پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

رقص زومبا و ورزش +اطلاعات درباره زومبا

رقص زومبا و ورزش +اطلاعات درباره زومبا

رقص زومبا و نکاتی مهم برای سلامتی

انجام دادن رقص زومبا بسیار  خصوصیت های مفیدی برای سلامتی بدن و انرژی فراوانی در عضلات بدن ایجاد میکند.همین طور این ورزش باعث سوزاندن کالری بسیار زیادی در بدن میشود و در مدت کوتاهی باعث اندام زیبا و متناسبی میشود.پس اگر می‌خواهید بدن زیبا و تندرستی داشته باشید با سایت پارس ناز همراه باشید و این مقاله رو کامل بخوانید.

 

در این ورزش, تمام عضلات بدن بـه حرکت در می‌آید و اکران صدای موسیقی حین انجام این ورزش نیز همان نقش هارمونی و هماهنگی اکثر بین ورزشکاران را بازی میکند. گفته میشود این ورزش در 180 کشور جهان انجام میشود; اما با تصمیم مسئولان ورزش کشور ما, زومبا بـه لیست ورزش های ممنوع راه پیدا کرده هست.

 

ورزش زومبا قدمتی 17 ساله دارد و کلمبیایی ها آن را بـه ورزش جهان معرفی کردند.جای دوری نرویم, در همین پایتخت که باید گل سرسبد ورزش کشور باشد, براساس آمارهای رسمی فقط 20 درصد مردم ورزش میکنند و سرانه فضای ورزشی برای هر تهرانی هم حدود 43 سانتی متر هست. در شهرستان ها که وضعیت خیلی بدتر هست.

 

وقتی این آمارها را کنار هم می گذاریم, قاعدتا توقع داریم مسئولان ورزشی کشور, فکری بـه حال افزایش جنبش بدنی مردم کنند تا ورزش کشور, رونق بگیرد; اما مسئولان ورزشی ما در جدیدترین اقدام خود, رای بـه ممنوعیت ورزشی داده اند که طرفداران زیادی در ورزشگاه ها دارد. همین چند هفته قبل, فدراسیون ورزش های همگانی, ورزش “زومبا” را ممنوع اعلام کرد.

 

بـه نظر می‌آید از آنجا که ورزش زومبا را در جهان با عنوان رقص زومبا هم می شناسند, احتمالا همین کلمه رقص باعث این ممنوعیت در ایران شده هست, در حالی‌که انجام این ورزش, اصلا بـه معنای رقصیدن نیست. انجام ورزش با ریتم موسیقی در شمار زیادی از ورزش های مجاز کشور, متعارف هست و ورزشکاران بـه خوبی می دانند

 

که اکران موسیقی در حین انجام ورزش تا چـه حد در افزایش انگیزه ورزشکاران تاثیر دارد; برای نمونه اکثر در باشگاه های بدن سازی, موسیقی بلند اکران میشود و خیلی از ورزشکاران با ریتم این موسیقی ها کار می‌کنند. اگر قرار بر ممنوعیت باشد, باید خیلی از این ورزش ها هم ممنوع شود.

 

حتی در صدا و سیما هم اکران ورزش و نرمش موزون با صدای موسیقی, پیشینه اي طولانی دارد.بـه گزارش پارس ناز در این نوشتار با یک مربی ورزش زومبا و یک کارشناس ورزشی, ممنوعیت تازه ورزش زومبا را بـه بحث گذاشته ایم و از آنها درمورد چرایی این ممنوعیت جدید و تبعات این تصمیم سوال کرده ایم.

 

ورزش زومبا یکی از پرطرفدارترین ورزش هایي هست که در سال های جدید در ورزشگاه ها رونق پیدا کرده هست. این روزش بـه علت این که جنبش بالایی را می طلبد, چربی سوزی بالایی دارد و همه ی ي اندام ها و عضلات بدن را درگیر میکند.کلمه زومبا بـه معنی لزرش خوردن سریع هست.

 

این ورزش بـه امکانات خاصی نیاز ندارد و از این جهت می‌توان این ورزش را در هر جایی انجام داد. عده اي ورزش زومبا را برای کاهش وزن انجام میدهند که انجام این ورزش در تناسب اندام هم نقش مثبتی دارد.کسانی که خیلی چاق میباشند, ابتدا برای انجام این ورزش ممکن هست بـه دردسر بیفتند,

رقص زومبا و ورزش +اطلاعات درباره زومبا

رقص زومبا و ورزش +اطلاعات درمورد زومبا

 

چون ماهیت رقص زومبا در حرکات سریع آن هست و افراد خیلی چاق هم از پس این حرکات تند بر نمی‌آیند; ولی همین افراد چاق اگر زود تسلیم نشوند و زومبا را رها نکنند, خیلی سریع می توانند با کمک مربی خود بـه همان سرعت حقیقی زومبا برسند و پا بـه پای دیگران, نرمش های این ورزش را برای حفظ سلامتی خود بـه خوبی پیاده کنند.

