پارس ناز پورتال

گفتگو با رز رضوی درباره حاشیه های زندگی اش

مجموعه : اخبار سینما
گفتگو با رز رضوی درباره حاشیه های زندگی اش

صحبت با رز رضوی درباره حاشیه های زندگی اش 

رز رضوی بازیگر ایرانی با سریال ملکوت شناخته شد و پس از آن در سینما حضوری فعال داشت. امروز به وی به صحبت نشسته ایم. شخصیتی کاملا پرنشاط که از هر طرف به آن نگاه می‌کنیم ضد و نقیض هایي در آن وجود دارد که حتی خودش هم دلایل آن را نمیداند. رز یک دوست خودمانی در زندگی اش دارد که هر جا او هست

 

وی نیز وجود دارد و آن چیزی نیست جز ترس. گرچه اصلا نکته بدی نیست چون باعث شده بانو دکتر ما از کلی حاشیه سینما و سوپراستارها دور بماند.

 

من خیلی بازیگوش بودم

از دوران کودکی تان شروع کنیم و خاطرات تلخ و شیرینی که در آن زمان داشتید؟

 

دوران کودکی که به خودی خود برترین دوران برای هر فردی در زندگی اش محسوب میشود از خاطرات مهدکودک رفتن گرفته و بازی هایش تا مدرسه. من خیلی طفل بازیگوشی بودم در حدی که وقتی مادرم از خانه بیرون می رفت با برادرم شروع میکردیم به خراب کاری و زمانی که مادرم باز می گشت رویه عوض می شد

 

و می شدیم بچه هاي خوبی که همه ي مامان ها دوست دارند. مثلاً ما کیسه هاي فریزر را پرآب می‌کردیم و تا مامانم از خانه بیرون می رفت و تا جا داشت کیسه هاي آبی بود که پرتاب می‌کردیم به بیرون از خانه و یکبار مادرم مچ مان را گرفت و چشم تان روز بد نبیند.

گفتگو با رز رضوی درباره حاشیه های زندگی اش

دوست داشتید وقتی بزرگ میشوید چه کاره بشوید؟

 

دوست داشتم دکتر شوم اما برادرم رفت رشته مهندسی پزشکی و من هم به دنبالش از تجربی به ریاضی تغییر رشته دادم و قبول نشدم و بعد تصمیم گرفتم مترجمی زبان اسپانیایی بخوانم.

 

ارتباط شما با دکترها چگونه هست؟

 

من از خون می‌ترسم و اصلا دکتر رفتن، آمپول زدن و دندانپزشکی برایم وحشتناک هست.

 

با دقت به اینکه کمی از فضای سینما و تلویزیون دور شده اید، هم اکنون چه میکنید.

 

فعلاً مشغول کار تئاتر هستم اما سال قبل دو کار سینمایی داشتم و در تلویزیون هم در سریال معمای شاه ایفای نقش کرده بودم. به نظر خودم همین مقدار حضور کافی هست و نمیدانم چرا جدیداً همه ي این سوال را از بازیگران می پرسند، از طرفدار گرفته تا بقیه. احتمالا اخبار کارهای بازیگران به درستی منتقل نمیشود.

 

گرچه من فکر می‌کنم مردم از دنیای روزنامه و مجله فاصله گرفته اند و به درستی قضایا را دنبال نمیکنند. از طرفی هم کار هنرمند کاملا بسته به روحیات و شرایط او هست و احتمالاً هنرمندی در یک سال 10 کار داشته باشد و در عین حال دو سال پشت سر هم اصلا کار نکند.

گفتگو با رز رضوی درباره حاشیه های زندگی اش

به نظرتان شما با مردمی که شناخته شده نیستند فرقی دارید؟

 

در ابتدا همه ي باید یادمان باشد که اما از یک جا آمده ایم و به یک جا هم بر میگردیم، بنابراین خیلی با هم تفاوتی نداریم اما خب در طول زندگی مان هر فردی به واسطه شرایط و نوع شغلش سبک زندگی متفاوتی دارد و هنرمندان هم به واسطه شغل شان سبک زندگی متفاوتی را دارند.

 

می‌گویند سینما پولساز هست و هر کس وارد این حیطه شود پولدار خواهدشد. نظر شما چیست؟

 

مردم باید بدانند در هر شغلی میتوان پولدار شد. چه بسا که یک بازیگر احتمالا کارش خیلی مفید باشد اما در فیلمی بازی کند که سرمایه گذاری و تبلیغ خوبی برای فیلم صورت نگیرد و به طبع همین باعث میشود که فیلم مورد دقت مردم قرار نگیرد و بازیگر هم دیده نشود. در نتیجه کار برایش پول به ارمغان نمی آورد. تمام شغل هاي دیگر هم همین هست. اگر به تمام زوایا در انها دقت نشود پول خوبی در بر نخواهدداشت.

 

گرچه این روزها بودجه دولتی برای فیلم سازی بسیار کم هست و بازیگران هم با این مالیات هایي که بابت بازی در فیلم ها میپردازند، خیلی شرایط خوبی ندارند. گرچه از سال 90 این مالیات معاف شد که خیلی از بازیگران مانند خود من تا سال 94 اطلاعی نداشتیم و مبالغ هنگفتی را پرداخت کردیم.

