پارس ناز پورتال

رشد سولانا و جیتو تا کجا ادامه دارد؟

رشد سولانا و جیتو تا کجا ادامه دارد؟

با وجود رشد قیمتی ارز‌های دیجیتال در سال 2021، اوج‌های قیمتی چندان پایدار نبودند و در سال 2022 اکثر ارز‌های دیجیتال بازار کاهش‌های شدید قیمتی را ثبت کردند. اما به نظر می‌رسد که از زمان آغاز سال 2023 ارز‌های دیجیتال دوباره آماده صعود قیمتی هستند و بیت کوین نیز موفق شده است تا از محدوده 16 هزار دلار به بیش از 44 هزار دلار برسد.

 

در این بین برخی از ارز‌های دیجیتال مانند سولانا و جیتو نیز عملکرد بسیار خوبی داشتند و رشد قیمتی قابل توجهی را ثبت کرده‌اند. اگر افزایش قیمتی این دو ارز دیجیتال در روز‌های اخیر توجه شما را نیز به خود جلب کرده است، مهم است قبل از سرمایه‌گذاری بدانید که به چه دلیل این افزایش قیمتی رخ داده است و تا چه زمانی ممکن است ادامه پیدا کند؟

 

افزایش قیمتی سولانا

سولانا از جمله رقبای شبکه اتریوم به شمار می‌رود که با پشتیبانی از قرارداد‌های هوشمند، کارمزد کم و سرعت بالا، میزبان بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز و توکن‌های بلاک چینی است. سولانا یکی از سریعترین شبکه‌های بلاک چینی بازار است و با توانایی پردازش هزاران تراکنش در ثانیه، راه حل مناسبی برای چالش و مشکلات مقیاس‌پذیری به شمار می‌رود.

 

مزیت دیگر سولانا، کارمزد‌های بسیار کم آن است که باعث می‌شود تا استفاده از ارز دیجیتال و خدمات شبکه آن برای کاربران و توسعه‌دهندگان به صرفه باشد. توسعه‌دهندگان همچنین در شبکه سولانا به ابزار‌ها و محیط کاربرپسندی دسترسی دارند که توسعه و عرضه برنامه‌های غیرمتمرکز را آسان می‌کند.

 

 بنابراین جای تعجب نیست که طی سالیان گذشته سولانا مورد توجه سرمایه‌گذاران و فعالان بازار قرار گرفته است و به طور مداوم پروتکل و ارز‌های دیجیتال جدیدی بر بستر آن ایجاد و عرضه می‌شوند.

 

سولانا در سال 2021 نیز همراه با دیگر ارز‌های دیجیتال موفق به ثبت اوج‌های قیمتی جدید شد و ارزش آن از محدوده 1 دلار در ابتدای سال به بیش از 260 دلار افزایش پیدا کرد. با این حال با آغاز زمستان ارز‌های دیجیتال و شکل‌گیری روند‌های نزولی در بازار، سولانا از جمله ارز‌هایی بود که بیشترین کاهش قیمتی را تجربه کرد و به زیر محدوده 10 دلار رسید.

 

هرچند این سقوط قیمتی جایگاه سولانا در بازار را متزلزل نکرد و سولانا همچنان در 10 ارز دیجیتال برتر بازار باقی ماند. وفاداری و حمایت سرمایه‌گذاران و کاربران سولانا این فرصت را به این ارز دیجیتال داده است تا در نهایت روند صعودی خود را از سر بگیرد و هم اکنون این ارز دیجیتال هفته‌های بسیار خوبی را پشت سر گذاشته است. قیمت سولانا طی یک ماه گذشته بیش از 25 درصد افزایش یافته است و در یک سال گذشته نیز رشد 400 درصدی را ثبت کرده است.

 

علاوه بر تأثیر افزایش قیمت بیت کوین بر رشد قیمت دیگر ارز‌های دیجیتال بازار، بخشی از افزایش قیمت سولانا در نتیجه محبوبیت دوباره معاملات توکن‌های غیرمثلی (NFT) و افزایش ورود سرمایه به برنامه‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در اکوسیستم این ارز دیجیتال است که نوید روز‌های بهتر را برای سولانا و بازار خدمات غیرمتمرکز می‌دهد.

