پارس ناز پورتال

قاصدک 24

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟ 

در اینبخش با روشهای رفع بوی بد یخچال آشنا میشویم. بو گرفتن یخچال طبیعی اسـت، گاهی اوقات موادی داخل یخچال قرار میدهیم و بعد فراموش مان می شود. بـه مرور این امر ادامه دارد تا این کـه متوجه بوی زننده داخل یخچال میشویم، نگران نباشید زیرا کـه روشهای خانگی کاربردی، سریع و ساده ای وجود دارند کـه می توانید با استفاده از انها بوی بد یخچال را از بین ببرید، با مجله پارس ناز همراه باشید.

 

یخچال را کاملا تمیز کنید

گام اول برای رهایی از بوی ناخوشایند یخچال، احتمالا دشوار اما کاملا لازم اسـت. درون یخچال خودرا از هرگونه مواد فاسد شدنی و یا غذاهایی کـه قرار اسـت چند روز آینده مصرف کنید، خالی کنید و درونش ظرفی کـه از قبل درونش یخ ریخته‌اید، قرار دهید ودر آنرا ببندید. دلیل بیرون کشیدن وسایل بـه این خاطر اسـت کـه میخواهیم آنرا خاموش کرده ودر آنرا باز نگه داریم.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

توجه داشته باشید وقتی مواد مصرفی را از یخچال بیرون می کشید، اگر غذا و یا ماده‌ای فاسد شده اسـت را دور بریزید. در هنگام تمیز کردن یخچال تمام قفسه‌ها و سینی‌هـای موجود در یخچال را جدا کرده و با آب و شوینده مناسب بشویید. بطری‌هـای محل نگه داری مایعات را درون سینک قرار دهید و خوب تمیزشان کنید. با وسواس زیاد درزهایی کـه ممکن اسـت تکه غذایی لای آن گیر کرده باشد را خوب تمیز کنید.

 

در عده ای از مواقع تکه غذا هـای باقیمانده در درز و کنار زه‌هـای یخچال باعث بوی بد آن میشوند، حتی دیده شده کـه مواد غذایی در کانال هوای یخچال هم جا خوش می کنند، تمامی شکاف و دریچه‌هـای داخلی یخچال را خوب کنترل کنید تا تکه غذایی آنجا نباشد. نوارهای آب‌بندی دور یخچال رابا یک دستمال مرطوب پاک کنید.

 

برای نظافت یخچال از مواد طبیعی هم می‌توان استفاده کرد

مهم نیست کـه برای نظافت از چـه نوع مواد شیمیایی استفاده می کنید، در کل در جاییکه مواد غذایی نگه‌داری میشود، استفاده از مواد شیمیایی مورد تایید نیست.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

شـما می توانید از مواد طبیعی کـه خاصیت تمیز کننده‌گی دارد، استفاده کنید. در این جا استفاده از نصف فنجان نوشابه با ترکیبی از آب برای زدودن جرم‌ها ایده بدی نیست و یا برای برق انداختن سطوح یخچال از ترکیب سرکه سفید بـه همراه کمی آب میتوان استفاده کرد تا سطوح کاملا براق و تمیز شود.

 

جمع کردن بوی بد از درون یخچال

شـما میتوانید با قرار دادن یک بطری نوشابه باز درون یخچال بوهای بد رابا این روش جذب کنید. آیا می دانستید کـه نوشابه گازدار را اگر در سینی بریزید و درون یخچال تمیز شده قرار دهید، تمامی بوهای بد مانده درون یخچال را جذب خواهد کرد. برای این از سینی استفاده می کنیم تا سطح تماس نوشابه‌ها با بوی درون یخچال بیشتر شود، از این رو بوها زودتر جذب شوند.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

برای تاثیرگذاری هر چـه بیشتر و جذب بوی بد یخچال، شـما میتوانید یک قاشق غذا خوری وانیل رابا یک فنجان نوشابه مخلوط کنید تا بوهای خیلی تند را هر چـه زودتر از بین ببرد. از دیگر روش‌هـای طبیعی برای از بین بردن بوی بد یخچال استفاده از یک ظرف قهوه خشک اسـت. چون بوی قهوه خیلی زود جای بوهای بد یخچال را میگیرد.

 

غذاهای زود فاسد شدنی را در معرض دید قرار دهید

اگر امکان فراموش کردن میوه و سبزیجات وجوددارد، سعی کنید آن گونه مواد مصرفی زود فاسد شدنی را در کشو و دور از چشم قرار ندهید. اینگونه مواد را در قفسه‌هـای بالا قرار دهید تا در هر بار باز کردن یخچال جلوی چشمتان باشد.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

بـه این ترتیب قبل از این کـه مواد غذایی فاسد شدنی سر از سطل آشغال در بیاورند، شـما میتوانید آن‌ها را مصرف کنید. با این روش از فاسد شدن و تجمع بوی حاصل از فساد غذاها در یخچال جلوگیري میکنید.