گفتگو با رز رضوی درباره حاشیه های زندگی اش

باید به همه ي جای ایران سفر کرد

به جز بازیگری مشغول چه کاری هستید؟

 

من از نظر شغلی که کار دیگری انجام نمی‌دهم اما غیر از آن اکثر وقتم را به ورزش کردن و مسافرت می گذرانم. در روزش رشته اسکی را به صورت تخصصی دنبال می‌کنم و 15 سال هست که تا درجه مربیگری پیش رفته ام و غیر از آن هم روزش هاي زیرشاخه بدنسازی را دنبال کردم.

 

چرا اسکی؟

 

یکی از ترس هاي زندگی من برف بود. با اینکه سرما را دوست داشتم اما همۀ وقت} وقتی برف می آمد فکر می‌کردم اگر زمین بخورم خیلی دردناک خواهدبود. یک روز تصمیم گرفت بر همین ترس غلبه کنم برای همین رفتم و اسکی را آزمون کردم. هم برف بود و هم زمین خوردن در آن چندان. با خودم گفتم آن قدر زمین میخورم تا ترسم از برف بریزد اما مفید بعد از چند جلسه به این ورزش علاقه مند شدم و آن را تا به امروز دنبال کردم.

 

اهل سفر هستید و کجا را برای سفر ترجیح میدهید؟

 

همه ي جای ایران را دوست دارم اما سفر به جنوب با یک گرما و گیرایی خاصی همراه هست اما به نظر من باید همه ي جای ایران را دید و صرفا نباید گفت فقط برویم این جا چون یکبار لذت برده ایم.

گفتگو با رز رضوی درباره حاشیه های زندگی اش

آدم خونگرمی هستید یا نه؟

 

من آدم‌ها را دوست دارم و همین باعث می‌شود ناخودآگاه با آدم‌ها به گرمی برخورد کنم و معمولاً دیگران میگویند آدم خونگرمی هستم.

 

مردم آزار نیستم اما خیلی از افراد اذیتم کردند!

 

رز رضوی چه کاری دوست دارد انجام بدهد که هم دیگران را شگفت زده میکند و هم شاد؟

 

نه اینکه بگویم همین اکنون اینکار را انجام میدهم اما اگر شرایط کاری و مالی این اجازه را به من بدهد دوست دارم رد آینده یک مدرسه برای کودکان نیازمند راه اندازی کنم خصوصا آنهایی که پدر و مادران شان رفته گر و کارگر میباشند تا دغدغه تحصیل این کودکان را نداشته باشند.

 

روز اول مدرسه خودتان را یادتان هست؟

 

خیلی حال عجیبی داشتم خیلی گریه کردم و اصلا در صف مدرسه نمی ایستادم و تا پایان دوران دبستان هم مدرسه را دوست نداشتم اما از اول راهنمایی قضیه عوض شد و نفر اول منطقه شدم و از آن به بعد هم دوست نداشتم حتی یک نمره از نمراتم کم شود و درس عربی و معارف هم مورد علاقه من بودند.

گفتگو با رز رضوی درباره حاشیه های زندگی اش

آدم پرجنب و جوشی هستید؟

 

اصلا. اکثر خودم را آدم تنبلی می‌دانستم و همۀ وقت} زمانی که به من میگفتند کار تئاتر انجام بده میگفتم این همۀ بیایم سر تمرین ها و دست پایان چند شب اجرا و تمام ولی سال جاری برای نخستین بار تجربه بازی در تئاتر اینقدر برایم با تجربه هاي شیرین همراه بود که کمی به خودم آمدم و می‌خواهم این تلاش و تکاپو را ادامه دهم. گرچه فکر می‌کنم احتمالا از صبح تا شب بشود خیلی کارهای متفاوتی را انجام داد اما من اینکار را نمیکنم.

 

مردم آزاری؟

 

آدم مردم آزار نیستم اما خیلی از افراد من را آزار کردند اما این روزها برایم مهم نیست چون می‌دانم کسانی که کاری ندارند دیگران را آزار می‌کنند و کوشش دارند با حاشیه سازی برای دیگران خود سرگرمی ایجاد کنند.

 

وقتی کارمند بیمه بودم

رز رضوی اگر بازیگر نمی شد چکار می‌کرد؟

 

من قبل از اینکه بازیگر شوم در بیمه دانا کار میکردم و مدیر آنجا همۀ وقت} به من میگفت اینکار برای تو خیلی خشک هست و من دو سال و نیم در آنجا کار میکردم و مانند این بود که تمام جهان را روی سرم خراب کنند. او همۀ وقت} می‌گفت تو به درد هنر یا جهانگردی می‌خوری و خب آن زمان هیچ وقت به هنر فکر نمی‌کردم اما وقتی وارد هنر شدم فهمیدم هر چقدر کار سخت تر باشد برای من لذتبخش تر هم هست.

