عالی عمل کند.

 

اگر می‌خواهید دستگاه‌های صنعتی خود را روغن‌کاری کنید، می‌توانید از این نوع دستگاه بهره ببرید؛ چراکه این مدل، در فشار‌های به نسبت پایین عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دهد. مدل دنده‌ای داخلی، نمی‌تواند بازدهی بسیار بالایی داشته باشد و در مدت‌زمان کوتاهی نیاز به تعمیر پیدا می‌کند.

 

دنده ای خارجی

در این نوع از پمپ هیدرولیک دنده‌ای، با‌توجه به شکل قرار‌گیری چرخ دنده‌ها، وقتی نیروی محرک خارجی دنده بزرگ را به حرکت در می‌آورد، در پی آن چرخ دنده دیگر هم شروع به گردش می‌کند.

 

با استفاده از این دستگاه می‌توانید نیاز خود به یک محصول با قیمت مناسب، عمر و بازدهی بالا و همچنین میزان فشار پایین را برطرف کنید. علت بخش عمده‌ای از محبوبیت این مدل را نیز می‌توان در وزن پایین آن دانست.

 

مدل پیستونی

این نوع از پمپ جا‌به‌جایی مثبت، حالت دورانی از رفت‌و‌آمد پیستون در سیلندر را داشته و وقتی سیال وارد دستگاه شد، سیستم آن شروع به کار می‌کند. از آنجایی‌که وجود پیستون در سیلندر برای این مدل امری واجب است، چنین نامی را برازنده آن دیده‌اند.

 

با آنکه پمپ هیدرولیک پیستونی قیمت بالایی دارد، اما اگر روش صحیح استفاده آن را دانسته و آب‌بندی آن را به‌خوبی انجام دهید، ماندگاری و عمر زیادی هم برایتان خواهد داشت. البته باید این موضوع را هم بدانید که این مدل از پمپ بسیار پیچیده بوده و بر همین اساس، انجام تعمیرات در آن دشواری و سختی بسیاری را به‌دنبال دارد.

پمپ هیدرولیک پیستونی ،راهنمای خرید هوشمندانه و انتخاب بهترین پمپ هیدرولیک

نکات مهم در نگهداری پمپ هیدرولیک

برای آنکه بتوانید از دستگاه خود در زمان طولانی بهره ببرید، باید برخی از نکات مهم برای حفظ و نگهداری آن را دانسته و به آن‌ها عمل کنید.

 

  • یکی از مهم‌ترین مسائل، مربوط به وارد‌کردن نوع روغن به داخل پمپ هیدرولیک است. فرقی نمی‌کند که از چه نوع دستگاهی استفاده می‌کنید؛ در هر صورت باید روغنی تمیز و به دور از آلودگی را داخل آن بریزید.

 

  • البته به‌جز این مسئله، باید دقت کنید که در زمان روشن‌بودن دستگاه، اگر با صدا و لرزش شدید و غیر‌معمول یا نشت روغن مواجه شدید، باید آن را سریع تعمیر کنید.

 

  • همیشه باید متوجه میزان روغن باشید تا در ‌صورت کم‌شدن، آن را به میزان لازم درون پمپ بریزید؛ در کل، این دستگاه نباید خشک و بدون روغن بماند.

 

  • اگر با کاهش ناگهانی فشار، استهلاک زیاد قطعات، زیاد‌شدن صدا و هر گونه مسئله غیر‌طبیعی دیگر مواجه شدید، باید پمپ هیدرولیک را تعمیر کنید تا این مشکلات، سبب به‌وجود‌آمدن خرابی­های بیشتر نشوند.

 

نتیجه گیری

آشنایی با انواع پمپ‌های هیدرولیک، مکانیزم کار آن‌ها و نکات مهم در نگهداری و تعمیر، برای افرادی که به تجهیزات هیدرولیک علاقه دارند یا نیاز به استفاده از آن‌ها دارند، بسیار حیاتی و مفید است. انتخاب مناسب پمپ هیدرولیک، با توجه به نیازها و شرایط مختلف، می‌تواند به بهبود عملکرد و کارایی ماشین‌آلات و دستگاه‌های صنعتی کمک کند.

 

همچنین، توجه به نکات اصولی در نگهداری، می‌تواند عمر مفید و کارایی طولانی‌تری را برای پمپ‌های هیدرولیک فراهم کند. برای خرید پمپ هیدرولیک بهتر است به مراکز معتبر مثل شرکت آراز فخر آذر مراجعه نمایید و با خیالی آسوده محصولات هیدرولیک و پنوماتیک مورد نیاز خود را با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب تهیه نمایید. هم چنین این محموعه با ارائه مشاوره رایگان شما را در خریدی مطمئن همراهی می کند.