 

از ظروف هوادهی استفاده کنید

پیتزا و غذا‌هـای بسته بندی رابا مقوای سر بسته خود درون یخچال قرار ندهید. درضمن اضافه ساندویچ خودرا درون دستمال سفره‌ای قرار ندهید. اینگونه مواد را درون ظرف‌هایي کـه دارای شکاف هوادهی هستند، قرار دهید.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

اینکار باعث می شود غذای شـما مدت بیشتری درون یخچال نگه داری شود. اگر شـما چنین غذاهایی را درون ظرف در بسته قرار دهید، بـه محض این کـه از یخچال خارج کردید، وقتی در آنرا باز کنید با بوی ناخوشایندی روبه رو خواهید شد.

 

از برچسب‌ های تاریخ مصرف دار استفاده کنید

استفاده از برچسب‌هـای تاریخ دار بشما کمک می کند کـه هیچوقت با صحنه فاسد شده و بدبوی غذا درون یخچال مواجه نشوید.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

شـما با دیدن تاریخ روی ظروف متوجه می شوید کـه زمان مصرف آن ها فرا رسیده و اگر بـه هر دلیلی یادتان رفت. میتوانید با نگاه کردن بـه تاریخ از مسموم شدن خود پیشگیری کنید. اینکار هم برای سلامت شـما مفید اسـت و از ريخت و پاش مواد غذایی و بد بو شدن محیط یخچال جلوگیري میکند.

 


 

روش ۱: جوش شیرین

جوش شیرین می تواند بـه خوبی تمام بوهای نامطبوع در یخچال را از بین ببرد. جوش‌ شیرین ذرات تولید بو در هوای محصور یخچال رابه خود جذب میکند.

 

روش کار:

مقداری جوش‌ شیرین در یخچال‎تان قرار دهید. تمام مواد غذایی کـه از قبل درون یخچال قرار داشته و خراب شده و یا در آستانه خراب شدن هستند را از یخچال خارج کنید. یک کاسه پر از جوش ‌شیرین را در یکی از قفسه‌هـای یخچال قرار دهید.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

بـه مدت حداقل ۵ تا ۶ ساعت در یخچال را ببندید. سپس می توانید جوش‌ شیرین را بیرون بریزید و یخچال را مجددا پر کنید. برای پیش گیری از بوی بد در یخچال، شـما میتوانید یک کاسه بدون سرپوش جوش شیرین را همیشه در یخچال نگه دارید.

 

روش ۲: تفاله قهوه

تفاله‌هـای قهوه تازه یکیدیگر از گزینه‌هایي هستند کـه بـه از بین بردن بوی بد یخچال کمک می کنند. اگر شـما فردی هستید کـه می تواند ساعت‌ها دریک کافی شاپ میان آن همه ی عطر آسمانی نفس بکشد، استفاده از این راهکار برای شـما ضروری اسـت.

 

روش کار:

از تفاله خشک و تازه قهوه برای از بین بردن بوی بد یخچال استفاده کنید. یک کاسه شیشه‌ای بدون سرپوش حاوی تفاله‌هـای قهوه خشک و تازه را درون یخچال قرار دهید. بگذارید این ظرف ۲ تا ۳ روز درون یخچال بماند. بوی بد یخچال از بین خواهد رفت و هر بار کـه در را باز میکنید بوی خوب قهوه را استشمام خواهید کرد.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

اگر بوی بد درون یخچال واقعا قوی اسـت، یک کاسه قهوه تازه در هر قفسه و درون هر محفظه قرار دهید. شـما همچنین میتوانید مخلوطی از تفاله قهوه تازه و جوش ‌شیرین را دریک کاسه بریزید و آنرا داخل یخچال خود قرار دهید تا از مزایای هر دوی آن‌ها برای از بین بردن بوی بد یخچال بهره مند شوید.

 

روش ۳: لیمو

لیمو انتخاب خوبی برای رهایی از بوهای تند و زننده درون یخچال شماست. بخاطر تاثیر شگرف لیمو در از بین بردن بو و لکه اسـت کـه اکثر محصولات تمیز کننده خانگی دارای رایحه لیمو هستند.

