پارس ناز پورتال

قاصدک 24

راه های از بین بردن احساس پوچی در زندگی

راه های از بین بردن احساس پوچی در زندگی

راه های از بین بردن احساس پوچی در زندگی 

احساس پوچی و بی فایده بودن در زندگی معمولا سراغ همه افراد می آید اما باید این احساس را سریعا از زندگی کنار بزنیم. در جامعه امروزی کسانی وجود دارند که اصولاً زندگی خود را بی‌مفهوم می‌دانند. علت این حس به دلایل راضی نبودن از زندگی‌شان است برای اینکه این افراد این حس را از بین ببرند، توصیه‌های بسیار کاربردی داریم که باهم می‌خوانیم.

 

۱- محرک‌ها را بشناسید.

کی و کجا این احساس به شما دست می‌دهد؟ آیا یک موقعیت خاص و یا یک فرد خاص، احساس پوچی شما را تحریک می‌کند؟ هر زمانی که آن محرک برای شما پیش آمد، آن را در ذهن خود ثبت کنید. از آن زمان به بعد، می‌توانید با توجه به نیازهایتان، تغییرات را به وجود آورید.

 

۲- احساسات خود را بشناسید.
چشمان خود را ببندید و راجع به بدترین زمانی که احساس پوچی داشتید، فکر کنید. به احساس خود چه رنگی می‌دهید و آن را به چه شکلی می‌بینید؟

 

۳- به کسی بگویید.
برخی اوقات وقتی راجع به احساسات خود باکسی صحبت می‌کنید، آن احساس یا کم می‌شود و یا از بین می‌رود. باکسی حرف بزنید که شما را می‌فهمد و با شما صادق است.

 

۴- بیرون بروید.
بسیاری از افراد وقت زیادی را صرف کار می‌کنند و وقت کافی برای لذت بردن از طبیعت ندارند. بیرون رفتن و چرخیدن در طبیعت، احساس خوبی برایتان به وجود می‌آورد.

 

۵- کمک کنید.
اگر افکاری را که باعث افسردگی می‌شود، دوباره مرور کنید، باعث می‌شود احساس پوچی کنید. رفتن به مکان‌های مذهبی (مثل مسجد، زیارتگاه‌ها و …)، شرکت در کارهای گروهی و اجتماعی و کمک به افراد محروم می‌تواند به شما احساس ارزشمندی بدهد.

 

کمک کردن به دیگران باعث می‌شود که فرد دریافت‌کننده کمک، سپاسگزار باشد و فرد کمک‌کننده، در قلب خود احساس خوبی داشته باشد. علاوه بر آن باعث آزاد شدن هورمون اندروفین می‌شود که همانند سروتونین نشاط‌آور هست و باعث کاهش فشارخون و ضربان قلب می‌شود و آرامش بیشتری را به شما می‌دهد.

 

۶- کمک بگیرید.
افرادی که دائماً احساس پوچی می‌کنند، دچار افسردگی هستند. کمک خواستن از دیگران به معنای ناتوانی نیست.در زندگی همه افراد پست و بلندی وجود دارد. کسی که در زندگی دچار نزول شده، اگر از فردی کمک بخواهد، زودتر می‌تواند در زندگی صعود داشته باشد.مشاوره، مصرف دارو و درمان‌های طبیعی همه خوب هستند و شما می‌توانید با کمک این‌ها، از نزول کردن در زندگی جلوگیری کنید.

 

۷- اجازه ندهید افکار ناراحت‌کننده در ذهن شما جای بگیرد و همیشه آرام باشید.

۸- عشق بورزید.

 

۹- در جمع خانواده باشید.
اگر در محلی زندگی می‌کنید که خانواده‌تان در آنجا نیست، دنبال دوستانی بگردید که افکار مثبتی دارند و از شما حمایت می‌کنند.

 

۱۰- خود را سرزنش نکنید.
این یکی از ساده‌ترین و مهم‌ترین روش‌های مقابله با افسردگی می‌باشد.

 

۱۱- سعی کنید نیمه پر لیوان را ببینید.
دید مثبت راجع به زندگی داشته باشید و سعی کنید نکات خوب را بیشتر ببینید. برای مثال اگر باران می‌بارد، به این فکر کنید که باران باعث می‌شود احساس خوبی به شما دست دهد، زیرا با آب باران، گیاهان سبز می‌شوند.