 

زیبایی اندام و سلامت جسم و روان در زومبا

“الف. ک”, مربی زومبا, در یکی از ورزشگاه های شهر شهر تهران هست که بـه گفته خودش چون نمیخواهد کارش را از دست بدهد, ترجیح میدهد اسمش ناشناخته باقی بماند. او در گفت‌وگویی در توضیح اکثر ورزش زومبا میگوید: “زومبا از جمله ورزش هایي هست که نه تنها سلامتی جسمانی را بـه ورزشکار هدیه می‌دهد, بلکه سلامت روانی وی را نیز در پی خواهدداشت”.

 

او میگوید: “از آنجایی که ورزش زومبا فرد را با هیجان و جنبش بالایی رو بـه رو میکند, لرد در هر یک ساعت, حدود 800 کیلوکالری انرژی مصرف می‌کند. بین شاگردانم کسانی را دیده ام که پیش از شرکت در کلاس زومبا, از مریضی افسردگی رنج می برده و حتی دارو مصرف می کرده اند;

 

اما بـه واسطه هیجانی که با زومبا تجربه کرده اند, مصرف داروهایشان را کاهش داده اند; بنابراین با سند و استدلال می‌گویم این ورزش, در روند درمان برخی مریضی های روحی نیز میتواند بسیار کارساز عمل کند.”در قبل ورزش هایي مثل ایروبیک, ایرودنس و فیتنس بـه راحتی تعلیم داده می شد و با پیشباز نسبتی مردم هم مواجه شده بود.

 

بـه گفته این مربی زومبا, ورزشی مثل زومبا که چند برابر ورزش های قدیمی, فرد را بـه تناسب اندام و نشاط و سلامتی نزدیک میکند, باید بیش از اینها با پیشباز مسئولان رو بـه رو شود, نه این‌که در جهت ممانعت از انجام این ورزش در باشگاه ها حرکت کنند.

 

ورزش زومبا بـه گفته او, جامعه را بـه سمت شادی و هیجان سوق خواهددارد و بـه همین علت, ارگ اسم این روزش را هم تغییر دهیم, باز طرفداران خود را خواهدداشت: “در شمار زیادی از کشورها فستیوال ورزش زومبا برگزار می‌شود, در حالی که در ایران فقط در ورزشگاه ها و در قالب گروه های کوچک برنامه هایي اجرا میشود.مسئولان نباید با این ورزش محبوب بـه گونه اي رفتار کنند که این ورزش بـه طور پنهانی در باشگاه ها برگزار شود.”

 

او معتقد هست دیگر کمتر کسی بـه سمت آمادگی جسمانی بـه سبک قدیم می رود و پافشاری می‌کند: “چرا ما بناید در اساس ورزش های همگانی, ترقی داشته باشیم؟ تا چـه زمانی باید بـه سبک ایروبیک و آمادگی جسمانی که از 15 سال پیش در ورزشگاه ها رواج داشته, رفتار کنیم؟

رقص زومبا و ورزش +اطلاعات درباره زومبا

آموزش رقص زومبا ،آموزش تصویری رقص زومبا

 

بـه روز کردن ورزش های همگانی نه تنها باعث جذب اکثر مردم بـه باشگاه ها و ورزشگاه ها میشود, بلکه سلامت جامعه را هم تضمین می‌کند.این مربی زومبا با اشاره بـه وجود باشگاه های زیرزمینی, اظهار میکند: “شمار زیادی از باشگاه های غیرقانونی و زیرزمینی وجود دارند که در پارکینگ های خانه ها و بدون داشتن مجوز و کنترل مناسب در حال فعالیت میباشند.مسئولان باید برخورد جدی با این ورزشگاه ها داشته باشند, نه این‌که با اصل ورزش مخالفت کنند”.

 

* جوانان را از ورزش دل زده نکنیم

ورزش زومبا محدودیت سنی ندارد و از نوجوان تا سالمندان می توانند با این ورزش رابطه برقرار کنند. این مربی زومبا با اشاره بـه همین نکته میگوید: “در کلاس های من از 12 سال تا بالای 50 سال شرکت میکنند و لذت می‌برند.