 

روش انجام:

برش‌هـای لیمو را روی قفسه‌هـای یخچال قرار دهید. چند لیمو رابه چهار قسمت تقسیم کنید. این برش‌ها را روی قفسه‌هـای یخچال و حتی قفسه‌هـای کنار در قرار دهید. اجازه بدهید کـه این قطعات لیمو سه الی چهار روز درون یخچال باقی بمانند تا بوی بد یخچال را کاملا از بین ببرند.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

گذاشتن لیمو بـه حفظ بوی تازگی درون یخچال کمک می کند. بـه یاد داشته باشید کـه هر هفته یکبار باید لیمو را عوض کنید. همچنین می توانید از لیمو برای تمیز کردن تخته چوبی‌ آشپزخانه‌اتان و از بین بردن هرگونه لکه و بو استفاده کنید.

 

روش ۴: زغال فعال

زغال فعال بخاطر داشتن خواص جذب بو شناخته شده اسـت. زغال فعال بطور موثر تمام ذرات تولید بو درون یخچال‌تان را جذب خواهد کرد. از جمله کاربردهای دیگر زغال فعال، میتوان بـه تمیز کردن منافذ عمیق و کمک بـه رفع مسمومیت غذایی اشاره کرد.

 

روش کار:

یک کاسه زغال فعال در یخچال قرار دهید. دمای یخچال رابه حداقل برسانید. یک کاسه کوچک حاوی پودر زغال فعال داخل یخچال خود قرار دهید. درب یخچال رابه مدت ۳ روز بسته نگه دارید تا بوی بد درون یخچال کاملا از بین برود.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

بهترین قسمت استفاده از زغال فعال برای از بین بردن بوی بد یخچال، این اسـت کـه می توانید دوباره هم ازآن استفاده کنید. با قرار دادن زغال فعال در فر بـه مدت ۲۰ دقیقه در ۳۵۰ درجه فارن هایت می توانید آنرا تازه کنید.

 

روش ۵: سرکه

برای استفاده از سرکه بـه منظور از بین بردن بوی بد یخچال روش‌هـای مختلفی وجوددارد. سرکه در از بین بردن بوی بد ناشی از فاسد شدن مواد آلی بسیار موثر اسـت. سرکه سفید همچنین بعنوان یک ضد عفونی‌کننده قوی عمل میکند و همه ی باکتری‌ ها و میکروب‌ها را از بین می‌برد. از سرکه سفید برای ساخت یک محلول تمیز کننده یخچال نیز استفاده میشود.

 

مرحله اول:

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

سرکه و آب را مخلوط کنید. یک چهارم فنجان سرکه سفید را درون یک کاسه بریزید. مقدار مساوی آب بـه آن اضافه کنید.

 

مرحله دوم:

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

بـه منظور رفع بوهای بد از یخچال، محلول را درون یخچال قرار دهید. اجازه دهید محلول سه الی چهار روز درون یخچال‌تان باقی بماند. متناوبا، شـما میتوانید از این محلول برای پاک کردن یخچال‌تان نیز استفاده کنید. با اینکار می توانید تمام لکه‌هایي کـه ممکن اسـت باعث ایجاد بوی بد شوند را از بین ببرد.

 

روش ۶: اسانس وانیل

آیا کسی هست کـه بوی دلنشین وانیل را دوست نداشته باشد؟ استفاده از اسانس وانیل راه بسیار خوبی برای از بین بردن بوی بد یخچال اسـت. وقتی یخچال‌تان رابا عصاره وانیل تمیز کنید، بوهای ناخوشایند قدیمی از بین خواهند رفت و یخچال شـما بوی تازه و خوشایندی بخود خواهد گرفت.

 

روش کار:

عصاره وانیل را روی قفسه‌هـای یخچال‌تان بمالید. مقداری عصاره وانیل را دریک کاسه بریزید و یک توپ پنبه‌ای در آن فرو کنید. عصاره وانیل را روی قفسه‌هـای یخچال بمالید تا از بوی ناخوشایند مواد غذایی قدیمی خلاص شوید.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

همچنین شـما میتوانید یک توپ پنبه را در عصاره وانیل بخیسانید و آنرا درون یک کاسه کوچک داخل یخچال خود قرار دهید تا بوی بد را از بین ببرد. فقط بخاطر داشته باشید کـه هر ۷ روز توپ پنبه آغشته بـه عصاره وانیل را تعویض کنید.

 

روش ۷: جو دو سر

جو دو سر یکیدیگر از عناصر با خاصیت جذب قوی اسـت. این روش بسیار ساده اسـت فقط کافی اسـت یک کاسه جو دو سر درون یخچال قرار دهید تا از همه ی بوهای نامطبوع خلاص شوید.