عرضه توکن جیتو

عرضه توکن جیتو

علاوه بر بهبود شرایط اکوسیستم سولانا، عرضه توکن جدیدی به نام جیتو در شبکه این ارز دیجیتال نیز توجهات زیادی را به خود جلب کرده و افزایش قیمت ارز SOL را رقم‌زده است.

 

جیتو یکی از جدیدترین پروتکل‌های عرضه شده در اکوسیستم سولانا است که خدمات استیکینگ را ارائه می‌دهد. در حالی که از شروع فعالیت و عرضه توکن جیتو در 7 دسامبر (16 آذر) تنها چند روز می‌گذرد، اما در همین مدت زمان کوتاه سرمایه قفل شده آن به بیش از 437 میلیون دلار رسیده است که آن را به دومین پروتکل برتر حال حاضر شبکه سولانا تبدیل می‌کند.

 

توکن پروتکل جیتو نیز عملکرد بسیار خوبی در بازار داشته و پس از برگزاری ایردراپ موفق پروژه، قیمت JTO افزایش 87 درصدی را ثبت کرده است. ارزش بازار جیتو نیز به بیش از 344 میلیون دلار رسیده است که آن را در رتبه 130 ارز‌های دیجیتال برتر بازار قرار می‌دهد.

 

البته با توجه به اینکه از زمان عرضه این ارز دیجیتال تنها چند روز می‌گذرد، برای قضاوت عملکرد آن زود است و قابل پیش‌بینی است که به زودی و با فروکش کردن هیجانات، قیمت آن کاهش پیدا کند. 

 

با این حال شروع خوب پروتکل جیتو می‌تواند نشان‌دهنده پتانسیل و فرصت‌های کسب سود از این ارز دیجیتال باشد و صرافی‌های جهانی نیز در حال اضافه کردن این ارز دیجیتال به لیست معاملاتی خود هستند.

 

اگر شما نیز به خرید و سرمایه‌گذاری در جیتو علاقه‌مند هستید، هم اکنون برخی صرافی‌های داخلی مانند بیت 24 این ارز دیجیتال را به لیست خود اضافه کرده‌اند و با ثبت نام در این صرافی می‌توانید معاملات جیتو، ارز دیجیتال محبوب و جدید اکوسیستم سولانا را آغاز کنید.

 

عرضه جیتو و عملکرد خوب آن امیدواری نسبت به روند قیمتی آینده سولانا را نیز افزایش داده است و در صورت ادامه شرایط مثبت بازار، استقبال ادامه دار سرمایه‌گذاران از جیتو و رشد قیمتی بیشتر بیت کوین، سولانا این فرصت را دارد تا به افزایش قیمتی خود ادامه دهد و حتی اوج قیمتی جدیدی را در سال 2024 ثبت کند.

 

با توجه به عرضه موفق توکن JTO و رشد اخیر قیمت سولانا، هم اکنون این ارز‌های دیجیتال به انتخاب‌های جذابی برای سرمایه‌گذاران بازار تبدیل شده‌اند. هرچند لازم به ذکر است که همانند هر ارز دیجیتال دیگر، سرمایه‌گذاری در سولانا و جیتو نیز خطر و ریسک‌های خود را دارد و مهم است که در زمان خرید این ارز‌های دیجیتال در صرافی‌های معتبر داخلی مانند بیت 24، مدیریت سرمایه و ریسک را فراموش نکنید.

 

این خطر به ویژه برای جیتو قابل توجه است زیرا این احتمال وجود دارد که قیمت حال حاضر این ارز، سقف آن باشد و بزودی کاهش و متعادل شدن قیمتی JTO آغاز شود. بنابراین با وجود برخی گمانه زنی و پیش‌بینی‌ها از روند قیمتی مثبت سولانا و جیتو در آینده نزدیک، حتماً تحقیق و بررسی‌های خود را قبل از شروع سرمایه‌گذاری داشته باشید.