 

وقتی همه ی سنین بـه چنین تفریح و ورزش سالمی گرایش دارند, چرا باید آن را ممنوع کرد؟ احتمالا بتوان گفت تنها علت ممنوع کردن این روزش این باشد که اسم رقص را با خود همراه دارد, بهره گیری از موسیقی هنگام انجام این ورزش هم فقط برای ریتم و تمرکز ورزشکار روی حرکات هست, وگرنه انجام زومبا جز برای سلامتی و تناسب اندام, هدف دیگری را دنبال نمی‌کند”.

 

با این‌که شمار زیادی از ورزش ها, فقط عضلات پهلو و شکم را تحت تاثیر قرار میدهند; اما حرکات زومبا بـه گونه اي هست که همزمان تمام عضلات بدن را درگیر میکند. ابن مربی زومبا اظهار میکند: “اگر بخواهیم یک مکان استاندارد و مطمئن برای وقت گذرانی جوانان کشور در نظر بگیریم, قطعا ورزشگاه ها یکی از آنهاست.

 

پس باید با کشف علایق جوانان, آنها را در جذب اکثر بـه ورزشگاه ها یاری کنیم, نه این‌که با اعمال محدودیت های بی علت, جوانان را از ورزش کردن, دل زده کنیم.”نباید فراموش کرد جنبش داشتن, دشمن عدد یک مریضی های غیرواگیر هست. این روزها مریضی هایي که ناشی از جنبش نداشتن هست, بـه اندازه تصادفات و مصرف دخانیات, قربانی میگیرد.

 

بـه طوری که سالانه بیش از 30 هزار نفر بـه علت کم تحرکی جان خود را از دست می‌دهند, زیرا این کم تحرکی باعث تصلب شرایین در بدن میشود. اینها نظرات پزشک مهدی باقریان, عضو هیئت علمی دانشگاه آزاداسلامی واحد علوم تحقیقات هست.

 

او ادامه میدهد: “باید بپذیریم هر فعالیتی که بـه آن ورزش می‌گوییم, اثرات مثبت فراوانی بر زندگی و سلامت انسان خواهدداشت, اما در ورزش کردن, مسئله دیگری بـه اسم ارزش های ملی نیز مطرح هست; یعنی این جنبش و ورزش با دقت بـه چـه ارزش هایي انجام میشود.

 

ما یکسری ارزش های بالادستی داریم که با موضوع فعالیت برخی ورزش ها در تضاد هست. اگر چـه دیدنی هست که در این اساس, استانداردهای دوگانه داریم; یعنی برای نمونه گاهی این ارزش ها, ایروبیک و ژیمناستیک ریتمیک را می پذیرد; اما با ورزشی مثل زومبا, مخالفت میکند”.

 

* آهنگ و حرکت در نهاد بشر

باقریان با بیان این‌که حرکت, ذات و جوهره بشر هست, پافشاری می‌کند: “بدبختانه در کشور ما هیچ وقت در این خصوص روشن و بی پرده گفت و گو نشده هست. وقتی برای یک طفل یک ساله, موسیقی نواخته میشود, حرکات ریتمیک دست و پای طفل را خواهیم دید, چرا که موسیقی در نهاد بشر, باطنی شده هست”.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم تحقیقات میگوید: “بـه نظر می‌رسد برگزاری چنین نشست هایي برای روزش زومبا الزامی هست تا در این حوزه با استانداردهای چندگانه مسئولان مواجه نشویم. ورزش زومبا بـه علت این‌که نبض را بالا می‌برد, جزء ورزش های هوازی هست و بـه همین علت تاثیرهای تقویتی مثبتی روی سیستم قلبی _ تنفسی فرد خواهدداشت”.

 

بـه گفته این استاد تربیت بدنی, اضافه بر تاثیرهای این ورزش بر جسم فرد, شاهد تاثیرهای مثبت روحی و روانی نیز خواهیم بود. در عصری که مهم‌ترین علت بروز مریضی ها, وجود دشوار در سیستم های قلبی و تنفسی هست, اگر می خواهیم جنبش و پویایی بین مردم رونق یابد و از مرگ و میرهای ناشی از کم تحرکی پیشگیري شود, لازم هست با کنترلِ متولیان ورزش های همگانی, مردم را بـه انجام ورزش های پرتحرکی مثلِ زومبا تشویق کرد.