 

روش انجام:

جو دو سر را در یخچال خود قرار دهید تا بوهای ناخوشایند را جذب کند. یک کاسه حاوی جو دو سر روی یکی از قفسه‌هـای یخچال قرار دهید اجازه بدهید این کاسه بـه مدت ۴ تا ۵ روز درون یخچال باقی بماند.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

همچنین می توانید همیشه یک کاسه جو در یخچال‌تان قرار دهید تا از ایجاد هرگونه بوی نامطبوع پیش گیری شود. فقط دقت کنید کـه جو دو سر را در فواصل منظم مانند هر ۷ تا ۱۰ روز تعویض کنید.

 

توصیه‌هـای کاربردی

مهمترین کاری کـه باید انجام دهید این اسـت کـه یخچال خودرا در فواصل منظم تمیز کنید. هر جعبه خالی یا ماده غذایی کـه تاریخ مصرف آن گذشته را دور بیندازید. تکه‌هـای کوچک میوه و یا سبزیجات قدیمی راکه در آستانه خراب شدن هستند، دور بیندازید.اگر چیزی دورن یخچال ریخته باشد فورا با پارچه مرطوب آنرا تمیز کنید.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

همچنین میتوانید آن رابا استفاده از محلول سرکه سفید کـه در روش ۵ توضیح دادیم، تمیز کنید. ترکیب مرکبات و میخک می‌ تواند بـه پیشگیری از ایجاد بو و یا حذف بوهای بد یخچال شـما کمک کند. یک لیمو یا یک پرتقال را نصف کنید و مقداری میخک را درون هر کدام از این برش‌هـای لیمو یا پرتقال قرار دهید.

 


 

ترفندهای تکمیلی برای رفع بوی یخچال

همانطور کـه در بالا گفتیم، در وهله اول بايد از ايجاد اين بو جلوگيري كنيم و قدم اول رسيدگي و تميز كردن مرتب قفسه‌ها و مواد داخل يخچال اسـت. قرار دادن غذاها و مواد خوراكي در ظرف‌هـای در بسته نيز باعث كمتر ايجاد شدن اين بو مي‌شود. سعي كنيد هر 3-2‌ روز يك‌بار بـه تمام قفسه‌هـای يخچال سر بزنيد و مراقب تاريخ مصرف مواد درون يخچال باشيد.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

موادي كه تاريخ انقضايشان نزديك اسـت يا در آستانه خراب شدن هستند را خارج كرده و زودتر مصرف كنيد. اگر لك يا ذره‌ای از مواد غذايي بـه ديواره‌هـای يخچال باشد، سريع آنرا تميز كنيد. با رعايت تمام نكته‌ها بالاخره يخچال بعد از مدتي ممكن اسـت بوي نامطبوعي بگيرد، براي برطرف شدن اين بو و تميزي يخچالتان اين روش‌ها رابه شـما پيشنهاد مي‌كنيم: بهتر اسـت يخچال را خاموش كنيد و از برق بكشيد.

 

همه ی مواد را از يخچال خارج كنيد و اگر موادي داريد كه سريع خراب مي‌شوند، در فريزر بگذاريد. قفسه‌ها و كشوها را بيرون بياوريد و همه ی انها رابا محلول آب گرم و جوش‌شيرين بشوييد و بگذاريد خشك شوند. ديواره‌ها و همه ی قسمت‌هـای داخلي يخچال را نيز با همين محلول يا با تركيب آب و سركه سفيد شست‌و‌شو دهيد و با حوله‌ای نرم، خشك كنيد.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

شيارها و لاستيك‌هـای در را از قلم نيندازيد! اگر ماده غذايي بـه ديواره‌هـای يخچال چسبيده و جدا نمي‌شود، مرطوبش كنيد يا مقداري سس مايونز بـه آن بزنيد و كمي صبر كنيد، بـه راحتي جدا مي‌شود. بعد از خشك شدن كامل قفسه‌ها، آن ها را در جاي خود قرار دهيد و مواد غذايي رابه درون يخچال منتقل كنيد.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

مي‌توانيد براي رفع بوي يخچال از بوگيرهاي آماده در بازار استفاده كنيد ولي پيشنهاد مـا اين اسـت خودتان اين بوگير را درست كنيد. آسان‌ترين راه اين اسـت كه مقداري جوش شيرين يا قهوه آسياب شده را درون ظرفي بدون در ريخته و درون يخچالتان بگذاريد تا بوي مواد غذايي را از يخچالتان رفع كند.

روش های رفع بوی بد یخچال | چه کنیم تا یخچال بو نگیرد؟

يا این کـه می توانید مقداري قهوه و تكه‌ای زغال را در يك كيسه توري بريزيد و گوشه يخچال آويزان كنيد. راه‌حل سوم هم استفاده از وانيل اسـت. مقداري وانيل را درون پارچه مرطوبي بريزيد و درون يخچال بگذاريد تا بوي خوش وانيل، در يخچالتان بپيچد.