 

هم اکنون خودتان از بیمه بهره گیری میکنید؟ ثالث و بدنه؟

 

حتماً ثالث را همۀ وقت} دارم اما بیمه بدنه را فقط بعضی وقت ها انجام می‌دهم. راستش هر وقت خودرو را بیمه می‌کنم هیچ وقت تصادف نمیکنم و هر وقت که خودرو بیمه ندارد تق و توق به در و دیوار میخورم.

 

چقدر تصادف می‌کنید؟

 

من چندان راننده خوبی نیستم و معمولاً چندان به این طرف و آن طرف می‌خورم. آخرین بار هم شش سال پیش از در خانه که بیرون آمدن از روی جدول رد شدم.

گفتگو با رز رضوی درباره حاشیه های زندگی اش

ازدواج یهویی پیش می‌آید

در مورد اذیتی که سر قضیه ازدواج برایتان پیش آمد بگویید؟

 

چندان بهش فکر نمیکنم چون اولا زندگی فردی هر کس به خودش مربوط هست و با یان که تا اندازه ای به مردم حق میدهم که بخواهند از زندگی هنرمندشان باخبر باشند ولی اینقدر بعضی مسائل شخصی پایه هاي زندگی فردی را تغییر میدهند که مردم باید اجازه دهند این تغییرها از جانب همان فرد به مخاطبین شان اعلام شود

 

و حرف هاي یک کلام و چهل و کلاغ دیگران را یقین نکنند. من این قول را می‌دهم که هر بار تغییری در زندگی من رخداد بیافتد گمان شان جمع خودم نخستین نفر آن را در همۀ جا اعلام می‌کنم.

 

به ازدواج فکر می‌کنید؟

 

من خیلی فکر نمیکنم چون همۀ میگویند یهویی پیش آمد و خب حتماً برای من هم پیش نیامده گرچه این روزها دشواری های و فشارهای زندگی اینقدر چندان هست که مردم عادی به کنار حتی دامن هنرمندان را هم گرفته و زندگی ها خیلی دوامی ندارد.

گفتگو با رز رضوی درباره حاشیه های زندگی اش

تلاش خودم را میکنم و بقیه کار را می سپارم به خدا

پول برایتان مهم تر هست یا شهرت؟ مثلاً اگر دو کار توصیه شود که یکی برایتان شهرت بیاورد و دیگری پول؟

 

من فکر می‌کنم پول برایم ارزش بیشتری دارد چرا که می‌دانم شهرتی که با انجام تنها یک کار به وجود بیاید یک هفته بعد از پایان کار هم از بین می‌رود و برای رسیدن به شهرت زمان لازم هست.

 

تا اکنون بین دوراهی تصمیم گیری باقیمانده اید؟

 

من معمولاً نمیتوانم به تنهایی تصمیم بگیرم. تلاش خودم را میکنم و بقیه کار را می سپارم به خدا چون یقین دارم که او برترین تصمیم ها را برایمان میگیرد. حتی اگر پیروز نشوم می‌دانم که زندگی ما از قبل منظم چیده شده هست و ما خیلی نمیتوانیم آن را عوض کنیم.

 

از سر کار بر میگردید و سر چهارراه بچه هاي کار جلوی اتومبیل تان را میگیرند تصویر العمل تان چیست؟

 

شیشه پاک کن ها را دوست دارم گاهی اینقدر وقت نمیکنم خودرو را کارواش ببرم که از آمدن شان شاد می‌شوم و خیلی خوبه که میباشند ولی اي کاش بشود سر و سامان شان داد و به این شکل کار نکنند ولی در کل اینجور بچه ها راکه می‌بینم دلم برایشان می سوزد اما بعضی از بچه ها هم رفتارشان از دنیای کودکی درآمده هست و باورم نمیشود این رفتار را انجام می‌دهند و میترسم گرچه همۀ وقت} به آن ها کمک می‌کنم.

 

خیلی دوست دارم نقش مادر را بازی کنم

چه نقشی را خیلی دوست دارید بازی کنید؟

 

خیلی دوست دارم نقشی بازی کنم که در آن مادر باشم و خیلی دوست دارم در فیلم یک بچه داشته باشم.

گفتگو با رز رضوی درباره حاشیه های زندگی اش

در زندگی حقیقی چگونه؟

 

دوست داشتن که خیلی دوست دارم اما فکر میکنم هنوز آمادگی آن را ندارم.

 

مگر متولد چه سالی هستید؟

 

خب شد پرسیدید من متولد 14 فروردین سال 61 هستم و به اشتباه در اینترنت همۀ جا زده اند که متولد آبان هستم.

 

رز رضوی در آینده چه تصویری دارد؟

 

زود هست برای اینکه بخواهم آینده دورم را بگویم چون من خودم هنوز در حال تجربه کردن هستم.

 

حرف پایانی…

 

انشاالله ثانیه ها، دقایق، ساعت ها، روزها و سال هاي درخشانی در انتظار همۀ مردم کشورم و عزیزانم باشد و روزی برسد که دشواری های مردم به کمترین حد ممکن رسیده باشد.