 

۱۲- در شب خوب بخوابید.
همه افراد نیاز یکسانی به خوابیدن ندارند. برای مثال یک فرد ممکن است ۵ ساعت بخوابد و بعد از آن با انرژی زیادی از خواب بلند شود، ولی فردی دیگر بعد از ۸ ساعت خواب، باز هم نیاز به خواب داشته باشد.رابطه بین خواب و افسردگی هنوز مشخص نیست، اما محققان پیشنهاد می‌کنند که افراد افسرده، برنامه منظمی برای خواب و بیداری داشته باشند.

 

۱۳- اجازه دهید نور خورشید به داخل خانه‌تان بیاید.
هنگامی که از خواب بلند می‌شوید، اگر اتاقتان با نور خورشید روشن شود، در تمام طول روز احساس شادمانی می‌کنید. پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه دهید نور خورشید، خلق و خوی شما را بهتر کند.

 

۱۴- لامپ خانه‌تان را عوض کنید.
یکی از مهم‌ترین علل اختلال خلقی فصلی، کمبود نور خورشید است.اگر فکر می‌کنید افسردگی شما به علت کمبود نور خورشید است، در آشپزخانه و یا در اتاقی که خانواده دور هم جمع می‌شوید، لامپ‌های فلورسنت آفتابی قرار دهید. نور این لامپ‌ها شبیه نور خورشید هستند و بهتر از نور لامپ‌های رشته‌ای می‌باشند.

 

۱۵- لبخند بزنید.
در یک مطالعه، به یک گروه از شرکت‌کنندگان گفته شد لبخند بزنند و به گروه دیگر گفته شد اخم کنند.بعد از آن، هر دو گروه را به تماشای کارتون دعوت کردند و مشاهده کردند، گروهی که گفته شده بود لبخند بزنند، در مقایسه با گروه مخالف، بیشتر می‌خندیدندلبخند زدن و خندیدن هر چند مصنوعی باشد، باعث می‌شود مراکز شادی در مغز فعال‌تر شوند.

 

۱۶- یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از بارداری را امتحان کنید.
برخی زنان اظهار می‌دارند بعد از مصرف قرص‌های ضد بارداری و یا استفاده از روش‌های هورمونی ضد بارداری، دچار تغییر خلق و خو و افسردگی می‌گردند.اگر تنها این عامل باعث افسردگی شما گشته است، پس روش‌های ضد بارداری غیر هورمونی را امتحان کنید.

 

۱۷- خلاق باشید.
نقاشی بکشید، مقاله بنویسید و هر هنری را که دارید انجام دهید تا به این وسیله افکار منفی را از خود دور کنید و شادتر باشید.

 

۱۸- رنگ آبی رنگی تسکین‌دهنده و کاهش‌دهنده اضطراب است. پس به آسمان، دریا و هر چیز آبی رنگ نگاه کنید.
افرادی که افسرده‌اند، کاکائو بخورند، زیرا تریپتوفان موجود در آن باعث افزایش هورمون سروتونین می‌شود و این هورمون، خلق و خو را بهتر می‌کند.

 

۱۹- مراقب سلامتی خود باشید.
افسردگی می‌تواند بیماری‌های دیابت و قلبی را تشدید کند. عدم مراقبت از سلامتی می‌تواند علائم افسردگی را بدتر کند.

 

۲۰- داشتن برنامه منظم
برنامه‌های روزانه را در ساعت‌های معین انجام دهید.

 

۲۱- ترک سیگار
سیگار علاوه بر آنکه باعث آسیب قلب و ریه‌ها می‌گردد، افسردگی را نیز در شما زیاد می‌کند.

 

۲۲- دوری از الکل و مواد اعتیادآور

 

۲۳- خوردن کاکائو
افرادی که افسرده‌اند، کاکائو بخورند، زیرا تریپتوفان موجود در آن باعث افزایش هورمون سروتونین می‌شود و این هورمون، خلق و خو را بهتر می‌کند.

 

۲۴- برنامه غذایی مناسب
ماهی‌های چرب دارای امگا۳ و آجیل دارای سلنیوم است و آب پرتقال منبع ویتامین D است که همه این‌ها باعث آزاد شدن سروتونین و احساس شادی می‌گردند.کربوهیدرات و غذاهای دارای ویتامین D نیز باعث افزایش سروتونین می‌شوند.افسردگی و اضافه‌وزن باهم ارتباط دارند، پس سعی کنید وزن اضافی خود را کم کنید.

 

۲۵- ورزش روزانه را انجام دهید.
ورزش کردن، احساس خوبی به شما می‌دهد. هنگامی که ۳۰ دقیقه و یا بیشتر ورزش می‌کنید، علائم افسردگی را از خود دور می‌کنید.ورزش کردن باعث می‌شود خلق و خوی شما بیش از ۱۲ ساعت بهتر گردد.